Veszélyes üzem? A Greenpeace kockázatelemzéshez kötné a környezetvédelmi engedély kiadását
Fotó: E-nergia.ro
Öngyilkosságnak tartja a Greenpeace Románia a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének beindítását egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül.
2024. június 18., 14:302024. június 18., 14:30
Keddi közleményében a nemzetközi környezetvédelmi szervezet azt írta, nem valószínű, hogy az ukrajnai háború egyhamar véget ér, ezért a Greepeace Románia kampánykoordinátora, Vlad Cătună szerint
A szervezet emlékeztetett arra, hogy a sodródó tengeri aknák számos balesetet okoztak már a Fekete-tengeren, a turisták által látogatott térségek közelében is. Emellett a Neptun Deep gázmező közvetlen közelében is több aknát kellett hatástalanítani.
„A csak néhány napig tartó szivárgás olyan mennyiségű üvegházhatású gázt szabadíthat fel, mint amennyi a kitermelés során egy év alatt a levegőbe jut” – olvasható az Agerpres által idézett közleményben.
A Greenpeace idézte a környezeti hatásvizsgálati dokumentumokat, amelyek szerint a Neptun Deep gázmező kitermelése során Románia hároméves kibocsátásának megfelelő mennyiségű, több mint 200 millió tonna üvegházhatású gázt szabadul fel. A szervezet rámutatott: a Konstanca megyei környezetvédelmi felügyelőség felgyorsította a Neptun Deep engedélyezési folyamatát a környezetvédelmi engedély június 14-i kibocsátásával.
Kedvezőbb kereskedelmi feltételekért lobbiztak az OMV osztrák kőolajipari társaság vezetői a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel folytatott hétfő délutáni megbeszélésen.
A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése hozzájárul Románia és a régió energiabiztonságához, és a becslések szerint mintegy 20 milliárd euróval fogja gyarapítani az állami költségvetés bevételeit – jelentette ki az OMV Petrom vezérigazgatója.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!