Veszélyes üzem? A Greenpeace kockázatelemzéshez kötné a környezetvédelmi engedély kiadását
Fotó: E-nergia.ro
Öngyilkosságnak tartja a Greenpeace Románia a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének beindítását egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül.
2024. június 18., 14:302024. június 18., 14:30
Keddi közleményében a nemzetközi környezetvédelmi szervezet azt írta, nem valószínű, hogy az ukrajnai háború egyhamar véget ér, ezért a Greepeace Románia kampánykoordinátora, Vlad Cătună szerint
A szervezet emlékeztetett arra, hogy a sodródó tengeri aknák számos balesetet okoztak már a Fekete-tengeren, a turisták által látogatott térségek közelében is. Emellett a Neptun Deep gázmező közvetlen közelében is több aknát kellett hatástalanítani.
„A csak néhány napig tartó szivárgás olyan mennyiségű üvegházhatású gázt szabadíthat fel, mint amennyi a kitermelés során egy év alatt a levegőbe jut” – olvasható az Agerpres által idézett közleményben.
A Greenpeace idézte a környezeti hatásvizsgálati dokumentumokat, amelyek szerint a Neptun Deep gázmező kitermelése során Románia hároméves kibocsátásának megfelelő mennyiségű, több mint 200 millió tonna üvegházhatású gázt szabadul fel. A szervezet rámutatott: a Konstanca megyei környezetvédelmi felügyelőség felgyorsította a Neptun Deep engedélyezési folyamatát a környezetvédelmi engedély június 14-i kibocsátásával.
Kedvezőbb kereskedelmi feltételekért lobbiztak az OMV osztrák kőolajipari társaság vezetői a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel folytatott hétfő délutáni megbeszélésen.
A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése hozzájárul Románia és a régió energiabiztonságához, és a becslések szerint mintegy 20 milliárd euróval fogja gyarapítani az állami költségvetés bevételeit – jelentette ki az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
Az energiaügyi minisztérium közvitára bocsátotta azt a mechanizmust, amellyel július 1-jétől, a villamosenergia-piac liberalizációját követően támogatni kívánja az energiafogyasztókat.
A közalkalmazottaknak járó úgynevezett antennapótlékot fix összegben, nem bérarányosan kellene megállapítani, mivel nem a bérszinthez, hanem a munkakörülményekhez kell igazodnia – jelentette ki Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.
Miközben a hiány lefaragását célzó intézkedéscsomag kidolgozása közben a politikai alakulatok tárgyalásain szó esik többek között az áfa emeléséről is, a nem hatékony adóbehajtás miatt jelenleg is tetemes potenciális bevételtől esik el az államkassza.
Tájékoztató kampányt indított az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) az elektromos energia fogyasztói számára annak apropóján, hogy 2025. július 1-jén megszűnik az árplafon-kompenzációs rendszer a villanyáram esetében.
A Hidroelectrica minden olyan fogyasztót képes átvenni, aki áramszolgáltatót akar váltani – közölte a cég szerdai közleményében.
szóljon hozzá!