Veszélyes üzem? A Greenpeace kockázatelemzéshez kötné a környezetvédelmi engedély kiadását
Fotó: E-nergia.ro
Öngyilkosságnak tartja a Greenpeace Románia a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének beindítását egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül.
2024. június 18., 14:302024. június 18., 14:30
Keddi közleményében a nemzetközi környezetvédelmi szervezet azt írta, nem valószínű, hogy az ukrajnai háború egyhamar véget ér, ezért a Greepeace Románia kampánykoordinátora, Vlad Cătună szerint
A szervezet emlékeztetett arra, hogy a sodródó tengeri aknák számos balesetet okoztak már a Fekete-tengeren, a turisták által látogatott térségek közelében is. Emellett a Neptun Deep gázmező közvetlen közelében is több aknát kellett hatástalanítani.
„A csak néhány napig tartó szivárgás olyan mennyiségű üvegházhatású gázt szabadíthat fel, mint amennyi a kitermelés során egy év alatt a levegőbe jut” – olvasható az Agerpres által idézett közleményben.
A Greenpeace idézte a környezeti hatásvizsgálati dokumentumokat, amelyek szerint a Neptun Deep gázmező kitermelése során Románia hároméves kibocsátásának megfelelő mennyiségű, több mint 200 millió tonna üvegházhatású gázt szabadul fel. A szervezet rámutatott: a Konstanca megyei környezetvédelmi felügyelőség felgyorsította a Neptun Deep engedélyezési folyamatát a környezetvédelmi engedély június 14-i kibocsátásával.
Kedvezőbb kereskedelmi feltételekért lobbiztak az OMV osztrák kőolajipari társaság vezetői a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel folytatott hétfő délutáni megbeszélésen.
A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése hozzájárul Románia és a régió energiabiztonságához, és a becslések szerint mintegy 20 milliárd euróval fogja gyarapítani az állami költségvetés bevételeit – jelentette ki az OMV Petrom vezérigazgatója.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
szóljon hozzá!