Popescu szerint idén várhatóan nem sikerül módosítani a román offshore törvényt
Fotó: Gov.ro
A két magyar vállalat, amely 2018-ban lekötötte a román–magyar gázhálózatot összekötő interkonnektor teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres kapacitását, visszalépett a projektből, hiszen tavasszal, amikor már fizetniük kellett volna, hogy megerősítsék az elkötelezettségüket, nem tették meg – nyilatkozta Virgil Popescu román gazdasági miniszter pénteken.
2020. július 24., 21:252020. július 24., 21:25
2020. július 24., 21:292020. július 24., 21:29
A tárcavezető a Hotnews.ro hírportálnak adott interjúban beszélt erről. A minisztert a Bulgáriát, Romániát, Magyarországot és Ausztriát összekötő úgynevezett BRUA gázvezeték megépítéséről, valamint a fekete-tengeri földgáz kitermeléséről kérdezték. Kifejtette azon meggyőződését, hogy a BRUA végül meg fog épülni az eredeti tervek szerint, és jelezte, nem ért egyet azokkal, akik azt sugallják, hogy a vezeték fölösleges lenne, hiszen elsősorban az azeri földgáz, illetve az amerikai és a katari cseppfolyósított gáznak a görög kikötőkből való szállítása érdekében épül.
A miniszter arra reagált, hogy hét elején a román energiaár-szabályozó hatóság egyik igazgatója kijelentette: a BRUA romániai szakaszának megépítése és a vezeték üresen maradása a földgáz árának drágulását idézheti elő. Az igazgató szerint a fekete-tengeri földgáz nélkül megkérdőjeleződik a vezeték hasznossága. Arra a kérdésre, hogy a BRUA második szakasza elkészül-e, Virgil Popescu kifejtette, hogy ez egy gazdasági kérdés, a vezetéknek ki kell állnia az úgynevezett gazdasági teszt próbáját.
A bukaresti kabinet tagja itt említette meg, hogy két magyar vállalat kötötte le a román–magyar gázhálózatot összekötő interkonnektor szállítási kapacitását, de a visszalépésük miatt újra kell kezdeni az eljárást. Az első fázisban a BRUA vezeték 1,7 milliárd köbméter gáz szállítására képes. A miniszter kijelentette, hogy az idén várhatóan nem sikerül módosítani a fekete-tenger alatti földgáz kitermelését lehetővé tevő offshore törvényt, mert a bukaresti parlamentben nincs egyetértés a pártok között. „A jelenlegi parlament nem működőképes, nem lehet megvitatni ezt a kérdést, és ezt látják és megértik a befektetők is, akik azt várják, hogy az év végi parlamenti választás után olyan politikai többség alakuljon ki, amely akarja a kitermelést és a jogszabály módosítását” – mondta a miniszter.
A Fekete-tenger romániai Neptun kontinentális talapzatában 42-84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiséget az amerikai ExxonMobil és osztrák OMV kellene a felszínre hozza, de mindkét befektető elégedetlen a bukaresti törvényhozói testület által elfogadott jogszabállyal, amely nem biztosít számukra elég kedvező feltételeket.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
szóljon hozzá!