Elnökválasztás és GDP. A Fitch elemzése is kitér arra, hogy Georgescu kizárása tiltakozást váltott ki támogatói részéről
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik, különösen a 2025 eleji nagy hiány miatt – figyelmezteti Romániát legfrissebb elemzésében a Fitch Ratings hitelminősítő.
2025. március 26., 18:302025. március 26., 18:30
Az elemzés azt követően látott napvilágot, hogy kiderült, a januári és februári költségvetési hiány elérte a 30 milliárd lejt, ami a 2025-ös költségvetésben előre vetített GDP 1,6 százalékára rúg. Ez az összeg pedig még nagyobb, mint négy választással is terhelt a 2024-es év azonos időszakában regisztrált 29 milliárd lejes szint, ami a Fitch Ratings szerint jól szemlélteti a költségvetési konszolidáció körüli politikai kompromisszumokat, és negatívan hathat a gazdasági növekedésre.
Az elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy mindemellett – a legtöbb uniós tagállamhoz hasonlóan –
Ugyanakkor a politikai és költségvetési kockázatok ellenére a Fitch alapforgatókönyve szerény fellendülést prognosztizál, mostani előrejelzésük szerint a gazdaság 2025-ben 1,4 százalékkal, 2026-ban pedig 2,2 százalékkal nő, ami 6,8 százalékra segít csökkenteni a deficitet 2026-ra.
(a 2023-as 49 százalékról), ami meghaladja az azonos besorolási kategóriába („BBB”) tartozó országok esetében várt 56 százalékos átlagos szintet, 2028-ra pedig a GDP 70 százaléka körüli szintre emelkedhet” – kongatják meg a vészharangot az elemzők, utalva arra, hogy amennyiben nem sikerült javítani a mutatókon, leminősítés vár Romániára.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
„A rekordmagas hiány csökkentésével és az adósság stabilizálásával kapcsolatos kihívások, valamint a társadalmi polarizáció közepette a kormánykoalíció tartósságát érintő kockázatok tükröződnek a Románia szuverén osztályzatára vonatkozó negatív, BBB mínusz kilátásban” – mutatott rá a hitelminősítő.
Amelynek elemzői szerint miután a román alkotmánybíróság Călin Georgescu meglepetésszerű győzelmét követően – állítólagos külföldi beavatkozás miatt – érvénytelenítette a 2024. novemberi elnökválasztás első fordulójának eredményét,
A decemberi parlamenti választások eredményeképpen a törvényhozás még inkább széttöredezetté vált a szélsőjobboldali, EU-ellenes pártok térnyerésével – tette hozzá az elemzés.
„Az idei fejlemények összhangban vannak a Fitch 2024. decemberi hitelminősítői felülvizsgálat óta – amikor negatívra rontotta a román osztályzathoz rendelt kilátást – kifejtett véleményével, miszerint a politikai bizonytalanság – legalább az elnökválasztásig – nagy marad. Márciusban az alkotmánybíróság egyhangúlag elutasította Georgescu jelöltségét a májusi elnökválasztáson, ami némi tiltakozást váltott ki támogatói részéről. Georgescu elfogadta a döntést, és George Simiont támogatta, akinek jelölése most a rendszerellenes nézetek és a tiltakozó szavazatok vonzásának középpontjába kerülhet” – írták az elemzők.
Romániának 2025-ben jelentős államadósságot kell törlesztenie, és rekord kamatok mellett vesz fel hitelt, de vannak jelei annak, hogy a kamatok kezdenek csökkenni – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Rámutatva egyúttal arra is, hogy a külpolitika és a védelem a mindenkori államfő fő feladatai közé tartozik, de nincs hivatalos szerepe a gazdaságpolitikában vagy az uniós források felhasználásával és elosztásával közvetlenül kapcsolatos intézkedésekben.
– figyelmeztetett újfent a Fitch Ratings.
Nem lehet biztosra kijelenteni, hogy elkerülhetőek lesznek idén az adóemelések, és még csak nem is az a legnagyobb rossz – véli Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja.
A nagyon magas költségvetési hiány miatt Románia európai uniós összevetésben a legmagasabb kamatlábak mellett vesz fel hitelt – jelentette ki Theodor Stolojan exkormányfő, a Világbank közgazdásza.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
szóljon hozzá!