Elnökválasztás és GDP. A Fitch elemzése is kitér arra, hogy Georgescu kizárása tiltakozást váltott ki támogatói részéről
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik, különösen a 2025 eleji nagy hiány miatt – figyelmezteti Romániát legfrissebb elemzésében a Fitch Ratings hitelminősítő.
2025. március 26., 18:302025. március 26., 18:30
Az elemzés azt követően látott napvilágot, hogy kiderült, a januári és februári költségvetési hiány elérte a 30 milliárd lejt, ami a 2025-ös költségvetésben előre vetített GDP 1,6 százalékára rúg. Ez az összeg pedig még nagyobb, mint négy választással is terhelt a 2024-es év azonos időszakában regisztrált 29 milliárd lejes szint, ami a Fitch Ratings szerint jól szemlélteti a költségvetési konszolidáció körüli politikai kompromisszumokat, és negatívan hathat a gazdasági növekedésre.
Az elemzők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy mindemellett – a legtöbb uniós tagállamhoz hasonlóan –
Ugyanakkor a politikai és költségvetési kockázatok ellenére a Fitch alapforgatókönyve szerény fellendülést prognosztizál, mostani előrejelzésük szerint a gazdaság 2025-ben 1,4 százalékkal, 2026-ban pedig 2,2 százalékkal nő, ami 6,8 százalékra segít csökkenteni a deficitet 2026-ra.
(a 2023-as 49 százalékról), ami meghaladja az azonos besorolási kategóriába („BBB”) tartozó országok esetében várt 56 százalékos átlagos szintet, 2028-ra pedig a GDP 70 százaléka körüli szintre emelkedhet” – kongatják meg a vészharangot az elemzők, utalva arra, hogy amennyiben nem sikerült javítani a mutatókon, leminősítés vár Romániára.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
„A rekordmagas hiány csökkentésével és az adósság stabilizálásával kapcsolatos kihívások, valamint a társadalmi polarizáció közepette a kormánykoalíció tartósságát érintő kockázatok tükröződnek a Románia szuverén osztályzatára vonatkozó negatív, BBB mínusz kilátásban” – mutatott rá a hitelminősítő.
Amelynek elemzői szerint miután a román alkotmánybíróság Călin Georgescu meglepetésszerű győzelmét követően – állítólagos külföldi beavatkozás miatt – érvénytelenítette a 2024. novemberi elnökválasztás első fordulójának eredményét,
A decemberi parlamenti választások eredményeképpen a törvényhozás még inkább széttöredezetté vált a szélsőjobboldali, EU-ellenes pártok térnyerésével – tette hozzá az elemzés.
„Az idei fejlemények összhangban vannak a Fitch 2024. decemberi hitelminősítői felülvizsgálat óta – amikor negatívra rontotta a román osztályzathoz rendelt kilátást – kifejtett véleményével, miszerint a politikai bizonytalanság – legalább az elnökválasztásig – nagy marad. Márciusban az alkotmánybíróság egyhangúlag elutasította Georgescu jelöltségét a májusi elnökválasztáson, ami némi tiltakozást váltott ki támogatói részéről. Georgescu elfogadta a döntést, és George Simiont támogatta, akinek jelölése most a rendszerellenes nézetek és a tiltakozó szavazatok vonzásának középpontjába kerülhet” – írták az elemzők.
Romániának 2025-ben jelentős államadósságot kell törlesztenie, és rekord kamatok mellett vesz fel hitelt, de vannak jelei annak, hogy a kamatok kezdenek csökkenni – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Rámutatva egyúttal arra is, hogy a külpolitika és a védelem a mindenkori államfő fő feladatai közé tartozik, de nincs hivatalos szerepe a gazdaságpolitikában vagy az uniós források felhasználásával és elosztásával közvetlenül kapcsolatos intézkedésekben.
– figyelmeztetett újfent a Fitch Ratings.
Nem lehet biztosra kijelenteni, hogy elkerülhetőek lesznek idén az adóemelések, és még csak nem is az a legnagyobb rossz – véli Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja.
A nagyon magas költségvetési hiány miatt Románia európai uniós összevetésben a legmagasabb kamatlábak mellett vesz fel hitelt – jelentette ki Theodor Stolojan exkormányfő, a Világbank közgazdásza.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!