A nagy siker közben bele lehetett őszülni a fiatalokat segítő hitelért vívott vesztes csatába, de itt az újabb remény

A nagy siker közben bele lehetett őszülni a fiatalokat segítő hitelért vívott vesztes csatába, de itt az újabb remény

Családi tanakodás. Egyeseknek sikerült, másoknak nem a hiteligénylés

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Rendkívül előnyös feltételek mellett juthattak hitelhez azok a fiatalok, akiknek sikerült elcsípniük egy összeget a Family Start vagy a Student Invest kormányzati programokon keresztül. Azonban amint a cikkünkben feltárt eset is bizonyítja, a hirtelen jött népszerűség felkészületlenül érte az állam által megtámogatott kölcsönt félvállról vevő bankokat, amelyek hetekig áltattak végül hiába álmodozó fiatal családokat is. Jó hír azonban, hogy már februárban elrajtolhat az idei kiírás. A nemrég lezárult „szezonban” tapasztalt problémákról és esetleges megoldásokról a hitelprogramok egyik ötletgazdáját, Csép Éva Andrea parlamenti képviselőt faggattuk.

Páva Adorján

2024. január 12., 18:522024. január 12., 18:52

Az elsővel ellentétben elsöprő sikert aratott a családalapítás előtt vagy után álló fiatalokat és egyetemistákat segítő kormányzati hitelprogramok második kiírása, melyet a tavalyi év végén bonyolítottak le. Azonban üröm az örömben, hogy a Family Start és Student Invest nevű, anno RMDSZ-es kezdeményezésre született konstrukciók – főleg előbbi – óriási népszerűsége felkészületlenül érte elsősorban a részvevő bankokat, amelyek

rengeteg igénylést befogadtak, és hosszú heteken át áltattak, bizonytalanságban tartottak sok fiatal családot, amelyeknek végül csalódottan le kellett mondaniuk a lehetőségről, mivel nem kerültek sorra, időközben kimerült az erre szánt pénzkeret.

Amint arról beszámoltunk, a családügyi, ifjúsági és esélyegyenlőségi minisztérium tavaly október közepén indította hivatalosan útjára a hitelprogramok második, alaposan módosított kiírását, melyben szélesebbre tárták a „kapukat”: mind az életkort, mind pedig a jövedelmet tekintve lazítottak a feltételrendszeren, miközben jelentősen növelték a felvehető maximális összeget, amelyet jóval több elszámolható célra lehetett felhasználni.

Minderre 250-250 millió lejes fedezet állt rendelkezésre. A konstrukciók előnyeiként kiemelték, hogy az Országos Garanciaalap a felvett hitel legtöbb 80 százalékáért jótállást vállal; az állam állja a hitelbírálati díjat és a kezelési költséget a teljes futamidő ideje alatt; a kamatot a Student Invest program esetében teljes egészében, a Family Start esetében pedig 75 százalékban fedezik; a maximális futamidő 10 év volt.

korábban írtuk

Sokkal több fiatal családos és egyetemista vehet fel kedvezményes hitelt, emelték a tétet is
Sokkal több fiatal családos és egyetemista vehet fel kedvezményes hitelt, emelték a tétet is

Szélesebbre tárták a fiatal családosok, illetve egyetemisták számára kormánytámogatással meghirdetett hitelprogramok „kapuját”: mind az életkort, mind pedig a jövedelmet tekintve lazítottak a feltételeken, miközben növelték a felvehető összeget.

A hitelt célirányosan lehetett felvenni, ám tágult lehetőségek köre. Itt fontos újdonság volt, hogy a 75 ezer helyett immár legtöbb 150 ezer lejt kínáló Family Start esetében már nemcsak 7 személyes új gépkocsi előlegét-önrészét lehetett fedezni belőle, hanem bármilyen új vagy legtöbb ötéves használt autó vásárlása érdekében is igényelhető volt. A Family Start a jelzáloghiteleseken is segíteni kívánt, hiszen a korábbi bankkölcsönök részleges vagy teljes rendezésére is fel lehetett használni – nyilván jóval kedvezőbb körülmények között kínált, tehát kisebb havi törlesztőrészlettel kecsegtető konstrukcióval.

Galéria

Fotó: Contragarantare.ro

Vesztes csata a hitelért

A hitelt csupán négy bankon és számos kis szövetkezeti pénzintézeten keresztül lehetett felvenni – mégpedig nem könnyen.

Az első probléma mindjárt ott adódott, hogy a szakminisztérium ünnepélyes októberi bejelentése után az érdeklődők hiába látogattak el a társult bankokhoz: a pénzintézetek munkatársai sokáig csak vonogatták a vállukat, ugyanis még nem rendelkeztek a lebonyolítási tudnivalókkal.

Az is sokatmondó, hogy a legismertebb részt vevő pénzintézet, a CEC Bank honlapján a hivatalos bejelentéskor még a 2022-es feltételek szerepeltek, majd egy-két napra rá azok is eltűntek, a 2023-as változat pedig csak hetek múlva került fel.

Egy idő múlva egy másik bank, a Libra honlapján már regisztrálni lehetett a programba, azzal az ígérettel, hogy a jelentkezőkkel felveszi a kapcsolatot a kiválasztott fiók egyik munkatársa. Egy kolozsvári ügyfél is bejelentkezett ily módon, ám azóta sem kapott semmiféle visszajelzést. A személyes tapasztalatát a Krónikával megosztó férfi időközben ellátogatott a CEC Bank egyik kolozsvári fiókjába, ahol még október végén sem tudtak semmit az általa kinézett Family Start program lebonyolításáról. Itt azt ígérték, amint beindul náluk is a hitelprogram, megkeresik, viszont hiába adta meg elérhetőségeit, két héten keresztül nem jelentkeztek.

Aztán amikor november közepén ismét személyesen felkereste a bankfiókot, már ott is „dübörgött” a program. Mivel az illetékes munkatárs foglalt volt, a kirendeltség vezetője is „beállt” az ügyfélfogadásba, már akkor jelezve: nagyon sokan kérik a kedvezményes hiteleket. Bár a fiókvezető rendkívül kedves volt, számos információt késve közölt – például hogy mekkora a maximális összeg, amelyet még „elbír” az említett ügyfél és felesége eladósodottsági mutatója –, ezért csak további egyhetes késéssel zárták le az igénylési dossziét. A házaspár közben anyagi erőfeszítéseket is tett: egy másik, még néhány hónapig futó kisebb hitelüket félretett pénzükből előtörlesztették, felszámolták hitelkártyájukat, hogy javítsanak eladósodottsági mutatójukon, és még nagyobb összeget tudjanak felvenni a rendkívül előnyös feltételekkel kecsegtető Family Start programban.

Hogy konkrétan mit is jelent a kecsegtető ajánlat? Például a maximális 150 ezer lejes kölcsön esetén, 10 éves futamidővel a havi részlet a tavaly novemberi számítások szerint körülbelül 1500 lej lett volna, amiből 1200 lej maga a hitel törlesztése és 300 lej a kamat – állami támogatás hiányában, piaci viszonyok között utóbbi is 1200 lejt tett volna ki,

tehát 2400 lejes részlet helyett kellett volna 1500-at fizetnie az ügyfélnek, ami havonta 900 lejes „nyereség”.

A házaspár végül november 22-én írta alá a hiteligénylési kérelmet, amit hosszas várakozás, bizonytalanság követett. Miközben a banktisztviselő azt ígérte, jelentkezik, amint tud valamit, „a nagy csendben” az ügyfél időnként rákérdezett, de semmi biztosat nem tudtak mondani neki: se azt, hogy reménykedjen, de azt sem, hogy mondjon le a hitelről. Amelyből egyébként egy autót szerettek volna vásárolni, az álomba pedig jócskán beleélték magukat.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

A CEC Bank képviselője – aki közben mindvégig jelezte: ő maga sem tudja, mi történik „felsőbb szinteken”, várható-e vagy sem pénzkeret-kiegészítés, amelyből esetleg mindenkinek jut – végül január 5-én értesítette az ügyfelet, hogy lemondhat a hitelről, elfogyott a keret, nem kerül sorra. És segítőkészen arra is figyelmeztette,

kérvényezze a náluk nyitott bankszámla megszüntetését, ugyanis annak fenntartása havi 8,90 lejes költséggel jár. Megjegyzendő, hogy a bankszámlát – ahová a felvett összegnek kellett volna megérkeznie – már az első találkozáskor megnyittatták az új ügyféllel, „az gyorsan ment”…

Eközben a családügyi minisztérium is érzékelte a bajt. Már december 9-én közölték: tekintettel a rengeteg igénylésre, a bankok véges feldolgozási kapacitására és az év végéig hátramaradt szűk időre, 2024-ben is folytatódnak a programok. Ugyanakkor arra szólították fel a bankokat, tartsák be a szerződésben vállalt, sürgősségi kormányrendeletben is rögzített feltételeket, kiemelve: a maximális futamidő 10 év. Ezt minden bizonnyal amiatt közölték, hogy például a CEC Bank is bejelentette: miközben a garanciaplafon növelését kérte, „belső kockázatelemzésük” alapján menet közben 5 évesre csökkentette a maximális visszafizetési futamidőt, a türelmi idővel történő „zsonglőrködéssel”.

December 18-án a családügyi minisztérium „a nyilvános térben megjelent viták” láttán közölte, hogy addig 1225 hitelt vettek fel a Family Start és 822-t a Student Invest programon belül. Egyúttal ismét hangsúlyozták: a feltételek ugyanazok, nem változtattak a futamidőn. December 27-én pedig arról tájékoztattak, hogy közvitára bocsátották a kormányzati hitelprogramok alkalmazási módszertanán módosítani kívánó rendelettervezetet.

Aztán január 8-án bejelentették, mindent megtesznek, hogy az új kiírás már februárban elrajtoljon.

Csép Andrea: minimális elvárás, hogy ne csúfolkodjanak az emberrel

Az elmúlt szezonban tapasztalt problémák és az idén várható esetleges megoldások-változások kapcsán megkerestük a hitelprogramok egyik ötletgazdáját. Csép Éva Andrea parlamenti képviselő elöljáróban emlékeztetett, a kamattámogatásos hitelprogramok ötlete az RMDSZ-től származik, a Family Startot „fészekrakó program” néven is emlegették. Családpolitika szintjén fontosnak tartották azt, hogy konkrét javaslatokat fogalmazzanak meg, amelyekkel ténylegesen támogatni tudják a fiatalokat, hogy családot alapítsanak, otthont teremtsenek, itthon maradjanak. Ugyanakkor az RMDSZ a pártok közül elsőként külön kitért több területen, így a hitelprogramok kiírásakor is az egyszülős családok különleges eseteire.

Galéria

Csép Andrea: jön a következő kiírás, amely februárban valószínűleg már érvényben lesz

Fotó: Haáz Vince

A második kiírást övező módosítások során arra törekedtek, hogy minél szélesebb körben elérhetővé váljék a kedvezményes hitel, illetve az igényelhető összeg növelését-duplázását is a szövetség szorgalmazta.

A parlamenti képviselő az első kiírás népszerűtlenségét elsősorban az információhiánnyal magyarázta: az emberek nemigen tudtak még róla, illetve, új programok lévén, nem rendelkeztek semmiféle tapasztalattal: megbízhatók-e, valóban működhetnek-e és hogyan.

Minden bizonnyal hozzájárult az érdektelenséghez a felvehető összegek kisebb mértéke és a szűkösebb felhasználási mozgástér is.

Aztán a második kiírás meghozta a várt népszerűséget, sőt a sok új lehetőség és a megnövelt egyéni pénzkeret akkorát dobott az igénylési mutatókon, hogy mondhatni átestek a ló túloldalára. Hiszen a beszámolók szerint óriási volt az érdeklődés, ami azt eredményezte, hogy a bankok túlvállalták magukat.

Arra a kérdésre, vannak-e arról kimutatások, hány sikeres és hány bevett, ám végül elutasított hiteligénylést jegyeztek a bankok, Csép Andrea azt válaszolta, ő is csak a december 18-án közölt hivatalos számokról tud, viszont a családügyi minisztérium hétfőn közölte: a Family Startra szánt keretösszeget teljes mértékben, a Student Invest büdzséjét pedig 30 százalékban használták fel. Natalia Intotero szakminiszter egyúttal bejelentette: mindent megtesznek annak érdekében, hogy már februárban elindulhasson az újabb, 2024-es kiírás.

Galéria

Fotó: Gábos Albin

Ennek kapcsán az RMDSZ családügyi szakpolitikusa jelezte, az idei költségvetésről szóló viták alkalmával benyújtott egy módosító javaslatot, miszerint duplázzák meg a két programra szánt 250-250 millió lejes keretet, ám ezt a kormánypártok sajnos elutasították.

A második kiírásban tapasztalt problémákra kitérve Csép Andrea elárulta, februárban, amint elkezdődik a bukaresti parlamenti munka, szeretné behívni a munkaügyi bizottság elé a CEC Bank vezérigazgatóját is, hogy számonkérjék a „rosszul teljesítést”, a több forrásból jelzett mulasztásokat, és megelőzzék esetleges idei megismétlődésüket.

„Mi, törvényhozókként megtettük a dolgunkat. Utána értem én, hogy a banknak sokkal jobban megéri a saját dolgait intézni, és nem ilyen állami kompenzálással megadott hiteleket kezelni, azt az időt inkább másra fordítani. De hogyha egyszer jelentkezik és részt vesz egy ilyen programban, akkor minimális elvárásom az, hogy ne csúfolkodjanak az emberrel” – szögezte le Csép Andrea. Aki a hitelről lemaradó balszerencséseknek felszámolt havi számlakezelési díjról szóló panaszra reagálva kijelentette: a bankoknak oda kellene figyelniük, hogy a hitelkezelési számla a megnyitást követően csak akkor váljon költségkötelessé, ha az igénylés pozitívan volt elbírálva.

Arra a kérdésünkre, hogy nem lehet-e egy olyan életképes, folyamatosan frissülő adatbázist létrehozni, amely segítségével a pénzintézetek munkatársai mindenhol naprakészen látják, hogyan áll a keret felhasználása – elkerülendő a végül feleslegesen áltatott ügyfelek iratainak átvételét –, a marosvásárhelyi politikus úgy fogalmazott, ezt törvényhozóként nem tudják befolyásolni, nehéz beleszólni belső szabályrendszerükbe. Annyit tehetnek, hogy februárban elbeszélgetnek azon bankok vezérigazgatóival, amelyek részt vesznek a programban. Szintén nem lehet törvényhozói minőségben beleszólni abba, hogy a lejárt kiírásban pórul járt igénylőkkel mit kezdenek a pénzintézetek: például valamiféle előnyben részesítik-e őket a hamarosan induló új „idényben”, legalább értesítik-e őket az új lehetőségről.

Galéria

„Jön a következő kiírás, amely februárban valószínűleg már érvényben lesz. A jelenlegi keretből körülbelül 4500 Student Invest- és 2500 Family Start-igénylő kaphat hitelt. Azért szerettük volna megduplázni a keretösszeget, mert láttuk, mekkora sikerük van, és ezeket kell támogatni, nem azokat a programokat, amelyekről elmondjuk, hogy vannak, de közben senkinek nem ad pluszt” – fogalmazott a képviselő, sajnálatát fejezve ki, hogy a két kormánypárt nem volt hajlandó támogatni a keretduplázást.

Idézet
Hihetetlen volt számomra, hogy egyáltalán nem érik fel, mit jelent, amikor ez a pénz visszakerül a gazdaságba. Mind azt mondják, hogy »nincs költségvetésünk, nincs pénzünk, nem jön vissza a pénz«, és közben pont a kis- és közepes vállalkozókat nyomorítják meg, és ezeket a jól futó programokat fogják vissza egy szinten, amelyek pénzt generálnak a gazdaságnak”

– vázolta az RMDSZ családügyi szakpolitikusa. Csép Andrea az új rajtról még elmondta, minden bizonnyal ugyanazok a bankok vesznek majd részt, mint az előző kiírásban, és a feltételrendszer sem változik 2024-ben. A parlamenti képviselő tarthatónak látja a februári rajtot, mivel „már megvolt a főpróba”, ennek ismeretében felelőtlenség lenne a szaktárca, a bankok és a garanciaalap részéről, ha nem indítanák el a beígért időpontban. A jövőbe tekintve az RMDSZ jónak tartja a kormányzati hitelprogramokat; azon kívül, hogy megdupláznák a pénzkeretet, nem terveznek módosító javaslatokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program