Lefulladhat. Dolgozók a mioveni-i üzemben márciusban a százezredik legyártott Dacia Jogger mellett
Fotó: Facebook/Dacia
Bekeményített a Dacia az autógyártók és az Európai Bizottság között dúló „háborúban”: a román gépkocsimárka tulajdonosai készek bezárni mioveni-i gyárukat, ha az uniós illetékesek megvalósítják terveiket, és 2025-ben kötelezővé teszik az új járművek károsanyag-kibocsátási szintjét még szigorúbban szabályozó, úgynevezett Euro 7-es szabványt.
2023. május 15., 13:122023. május 15., 13:12
2023. május 15., 13:172023. május 15., 13:17
Amint arról beszámoltunk, miközben az Európai Bizottság sokkal több tiszta üzemű járművet, kisebb légszennyezést, a polgárok egészségét és a környezetet védő következményeket ígér az Euro 7-es norma bevezetésével, az intézkedéscsomag ellen hevesen tiltakozó autógyártók csupán minimális „zöld” hatással és jelentős drágítással számolnak. Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) az Euro 7-es szigorítások meglebegtetése, majd a végső tervezet előterjesztése óta folyamatosan tiltakozik, érvel, nyomást gyakorol.
Miközben az Európai Bizottság sokkal több tiszta üzemű járművet, kisebb légszennyezést ígér az Euro 7-es szabvány bevezetésével, az intézkedéscsomag ellen tiltakozó autógyártók csupán minimális „zöld” hatással és jelentős drágítással számolnak.
Ugyanakkor az „iparosok” külön-külön is harcolnak érdekeik védelmében. A Dacia vezetői ezidáig nem vették ki részüket a közvetlen konfliktusból, bár éppen a következő években akarnak újat és nagyot alkotni a Duster 3-mal és az annál is testesebb, új kompakt SUV-vel (utcai terepjáróval), a Bigsterrel, amelyet éppen 2025-ben akartak piacra dobni.
Xavier Martinet, a Dacia marketingigazgatója januárban még úgy nyilatkozott, miközben jelenleg egy új kompakt SUV ára 25-30 ezer eurónál kezdődik, az Euro 7-es szabvány 30-40 ezer euróra tornázza fel az indulóárat. A Duster 3 esetében is 5000 eurós többletköltséggel kellene számolni, ha Euro 7-es motorral kellene legördüljön a gyártósorról. Ugyanakkor a Dacia illetékesei eddigi nyilatkozataik szerint abban bíztak, hogy sikerül a mostani árak közelében tartani az új modelleket is. Ezt pedig úgy érhették volna el, ha igyekeznek, és az új szabvány bevezetése előtt piacra dobják új modelljeiket.
Csakhogy ma már a Daciánál sem látják simán megoldhatónak a helyzetet. Olyannyira, hogy
„Ha 2025 júliusára kötelezővé teszik, mi addig nem leszünk kész új termékeinkkel. Legyen ez intő jel, amelyet az EB-nek címzünk. A Bizottságnak „romantikus” meglátásai vannak a várható pluszköltségek terén, amelyeket 200–300 euróra taksál a mostani (Euro 6-os) autókhoz képest. Mi viszont, az ACEA-val, a Volkswagennel, a Forddal stb. együtt ezeket 2000 euró körülire jósoljuk. Amikor szakemberek, mérnökök egyet mondanak neked, te pedig tízszer kevesebb összeggel számolsz, nem túl hihető a hozzáállás. Valahol fel kell ébredni” – szögezte le az Economica.net portál szerint a Dacia délkelet-európai igazgatója.
Bordeanu szerint ennél is súlyosabb gondokat okoz a szűkös határidő, amely megvalósíthatatlanná teszi az elvárt fejlesztéseket, emiatt pedig egyes gyártók üzemeik ideiglenes bezárása mellett dönthetnek.
Természetesen nem kívánom a mioveni-i üzemünk bezárását, de mindenképpen jelzésértékű lenne. Ugyanis nem lehet mindent csak papíron elhatározni, a való életben máshogy állnak a dolgok” – fejtette ki a Dacia-igazgató.
Korábban a Daciát is birtokló Renault-csoport ügyvezetőigazgató-helyettese, Gilles Le Borgne is úgy nyilatkozott: az Európai Bizottság képviselői anélkül beszélnek, hogy tudnának is, az elvárások nem arányosak az általuk becsült várható árnövekedéssel. Ráadásul a beharangozott szabályozások még nincsenek hivatalosan elfogadva – az Európai Parlamentnek is meg kell vitatnia –, tehát akár még változhatnak is, miközben az autógyártóknak már meg kell kezdeniük a teszteléseket.
Luca de Meo, a Renault-csoport vezérigazgatója, az ACEA vezetője közölte: mérnökeik szerint az elvárt változtatások átlagosan 2000 euróval növelhetik egy új autó árát, amely az ügyfelek jelentős hányadát elriaszthatja a vásárlástól, és az Európán kívüli gyártók felé irányíthatja őket.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!