Lefulladhat. Dolgozók a mioveni-i üzemben márciusban a százezredik legyártott Dacia Jogger mellett
Fotó: Facebook/Dacia
Bekeményített a Dacia az autógyártók és az Európai Bizottság között dúló „háborúban”: a román gépkocsimárka tulajdonosai készek bezárni mioveni-i gyárukat, ha az uniós illetékesek megvalósítják terveiket, és 2025-ben kötelezővé teszik az új járművek károsanyag-kibocsátási szintjét még szigorúbban szabályozó, úgynevezett Euro 7-es szabványt.
2023. május 15., 13:122023. május 15., 13:12
2023. május 15., 13:172023. május 15., 13:17
Amint arról beszámoltunk, miközben az Európai Bizottság sokkal több tiszta üzemű járművet, kisebb légszennyezést, a polgárok egészségét és a környezetet védő következményeket ígér az Euro 7-es norma bevezetésével, az intézkedéscsomag ellen hevesen tiltakozó autógyártók csupán minimális „zöld” hatással és jelentős drágítással számolnak. Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) az Euro 7-es szigorítások meglebegtetése, majd a végső tervezet előterjesztése óta folyamatosan tiltakozik, érvel, nyomást gyakorol.
Miközben az Európai Bizottság sokkal több tiszta üzemű járművet, kisebb légszennyezést ígér az Euro 7-es szabvány bevezetésével, az intézkedéscsomag ellen tiltakozó autógyártók csupán minimális „zöld” hatással és jelentős drágítással számolnak.
Ugyanakkor az „iparosok” külön-külön is harcolnak érdekeik védelmében. A Dacia vezetői ezidáig nem vették ki részüket a közvetlen konfliktusból, bár éppen a következő években akarnak újat és nagyot alkotni a Duster 3-mal és az annál is testesebb, új kompakt SUV-vel (utcai terepjáróval), a Bigsterrel, amelyet éppen 2025-ben akartak piacra dobni.
Xavier Martinet, a Dacia marketingigazgatója januárban még úgy nyilatkozott, miközben jelenleg egy új kompakt SUV ára 25-30 ezer eurónál kezdődik, az Euro 7-es szabvány 30-40 ezer euróra tornázza fel az indulóárat. A Duster 3 esetében is 5000 eurós többletköltséggel kellene számolni, ha Euro 7-es motorral kellene legördüljön a gyártósorról. Ugyanakkor a Dacia illetékesei eddigi nyilatkozataik szerint abban bíztak, hogy sikerül a mostani árak közelében tartani az új modelleket is. Ezt pedig úgy érhették volna el, ha igyekeznek, és az új szabvány bevezetése előtt piacra dobják új modelljeiket.
Csakhogy ma már a Daciánál sem látják simán megoldhatónak a helyzetet. Olyannyira, hogy
„Ha 2025 júliusára kötelezővé teszik, mi addig nem leszünk kész új termékeinkkel. Legyen ez intő jel, amelyet az EB-nek címzünk. A Bizottságnak „romantikus” meglátásai vannak a várható pluszköltségek terén, amelyeket 200–300 euróra taksál a mostani (Euro 6-os) autókhoz képest. Mi viszont, az ACEA-val, a Volkswagennel, a Forddal stb. együtt ezeket 2000 euró körülire jósoljuk. Amikor szakemberek, mérnökök egyet mondanak neked, te pedig tízszer kevesebb összeggel számolsz, nem túl hihető a hozzáállás. Valahol fel kell ébredni” – szögezte le az Economica.net portál szerint a Dacia délkelet-európai igazgatója.
Bordeanu szerint ennél is súlyosabb gondokat okoz a szűkös határidő, amely megvalósíthatatlanná teszi az elvárt fejlesztéseket, emiatt pedig egyes gyártók üzemeik ideiglenes bezárása mellett dönthetnek.
Természetesen nem kívánom a mioveni-i üzemünk bezárását, de mindenképpen jelzésértékű lenne. Ugyanis nem lehet mindent csak papíron elhatározni, a való életben máshogy állnak a dolgok” – fejtette ki a Dacia-igazgató.
Korábban a Daciát is birtokló Renault-csoport ügyvezetőigazgató-helyettese, Gilles Le Borgne is úgy nyilatkozott: az Európai Bizottság képviselői anélkül beszélnek, hogy tudnának is, az elvárások nem arányosak az általuk becsült várható árnövekedéssel. Ráadásul a beharangozott szabályozások még nincsenek hivatalosan elfogadva – az Európai Parlamentnek is meg kell vitatnia –, tehát akár még változhatnak is, miközben az autógyártóknak már meg kell kezdeniük a teszteléseket.
Luca de Meo, a Renault-csoport vezérigazgatója, az ACEA vezetője közölte: mérnökeik szerint az elvárt változtatások átlagosan 2000 euróval növelhetik egy új autó árát, amely az ügyfelek jelentős hányadát elriaszthatja a vásárlástól, és az Európán kívüli gyártók felé irányíthatja őket.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!