A masszív élelmiszerimportot a mezőgazdaság gyökeres átalakításával lehetne leállítani a Krónikának nyilatkozó szakember szerint

Az érdekvédelmi szervezet szerint legalább száz hektáros, gépesített farmoké a jövé •  Fotó: Makkay József

Az érdekvédelmi szervezet szerint legalább száz hektáros, gépesített farmoké a jövé

Fotó: Makkay József

Miközben Romániában működik az európai uniós tagországok farmjainak 33 százaléka, az ország az EU mezőgazdasági össztermelésének mindössze a 3,4 százalékát adja, ami azt mutatja, hogy európai szinten a román mezőgazdaság teljesít a leggyengébben. Nicu Vasile, a legnagyobb romániai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a LAPAR elnöke a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy százhektáros méretű farmok kialakításával lehetne gyökeresen átalakítani és jövedelmezővé tenni a romániai agrárágazatot.

Makkay József

2023. augusztus 04., 10:302023. augusztus 04., 10:30

Lehangolónak látja a romániai mezőgazdaság helyzetét Nicu Vasile agrármérnök, dél-romániai gabonatermesztő agrárvállalkozó, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának elnöke. A tavaszi országos gazdatüntetés főszervezője a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a romániai agrárágazat rossz irányba halad, amit uniós statisztikák bizonyítanak.

,,Elgondolkoztató adat, hogy az Európai Unió 27 tagországa közül Romániában található az EU területén működő mezőgazdasági farmok 33 százaléka, ezzel szemben Románia az uniós mezőgazdasági termelés mindössze 3,4 százalékát adja” – fogalmazott az érdekvédelmi szervezet vezetője. Az uniós statisztikai adatokból az is kiderül, hogy a gazdaságok számát tekintve 13,38 százalékkal a második helyen álló Lengyelország részesedése az Unió mezőgazdasági össztermelésből közel 7 százalék .

Magyarország az EU területén működő mezőgazdasági farmok 4,11 százalékával az uniós össztermelés közel 2 százalékát adja.

Az európai mezőgazdaság leghatékonyabb három országának statisztikai adatai: Hollandia 0,53/6,3, Németország 2,64/13,5 és Franciaország, amely az európai farmok 4,36 százalékával az uniós agrártermékek 16,8 százalékát állítja elő.

Nicu Vasile, a LAPAR elnöke gyökeresen átalakítaná a román mezőgazdaságot •  Fotó: Makkay József Galéria

Nicu Vasile, a LAPAR elnöke gyökeresen átalakítaná a román mezőgazdaságot

Fotó: Makkay József

Nicu Vasile szerint a statisztikai adatok a romániai mezőgazdaság súlyos helyzetét mutatják. A baj valódi oka meglátása szerint az, hogy a hivatalosan nyilvántartott romániai ,,farmok” 93 százaléka önellátó gazdaság, amelyek termékei alig jelennek meg a piaci forgalomban.

Sok föld és minimális területalapú támogatás

,,A román mezőgazdaság hatékonysága szempontjából az is sokatmondó adat, hogy az Európai Unió szintjén Románia rendelkezik az egy főre számolt legmagasabb, 0,7 hektár szántóterülettel.

Idézet
Ezt a hatalmas potenciált azért nem tudjuk kihasználni, mert a gazdaságok háromnegyede kevesebb, mint két hektár területtel rendelkezik”

– mutatott rá a bajok fő okára a LAPAR elnöke. Nicu Vasile a mezőgazdaság termelés hatékonyságát hátráltató tényezők közül a kis méretű birtokviszonyok mellett a Romániának járó alacsony uniós területalapú támogatást emeli ki. A hektáronkénti átlagosan 191 eurós támogatással Románia a 27 tagország között az utolsó előtti helyen található Lettország mögött. A statisztikák szerint a legtöbb pénzt – hektáronként 1526 eurót – a máltai mezőgazdasági termelők kapják, utánuk következik Görögország 709 euróval, míg Magyarország 450 euróval a középmezőnyben található.

Százhektáros farmokban látják a jövőt

A LAPAR elnöke úgy véli, a román mezőgazdaság válaszút előtt áll. ,,Jól hangzik, hogy meg kell védenünk a kis családi gazdaságokat, de ezen az úton nem jutunk el sehova, mert a pár hektáros, önálló kisgazdaságok nem biztosítják a gazdák megélhetését. A szakmai szervezet szakemberei kidolgoztak egy olyan programot, amelynek megvalósítása néhány éven belül garanciát jelentene a romániai agrárágazat felzárkóztatásához.

Idézet
A program szerint három éven belül el kell jutnunk a 110 hektáros átlagos farmnagyságig, ami jó alapot biztosít a hatékony és jövedelmező gazdálkodáshoz.

A román mezőgazdaság számára a földek gyors tagosítása jelentheti az áttörést” – érvelt portálunknak a mezőgazdasági szakember.

Nadrágszíjparcellák. Legfontosabb lene a termőföldek gyors tagosítása •  Fotó: Farkas Tamás Galéria

Nadrágszíjparcellák. Legfontosabb lene a termőföldek gyors tagosítása

Fotó: Farkas Tamás

A LAPAR elnöke szerint létfontosságú a gazdákat átfogó szövetkezeti háló kiépítése, ami jelentősen megkönnyítené a romániai mezőgazdasági termékek piacra jutását.

,,Kiemelném az úgynevezett regionális termékek jelentőségét. Az ország különböző részeiben különböző mezőgazdasági termékek teljesítenek jól, és ezek termesztésével éri meg foglalkozni. Fel kell értékelni ugyanakkor az állattenyésztés szerepét, ami az utóbbi évtizedekben háttérbe szorult. Románia az állattenyésztés szempontjából is kiemelkedően jó zónája az Európai Uniónak” – foglalta össze dióhéjban a LAPAR mezőgazdasági stratégiáját az országos gazdaszervezet vezetője.

Lengyelországból és Magyarországról hozzák be a legtöbb élelmiszert

A gyengén teljesítő román mezőgazdaság és élelmiszeripar legfontosabb ismérve, hogy évről évre rekordokat dönt az élelmiszerimport.

Idézet
Az elmúlt években a legtöbb élelmet Lengyelországból és Magyarországról hoztuk be az országba, a teljes élelmiszerimportunk kétharmadát.

De sok élelmiszer érkezik Hollandiából, Németországból és Belgiumból is. Az importált élelmiszerek többségét jól teljesítő mezőgazdasággal Románia is meg tudná termelni. Sőt, az Európai Unió jelentős élelmiszerexportőr országává válnánk, ha átalakítanánk a mezőgazdaság szerkezetét” – fogalmazott a Krónikának Nicu Vasile.

A LAPAR elnöke szerint a mezőgazdaság mai állapota önbecsapás, mert azt a látszatot kelti, hogy az uniós források felhasználásával jó irányba tart az agrárágazat. Ezzel szemben nem csökken az élelmiszerimport, és az évek óta alacsony mezőgazdasági kivitel sem nő.

korábban írtuk

A legnagyobb érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a romániai mezőgazdaság céltalanul bolyong az Európai Unióban
A legnagyobb érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a romániai mezőgazdaság céltalanul bolyong az Európai Unióban

A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.

korábban írtuk

Sok pénzt „vetnek” a gyengélkedő romániai mezőgazdaságnak
Sok pénzt „vetnek” a gyengélkedő romániai mezőgazdaságnak

Első erdélyi gazdafórumát szervezte meg Marosvásárhelyen a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája. A rendezvényen Románia új agrárstratégiáját ismertették a minisztériumok szakemberei, mintegy 16 milliárd euróból gazdálkodhatnak.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket

Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket
2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét
2025. május 12., hétfő

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama

Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama
2025. május 12., hétfő

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína
2025. május 12., hétfő

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot

Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot
2025. május 12., hétfő

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket