A masszív élelmiszerimportot a mezőgazdaság gyökeres átalakításával lehetne leállítani a Krónikának nyilatkozó szakember szerint

Az érdekvédelmi szervezet szerint legalább száz hektáros, gépesített farmoké a jövé •  Fotó: Makkay József

Az érdekvédelmi szervezet szerint legalább száz hektáros, gépesített farmoké a jövé

Fotó: Makkay József

Miközben Romániában működik az európai uniós tagországok farmjainak 33 százaléka, az ország az EU mezőgazdasági össztermelésének mindössze a 3,4 százalékát adja, ami azt mutatja, hogy európai szinten a román mezőgazdaság teljesít a leggyengébben. Nicu Vasile, a legnagyobb romániai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a LAPAR elnöke a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy százhektáros méretű farmok kialakításával lehetne gyökeresen átalakítani és jövedelmezővé tenni a romániai agrárágazatot.

Makkay József

2023. augusztus 04., 10:302023. augusztus 04., 10:30

Lehangolónak látja a romániai mezőgazdaság helyzetét Nicu Vasile agrármérnök, dél-romániai gabonatermesztő agrárvállalkozó, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának elnöke. A tavaszi országos gazdatüntetés főszervezője a Krónikának úgy nyilatkozott, hogy a romániai agrárágazat rossz irányba halad, amit uniós statisztikák bizonyítanak.

,,Elgondolkoztató adat, hogy az Európai Unió 27 tagországa közül Romániában található az EU területén működő mezőgazdasági farmok 33 százaléka, ezzel szemben Románia az uniós mezőgazdasági termelés mindössze 3,4 százalékát adja” – fogalmazott az érdekvédelmi szervezet vezetője. Az uniós statisztikai adatokból az is kiderül, hogy a gazdaságok számát tekintve 13,38 százalékkal a második helyen álló Lengyelország részesedése az Unió mezőgazdasági össztermelésből közel 7 százalék .

Magyarország az EU területén működő mezőgazdasági farmok 4,11 százalékával az uniós össztermelés közel 2 százalékát adja.

Az európai mezőgazdaság leghatékonyabb három országának statisztikai adatai: Hollandia 0,53/6,3, Németország 2,64/13,5 és Franciaország, amely az európai farmok 4,36 százalékával az uniós agrártermékek 16,8 százalékát állítja elő.

Nicu Vasile, a LAPAR elnöke gyökeresen átalakítaná a román mezőgazdaságot •  Fotó: Makkay József Galéria

Nicu Vasile, a LAPAR elnöke gyökeresen átalakítaná a román mezőgazdaságot

Fotó: Makkay József

Nicu Vasile szerint a statisztikai adatok a romániai mezőgazdaság súlyos helyzetét mutatják. A baj valódi oka meglátása szerint az, hogy a hivatalosan nyilvántartott romániai ,,farmok” 93 százaléka önellátó gazdaság, amelyek termékei alig jelennek meg a piaci forgalomban.

Sok föld és minimális területalapú támogatás

,,A román mezőgazdaság hatékonysága szempontjából az is sokatmondó adat, hogy az Európai Unió szintjén Románia rendelkezik az egy főre számolt legmagasabb, 0,7 hektár szántóterülettel.

Idézet
Ezt a hatalmas potenciált azért nem tudjuk kihasználni, mert a gazdaságok háromnegyede kevesebb, mint két hektár területtel rendelkezik”

– mutatott rá a bajok fő okára a LAPAR elnöke. Nicu Vasile a mezőgazdaság termelés hatékonyságát hátráltató tényezők közül a kis méretű birtokviszonyok mellett a Romániának járó alacsony uniós területalapú támogatást emeli ki. A hektáronkénti átlagosan 191 eurós támogatással Románia a 27 tagország között az utolsó előtti helyen található Lettország mögött. A statisztikák szerint a legtöbb pénzt – hektáronként 1526 eurót – a máltai mezőgazdasági termelők kapják, utánuk következik Görögország 709 euróval, míg Magyarország 450 euróval a középmezőnyben található.

Százhektáros farmokban látják a jövőt

A LAPAR elnöke úgy véli, a román mezőgazdaság válaszút előtt áll. ,,Jól hangzik, hogy meg kell védenünk a kis családi gazdaságokat, de ezen az úton nem jutunk el sehova, mert a pár hektáros, önálló kisgazdaságok nem biztosítják a gazdák megélhetését. A szakmai szervezet szakemberei kidolgoztak egy olyan programot, amelynek megvalósítása néhány éven belül garanciát jelentene a romániai agrárágazat felzárkóztatásához.

Idézet
A program szerint három éven belül el kell jutnunk a 110 hektáros átlagos farmnagyságig, ami jó alapot biztosít a hatékony és jövedelmező gazdálkodáshoz.

A román mezőgazdaság számára a földek gyors tagosítása jelentheti az áttörést” – érvelt portálunknak a mezőgazdasági szakember.

Nadrágszíjparcellák. Legfontosabb lene a termőföldek gyors tagosítása •  Fotó: Farkas Tamás Galéria

Nadrágszíjparcellák. Legfontosabb lene a termőföldek gyors tagosítása

Fotó: Farkas Tamás

A LAPAR elnöke szerint létfontosságú a gazdákat átfogó szövetkezeti háló kiépítése, ami jelentősen megkönnyítené a romániai mezőgazdasági termékek piacra jutását.

,,Kiemelném az úgynevezett regionális termékek jelentőségét. Az ország különböző részeiben különböző mezőgazdasági termékek teljesítenek jól, és ezek termesztésével éri meg foglalkozni. Fel kell értékelni ugyanakkor az állattenyésztés szerepét, ami az utóbbi évtizedekben háttérbe szorult. Románia az állattenyésztés szempontjából is kiemelkedően jó zónája az Európai Uniónak” – foglalta össze dióhéjban a LAPAR mezőgazdasági stratégiáját az országos gazdaszervezet vezetője.

Lengyelországból és Magyarországról hozzák be a legtöbb élelmiszert

A gyengén teljesítő román mezőgazdaság és élelmiszeripar legfontosabb ismérve, hogy évről évre rekordokat dönt az élelmiszerimport.

Idézet
Az elmúlt években a legtöbb élelmet Lengyelországból és Magyarországról hoztuk be az országba, a teljes élelmiszerimportunk kétharmadát.

De sok élelmiszer érkezik Hollandiából, Németországból és Belgiumból is. Az importált élelmiszerek többségét jól teljesítő mezőgazdasággal Románia is meg tudná termelni. Sőt, az Európai Unió jelentős élelmiszerexportőr országává válnánk, ha átalakítanánk a mezőgazdaság szerkezetét” – fogalmazott a Krónikának Nicu Vasile.

A LAPAR elnöke szerint a mezőgazdaság mai állapota önbecsapás, mert azt a látszatot kelti, hogy az uniós források felhasználásával jó irányba tart az agrárágazat. Ezzel szemben nem csökken az élelmiszerimport, és az évek óta alacsony mezőgazdasági kivitel sem nő.

korábban írtuk

A legnagyobb érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a romániai mezőgazdaság céltalanul bolyong az Európai Unióban
A legnagyobb érdekvédelmi szervezet elnöke szerint a romániai mezőgazdaság céltalanul bolyong az Európai Unióban

A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája az ország legnagyobb érdekvédelmi szervezete. Elnöke, Nicu Vasile a Krónikának adott interjújában elmondta: a román mezőgazdaság nagyon nehéz helyzetbe került átfogó agrárstatégia hiányában.

korábban írtuk

Sok pénzt „vetnek” a gyengélkedő romániai mezőgazdaságnak
Sok pénzt „vetnek” a gyengélkedő romániai mezőgazdaságnak

Első erdélyi gazdafórumát szervezte meg Marosvásárhelyen a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája. A rendezvényen Románia új agrárstratégiáját ismertették a minisztériumok szakemberei, mintegy 16 milliárd euróból gazdálkodhatnak.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

2025. március 27., csütörtök

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap

Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap
2025. március 26., szerda

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint

Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint
2025. március 26., szerda

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető

A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető
2025. március 26., szerda

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg

A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg