Fotó: Beliczay László
Adrian Câciu román pénzügyminiszter azt szeretné, ha Romániában is minden közberuházásból elkezdett építkezésnél munkásokat lehetne látni úgy, mint Magyarországon.
2021. december 18., 09:252021. december 18., 09:25
A tárcavezető erről pénteken este beszélt, miután véget ért a kormányülés, amelyen egyebek mellett a jövő évi költségvetést érintő jogszabályokat fogadtak el. A tárcavezető közölte, hogy a 2022-es költségvetést várhatóan hétfőn fogadja el a kormány és küldi el a parlamentnek.
Câciu közölte, hogy a pénteki ülésen elfogadták a költségvetés sarokszámait tartalmazó rendeletet, e szerint az államháztartás hiánya nem haladhatja meg jövő évben a bruttó hazai termék (GDP) 5,84 százalékát. Hozzátette: közberuházásokra a GDP 7 százalékát, 92 milliárd lejt fordítanak, ami történelmi csúcsot jelent.
– mondta Câciu. A bukaresti kormány pénteken több szociális jellegű rendeletet is elfogadott. Ezek közé tartozik, hogy a távhő kedvezményes, 5 százalékos lakossági áfája már január 1-től hatályba lép. Az 1600 lejjel egyező vagy ennél kisebb öregségi járandósággal rendelkező nyugdíjasok egyszeri támogatásra jogosultak januárban, hogy ezzel enyhítsék az elszabadult energiaárak és a jelentősen megemelkedett infláció okozta kiadásaikat. A kabinet egyébként szerdán már döntött arról, hogy január 1-től valamennyi nyugdíj 10 százalékkal nő.
Emellett meghosszabbították a 2019 januárja és 2020 decembere között kibocsátott csekkek érvényességét június 30-ig. Ez utóbbi döntést azzal indokolták, hogy a koronavírus-járvány miatt a közalkalmazottak nem tudták maradéktalanul felhasználni a korábban kibocsátott csekkeket.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!