Az euró árfolyama meghaladta a 4,95 lejt, és vészjóslóan közelít az elemzők által beharangozott 5 lejes határhoz
Fotó: Rostás Szabolcs
A kormányzati válságnak mielőbb véget kell érnie – figyelmeztet Ionuț Dumitru közgazdász, aki szerint a politikai instabilitásnak erőteljes negatív hatása van a román devizára.
2021. szeptember 06., 09:152021. szeptember 06., 09:15
2021. szeptember 10., 12:022021. szeptember 10., 12:02
„Olyan körülmények között, hogy Románia az egyetlen olyan ország az Európai Unióban, ahol ilyen magas a külkereskedelmi mérleg hiánya, amit költségvetési hiány tetéz, természetes a lej gyengülése. A tartózkodó befektetők szemében ilyen deficitek mellett a politikai válság kedvezőtlen körülményeket teremt, tovább bonyolítja a lej helyzetét” – nyilatkozta a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza az Economica.net gazdasági portálnak.
Adrian Codirlașu, a CFA Románia alelnöke is úgy nyilatkozott a hét végén, hogy minden olyan politikai válság, amelynek az lett a vége, hogy bizalmatlansági indítvánnyal menesztették a kormányt, jelentős hatást gyakorolt az árfolyamra, mindannyiszor megsínylette a lej a történteket.
„A lej–euró árfolyamot a piac alakítja. Nagyon bonyolult azt mondani, hogy mindaz, ami történik, összefüggésben áll-e ezzel a dologgal, mindazzal, ami a politikában történik, mivel, ha megnézzük, az árfolyam lejtmenete még ezelőtt elkezdődött. Összefüggésben állhat azzal, hogy a romániai piacon nagyon alacsonyak a kamatok. Ha megnézzük a hitelek kamatját, ezek csökkennek. Nagyon oda kell figyelnünk, mi történik a nemzetközi piacon” – válaszolta a kormányfő újságírói kérdésre.
Florin Cîţu miniszterelnök vélhetően azért erőltette a koalíciós válságot kirobbantó vidékfejlseztési terv elfogadását, mert a tisztújító pártkongresszus előtt meg akart felelni a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyi kiskirályai elvárásainak.
„Mondom, ez a gyengülés még ezen helyzet előtt elkezdődött. Nincs ok aggodalomra. Az árakat és az árfolyamot a piac határozza meg. Ha világviszonylatban megnézzük, nagyon sok a változás. Például az Egyesült Államokban, bár nagyon nagy, 5,4 százalékos azinflációjuk, a Fed azt mondja, nem emel kamatot, ami újfent nyomást gyakorol a fizetőeszközre. Sokkan bonyolultabb megérteni, hogy pontosan mi történik a devizákkal rövidtávon. Közepes távról beszélhetünk, de a nemzeti deviza az egyik legstabilabb fizetőeszköz az eurózónán kívül” – húzta alá Cîţu.
(a kormány bele akar pótolni a lakosság téli fűtésszámláiba az energiaárak megugrása miatt – szerk. megj.). Úgy hiszem, hogy csak valaki, aki nem a románok javát akarja, és káoszba akarja taszítani az országot, beszél ma előrehozott választásokról” – fogalmazott a kormányfő.
A CFA Románia legfrissebb jelentésében 6,6 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal és 6,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2021-ben.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!