Az euró árfolyama meghaladta a 4,95 lejt, és vészjóslóan közelít az elemzők által beharangozott 5 lejes határhoz
Fotó: Rostás Szabolcs
A kormányzati válságnak mielőbb véget kell érnie – figyelmeztet Ionuț Dumitru közgazdász, aki szerint a politikai instabilitásnak erőteljes negatív hatása van a román devizára.
2021. szeptember 06., 09:152021. szeptember 06., 09:15
2021. szeptember 10., 12:022021. szeptember 10., 12:02
„Olyan körülmények között, hogy Románia az egyetlen olyan ország az Európai Unióban, ahol ilyen magas a külkereskedelmi mérleg hiánya, amit költségvetési hiány tetéz, természetes a lej gyengülése. A tartózkodó befektetők szemében ilyen deficitek mellett a politikai válság kedvezőtlen körülményeket teremt, tovább bonyolítja a lej helyzetét” – nyilatkozta a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza az Economica.net gazdasági portálnak.
Adrian Codirlașu, a CFA Románia alelnöke is úgy nyilatkozott a hét végén, hogy minden olyan politikai válság, amelynek az lett a vége, hogy bizalmatlansági indítvánnyal menesztették a kormányt, jelentős hatást gyakorolt az árfolyamra, mindannyiszor megsínylette a lej a történteket.
„A lej–euró árfolyamot a piac alakítja. Nagyon bonyolult azt mondani, hogy mindaz, ami történik, összefüggésben áll-e ezzel a dologgal, mindazzal, ami a politikában történik, mivel, ha megnézzük, az árfolyam lejtmenete még ezelőtt elkezdődött. Összefüggésben állhat azzal, hogy a romániai piacon nagyon alacsonyak a kamatok. Ha megnézzük a hitelek kamatját, ezek csökkennek. Nagyon oda kell figyelnünk, mi történik a nemzetközi piacon” – válaszolta a kormányfő újságírói kérdésre.
Florin Cîţu miniszterelnök vélhetően azért erőltette a koalíciós válságot kirobbantó vidékfejlseztési terv elfogadását, mert a tisztújító pártkongresszus előtt meg akart felelni a Nemzeti Liberális Párt (PNL) helyi kiskirályai elvárásainak.
„Mondom, ez a gyengülés még ezen helyzet előtt elkezdődött. Nincs ok aggodalomra. Az árakat és az árfolyamot a piac határozza meg. Ha világviszonylatban megnézzük, nagyon sok a változás. Például az Egyesült Államokban, bár nagyon nagy, 5,4 százalékos azinflációjuk, a Fed azt mondja, nem emel kamatot, ami újfent nyomást gyakorol a fizetőeszközre. Sokkan bonyolultabb megérteni, hogy pontosan mi történik a devizákkal rövidtávon. Közepes távról beszélhetünk, de a nemzeti deviza az egyik legstabilabb fizetőeszköz az eurózónán kívül” – húzta alá Cîţu.
(a kormány bele akar pótolni a lakosság téli fűtésszámláiba az energiaárak megugrása miatt – szerk. megj.). Úgy hiszem, hogy csak valaki, aki nem a románok javát akarja, és káoszba akarja taszítani az országot, beszél ma előrehozott választásokról” – fogalmazott a kormányfő.
A CFA Románia legfrissebb jelentésében 6,6 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal és 6,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2021-ben.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!