Hamarosan a BT cégére kerül az OTP Románia kirendeltségeinek homlokzatára is
Fotó: Rostás Szabolcs
Lezárult az OTP Bank romániai leányvállalatának megvásárlását célzó tranzakció, miután a bukaresti hatóságok jóváhagyták a Transilvania Bankkal kötött üzletet, a fúzióig a két pénzintézet önállóan folytatja tevékenységét – jelentette be kedden közös közleményben a két bank.
2024. július 30., 16:532024. július 30., 16:53
2024. július 30., 17:502024. július 30., 17:50
Az OTP Románia és a Transilvania Bank azután ütötte nyélbe az üzletet, hogy a bukaresti versenyhivatal július közepén, a Román Nemzeti Bank (BNR) pedig korábban áldását adta a magyar tőkéjű pénzintézet felvásárlására. A román versenytanács megállapítása szerint a művelet „nem emel számottevő akadályokat a valós konkurencia útjába a romániai piacon, vagy annak egy részén, és nincsenek komoly kétségek azt illetően, hogy kompatibilis a normális versenykörnyezettel".
A kommüniké idézi Horia Ciorcilát, a Transilvania Bank igazgatótanácsának vezetőjét, valamint Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját, akik közül mindketten elégedettségüket fejezik ki az ügylet kapcsán. Csányi ugyanakkor megjegyzi: a magyar bank azután döntött leányvállalata eladása mellett, hogy nem sikerült elérnie Romániában a kívánt piaci részesedést. A magyar bankvezér egyébként áprilisban kimondta: „láthatóan örültek az OTP Bank kivonulásának az illetékes romániai hatóságok. Az elnök-vezérigazgató közölte: nem szívesen vonultak ki Romániából, de egyértelműnek tűnt, hogy nem kapnak lehetőséget akvizíciókra.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát, ami így került az Exim Bank tulajdonába. Elsősorban ez játszhatott szerepet abban, hogy Budapesten úgy látták, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
A Transilvania-csoportba történő integrációs folyamat során az OTP Bank Románia és a Transilvania Bank, valamint a többi leányvállalat egymástól függetlenül fog működni, egészen a fúzióig. A két bank tájékoztatása szerint az átmeneti időszak nem hoz azonnali változást az ügyfelek számára, ennek megfelelően a szolgáltatások, termékek, konzultációk és banki műveletek érdekében továbbra is az OTP Bank fiókjaihoz kell fordulniuk.
A Versenytanács engedélyezte azt a 347,5 millió euró értékű tranzakciót, amelynek keretében a Transilvania Bank át kívánja venni az OTP Bank romániai üzletágát. Ez lépés elengedhetetlen volz ahhoz, hogy a magyar bank végleg kivonuljon a romániai piacról.
„Az integráció szakaszainak lezárultával az ügyfeleket tájékoztatni fogjuk a folyamat valamennyi újdonságáról” – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben, amelynek a magyar nyelvű változatát is rendelkezésünkre bocsátották utólag. Ebben az is szerepel, hogy a Transilvania Bank folytatja az OTP-csoportnak a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-vel szembeni kötelezettségei végrehajtását, többek között az OTP ügyfelei számára nyújtott kétnyelvű szolgáltatásokat – a közlemény megfogalmazása szerint – „ott, ahol erre szükség van”. Bár a közlemény nem tér ki rá, a vállalások közé tartozik a Szülőföldön magyarul programmal kapcsolatban fennálló kötelezettségvállalás is, és bár a magyar állam által a Romániában magyar nyelvű képzésben részesülő óvodások, iskolások, egyetemisták számára nyújtott oktatási-nevelési támogatások folyósításának sorsáról nem tesznek említést, ez vélhetően továbbra is az OTP Romániánál nyitott számlákra fog érkezni.
A Transilvania Bank az aktívumok alapján piacvezető a romániai pénzügyi szektorban. Az akvizíció eredményeként a kolozsvári székhelyű pénzintézet aktívumainak értéke meg fogja haladni a 180 milliárd lejt, a piaci részesedése pedig a 22,5 százalékot. A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint 2023 végén a Transilvania Bank aktívumainak értéke 161,857 milliárd lej, piaci részesedése 20,15 százalék volt. Az OTP Bank 2,46 százalékos részesedéssel a tizedik legnagyobb szereplő a romániai piacon, az elmúlt év végén aktívumainak értéke 19,763 milliárd lej volt.
A magyarországi anyavállalat 2023 májusában jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A Transilvania Bankkal folytatott egyeztetések már tavaly év végén elkezdődtek, miután az erdélyi pénzintézet maradt az utolsó fennmaradó ajánlattevő a magyar tőkéjű bankra.
Romániából kivonult, máshol folytatja a terjeszkedést az OTP Bank – hangzott el a társaság pénteki éves közgyűlését követő sajtótájékoztatón.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
1 hozzászólás