Fotó: Gazprom/Facebook
A Gazprom európai ügyfeleinek többsége áttért arra, hogy a gázért rubelben fizessen – jelentette ki Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes csütörtökön a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.
2022. június 17., 10:132022. június 17., 10:13
„Úgy gondolom, hogy azok az európai fogyasztók, akik kifejezték a váltási szándékukat, váltottak. Ha a teljes fogyasztás mennyiségét vesszük, ez körülbelül 90-95 százalék” – mondta.
Novak úgy vélekedett, hogy az európai országok, amelyek tavaly összességében mintegy 350-400 milliárd eurót fizettek az energiaforrásokért, idén mintegy 400 milliárd euróval fognak túlfizetni. Mint mondta,
„A hazánk energetikai nagyhatalom, a gáz mintegy 23 százalékát mi szállítjuk a világpiacra, és ugyanilyen arányban az olajat és az olajtermékeket is. Ezért az olaj- és olajtermék-szállítások számos országba történő betiltásáról hozott tisztán politikai döntések kihívást jelentenek mind Oroszország, mind az egész olajipar számára” – hangoztatta.
„Az Egyesült Államokban rekordárakat látunk a benzinkutakon, az Egyesült Királyságban és az EU-ban az ár eléri a 2,5 eurót. A fogyasztói árak, a közüzemi költségek emelkednek, az infláció az Egyesült Államokban eléri a 8,6, Európában meghaladja a 6 százalékot.
– tette hozzá. Alekszej Miller, a Gazprom gázipari óriáscég vezérigazgatója a szentpétervári fórumon elmondta, hogy egyelőre nem született megoldás a Németországba az Északi Áramlaton keresztül történő gázszállítások mennyiségének visszaállításáról.
Az orosz állami Gazprom vállalat manipulálta a földgázpiacot Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint, aki úgy látja, amíg Európa függ az orosz gáztól, nem csökkennek vissza az árak a 2021-es szintre.
Elmondta, hogy a Siemens a szankciók miatt nem tudja a kanadai javítóüzeméből az ott karbantartott turbinaberendezést visszaszállítani a portovajai kompresszorállomásra. Közölte, hogy a Gazprom nem sértődött meg az emiatt bekövetkezett áremelkedés miatt.
Miller kijelentette, hogy az Északi Áramlat-2 gázvezeték bármikor üzembe helyezhető. Mint mondta, a csővezeték áll, de az orosz gazdaság nem: a létesítmény kihasználatlan kapacitását átcsoportosították az ország északnyugati körzetének ellátására, aminek nyomán a helyi kormányzók termelési kapacitásik fejlesztésébe kezdtek.
A Gazprom leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül – erősítette meg szerdai közleményében az orosz gázipari holding.
Miller egyébként úgy vélekedett, hogy megújuló energiaforrások nem jelentenek „szalmaszálat” Európa energiaszektorának megmentéséhez. „Ami a megújuló energiaforrásokat illeti, ez egy kísérlet arra, hogy (az európaiak) mások kárára szerezzék meg az erőforrásaikat.
A megújuló energiaforrások környezetvédelmi szempontból még nagyobb szénlábnyomot jelentenek” – mondta, rámutatva, hogy a megújulók nem életképesek tartalékolás nélkül.
A Gazprom közölte, hogy technikai megállapodást írt alá a kínai CNPC vállalattal a Kínába irányuló orosz gázszállítások távol-keleti útvonaláról, amely rögzíti a gázvezeték határokon átnyúló szakaszának főbb műszaki paramétereit, valamint a szállítandó gáz fizikai és kémiai paramétereit.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!