Nekik is nehéz? A milliárdosok közel fele szegényebb, mint egy évvel ezelőtt
Fotó: Pixabay.com
Először fordul elő, hogy francia a világ leggazdagabb embere – derül ki a milliárdosokat rangsoroló Forbes-listából, amelyre hat román és három magyar állampolgár is felkerült.
2023. április 05., 12:012023. április 05., 12:01
2023. április 05., 12:142023. április 05., 12:14
A neves amerikai üzleti magazin új listájának élbolyában a legnagyobb változás, hogy már nem Elon Musk a világ leggazdagabb embere. A dél-afrikai származású amerikai üzletember ugyanis a második helyre csúszott vissza, miután a Twitter felvásárlása körüli botrányok magukkal hozták a Tesla-részvényárak esését is – olvasható a Forbes.hu portálon. A Tesla, SpaceX és a Twitter vezérigazgatójának vagyonát most 180 milliárd dollárra teszik. Ennek mintegy kétharmadát a Tesla szállítja, amelynek 23 százalékát birtokolja. Az 51 éves Musk tavaly még 219 milliárddal vezette a mezőnyt.
A Forbes magyar szerkesztősége szerint először fordul elő, hogy francia állampolgár vezeti a rangsort. Arnault a világ legnagyobb luxuscégének vezérigazgatója és elnöke: az LVMH csoport mintegy 70 divat- és kozmetikai márkával rendelkezik (pl. Louis Vuitton, Christian Dior, Moet & Chandon, Sephora). Az LVMH 2021 januárjában 15,8 milliárd dollárért felvásárolta a Tiffany & Co. ékszerüzletet. Arnault vagyona tavaly óta 53 milliárd dollárral nőtt: ezzel övé a növekedési rekord ezen a listán.
Bernard Arnault
Fotó: Lvmh.com
A dobogó harmadik fokára Jeff Bezos (59 éves, amerikai) „ért fel” 114 milliárd dollárral. Az üzletember 1994-ben alapította meg az Amazon e-kereskedelmi óriáscéget a seattle-i garázsából. A Forbes top 10-es listájára még Larry Ellison (78 éves, Egyesült Államok, 107 milliárd dollár), Warren Buffett (92, Egyesült Államok, 106 milliárd), Bill Gates (67, Egyesült Államok, 104 milliárd), Michael Bloomberg (81, Egyesült Államok, 94,5 milliárd), Carlos Slim Helu (83, Mexikó, 93 milliárd dollár), Mukesh Ambani (65, India, 83,4 milliárd) és Steve Ballmer 67, Egyesült Államok, 80,7 milliárd dollár) kapott helyet.
A Forbes.hu cikkében egyébként arra is kitérnek, hogy az élmezőnyből kiszorult Mark Zuckerberg Facebook-alapító: ő jelenleg a világ 16. leggazdagabb embere, vagyonát 64,4 milliárd dollárra teszik. Az egyik legmeglepőbb fordulatként említik, hogy a milliárdosok közel fele szegényebb, mint egy évvel ezelőtt: a részvényárak zuhanása és az emelkedő kamatlábak rosszabb évet jelentettek a világ leggazdagabbjainak, mint az előzőek. Az amerikai magazin globális listáján összesen 2640 olyan milliárdos szerepel idén, akinek becsült vagyona eléri az egymilliárd dollárt.
A 83 éves, brassói születésű egykori teniszcsillag a pénzügyi, biztosítási, gépkocsi- és ingatlanpiacon érdekelt cégei révén vált ennyire tehetőssé.
Ion Țiriac
Fotó: Agerpres/Alex Micsik
A második legvagyonosabb román állampolgár Dragoș Pavăl 1,7 milliárd dollárral (1725. helyezett). Az 57 éves bákói üzletember többek között a Dedeman barkácsáruház-hálózat társalapítója.
Egy évvel korábban még Daniel Dines volt a leggazdagabb román, ám a tavalyelőtt 6 milliárdra, tavaly pedig 2,9 milliárd dollárosra becsült vagyona idén áprilisra 1,6 milliárdra apadt, ami már csak a harmadik helyre elég (összetettben 1804.) – olvasható a Startupcafe.ro portál összefoglalójában. Az 51 éves, onești-i születésű vállalkozó leginkább az első román unikornis (olyan startup, melynek értéke át tudja lépni az 1 milliárd dolláros álomhatárt), a román–amerikai UiPath szoftvercég társalapítójaként ismert.
Bár Ion Stoica (58 éves, 1,2 milliárd, 2259. hely) régóta kitelepedett Amerikába, a Forbes romániaiként tartja nyilván a californiai Berkeley-ben informatikát tanító egyetemi tanárt, aki elnöke és társalapítója a Databricks (értékét 38 milliárd dollárra becsülik) és az Anyscale amerikai vállalatoknak.
Egyik „kollégája”, Matei Zaharia is hasonló vagyonnal, 1,2 milliárd dollárral szerepel a listán. A 37 éves informatikus még gyerekként Kanadába költözött családjával, majd az Egyesült Államokba került, ahol Stoicával közösen alapították meg a Databrickset. A Forbes globális listájára még Dragoș Pavăl testvére, Adrian Pavăl (54 éves) is felkerült 1,1 milliárd dollárral.
A legelőkelőbb helyen Csányi Sándor 70 éves közgazdász, bankár, üzletember, a Magyar labdarúgó-szövetség elnöke található: az 1905. helyen szerepel 1,5 milliárd dolláros becsült vagyonnal.
Csányi Sándor
Fotó: MTI/Rosta Tibor
Idén először kapott helyet a globális listán Felcsuti Zsolt 51 éves ipari befektető, az MPF Holding főrészvényese, aki a 2259. helyre került 1,2 milliárddal. A nemzeti rangsorban harmadik helyezett, 57 éves Mészáros Lőrinc vállalkozó, politikus, futballklubtulajdonos vagyonát ugyanekkorára becsülik.
Az amerikai Forbes magazin kedden közölte legújabb listáját, viszont emellett naponta frissülő, úgynevezett real time, azaz valós időben közölt rangsort is működtet.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!