A francia luxuscikkek lenyomták a Teslát, hat román és három magyar a világ leggazdagabb emberei között

Nekik is nehéz? A milliárdosok közel fele szegényebb, mint egy évvel ezelőtt •  Fotó: Pixabay.com

Nekik is nehéz? A milliárdosok közel fele szegényebb, mint egy évvel ezelőtt

Fotó: Pixabay.com

Először fordul elő, hogy francia a világ leggazdagabb embere – derül ki a milliárdosokat rangsoroló Forbes-listából, amelyre hat román és három magyar állampolgár is felkerült.

Páva Adorján

2023. április 05., 12:012023. április 05., 12:01

2023. április 05., 12:142023. április 05., 12:14

A neves amerikai üzleti magazin új listájának élbolyában a legnagyobb változás, hogy már nem Elon Musk a világ leggazdagabb embere. A dél-afrikai származású amerikai üzletember ugyanis a második helyre csúszott vissza, miután a Twitter felvásárlása körüli botrányok magukkal hozták a Tesla-részvényárak esését is – olvasható a Forbes.hu portálon. A Tesla, SpaceX és a Twitter vezérigazgatójának vagyonát most 180 milliárd dollárra teszik. Ennek mintegy kétharmadát a Tesla szállítja, amelynek 23 százalékát birtokolja. Az 51 éves Musk tavaly még 219 milliárddal vezette a mezőnyt.

Ennél kevesebbet „apríthat a tejbe” az új éllovas, a 74 éves Bernard Arnault, aki azért így sem panaszkodhat: most 211 milliárd dollárral birtokolhatja a világ leggazdagabb embere címet.

A Forbes magyar szerkesztősége szerint először fordul elő, hogy francia állampolgár vezeti a rangsort. Arnault a világ legnagyobb luxuscégének vezérigazgatója és elnöke: az LVMH csoport mintegy 70 divat- és kozmetikai márkával rendelkezik (pl. Louis Vuitton, Christian Dior, Moet & Chandon, Sephora). Az LVMH 2021 januárjában 15,8 milliárd dollárért felvásárolta a Tiffany & Co. ékszerüzletet. Arnault vagyona tavaly óta 53 milliárd dollárral nőtt: ezzel övé a növekedési rekord ezen a listán.

Bernard Arnault •  Fotó: Lvmh.com Galéria

Bernard Arnault

Fotó: Lvmh.com

A dobogó harmadik fokára Jeff Bezos (59 éves, amerikai) „ért fel” 114 milliárd dollárral. Az üzletember 1994-ben alapította meg az Amazon e-kereskedelmi óriáscéget a seattle-i garázsából. A Forbes top 10-es listájára még Larry Ellison (78 éves, Egyesült Államok, 107 milliárd dollár), Warren Buffett (92, Egyesült Államok, 106 milliárd), Bill Gates (67, Egyesült Államok, 104 milliárd), Michael Bloomberg (81, Egyesült Államok, 94,5 milliárd), Carlos Slim Helu (83, Mexikó, 93 milliárd dollár), Mukesh Ambani (65, India, 83,4 milliárd) és Steve Ballmer 67, Egyesült Államok, 80,7 milliárd dollár) kapott helyet.

A Forbes.hu cikkében egyébként arra is kitérnek, hogy az élmezőnyből kiszorult Mark Zuckerberg Facebook-alapító: ő jelenleg a világ 16. leggazdagabb embere, vagyonát 64,4 milliárd dollárra teszik. Az egyik legmeglepőbb fordulatként említik, hogy a milliárdosok közel fele szegényebb, mint egy évvel ezelőtt: a részvényárak zuhanása és az emelkedő kamatlábak rosszabb évet jelentettek a világ leggazdagabbjainak, mint az előzőek. Az amerikai magazin globális listáján összesen 2640 olyan milliárdos szerepel idén, akinek becsült vagyona eléri az egymilliárd dollárt.

Helyet kapott köztük hat román állampolgár is. A leggazdagabb Ion Țiriac, akinek vagyonát 2 milliárd dollárra becsülik, ezzel pedig az összetett 1516. helyén szerepel.

A 83 éves, brassói születésű egykori teniszcsillag a pénzügyi, biztosítási, gépkocsi- és ingatlanpiacon érdekelt cégei révén vált ennyire tehetőssé.

Ion Țiriac •  Fotó: Agerpres/Alex Micsik Galéria

Ion Țiriac

Fotó: Agerpres/Alex Micsik

A második legvagyonosabb román állampolgár Dragoș Pavăl 1,7 milliárd dollárral (1725. helyezett). Az 57 éves bákói üzletember többek között a Dedeman barkácsáruház-hálózat társalapítója.

Egy évvel korábban még Daniel Dines volt a leggazdagabb román, ám a tavalyelőtt 6 milliárdra, tavaly pedig 2,9 milliárd dollárosra becsült vagyona idén áprilisra 1,6 milliárdra apadt, ami már csak a harmadik helyre elég (összetettben 1804.) – olvasható a Startupcafe.ro portál összefoglalójában. Az 51 éves, onești-i születésű vállalkozó leginkább az első román unikornis (olyan startup, melynek értéke át tudja lépni az 1 milliárd dolláros álomhatárt), a román–amerikai UiPath szoftvercég társalapítójaként ismert.

Bár Ion Stoica (58 éves, 1,2 milliárd, 2259. hely) régóta kitelepedett Amerikába, a Forbes romániaiként tartja nyilván a californiai Berkeley-ben informatikát tanító egyetemi tanárt, aki elnöke és társalapítója a Databricks (értékét 38 milliárd dollárra becsülik) és az Anyscale amerikai vállalatoknak.

Egyik „kollégája”, Matei Zaharia is hasonló vagyonnal, 1,2 milliárd dollárral szerepel a listán. A 37 éves informatikus még gyerekként Kanadába költözött családjával, majd az Egyesült Államokba került, ahol Stoicával közösen alapították meg a Databrickset. A Forbes globális listájára még Dragoș Pavăl testvére, Adrian Pavăl (54 éves) is felkerült 1,1 milliárd dollárral.

A magyar dúsgazdagokra kitérve a Forbes.hu portál szerint először fordul elő, hogy hárman is felkerültek a globális listára.

A legelőkelőbb helyen Csányi Sándor 70 éves közgazdász, bankár, üzletember, a Magyar labdarúgó-szövetség elnöke található: az 1905. helyen szerepel 1,5 milliárd dolláros becsült vagyonnal.

Csányi Sándor •  Fotó: MTI/Rosta Tibor Galéria

Csányi Sándor

Fotó: MTI/Rosta Tibor

Idén először kapott helyet a globális listán Felcsuti Zsolt 51 éves ipari befektető, az MPF Holding főrészvényese, aki a 2259. helyre került 1,2 milliárddal. A nemzeti rangsorban harmadik helyezett, 57 éves Mészáros Lőrinc vállalkozó, politikus, futballklubtulajdonos vagyonát ugyanekkorára becsülik.

Az amerikai Forbes magazin kedden közölte legújabb listáját, viszont emellett naponta frissülő, úgynevezett real time, azaz valós időben közölt rangsort is működtet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 20., vasárnap

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter

A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter
2024. október 20., vasárnap

Panaszkodnak az energiaszolgáltatók, nagyon szabadulnának az ársapkától

Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.

Panaszkodnak az energiaszolgáltatók, nagyon szabadulnának az ársapkától
2024. október 20., vasárnap

Feltételeket szab a Versenytanács a Mega Image és a Profi közötti tranzakcióhoz

A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.

Feltételeket szab a Versenytanács a Mega Image és a Profi közötti tranzakcióhoz
2024. október 18., péntek

A Székelyföldön épül fel Románia első napelemgyára

A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.

A Székelyföldön épül fel Románia első napelemgyára
2024. október 18., péntek

Újabb csúcson az arany ára, az euróhoz és a dollárhoz mérten is gyengült a lej

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.

Újabb csúcson az arany ára, az euróhoz és a dollárhoz mérten is gyengült a lej
2024. október 18., péntek

Sok a kérdőjel a kormány által beígért roncstraktorprogram körül

Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.

Sok a kérdőjel a kormány által beígért roncstraktorprogram körül
2024. október 17., csütörtök

Nincs új a nap alatt: továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció

Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

Nincs új a nap alatt: továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció
2024. október 17., csütörtök

Nagy bajban van az autóipar a miniszterelnök szerint, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek

Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nagy bajban van az autóipar a miniszterelnök szerint, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek
2024. október 17., csütörtök

Nem tetszik a minimálbér emelése a kis- és közepes vállalkozásoknak

Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.

Nem tetszik a minimálbér emelése a kis- és közepes vállalkozásoknak
2024. október 17., csütörtök

Sokasodó ellenőrzések elé néznek a cégek, de a „kis feketézők” sem ússzák meg

A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.

Sokasodó ellenőrzések elé néznek a cégek, de a „kis feketézők” sem ússzák meg