Fotó: Gábos Albin
A román tulajdonban levő Dedeman barkácsáruházlánc fizeti a legtöbb társasági adót a romániai kiskereskedelemben működő vállalatok közül, a többi multinacionális vállalat – amelyek dominálják a román gazdaságnak ezt az ágazatát – kisebb nyereséget jelentenek, így kevesebb társasági adót is fizetnek – írta hétfőn elektronikus kiadásában a Ziarul Financiar című gazdasági újság.
2021. május 31., 15:222021. május 31., 15:22
A lap által megvizsgált cégadatokól kiderült, hogy a bákói Adrian és Dragoș Pavăl testvérpár tulajdonában levő Dedeman 2019-ben 8,2 milliárd lej árbevételt ért el, és 1,30 milliárd lej nettó nyereséget jelentett, ami azt jelenti, hogy 16 százalék a nettó haszonkulcsuk.
A Romániában a legnagyobb élelmiszeripari kiskereskedelmi üzletláncnak számító német Kaufland 850 millió lej nettó nyereséget ért el 11,8 milliárd lej árbevétel mellett, ami 7 százalékos haszonkulcsot jelent. A szintén német tulajdonban levő Lidl 5 százalékos, a belga Mega Image élelmiszer üzletlánc 4 százalékos nettó haszonkulcsot ért el 2019-ben. A francia Carrefour, Penny és Auchan élelmiszeri üzletláncok 2 és 0,5 százalék közötti haszonkulccsal működtek,
A lap szerint a Dedeman által jelentett profitszint lehet a mérvadó mutató arra, hogy a többi kiskereskedelmi vállalat, amelyeknek többsége multinacionális vállalat, valójában mekkora nyereséggel működik Romániában, csakhogy ezek a törvényes kiskapukat kihasználva csökkentik a profitjukat, hogy minél alacsonyabb társasági adót fizessenek Romániában – írta a Ziarul Financiar.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!