Fotó: Haáz Vince
Tavaly az előző évhez képest 13,9 százalékkal 2113 lejre nőtt az átlagnyugdíj Romániában – tájékoztatott pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 29., 12:012024. március 29., 12:01
A közlemény szerint 2023-ban a nyugdíjasok átlagos száma 4,980 millió volt, 24 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az állami társadalombiztosítási rendszerben nyilvántartott nyugdíjasok átlagos száma 4,601 millió volt, 6 ezerrel kevesebb, mint 2022-ben.
Tavaly az összes nyugdíjkategória – öregségi, rokkantsági, túlélő hozzátartozói nyugdíj stb. – figyelembevételével kiszámított átlagnyugdíj 2113 lej volt, 13,9 százalékkal több az előző évi összegnél. Az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj Botoşani (1588 lej), Vrancea (1600 lej) és Giurgiu (1603 lej) megyében volt a legkisebb,
Az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj 2006 lej volt, ugyanakkor az átlagnyugdíjnak a nettó átlagbérhez viszonyított vásárlóértéke a 2022-ban jegyzett 51,6 százalékról 50,2 százalékra csökkent 2023-ban.
Az új nyugdíjtörvény előírásai szerint a teljes szolgálati időnek tekintett munkaviszony a jelenlegi 35 évről 25 évre csökken, az e felett ledolgozott évek pedig „jutalom” nyugdíjpontokat generálnak, tehát nőni fog az időskori juttatás.
Az Agerpres által idézett adatok szerint tavaly a romániai nyugdíjasok 92,39 százalékát az állami társadalombiztosítási rendszerben tartották nyilván.
Országos szinten tavaly nyolc nyugdíjas jutott tíz munkavállalóra, ez az arány azonban régiós bontásban nagy eltéréseket mutat: míg Bukarestben és Ilfov megyében mindössze 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, addig Botoşani és Giurgiu megyében 13, Vaslui megyében 14, Teleorman megyében pedig 15.
A legmagasabb romániai nyugdíj a januári emelést követően meghaladja a havi bruttó 100 ezer lejes összeget. És nem különleges nyugdíjról van szó.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!