Ruszka Sándor: elgondoltam, ha pizsamásan lettem volna egyetemista, akkor hogy éreztem volna magam, és beleborzongtam
Fotó: ike.ro
A világunkat sarkából kiforgató járvány kihívások elé állította a keresztyén szervezetek ifjúsági munkáját is. A veszteségek ellenére azonban Isten kegyelmét is megtapasztalhatták az idén százéves IKE – Erdélyi Református Egyházkerület Ifjúsági Szövetségének tagjai. Ruszka Sándor, a szervezet elnöke mesélt arról, hogyan élték meg a járványhelyzetet, milyen terveik vannak, és miért lenne fontos az, hogy visszataláljunk a közösségi életbe.
2021. július 10., 22:072021. július 10., 22:07
Mint minden olyan szervezet, amelynek alaptevékenysége közösségi, így az Erdélyi Református Egyházkerület Ifjúsági Szövetsége, vagyis az IKE is megsínylette az elmúlt közel másfél évet.
– kezdte megkeresésünkre Ruszka Sándor kézdivásárhelyi református lelkipásztor, az IKE elnöke. „Az utánpótlás nevelése volt a legfájdalmasabb pont, ahol megálltunk, bár volt munkatársképzőnk és vezetőképzőnk is, de ezeket is online kellett megtartani, a munkatársképző egy alkalommal volt a négyből személyesen megtartva” – osztotta meg velünk a lelkipásztor.
Kiszámíthatatlan számukra a veszteség, mert az IKE az Erdélyi Református Egyházkerület Ifjúsági Szövetsége is egyben, és az alapsejtjeit a gyülekezeti ifjúsági közösségek jelentik. Nincs rálátásuk arra, hogy hány közösséget érintett, de a tapasztalat azt mutatja, hogy jócskán visszaesett a tagságuk száma az elmúlt egy évben – világított rá a járványhelyzet okozta negatívumra. A pozitívumok között van viszont az, hogy az IKE élen járt az online tevékenységekben, magas volt az online aktivitása, sok visszajelzés érkezett, ezért Ruszka Sándor szerint nem telt el hiábavalóan az elmúlt egy esztendő sem.
De megemelkedett az átlagéletkor az IKE követői között az online térben, néha aranyos idős hölgyek is követték a tartalmainkat. Minden szombaton volt online ifjúsági istentiszteletünk, és lehetett látni, hogy a középkorúak is nyitottak lettek az IKE tartalmai iránt” – összegezte kérésünkre a szervezet elnöke. A középiskolások köréből azért veszítettek sokat, mert őket az oktatás is a gép elé kényszerítette hosszú órákra, és nem kívánták azt, hogy még az órákon kívül is oda üljenek.
Idén elmarad a népszerű Válts irányt! IKE-fesztivál
Fotó: ike.ro
„Az IKE-nek volt egy jól felépített rendszere, amit a járványhelyzet megroppantott. Kiépítettünk egy hálózatot, 400–500 önkéntesünk volt Erdély-szerte, akiket nyilvántartottunk. Ez az a szervezet, ahol a fiatalok végzik a szolgálatot fiatalokért, és a fiatal tudja legjobban megfogni a másik fiatalt. Ilyen szempontból a rendezvényeink – például gitártáborok, angoltáborok, fesztiválok, Várom az Urat ifjúsági fesztivál – nagy vonzással bírtak, a legutolsó Válts irányt! IKE-fesztiválon kétezer erdélyi fiatal volt jelen. Ezek most elmaradtak, és ezeken tudtuk megszólítani a fiatalokat, így most mi is keressük az utat, hogy miként tudjuk megszólítani őket” – részletezte Ruszka Sándor.
Mintegy félezer református gyülekezet van az Erdélyi Református Egyházkerületben, és nem mindegyikben van ifjúsági csoport, de a jelentések alapján mintegy 2500-ra saccolták az IKE-tagok számát a járvány előtt, azóta azonban nem történt felmérés a visszaesésről.
– tette hozzá a lelkipásztor.
Idén február 28-án volt az IKE megalapításának századik évfordulója, hiszen az Erdélyi IKE 1921. február 28-án alakult meg a Református Teológián. A szervezet ehhez méltó, nagy méretű hálaadó rendezvénnyel ünnepelte volna idén a kerek évfordulót, de nem tarthatták meg, amit fájó pontként élt meg Ruszka Sándor, hisz egész évben ehhez kötötték az alkalmakat, kiadványaikat. „Kihasználva a járványhelyzet programszegényebb időszakát, a beruházásainkra sikerült időt és energiát fordítani:
Ezek olyan fészkek, amelyek a következő időszakban komoly helyszínek lesznek, amelyek reményeink szerint megtelnek fiatalokkal. Sikerült kiadni egy jubileumi IKE ifjúsági énekeskönyvet, ehhez kapcsolódó telefonos applikációt, a szerkesztő-zenészek élő koncerten mutatták be az énekeskönyvet pontosan február 28-án, amit online lehetett követni. Hálásak vagyunk azért, hogy a járványhelyzet ellenére tudtunk fejlődni” – fejezte ki a lelkipásztor, hozzátéve, hogy ugyanezt a hálát érzi a magyar állam és az Erdélyi Református Egyházkerület iránt is, amelyek a beruházások anyagi támogatását biztosították.
A járványhelyzet a gitártáboroktól is megfosztotta a fiatalokat
Fotó: ike.ro
Szeptemberben rendezik meg az éves IKE-közgyűlést, amelyre a szervezet minden szavazati joggal rendelkező tagja eljön, és ezt élőben szeretnék megtartani – tért át a közeljövő terveire Ruszka Sándor. Idén azonban elmarad a sok fiatal által kedvelt Válts irányt! fesztivál, mert a szervezők nehezen tudják megoldani járványhelyzetben kétezer fiatal négy napig tartó szállását, tisztálkodását egy helyen. Jó hír azonban, hogy partnerük, a magyarországi református ifjúsági zsinati iroda, illetve más magyarországi társszervezetek megrendezik július 27–31. között Debrecenben a Csillagpont református ifjúsági találkozót, és azt tervezik, hogy az erdélyi fiatalokat is kijuttatja oda az IKE.
Bár nincs általános gyógymód a járványhelyzet okozta szorongásokra, károkra, de arra kértük az ifjúsági szervezet vezetőjét, fogalmazzon meg egy üzenetet a járványhelyzetet követő időszakra a fiataloknak.
Az egyetem nemcsak egyetem, hanem szocializációs tényező is. Elgondoltam, hogy ha pizsamásan lettem volna egyetemista, mint most oly sokan az online tanulás miatt, akkor hogy éreztem volna magam, és beleborzongtam. Az egyetemi élet megtapasztalása a közösségi élettel, a szabadsággal, az önállósulással jár, azzal, hogy leválok a családtól, és ezt a veszteséget kompenzálni kellene. Azt tudom üzenni a fiataloknak, hogy keressék a kisközösségeket, akikkel egy hullámhosszon vannak, akikkel együtt tudnak nevetni, szórakozni, játszani, mert a kisközösség megtartó erővel bír. Ebben az IKE-vel partnerek vagyunk, mi is ott vagyunk a piacon, mint lehetőség a kisközösségre, és keressék ezeket, mert a depresszió és szorongás leginkább ott oldódik fel” – fogalmazott Ruszka Sándor lelkipásztor.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő kiadványában, a Hit-vallás legfrissebb számában látott napvilágot július 5-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!