Virágzó kistermelői kirakodóvásárok: az elmúlt év kimaradásait igyekeznek pótolni Bihar megyében

Laskovics István falugazdász, mezőgazdasági mérnök •  Fotó: Makkay József

Laskovics István falugazdász, mezőgazdasági mérnök

Fotó: Makkay József

Havi rendszerességgel szervez kirakodóvásárokat Nagyváradon és Bihar megye több kisebb településén az Érmelléki Gazdák Egyesülete. A mezőgazdasági civil szervezet keretében dolgozó falugazdász, Laskovics István mezőgazdasági mérnökkel a legújabb váradi vásár kapcsán beszélgettünk.

Makkay József

2021. augusztus 01., 16:192021. augusztus 01., 16:19

– Az Érmelléki Gazdák Egyesülete múlt hétvégén tartotta a negyedik Érmellék ízei és termékei nevet viselő kirakodóvásárt. Milyen tapasztalataik vannak?

– A kézműves és a mezőgazdasági termelők részéről nagy volt az érdeklődés, mintegy ötven kistermelő vehetett részt termékeivel a vásáron. A mostani rendezvényt a Nagyvárad központjához közeli Nagyvásártéren tartottuk, ahol nyáridőben nagyon sok turista megfordul. Főleg kézműves termékekre – népi ruhákra, ékszerekre, házi dekorációra, korondi kerámiára, különböző natúr kozmetikumokra és a levendulakészítményekre – volt nagyobb igény, de a mezőgazdasági termelők és a kis élelmiszerfeldolgozók is elég jól árultak. Méhészeti termékeket, sajtokat, hidegen préselt olajokat, natúr szörpöket, lekvárokat, savanyúságokat és mézeskalácsot vásárolhattak az érdeklődők.

– Mennyire viselte meg a termelőket az elmúlt másfél esztendő koronavírus-járványa?

– A legnagyobb megpróbáltatás a kézműveseket érte, akik a kimaradó vásárok híján elestek a bevételektől.

Idézet
Rajtuk nem segített az internetes kereskedelem, mert ezek a termékek vásárfüggők, látatlanban nem igazán találnak vevőre. Ezzel magyarázható, hogy a bő egyéves kényszerpihenő megrostálta a kézműveseket, sokaknak más foglalatosság után kellett nézniük.

Valamivel jobb a helyzet a mezőgazdasági kistermelők és élelmiszerfeldolgozók körében. A koronavírus-járvány serkentette a helyi mezőgazdasági termékek forgalmát: a mézek, sajtok, szörpök, lekvárok vagy a zöldségek és gyümölcsök vevőre találtak, sok gazda házhoz szállította termékeit.

– Erdély viszonylatában idén Bihar megyében tartott több kirakodóvásárt magyar gazdaszervezet. Mi a titka a teljes gőzzel beindult vásárszervezésnek?

– Ahol az elmúlt években hagyománya volt a kirakodóvásároknak, a pandémia okozta megszorító intézkedések fellazulásával újraindultak, hiszen a termelők részéről óriási az érdeklődés.

Idézet
Bihar megye azért áll jobban, mert a koronavírus-járvány előtti évben, 2019-ben már teljes kapacitással szerveztük a vásárokat

– szinte minden hónapra jutott egy saját, és pluszban különböző rendezvényekhez társulva is eladáshoz juttattuk a termelőket –, 2020-ban három vásárra sikerült egészségügyi engedélyt szereznünk. Emiatt az idén februári újraindulás valamivel könnyebb volt, mint a környező megyékben. Nagyváradon több helyszínt is feltérképeztünk. Az első vásárainkat a Magnólia parkban tartottuk, ahol a mezőgazdasági termékek fogytak jobban, a Nagyvásártéren pedig a kézműveseknek akartunk kedvezni. Az a célunk, hogy hosszabb távon mindenki jól járjon.

Nagy népszerűségnek örvendenek a kirakodóvásárokon a hidegen préselt olajok •  Fotó: Facebook/Érmelléki Gazdák Egyesülete Galéria

Nagy népszerűségnek örvendenek a kirakodóvásárokon a hidegen préselt olajok

Fotó: Facebook/Érmelléki Gazdák Egyesülete

– A 2015-től tartó vásárszervezési sorozatukban az idei az első esztendő, amikor nemcsak Bihar megye központjában, Nagyváradon tartanak kirakodóvásárt, hanem kisebb településeken is. Mi indokolja a váltást?

– Igazából a helyi igényekre próbálunk válaszolni. Az első Váradon kívüli vásárunkra egy szomszédos faluban, Biharon került sor, immár két alkalommal, de sikeres próbálkozás volt Margittán is. A kisvárosban a polgármesteri hivatallal közösen készítjük elő a következő vásárt. Mindenhol nagy az érdeklődés.

Idézet
A kistermelői vásároknak alig van alternatívájuk Romániában. A zöldség- és gyümölcspiacokat kisajátították az úgymond őstermelői igazolvánnyal működő viszonteladók.

Az a gyakorlat alakult ki, hogy a polgármesteri hivatalok által fenntartott zöldségpiacokon többségében viszonteladók kínálják a külföldről származó zöldségeket és gyümölcsöket, helyi gazdákat elvétve találni. Ilyen körülmények között az öntudatos vásárlók nem bíznak meg ezekben a piacokban, hiszen ugyanazt találják, mint a nagyáruházakban. A polgármesteri hivatalok részéről nincs akarat a viszonteladók kiszűrésére, ezért aki helyi termékeket akar vásárolni, az a mezőgazdasági egyesületek által szervezett kirakodóvásárokat keresi. Nálunk több megye helyi termelőinek a saját termékével találkozhat a vásárló. Több településről megkeresnek bennünket, mert ismerik a váradi vásárok sikerét, és azt szeretnék, ha kisebb felhozatallal több helyi vásárt szerveznénk.

– Anyagilag mit jelent a gazdák számára egy kirakodóvásár?

– A havi rendszerességgel visszatérő egy-két napos értékesítési lehetőségen túl a gazda a vásárokon kiépített kapcsolatainak köszönhetően építi fel a későbbi törzsvásárlói körét. Ebben mi is fontos szerepet vállalunk, hiszen a vásárok után sok vásárló megkeres, hogy a gazdák és kézművesek felől érdeklődjön. Mindig megadjuk az elérhetőségüket, így rövidre zárjuk a termelő és a vásárló közötti kapcsolattartást.

Idézet
Sok kistermelőt tudnék felsorolni, akik ma már ebből a vásárlói körből élnek meg. Ha jó minőséget kínálnak és megbízhatók, akkor rövid idő alatt számottevő vásárlóközönségre tesznek szert.

– Mennyire elterjedt a Partiumban a helyi élelmiszerfeldolgozás?

– A koronavírus-járvány miatt a forgalmazási engedéllyel rendelkező méhészetek, tej-, zöldség- és gyümölcsfeldolgozók köre nem nőtt az utóbbi másfél évben. Sokan megijedtek a forgalmazási lehetőségek beszűkülésétől, hiszen köztudott, hogy a kistermelők kiszolgáltatottak, áruikkal nem jutnak be az üzletláncokba, magukra vannak utalva. Amennyire lehetőségeink engedik, mi rajtuk segítünk. Különböző pályázati forrásokból szervezzük a vásárokat.

 – Mi várható a következő hónapokban?

– Ezt sajnos nem lehet megjósolni. A termelők félnek, hogy ősztől újra elkezdődnek a koronavírus-járvány miatti megszorítások. Nagy nyomás nehezedik ránk, hogy minél több vásárt hozzunk össze a járvány újabb hullámának betöréséig. Örvendetes jelenség, hogy Erdély-szerte így van ez, a helyi termelők mindenhol talpon akarnak maradni.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot július 28-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei