Útkereső erdélyi mangalicatartás: prémiumtermékként értékesítik a magyar zsírdisznóból készülő húsárut

Mangalicatermékekből megterített asztal •  Fotó: Makkay József

Mangalicatermékekből megterített asztal

Fotó: Makkay József

A 19. század történelmi Magyarországán kialakult zsírsertést, a mangalicát az utóbbi harminc esztendőben fedezték fel újra a Kárpát-medencében. Az utóbbi tíz évben Erdélyben is több állattenyésztő kapott kedvet a külterjesen tartott disznófajtához. Szász György buzai (mezőségi) mangalicafarmján és húsfeldolgozó kisüzemében jártunk.

Makkay József

2022. február 07., 14:042022. február 07., 14:04

2022. február 08., 07:562022. február 08., 07:56

Kuriózumnak számítanak a feldolgozott mangalicasertésből készülő hústermékek. Mangalicaszalonnával, tepertővel, kolbásszal, szalámival vagy füstölt sonkával elsősorban kézműves vásárokon találkozhatunk. Üzletekben egy-két székelyföldi húsfeldolgozó vállalat kínál mangalicatermékeket. Magas áruk miatt azonban csak szűk fogyasztóréteghez jutnak el.

A mangalicasertésből készülő kolbász, szalámi és sonka ára a „normál” sertésáru duplájába kerül.

Az árkülönbség azzal magyarázható, hogy az intenzív sertéstelepeken tápokkal „felfújt” disznóhoz képest a mangalica hizlalása sokkal több időbe kerül. Külterjes tartásban a százkilós sertés egy év alatt éri el a mázsás súlyt, a 150 kilós vágóállat hizlalási ideje másfél esztendő.

A külterjes tartásnak köszönhetően a haszonállat húsából és a zsiradékból készülő termékek sokkal ízletesebbek, mint a többi sertésfajtáé. Amennyiben az állattartó gazda betartja a rideg tartás követelményeit, a mangalicazsír egészségesebb, mint más sertészsír – telítetlen zsírrsavakat tartalmaz –, és a zsírrétegekkel átszőtt hús minősége kiváló.

Szász Csaba füstölőbe vitt hústermékei •  Fotó: Makkay József Galéria

Szász Csaba füstölőbe vitt hústermékei

Fotó: Makkay József

Szénát ropogtató disznók

Mindezt megtapasztaltam a mezőségi nagyközség, Buza mangalicatartó gazdájánál, Szász György portáján is, aki 140 disznót hizlal, és a vágóállatok mellett folyamatosan értékesít malacokat. Kolozsvár és Marosvásárhely között,

a Mezőségen félúton fekvő, fele-fele arányban magyarok és románok által lakott egykoron híres vásáros hely sertéstelepét a volt termelőszövetkezet istállójában rendezték be.

Az állomány a tágas pajtában telel ki, az év többi részében az istálló körüli szabad területeken túr, legelészik és dagonyázik. A buzai állattelep ideális hely a mangalica számára. Vendéglátóm szerint a mangalicának akkor a legjobb a húsa, ha nincs túletetve, ha a disznótartó nem arra törekszik, hogy minél hamarabb felhízlalja az állatot.

Télen szárított lucernaszénát és kukoricát esznek. A disznók közé dobott bálozott szénát az állatok hamar szétbonják, és a szarvasmarhához hasonló étvággyal ropogtatják. Az istálló egyik elkerített részében frissiben malacozott koca szoptatja apróságait.

A tavasz közeledtével sorra fialnak a kocák, az állattartó gazdának előjegyzése van a malacokra nem csak a Mezőségről, hanem székelyföldi falvakból is.

Évekkel ezelőtt híre terjedt tenyészetének, amikor a korábbi szociáldemokrata kormány idején, Petre Daea minisztersége alatt beindult a mangalicaprogram. A „de minimis” mezőgazdasági támogatás keretében a szakminisztérium mangalicatenyésztőktől vásárolt malacokat a pályázó sertéstartó gazdák számára, akik vállalták, hogy felhízlalják és húsfeldolgozó cégeknek értékesítik.

A program azonban kifulladt, mert nem volt elegendő tenyészállat. A Szász portáról 75 malacot vittek el a programban részt vevő gazdák. Szász György szerint folytatni lehetett volna, így ma jóval nagyobb ázsiója lenne a mangalicatartásnak.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

Szövetkezeti húsfeldolgozás

Otthon, a portán folytatjuk a beszélgetést, ahol a gazda kóstolót tart feldolgozott húskészletéből. A kis háztáji üzemben a rendelésre vágott sertéseket dolgozzák fel, főleg városon élő ügyfelek számára. Kinek mi kell, az készül a disznóból.

Aki zsírosabban szereti, annak 150 kilós sertést vágnak, aki a soványabb változatot választja, mázsás sertés húsát dolgozzák fel és füstölik meg.

Marhahússal vegyített szalámi is készül, de a receptekben csak mangalica szerepel, más disznóhúst nem használnak. „Nem tartok más sertést, annyira megkedveltük a mangalicát. Ennél ízletesebb disznóhús nincs, az ügyfeleim is nagyon elégedetettek” – magyarázza a családi vállalkozás henteseként is dolgozó gazda.

Malacait szoptató koca a buzai farmon •  Fotó: Makkay József Galéria

Malacait szoptató koca a buzai farmon

Fotó: Makkay József

Hizlaltak a farmon kétszáz disznót is, de vendéglátóm visszafogta az állományát, az országot sújtó sertéspestis miatt megnehezült az értékesítés. Tizenkilenc mangalicatartó gazdával közösen három évvel ezelőtt szövetkezetet hoztak létre a vágóállatok feldolgozására és értékesítésére.

Kalotaszeg határában, a Kolozsvártól 25 km-re fekvő Magyarsárdon húsfeldolgozó kisüzemet létesítettek.

Az ötlet azonban nem vált be, mert Kolozs megyében nincs disznóvágóhíd: a Fehér megyei Marosdécse kisvágóhídjára szállított sertéseket vissza is kellett hozni a feldolgozóba. A megnövekedett költségek miatt az állatvágást és húsfeldolgozást a mezőségi Kolozsra telepítenék át.

A szövetkezet tagjai abban reményekednek, hogy egy sikeres uniós pályázatból vágópontot és húsfeldolgozót tudnak építeni a sósfürdőjéről híres Kolozs megyei faluban. „A mangalicatermékekre van kereslet, de csak úgy éri meg, ha közösen dolgozzuk fel és nagyobb tételben értékesítjük, ezért hoztuk létre a szövetkezetet.

Idézet
A családi vállalkozás keretében Buzában uniós pályázatból nyolc szobás panziót építettünk étteremmel. Ha idén sikerül üzembe helyezni, a feldolgozott termékek egy részét itt forgalmazzuk.

A romániai bürokrácia nagy hátráltató tényező, csak kis lépésekkel haladunk előre. Azonban sok visszajelzést kapunk, hogy nem csak vásárokban, hanem üzletekben is várják a mangalicatermékeket. A szövetkezetben maradt 12 tagunk a közös értékesítésre alapoz” – foglalja össze a fejlesztés lehetőségeit Szász György.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot február 2-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba