A hokibírók futóedzésekkel és elméleti felkészüléssel próbálnak napirenden lenni
Fotó: Pinti Attila
Hét hónapja tombol a koronavírus-járvány, ami az egész világot megbénította. A sportélet márciusban egyik pillanatról a másikra teljesen leállt, a nyár folyamán kezdtek ismét életet lehelni belé. Egymás után jelentek meg a minisztériumi rendeletek, hogy különböző sportágakban a csapatok és a sportolók milyen szigorú követelményeknek kell megfeleljenek ahhoz, hogy ismét pályára léphessenek. De mi a helyzet a játékvezetőkkel? A teremsportágakban közreműködő játékvezetőkkel beszélgettünk: mindannyian egyetértettek abban, hogy óriási volt a több hónapos kihagyás, és nézők nélkül nem az igazi mérkőzést irányítani.
2020. október 18., 11:312020. október 18., 11:31
2020. október 18., 11:352020. október 18., 11:35
Reménykedéssel telt a pandémia Gál László kézilabda-játékvezetőnek. Halmozottan hátrányos sportágról lévén szó – teremben játsszák, sok testi kontakttal – sokat kellett várniuk, míg újraindulhatott a kézilabdaélet. Azóta a második teremtornát tudta le a férfi élvonalbeli mezőny Sepsiszentgyörgyön, az elsőn jutott szerephez az udvarhelyi sípmester, akinek párosbeli társa a fővárosi Alexandru Constantin.
A nyári időszak úgy telt el, hogy várták, talán megrendezhetik az országos ifjúsági döntőket. Többszöri halasztást követően aztán erről le kellett mondania a szakszövetségnek. „Folyamatosan kérdőjelek közepette éltünk. Amikor eldőlt, hogy lezártnak tekintik az elmúlt idényt, akkor arra vártunk, hogy mikor kezdődhet el a jelenlegi. Arra kértek bennünket, hogy amennyire tudjuk, tartsuk formában magunkat” – mondta el megkeresésünkre Gál László.
Végül július utolsó hétvégéjén tudták megtartani a sípmesterek éves gyűlését – online. Szeptember elején pedig el tudták végezni mind a fizikai, mind az elméleti vizsgákat, betartva a szigorú előírásokat. Itt ismertették velük, hogy teljesen más lesz a versenykiírás, tornarendszerben zajlik majd a bajnokság.
Szeptember közepén a Bölények Ligájával, azaz a férfi szakággal indult újra a kézilabdaélet Romániában. Gál László és társa ott voltak a tornán, amikor arról kérdeztük, milyen tapasztalatokat tud megosztani, akkor rávágta:
A kézilabda-találkozókra úgy érkeznek, hogy nekik is negatív koronavírustesztet kell felmutatniuk – ezeket a szövetség fizeti. Hozzátette, a zárt kapus, nézők nélküli összecsapások számukra sem jók: „A kongó sportcsarnokban úgy szól a síp, mintha a mezőn fütyörésznél. Jobb, amikor telt ház előtt bíráskodsz, mert az a koncentrációdra is jobb hatással van, így viszont elmarad az igazi meccsérzés.”
Ezen a héten a női szakág is elkezdi a pontgyűjtést, a Virágok Ligájában nem számíthat küldésre a székelyudvarhelyi játékvezető, mint elmondta, a román szövetség azt az elvet követi, amit az európai, vagyis amennyiben lehetséges, akkor a nők mérkőzésein hölgy bírók működjenek közre.
Csíkszeredában az elmúlt hétvégén rajtolt el a teremlabdarúgó 1. Liga 2020–2021-es idénye. Az előző kiírás úgy ért véget, hogy nem tudtak bajnokot hirdetni. A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) egyetlen párharcot rendezett volna meg: a Csíkszeredai Imperial Wet és a Galaci United közötti páros meccs arról döntött volna, ki képviseli az országot a Bajnokok Ligájában. A pandémia ezt meghiúsította, végül a Duna-partiakat nevezte a versenybizottság a BL-re.
Nem rendeztek egyetlen mérkőzést sem, így a játékvezetők is álltak és vártak. Az országos keretben találunk egy székelyudvarhelyi duót, a Bálint Attila–Benedek András párost. Ők éppen túl vannak az első találkozóikon, először ezeken szerzett tapasztalataikat osztották meg: „Az igazság az, hogy vártuk, hogy bíráskodhassunk. 2014 óta a sportág szabályzatát jó pár pontban megváltoztatták, olyan módosításokat hoztak, amelyek közelebb hozzák a nagyobbik testvéréhez, a nagypályáshoz. Ez mind a csapatoknak, mind nekünk újdonságot jelent, amit minél gyorsabban meg kell szoknunk, alkalmaznunk kell” – fogalmazták meg.
A bajnokság találkozóit teremtornarendszerben játsszák, zárt kapus meccseken.
– jelentette ki Benedek András. Felvázolta, az orvosi protokoll szerint átöltözve érkeznek a sportcsarnokba, nem használhatják az öltözőket, ahogy a mérkőzések végén sem tartanak itt kiértékelőt a megfigyelővel – mint ez régebben volt. Arra figyelnek, hogy a meccsen minél kevesebb kontaktus legyen, illetve minél hamarabb elhagyják a sportlétesítményt a legvégén.
Az idényre való felkészülés is teljesen más volt: a játékvezetői testület vezetői egy hétig esténként videókonferencia keretében vázolták fel az új szabályokat. Ezt követte egy fizikai teszt, amit ebben az évben nem egy helyszínen, hanem három városban (Bukarest, Kolozsvár és Galac) tartottak. Az elméleti vizsgát is online teljesítették a sípmesterek. Számukra is kötelező, hogy a teremtornák előtt koronavírustesztet végezzenek, negatív mintával.
Gyarmati Ferenc, a Marosvásárhelyi ISK klubigazgatója birkózó-játékvezetőként, de edzőként is tevékenykedik. Az elmúlt több mint fél évben egyáltalán nem bíráskodott, az utolsó verseny, amelyen részt kellett volna vennie, tavasszal az óceániai–afrikai olimpiai kvalifikációs rendezvény lett volna, de ezt törölték. Elmondása szerint a klubnál zajló edzéseken természetesen vezetett mérkőzéseket, csak azért, hogy ne essen ki a gyakorlatból.
Gyarmati zárt megmérettetéseken készülaz év végére tervezett világversenyekre
Fotó: Facebook/Gyarmati Ferenc
Múlt hét végén a hazai szakszövetség zárt körben megrendezte az első versenyét Târgoviștén, ahol a strandbirkózók országos döntői zajlottak. Amennyiben nem lesznek újabb korlátozások az országban, ezen a héten folytatódhat a hazai birkózószezon zárt térben, Bákóban ifjúsági, Resicabányán felnőtt döntőket tartanának. „Ezeken már részt veszek játékvezetőként, hogy gyakoroljak a nemzetközi versenyekre, mivel egyelőre az a terv, hogy decemberben megrendezik az ifjúsági és felnőtt világbajnokságot Belgrádban” – mondta Gyarmati Ferenc. Hozzátette, mindenkinek, aki bemegy a csarnokba, kötelező lesz a tesztelés, ez a sportolóktól kezdve az edzőkre, a csapatvezetőkre, a játékvezetőkre és az elnökökre is vonatkozik. A negatív teszteredménynek 48 órával az esemény előtt kell elkészülnie.
Már attól is tartok, hogy ezen a hétvégén nem tudunk elmenni az első versenyre. Mi, a sportolók, edzők és bírók továbbra is készülünk, mentálisan rendben vagyunk, aztán ha a járvány közbeszól, nem tudunk mit tenni. Nagy problémát jelent az is, hogy a klubnál nincsenek meg a lehetőségek arra, hogy a gyerekektől kezdve az ifjúságiakon keresztül egészen a felnőttekig minden korosztályt elkülönítsünk. A Marosvásárhelyi ISK-nál van két-három birkózónk, akik részt vennének az ifjúsági vb-n, és azon gondolkodunk, hogyan találjunk megoldást arra, hogy kellően fel tudjanak készülni” – zárta a nemzetközi szinten elismert birkózóbíró.
Bukuresti László marosvásárhelyi kosárlabda-játékvezető múlt héten több mint féléves kihagyás után ismét bíráskodott, a nagyszebeni Tordai Elemér Emléktornán fújta a sípot. „Ekkora kihagyás rég nem volt a pályafutásomban, nagyon vártam már, hogy mérkőzést vezessek, és nagyon jólesett visszatérni a csarnokba.
– jelentette ki a férfi élvonalban bíráskodó Bukuresti. Mint mondta, mivel a kosárlabda-játékvezetés egyelőre nem profi szakma és nem lehet megélni belőle, mindenkinek van mellette egy másik munkahelye, ő személy szerint autóvezetést oktat. A kényszerszünet ideje alatt az erőnléti edzés nem maradt ki a programjából, továbbá online felkészülést is tartottak a bíróknak, hogy ne essenek ki a formából.
Bukuresti László online felkészülésenvett részt, hogy ne essen ki formából
Fotó: Beliczay László
Ezen a héten a Román Kupával elkezdődik az új szezon, három-öt napos zárt körű tornák keretében játszanak a csapatok, az elsőt Nagyváradon rendezik, ahol bíráskodni fog. A bajnokságban a tervek szerint hétvégenként, péntektől hétfőig rendeznék a mérkőzéseket, és olyan városok lennének a helyszínek, ahol két csarnok található. Elmondása szerint a klubok és a játékvezetők egy nappal a torna előtt a helyszínen lesznek, mindenkitől negatív koronavírusteszt szükséges. Három labdával indulnak a mérkőzések, a szabályzat szerint ezeket három-négy percenként fertőtleníteni kellene. A csarnokban a cserepadon ülőknek és az asztalbíróknak kötelezően maszkot kell viselniük.
Bukuresti László úgy véli, a kosárlabda azért indul ilyen későn, mert megvárták, hogy a többi sportágban milyen hibákat követnek el, és igyekeznek itt minimalizálni ezeket. A kézilabdában például sok az elégedetlenség, ami abból adódik, hogy mivel több csapat van egyszerre egy helyszínen, nagyobb az esélye annak, hogy megfertőződnek a játékosok, mint ha heti fordulókat rendeznének, ahol csak két csapat találkozik. „Nekünk is könnyebb lenne egy-két nap alatt elvégezni a dolgunkat, mint hogy négy-öt napot eltöltsünk valahol, mert amelyik játékvezetőnek komolyabb munkahelye van, elég nehezen tudja megoldani, hogy szabadnapokat vegyen ki.”
Galusnyák Leventével, a Hargita Megyei Jégkorong-játékvezetői Kollégium vezetővel beszélgettünk. Megtudtuk, hogy a játékvezetőkre a hokisokhoz hasonló szabályok érvényesek, a mérkőzések előtt koronavírusteszteket kell elvégezni. „Hargita megyében a zsűriasztalnál ülőkkel együtt összesen harmincan vagyunk a hokibírói csapatban, közülük tízen jégre is lépnek. Senki sem főállású játékvezető. Mindenki a munkahely vagy az iskola mellett vállal bírói feladatot.
Egy másik gond, hogy kevés a hokibíró, annak ellenére, hogy minden évben tanfolyamokat hirdetünk, toborzókat tartunk az ificsapatoknál, kluboknál” – mondta el Galusnyák.
Gergely Lehel az egyik legismertebb erdélyi jégkorong-játékvezető. Nem kintről érkezett a sportágba, hiszen gyerekként és ifjúságiként magas szinten hokizott, tagja volt a Gyergyószentmiklósi ISK egykori kiváló generációjának, amely a néhai Basilides Csaba tanár-edző vezetésével román bajnoki címet nyert az 1990-es években. Ennek a csapatnak a gerincére épült a Progym, a jelenlegi Gyergyói HK elődje. A gyergyói hokibíró végigjárta a szakma lépcsőfokait, jelenleg az Erste Ligában kellene mérkőzéseket vezetnie. „Erre a hétre Debrecenbe kaptam küldést, de lemondtam. Elég bonyolult a kijutás, koronavírusteszteket kell végezni, de nem lehet tudni, ki fogja ezeket kifizetni. Egy teszt többe kerül, mint amennyi pénzt lehet keresni az adott mérkőzésen. Szeretjük a hokit, teszünk érte, de a Román Jégkorongszövetség (FRHG) vezetőségétől még nem érkezett semmilyen értesítés arra vonatkozóan, hogy ki fizetné ki a teszteket.”
Fotó: Pinti Attila
Gergely elmondta, hogy a világjárvány megjelenése óta, hét hónap alatt egyetlenegyszer sikerült közös jégedzést végezniük a székelyföldi hokibíróknak, ezt Galusnyák Levente szervezte Csíkkarcfalván. „Rendszeresen járok egy baráti társasággal focizni, amióta engedik, hokizni is. Folyamatosan tartok futóedzéseket, és az elméleti felkészüléssel is próbálok napirenden lenni. A romániai szakszövetség öt éve nem tartott felkészítőt a játékvezetőknek, tavaly és tavalyelőtt a magyar szövetség meghívására kimehettünk az anyaországba, azok a felkészítők nagyon sokat jelentenek számunkra. Gebei Péter, a magyarországi játékvezetők főnöke rendszerint küld videókat, szakmai anyagokat, ezeket megvitatjuk az internetes csoportunkban” – tudtuk meg a székely hokibírótól.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot október 13-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!