Újjáélesztenék a nyárádmenti borászatot

A hetven ár szőlőst akár húsz hektárra bővítenék a következő években •  Fotó: Makkay József

A hetven ár szőlőst akár húsz hektárra bővítenék a következő években

Fotó: Makkay József

Az egykori nyárádmenti borok újjáélesztésével próbálkozik a Nyárádkarácsonban élő Fazakas Csaba fiatal agrárvállalkozó. A szüleivel közösen zöldségtermesztéssel is foglalkozó fiatalember pályázatból telepített hetven árnyi bor- és csemegeszőlőt.

Makkay József

2022. augusztus 30., 08:312022. augusztus 30., 08:31

A hazai agrártudományi egyetemeken tanuló szép számú fiatal ellenére nem jellemző, hogy a mezőgazdaságban dolgozók aránya lényegesen fiatalodna. Viszonylag kevés a fiatal gazda: akik agrármérnöki diplomával kerülnek a munkaerőpiacra, többségük más területen helyezkedik el, csak kis részük kötelezi el magát a mezőgazdaság mellett.

Ennek sok oka van, egyebek közt egy korszerű agrárvállalkozás indulásához szükséges tőke hiánya, a nehéz pályázási lehetőség, a rengeteg bürokrácia és a román állam közömbössége, amely a rendszerváltás óta nem tud mit kezdeni a romániai mezőgazdaság korszerűsítésével.

Augusztusi muskotály. A csemegeszőlőre nagy a kereslet a marosvásárhelyi piacokon is •  Fotó: Makkay József Galéria

Augusztusi muskotály. A csemegeszőlőre nagy a kereslet a marosvásárhelyi piacokon is

Fotó: Makkay József

Nagyon fontos a fiataloknak a pozitív példája, akik kellően merészek ahhoz, hogy olyan területen vállalkozzanak, mint a mezőgazdaság, ahova manapság nagyon nehéz vagy szinte lehetetlen munkaerőt találni.

Az Alsó-Nyárád menti Nyárádkarácsonon gazdálkodó huszonéves fiatalember, Fazakas Csaba két évvel ezelőtt a Pro Economica Alapítvány által finanszírozott magyarországi gazdatámogatással vágott bele a szőlőtermesztésbe.

Szülei hosszú évek óta fólia alatti zöldségtermesztéssel foglalkoznak, így másik két testvérével együtt gyerekkorától besegített a gazdálkodásba. Ilyen előzmények után nem volt kérdés számára, hogy az első adódó alkalommal agrárvállalkozóként vág bele a gazdálkodásba.

Jól jövedelmező csemegeszőlő

,,Az Alsó-Nyárád menti falvakban a kertészet minden ága otthon van. A zöldségtermesztés mellett megpróbálkoztunk gyümölcstermesztéssel is, így pattant ki az ötlet, hogy mi lenne, ha felélesztenénk elődeink szőlészetét. Abban az oldalban, ahova két évvel ezelőtt pályázati segítséggel hetven ár szőlőt telepítettem, dédnagyapám szőlőbirtoka volt, és alatta működött a borospince. Ma már hűlt helye van, ahogyan a szőlőtermesztésnek is” – magyarázza az előzményeket a fiatalember, akinek barátnője is segít a szőlőművelésben.

Nagy tervei vannak Fazakas Csaba agrárvállalkozónak •  Fotó: Makkay József Galéria

Nagy tervei vannak Fazakas Csaba agrárvállalkozónak

Fotó: Makkay József

Mielőtt belevágott volna, részletesen dokumentálódott az egykori nyárádmenti borvidékről, amelyről Csávossy György, a leghíresebb erdélyi borszakértő részletesen írt a Jó boroknak szép hazája, Erdély című szőlészeti és borászati monográfiájában. Az Alsó-Nyárád mente borvidék a román szakminisztériumi nyilvántartásban is szerepel, ami megkönnyíti a vidék borászatának újjáélesztési elképzeléseit.

A Nyárádkarácsonban található szőlőbirtok mellett a környező tíz faluból egyelőre csak Cserefalván jött létre új telepítés, de valószínűleg más gazdák is kedvet kapnak, amennyiben a két agrárvállalkozónak bejönnek a számításai.

Miközben megnézzük a támrendszer művelésű szőlőt – amelynek a 160 méter hosszú 17 sora csepegtetős öntözőrendszerrel van ellátva –, Fazakas Csaba sorra mutatja a különböző szőlőfajtákat. Két év után szépen terem a magyarországi nemesítésű Palatina augusztusi muskotály, a Moldova és a Néró csemegeszőlő.

A támrendszer művelésű szőlőben csepegtetős öntözés biztosítja az állandó vízellátást •  Fotó: Makkay József Galéria

A támrendszer művelésű szőlőben csepegtetős öntözés biztosítja az állandó vízellátást

Fotó: Makkay József

Az első szállítmány már bekerült a marosvásárhelyi piacra. A négyszáz tőke csemegeszőlő igazából egy-két év múlva hozza a jó termést. A gazda szerint a csemegeszőlő-termesztésben több jövedelem van, mint a borszőlőben: ilyenkor, nyáridőben nagyon keresett a bevásárlóközpontokban és a piacokon egyaránt, állandó öntözéssel pedig nagyon jó eredményeket lehet elérni.

Felvetésemre, hogy az idéntől bevezetett ezer eurós hektáronkénti állami támogatás a csemegeszőlő-termesztésre mennyire felhajtó erő, a fiatal gazda elmosolyodik: ez az összeg az egy hektáros telepítés és szőlőgondozás töredékét sem fedezi, aligha ettől a támogatástól fog fellendülni Romániában a csemegeszőlő-telepítés.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

Fehér- és vörösborok

A legtöbb szőlősgazda álma a borkészítés. Az itteni borvidék fehérborairól volt ismert, így Fazakasék is elsősorban Királyleánykát, Olaszrizlinget, Traminit és Ottonel Muskotályt telepítettek, a soron következő bővítésssel pedig Szürkebarát-töveket is vásárolnak.

Megpróbálkoztak kevés kékszőlővel is a Merlot és Kadarka fajtából, hogy kiderüljön, milyen vörösbor állítható elő a nyárádmenti faluban.

Vendéglátóm álma, hogy idővel akár húsz hektáros szőlőbirtokra növelje a jelenlegi telepítését. Az eltervezett borospince a járulékos épületekkel a szomszédos telken épülne fel. Tervei szerint a kolozsvári agrártudományi egyetemen elkezdett kertészmérnöki szakon szőlészetre és borászatra fog szakosodni, ehhez jó tanári gárda áll rendelkezésre.

•  Fotó: Makkay József Galéria

Fotó: Makkay József

Közben tapasztalt erdélyi és magyarországi szőlészekkel és borászokkal veszi fel a kapcsolatot, hiszen ebben a szakmában nagyon fontos az állandó tapasztalatcsere, a szaktanácsadás. ,,Még nagyon az elején vagyunk, de már az idei csemegeszőlő-termés és a borszőlő színesedő fürtjei meggyőztek, hogy jó úton járunk.

Idézet
Ez egy hoszú távú, sokéves, évtizedes építkezést jelent, ahogyan valamikor a nagyszüleink és dédszüleink tették”

– érvel Fazakas Csaba, aki testvéreivel továbbra is sokat segít szüleik fólia alatti és szabadföldi zöldségtermesztésében is. Igazából csak a családra számíthatnak, hiszen szinte lehetetlen állandó jelleggel külső segítséget, napszámost találni. Amit lehet, gépesítenek, a kézi munkára pedig a család tagjai maradnak.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot augusztus 24-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba