Büszke székely birkózók. A kadett és az ifjúsági korosztály után a felnőtteknél is aranyérmes lett az összevont csapat
Fotó: Fások SK
Marosvásárhelyen rendezték meg a birkózócsapatok országos bajnokságát. A Marosvásárhelyi VSK és a Székelyudvarhelyi Fások SK közös, szabadfogású csapata aranyérmes lett. Az összefogásnak köszönhetően minden csapatbajnokságban taroltak, hiszen korábban a kadett és az ifjúsági korosztályban is elsők lettek.
2019. október 02., 07:592019. október 02., 07:59
A Székelyudvarhelyi Fások SK 2013-ban alakult újjá, vitte tovább a 2000-es évek elején megszűnt klub szellemiségét. Az együttes minden csapatdöntőn ott volt, jól szerepelt, egyetlen idényen kívül mindig felállhatott a dobogóra, igaz, aranyérmet nem sikerült nyernie. Ezúttal azonban révbe ért a csapat.
– fejtette ki a Fások SK elnöke, Ambrus Sándor.
Ennek az összefogásnak az első lépései utánpótlás szinten már érezhetők voltak, mind a kadett, mind az ifjúsági közös gárda megnyerte az országos bajnoki címet. „Amire megalakulásunkkor nagy hangsúlyt fektettünk, az a fiatal korosztály kinevelése volt. Akkor úgy véltük, hogy addig megtartjuk a sportolót, amíg itt él Székelyudvarhelyen, aztán ahogy egyetemista lesz, átadjuk az illető központnak, klubnak, hogy majd mikor elvégezte tanulmányait, visszatérjen a Fásokhoz. Csakhogy ezt a visszatérést nem tapasztaltuk az elmúlt években, inkább abbahagyták a birkózást, vagy más csapathoz igazoltak. Ezért is kellett egy ilyen megoldást találnunk, hogy összefogunk” – mondta el Ambrus.
A vezető a folytatással kapcsolatban nem akar hosszú távú célokat megfogalmazni, egyelőre ízlelgetik, hogy ők lettek az országos bajnokok. Hozzátette, a munkát folytatják,
A székelyudvarhelyiek egyik edzője, Bodrogi Csaba elismerte, ezen a hétvégén minden összeállt ahhoz, hogy a közös csapat aranyérmes lehessen. „Minden januárban indult, akkor ültünk le a vásárhelyiekkel, beszéltük meg, hogy közösen erősebbek lehetünk. Ilyen évünk még nem volt, a kicsiktől a nagyokig nyertünk. Büszke vagyok erre. Hozzá kell tennem, hogy ez külön-külön biztosan nem jött volna össze egyikünknek sem.”
Hogy miért is játszott nagy szerepet a szerencse? „Kijelenthető, hogy amennyiben a Bukaresti Steaua részt vesz a finálén, nagy valószínűséggel övéké az arany. Hat olyan birkózó van náluk, aki a nemrég lezárult világbajnokságon szerepelt. Ők most pihenőt kaptak. Ezzel megnyílt az út előttünk, hogy bajnokok legyünk. Ezt megragadtuk, össze is hoztuk. 19 és 41 év közötti sportolók alkották a keretünket, le a kalappal mindenki előtt! Ez az aranyérem motivációt jelent a fiataloknak” – tette hozzá a tréner.
„Nincs ennél jobb példa az együttműködésre” – kezdte összefoglalóját Gyarmati Ferenc, a Marosvásárhelyi VSK edzője. „Nem tudtuk elnézni, hogy amíg mi egymás ellen birkóztunk, mások összefogtak és könnyedén legyőztek minket. Nem volt igazságos, hogy a vásárhelyi és az udvarhelyi egymással harcol, és rendre a második vagy a harmadik helyen végez. A szabályzat megengedi, így a siker érdekében mi is összefogtunk.
– fejtette ki.
Gyarmati hozzátette, az összefogásnak köszönhetően minden generációban és súlycsoportban erős csapatot alkotnak. „A végén mindenki az eredményt nézi, senki sem kérdezi meg, hogy ki melyik sportolót adta a csapatba. Nem feltétlenül arra törekszünk, hogy mindenhol elsők legyünk, ezért egyik szinten sem gondolkodunk idegenlégiósokban. Nekünk az a célunk, hogy saját nevelésű sportolóinknak lehetőséget adjunk, szebb jövőt biztosítsunk nekik” – fogalmazott.
A Marosvásárhelyi VSK és a Székelyudvarhelyi Fások SK közös, aranyérmes csapata:
Józsa Sándor (57 kg), Tófalvi Richárd (61 kg), Józsa Rajmond (65 kg), Nyulas Előd (70 kg), László Szabolcs (74 kg), Kovács Krisztián (79 kg), Rareș Popescu (86 kg), Adrian Recorean és Gergen Zoltán (92 kg), Vlad Boeriu (97 kg), Cosmin Podar és Pál Dénes (125 kg). Edzők: Gyarmati Ferenc, Fazakas Csaba, Bodrogi Csaba, László Szabolcs.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!