Sűrű fociprogram, súlyos sérülésekkel: az erőnléti edzőkre most még nagyobb felelősség hárul

Sűrű fociprogram, súlyos sérülésekkel: az erőnléti edzőkre most még nagyobb felelősség hárul

Jelentősen megnőtt a sérülések kockázata a futballpályákon

Fotó: Pixabay

A futball visszatért, de a mostani erőltetett menetben a labdarúgók fokozott sérülésveszélynek vannak kitéve. Lélektani háttérről, a megfelelő bemelegítés, levezetés és regeneráció, valamint a stábtagok közötti csapatmunka fontosságáról beszélgettünk Tóth Emese Katalinnal, a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia fizioterapeutájával. A budapesti Semmelweis Egyetemen diplomázott gyógytornász úgy véli, ebben az időszakban sokkal nagyobb felelősség hárul az erőnléti edzőkre, mint korábban.

2020. június 24., 17:442020. június 24., 17:44

A koronavírus-járvány miatt márciusban félbeszakadt labdarúgó-bajnokságok zöme, így a román élvonal is csak három hónapos kényszerszünet után folytatódhatott. Egyes csapatokra, mint például az alsóházi rájátszás mellett a Román Kupában is érdekelt Sepsi OSK-ra bő hónap alatt tizenöt mérkőzés vár – itt megelőlegezzük, hogy a háromszéki piros-fehérek a Jászvásári Polit kiejtve bejutnak a kupadöntőbe.

A három-négy naponta ismétlődő meccsterhelés nemcsak a labdarúgókat, hanem az edzői és a háttérstáb tagjait is komoly kihívás elé állítja.

A futballisták nyilvánvalóan nincsenek a legjobb erőnléti állapotban, nem is lehetnek, mivel az otthonról végzett edzések elégtelennek bizonyultak a tavaszi forma visszanyeréséhez. Ehhez sokkal több időre lett volna szükség, mint a csapatok rendelkezésére álló négy hét, amikor már közösen végezhették a gyakorlatokat.

Másfelől, mint mindenki mást, a mögöttünk hagyott nehéz időszak a sportolókat is megviselhette, ami azért érdekes szempont, mert a sportsérülések hátterében akár mentális okok is állhatnak, mint a dekoncentráltság vagy a feszült idegi állapot – hívta fel figyelmünket az általunk megkérdezett szakember. Tóth Emese Katalin, a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia jelenleg gyermeknevelési szabadságon lévő fizioterapeutája szerint kellő odafigyeléssel a sérülések bizonyos fajtái elkerülhetők.

Csak csapatban lehet

„Ebben az időszakban kiemelkedően fontos a csapatmunka, én alapvetően is ebben hiszek, hogy egy profi labdarúgóklubnál minden szakembernek bele kell adnia a tudását a közösbe. Az edzőnek figyelembe kell vennie, amit az erőnléti edző, a gyógytornász vagy a pszichológus tanácsol, mivel a sérülések eredete nemcsak fizikai, hanem pszichés fáradtság is lehet. Mivel a labdarúgók egészségi állapotát folyamatosan mérik, a mai módszerekkel már tudományosan bizonyítható, hogy egy bizonyos sportoló mentálisan ki van-e fáradva vagy sem.

Idézet
Szintén komoly tudománya van az edzéselméletnek, ha a rendelkezésre álló adatok alapján dobják harcba a versenyzőket, akkor az izomsérülések többségét el lehet kerülni”

– tudtuk meg a gyógytornásztól, aki hozzátette, a sportolóknál rutinként kellene működnie a reggeli pulzusmérésnek, amelynek szerinte nagyon fontos szerepe van.

A folyamatos monitorozás mellett a sérülések kockázatának csökkentése érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő bemelegítésre, a levezetésre, valamint a regenerációra is. „A labdarúgásban posztspecifikus bemelegítő gyakorlatok vannak, mert egy csatárnak más képességek kellenek, mint egy hátvédnek. Rendkívül fontos a meccsek utáni levezetés, nyújtás, egyéb regenerációs programok, attól függően, hogy ki mennyi időt töltött a pályán, majd a játékosnak meg kell kapnia a kellő mennyiségű pihenőt. A mérkőzések utáni regenerációnak nagy szerepe van, most nem az a cél, hogy két mérkőzés között még két kemény edzés következzen, mivel így növelnék a sérülés veszélyét.

Idézet
Jelenleg minden csapat gatyaállapotban van, az edzőknek pedig észszerűen kell eljárniuk és sokat kell forgatniuk az embereket.

Úgy vélem, az erőnléti edzőkre most háromszor annyi felelősség hárul, hogy megfelelően ki tudjanak állni az esetlegesen túlfáradt sportolókért” – nyilatkozta lapunknak a szakember, aki a sérülések típusairól is beszélt.

„A szervezet nem felejt, csak kompenzál”

„Ha bekövetkezik a sérülés, akkor jön a háttérstáb, a gyógytornász, a masszőr, a pszichológus, hogy esetenként akár egyik meccsről a másikra összekalapálják a sportolót. Amennyiben a bajnoki cím a tét, egy kisebb sérülést össze lehet rakni, utána viszont kell időt szánni a teljes gyógyulásra, hiszen a szervezet nem felejt, csak kompenzál.

Idézet
Leegyszerűsítve a sérüléseket alapvetően két típusra bontjuk, vannak a kontakt meg a nem kontakt sérülések.

Előbbieknél olyan esetekre kell gondolni, mint amikor a labdarúgó beakasztja a lábát, átesik az ellenfelén, ketten rúgnak egyszerre a labdába, vagy egymást találják el szerencsétlenül. Itt az is lényeges, hogy a mérkőzés melyik szakaszában történt a baj, mert ha a meccs végén, akkor már a kifáradásfaktor is benne van. A nem kontakt sérülések esetében is a kifáradásos tünetek jelentkeznek, amikor például a szén-dioxid-koncentráció megnő a szervezetben és lassul a reakcióidő. Ilyenkor a hirtelen irányváltásnál már nem úgy reagál az alsó végtag, az agy egy mikroszekundummal később adja ki a parancsot, és könnyen bekövetkezhet a sérülés. A labdarúgók esetében leggyakrabban a hátsó combizom, a combközelítő izom, illetve a csípő és lágyék tájéka szenved sérülést, ezenkívül még a boka és a térd, ami nagyon ki van téve a veszélynek” – összegzett Tóth Emese.

Véget ért a szezonjuk

A bajnokságok újraindulását megelőzően a játékosok, az edzők, de még a tulajdonosok is aggodalmuknak adtak hangot a várható sérülésveszély miatt.

Félelmük sajnos beigazolódni látszik, hiszen a mostani sűrű program mellett sok súlyos sérülésről és ezzel párhuzamosan hosszú kihagyásokról lehet olvasni.

A labdarúgó 1. Liga első rangadóján, amelyet a CFR és az FCSB játszott Kolozsváron, a bukaresti csapatból egy csapásra két játékos, Dragoș Nedelcu és Lucian Filip is hónapokra kidőlt, mindkettejüknek a keresztszalag szakadt el a térdükben. Ugyancsak térdsérülés miatt ért véget Florin Andone, a Brightontól a Galatasaraynál kölcsönben szereplő román válogatott csatár szezonja.

A korábbi török szövetségi kapitány, Fatih Terim ráadásul uruguayi kapusát, Fernando Muslerát is hosszú időre elveszítette a Rizespor elleni, amúgy is vereséggel zárult bajnokin. Muslera lába két helyen is eltört, a napokban pedig az Arsenal kapuját őrző Bernd Lenónak kellett elhagynia hordágyon a pályát egy szerencsétlen földet érés következtében – a német kapus aligha védhet már a mostani szezonban…

Marad az öt csere?

Noha minden sérülést nyilvánvalóan nem lehet az új típusú koronavírus számlájára írni, a több hónapos kihagyással jelentősen megnőtt a sérülések kockázata. Mint ismert, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) kérésére a sportág szabályalkotó testülete, az IFAB, amelyben egyébként a brit futballszövetségek képviselői vannak többségben, ideiglenes módosítást vezetett be a cserelehetőségek számára vonatkozóan. Az új szabályt, amelynek értelmében az edzők egy-egy mérkőzés során akár ötször is változtathatnak csapatuk összeállításán – ha ezt három játékmegszakítás mellett teszik –, az általunk követett bajnokságok mindegyikében bevezették.

Elképzelhető, hogy a szabálymódosítás a következő idényben is érvényben marad, miután a szezon átszervezésével a szokásosnál is rövidebb lesz a nyári szünet, így a játékosoknak kevés idejük marad a pihenésre.

Angliában egyébként Gordon Taylor, a profi labdarúgók szervezetének (PFA) ügyvezető igazgatója azt javasolta, hogy a játékosok védelme érdekében rövidítsék le a félidőket, de a korábbi szélső felvetése végül nem is került napirendre a Premier League-ben.

 Orbán Zsolt

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot június 23-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba