Sprencz Tamás
Fotó: Pinti Attila
Már az első csíki hokicsapatban jelen voltak a Sprenczek. A régi család képviselői híres mesteremberek és a helyi közélet jeles szereplői voltak az elmúlt 200 évben, de Csíkszereda sportéletébe is kitörölhetetlenül beírták nevüket.
2020. június 03., 18:042020. június 03., 18:04
2020. június 03., 18:092020. június 03., 18:09
A Csíkszeredában lejátszott első hivatalos jégkorongmérkőzésen, 1931 januárjában már találkozunk a Sprencz névvel. A Csíki Lapok 1931. február 5-ei lapszámában, a Bukaresti Tenis Club elleni kettős mérkőzésekről szóló beszámolóban a következőket olvashatjuk: „A város jéghoki csapata a következő felállításban mérkőzött: Vákár, Czáka, Császár (csatárok), Schmidt, Löffler (hátvédek), Dóczy (kapus), Bedő, Sprencz (cserék)”. Az 1930-as évek elején női hokicsapat is alakult Csíkszeredában, ennek tagja volt Sprencz Helénke. Azóta nem volt olyan hokis generációja Csíkszeredának, amelyben játékosként, edzőként vagy sportvezetőként ne szerepelt volna a Sprencz név.
Sprencz Tamás és fia, ifj. Tamás
Fotó: Pinti Attila
Megtudtuk, hogy a cégérrel a művelődés és sport terén egyaránt maradandót alkotott, 1917-ben született nagyapjának, Sprencz Ferencnek állít emléket, majd elegánsan édesapjához, id. Sprencz Tamáshoz irányított.
Fotó: Pinti Attila
– Nem ősi székely név a Sprencz. Honnan érkeztek az ősök?
– Német név a Sprencz, őseink az 1800-as évek elején ácsmesterekként érkeztek Székelyföldre, a Mikó-vár felújítására. A Bánságból jöttek, népes, 14 gyermekes bánsági sváb családból származunk, amelynek egy része letelepedett Csíkban. Az első Sprenczek a Mikó-vár környéki, akkor még lápos, mocsaras területeket vásárolták meg, ezekre a telkekre épült később a leányiskola és a református imaház, amely eredetileg Sprencz-ház volt.
A Sprenczek nevéhez kötődik Zsögödfürdő kiépítése, az első zsögödfürdői hidat az Olton át és a bekötő utat Sprencz Pál építette. A posványos zsögödi részen a területet feltöltötte, fürdőházakat épített, a hegyoldalba sétautakat létesített, fákat ültetett. Mára csak egy ága él a családnak Csíkszeredában.
A Csíkszeredai ISK csapata 1989-ben, ebben játszott ifj. Sprencz Tamás
Fotó: Dobos László gyűjteménye
– Kik voltak az első Sprenczek a csíki hokiban?
– Dr. Sprencz György, aki 1910-ben született. Ő már az első csapatban szerepelt 1931-ben, de később elkerült Budapestre, nem folytatta a hokit. Pál nagybátyám 1915-ben született, édesapám, Ferenc pedig 1917-ben. Mindketten kapusok voltak, így volt köztük egyfajta rivalizálás, hiszen egyszerre csak egy kapus védhetett.
Édesapám tagja volt az első csíki bajnokcsapatnak, az 1949-es IPEIL-nek, majd Kolozsvárral is nyert két bajnoki címet. Pálnak mindkét fia ifi szinten hokizott, a mi családunkban pedig bátyám, ifj. Ferenc és én is jégkorongoztunk. Ferenc Kolozsváron fejezte be aktív pályafutását, majd az 1980-as években a Sportklub elnöke volt. Én a csíki sportiskolánál, majd a Kolozsvári Agronomiánál hokiztam.
A Csíkszeredai ISK csapata 1970-ben, ebben játszott Sprencz Tamás
Fotó: Dobos László gyűjteménye
Mindhárom fiam, Tamás, György és István szintén jégkorongozott, közülük talán István érte el a legjobb eredményeket, bajnok volt a Sportklubbal, játszott a romániai válogatottban, jelenleg pedig a Sportklub menedzsere. Van négy fiú unoka, akik remélem, szintén hokizni fognak. Ha jól megszámoljuk, akkor eddig 13 Sprencz játszott Csíkszereda hokicsapataiban.
Románia bajnokcsapata 1963-ban a Csíkszeredai Akarat volt. Jobbról Sprencz Pál edző
Fotó: Dobos László gyűjteménye
– A hoki mellett a művelődés terén is maradandót alkotott az elmúlt évtizedekben a Sprencz család…
– Bár a második világháború és a fogság, majd az új rendszer rányomta bélyegét a családunkra, Pál nagybátyám és édesapám is elismert emberek voltak munkahelyükön, mindketten edzősködtek is, komoly eredményeket elérve. Tivai Nagy Imre is megemlíti az 1800-as évek második feléről szóló visszaemlékezéseiben egyik ősünket, Sprencz Pált, aki dalárdavezető volt és a színházi életben jeleskedett.
Fotó: Dobos László gyűjteménye
Tivai könyvében a családunk őseit regiment asztalosként említi. Nagynénénk, édesapámék testvére elismert gordonkaművész, ő volt az utolsó hivatásos zenész, de a családban korábban mindenki zenélt, több hangszeren játszottak, kamarazenekara volt a Sprencz családnak. A csíksomlyói kegytemplomban az orgona mögött van egy fénykép a régi dalárdáról, amelyen öten képviselik a Sprencz családot. A sport mindig az életünk része volt, a hoki mellett mindenki sízett, bátyámmal még autóversenyen is indultunk.
Fotó: Dobos László gyűjteménye
– Gazdag fényképalbum örökíti meg a Sprencz család hokis történéseit. Vannak más jellegű ereklyék is?
– A család régi fényképei, évszázados okiratainak egy része a Sprencz kávéházban láthatók. Megvan édesapám korcsolyája, egy CCM márkájú, amelyet a második világháború után viselt, elég alacsony volt, a cipő orrára pedig – mivel kapus volt – szereltek házilag egy bőr és fém ötvözetű védőréteget.
Fotó: Dobos László gyűjteménye
Érdekesség, hogy a csíki hoki első évtizedeiben a hokisok még nem hordtak fejvédőt, a legelső maszkok is később jelentek meg. A kapusoknak akkor még nem volt ütőkesztyűjük, az egyik kesztyűjére rászereltek egy kemény kartondarabot, és ezzel ütötte vissza a korongokat.
A palánk alacsonyabb volt, a botok pedig messze álltak a mai csúcstechnológiájú ütőktől, a kapusok nem voltak kitéve a maihoz hasonló erősségű lövéseknek. Megvannak a régi sífelszerelések is.
Fotó: Dobos László gyűjteménye
Érdekesség, hogy édesapám a csíki hoki ötvenedik évfordulójára otthon kézimunkával kis emlék hokibotokat faragott, ezeket osztotta szét a régi csapattársaknak, és ezeken a régi hokisok aláírásai is rajta vannak. Kuriózum, hogy amikor az 1968-as megyésítés utáni években az ország pártvezetése megígérte Csíkszeredának, hogy műjégpályát építenek, akkor Sprencz Pál volt Csíkszereda felnőtt csapatának az edzője, és van egy olyan fénykép, amelyen Pál nagybátyám, Ceaușescu és a jégpálya makettje látható.
Fotó: Dobos László gyűjteménye
Ifj. Sprencz Tamás generációja
Az utóbbi évtizedek egyik legeredményesebb generációja volt a 1979–80-as születésű gyerekekből álló Csíkszeredai ISK csapata. Ennek első edzője Janovits Endre volt, majd Antal Zsombor vette át az irányítást. Ez az együttes zsinórban nyolc évig, a gyerek korosztálytól az U18-ig nyerte a romániai korosztályos jégkorong-bajnokságokat. A csapatnak többek között Szőcs Előd, Mihály Árpád, Szőcs Szabolcs, Pál Zoltán, Nagy Zoltán, Nagy István, Tankó Attila, ifj. Antal Előd, Sprencz Tamás, Kósa Szilárd, Bíró Lehel, Petres István, Botár Adolf, Máthé Csaba, Csomortáni Zsolt, Geréd Botond, László Loránd, Csiszer Dénes, Balog Attila, Szász Lóránt, János Attila, Iszlai Zsolt, Jánó Előd és Geréb Attila voltak tagjai. „Sok szép emlék fűződik azokhoz az évekhez. Az én pályafutásom a sepsiszentgyörgyi csapat megszűnésével zárult, de azóta rendszeresen játszok az öregfiú csapatban” – mondta el ifj. Sprencz Tamás.
Fotó: Sprencz Tamás gyűjteménye
Fotó: Sprencz Tamás gyűjteménye
Fotó: Sprencz Tamás gyűjteménye
Fotó: Sprencz Tamás gyűjteménye
Fotó: Sprencz Tamás gyűjteménye
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot június 2-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!