Nyalható ízkavalkádok: a fagylalt a meleg napok elengedhetetlen kelléke

Nyalható ízkavalkádok: a fagylalt a meleg napok elengedhetetlen kelléke

Ajánlott odafigyelni a higiéniára is a fagylaltosnál

Fotó: Pinti Attila

Bár székelyföldi viszonylatban vitát szül, hogy melyik régióban hosszabb, illetve rövidebb a nyári évszak időtartama, ahhoz már nem férhet kétség, hogy az egyik legjobb hűsítő ínyencség mindenhol a fagylalt és a jégkrém. A melegebb idő beköszöntével pedig körbejártuk a nyalható ínyencség hátterét és népszerűségének töretlenségét.

2022. június 01., 07:562022. június 01., 07:56

2022. június 01., 07:592022. június 01., 07:59

A feljegyzések szerint fagylaltot körülbelül ötezer évvel ezelőtt is készítettek már a kínaiak gyümölcsökből, tejből és hóból, más megállapítások pedig a rizset is ide sorolják. Európába nagy valószínűség szerint a világutazó Marco Polo juttatta el a fagylaltot, Magyarországon pedig a XV. századi cukrászok feljegyzeséseiben lehet találni hasonló recepteket Aragóniai Beatrix, Mátyás király feleségének idejéből.

Mi ez és mi az?

Jóllehet Székelyföldön a fagylalt és a jégkrém egyszerűen csak a fagyiként épült be a köztudatba, a gasztronómiában teljesen eltérő fogalmak. A fagylalt és jégkrém közötti alapvető különbségek az előállításuk meghatározásában rejlenek.

Míg előbbi jellemzően vendéglátóipari cikk, továbbá cukrászati technológiával, a fogyasztás helyszínén készül, addig a jégkrém már meghatározott alapanyagokból (gyümölcs, zsiradék, fehérje, ízesítő anyagok), üzemi körülmények között készül, a kiszolgáló egységekbe pedig fagyasztott állapotban kerül. 

Fagylaltból megkülönböztetünk hagyományos, kézműves- és por alapúakat – nem egyértelmű a szakmabeliek között, hogy a gombócos típusú finomság is ide sorolható-e.

Előbbiek esetében az adagalópult legalább -8 Celsius fokon kell legyen, hogy az anyag meg tudja tartani eredeti állagát. Hagyományos viszonylatban tejszínből, tejből, tojássárgájából és cukorból áll össze, de mára már a növényi zsiradékok, édesítők, citromsav, savópor és víz helyettesíti, illetve egészíti ki ezeket. Ezzel szemben a jégkrémek jóval alacsonyabb, legalább -18 fokot igényelnek szállítás és tárolás alatt egyaránt.

Lassan zárkózunk

Világviszonylatban lakosságarányosan Új-Zélandon és az Amerikai Egyesült Államokban fogyasztanak a legtöbb fagylaltot és jégkrémet, előbbi esetében csaknem 30 kilogramm jut egy lakosra évente. Egy tavaly készült hazai felmérés szerint ehhez képest elenyésző a romániai fogyasztás a maga 3-4 kilogrammjával – Magyarországon is hasonló szinten áll a fogyasztás.

Galéria

A vásárlók sem a fagylaltnál, sem a jégkrémnél nem garasoskodnak.

Fotó: Pinti Attila

Ha ezt számokra fordítanánk le, nagyjából 35 fagylaltnak felelne meg évente lakosságarányosan.

Világszinten a vanília ízesítés első helye megkérdőjelezhetetlen, de szorosan a nyomában ott van a csokoládé is. Hazai viszonylatban e kettő kombinációja a nyerő, majd sorban a vanília, a csokoládé, a karamell, a kakaó és az erdei gyümölcs a legkeresettebbek. Térségünkben a legelterjedtebbek a dobozos – a székely nyelvjárás szerint „torta” – fagylaltok, a pálcikások, poharasok, tölcséresek, keksz-gofri-szendvics típusúak, a lágyfagylaltok – a tipikus „kinyomós” –, a gyümölcsös jégtömbök, illetve a gombócosak.

Felfelé ívelő ipar

Egy fagylaltot árusító egység üzemeltetője érdeklődésünkre elmondta, nem túl gyakori hazai viszonylatban, hogy rangsorolják a gyártókat, de nem mellékes, hogy például Hargita megyei gyártósor is beverekedte már magát a piacra csaknem harmincéves múlttal a háta mögött.

„Tizenöt, húsz évvel ezelőtt a poharas ostyába belefagyasztott csoki és vanília ízesítésű fagyik uralták a piacot. Aztán kiharcolta a maga helyét a piacon az adagológépből nyomott fagyi, szintén nosztalgikus élményt nyújtva, de közel sem annyi ízfokozót tartalmazva, mint manapság.

Idézet
Itt megjegyzem, hogy ma már sajnos hiába keressük már a kilencvenes és kétezres évek puritán, egyszerű, lecsupaszított aromáit, szinte lehetetlen ilyen egységgel találkozni.

Nagyot ívelt az elmúlt években a jégkrémek és fagylaltok piaci, aminek egyszerű magyarázata van: nem luxuscikk, bárki számára szinte bárhol elérhető és az alapanyagok drágulása is minimális áremelkedéssel terheli a nagyobb tömbökben gyártott termékeket. Egy olyan dologról beszélünk, ami soha nem volt és nem is lesz állandó, napi szinten fogyasztott termék, így az előállítók az eladási számokból könnyen meg tudják határozni a gyártás mértékét. Másodsorban teljesen időjárás- és évszakfüggő, így csak nyáron dübörög a piac, de akkor nagyon”– közölte.

Galéria

Minél több ízvilágot és kombinációt érdemes kipróbálni

Fotó: Pinti Attila

Grandiózus nevek

Úgy fogalmazott, 2010 óta már bőven megduplázódott a fagylaltot és jégkrémet előállító üzemek száma Romániában, túllépve a 200-at. Csaknem tízéves eladási tapasztalataira hagyatkozva úgy látja, a vásárlók – az alapélelmiszerekkel ellentétben – sem a fagylaltnál, sem a jégkrémnél nem garasoskodnak.

„Az ízvilág az, amiből nem enged a fogyasztó. Sokszor elég egy különleges aromával megfogni a vásárlót és évekig magához tudja láncolni az eladó, hiszen folyamatosan azt az ízet fogja keresni újra és újra. Nem véletlen, hogy olyan exkluzív nevekkel találkozunk, mint például a puncsos álom, mediterrán szerelem, balatoni randevú, thai masszázs, ír whisky, muskotály vagy éppen a népszerű rajzfilm nevét viselő jégvarázs. A legtöbb esetben csupán az eladhatóság miatt van ezeknek jelentősége, de tény, hogy a kreatív nevűekre jobban ráharapnak a vásárlók” – világosított fel.

Mint megjegyezte, a csokoládé és a vanília székelyföldi megvilágításban is verhetetlenek, de a népszerű ízek között ott van még az eper, a málna, a tiramisu, a zöld alma és a citrom is.

Azt tanácsolja, engedjük el magunkat, minél több ízvilágot és kombinációt próbáljunk ki, hiszen így mindig csak gazdagabbak leszünk, mert – meglátása szerint – nincs rossz fagyi, csak eltérő ízlés. „Ha valóban nem akarunk kísérletezni és minőséget keresünk, akkor a Häagen-Dazs, a Ben&Jerry, a Carte d’Or és a Magnum termékekkel nem tudunk melléfogni, hiszen ezek a világpiaci éllovasok” – mutatott rá. 

Jelezte, a higiéniai feltételekre mindig figyeljen oda a vásárló, ha fagylaltot vásárol.

„A fagylaltpult legyen tiszta, napfénytől védett, a fagylalt ne legyen olvadt, minden gombóc után használják a kanálöblítőt, továbbá eltérő kézben kerüljön sor a fizetésre, illetve a fagylalt átvételére és fogyasztására. Ez saját egészségünk miatt is fontos óvintézkedés” – osztotta meg az alapvető tanácsokat.

Pálkövi Bence

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot május 18-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba