Nőként dolgozni az egyházban – először választottak Erdélyben lelkésznőt főjegyzői, azaz espereshelyettesi tisztségbe

Nőként dolgozni az egyházban – először választottak Erdélyben lelkésznőt főjegyzői, azaz espereshelyettesi tisztségbe

Berekméri Melinda református lelkész fontosnak érzi a nők szolgálatában az egyensúlyt

Fotó: Haáz Vince

Nem csupán a Marosi Református Egyházmegye, de az Erdélyi Református Egyházkerület történetében is első alkalommal választottak lelkésznőt a főjegyzői, azaz espereshelyettesi tisztségbe. Berekméri Melinda marosvásárhelyi-cserealjai lelkipásztorral a nők szerepéről, a lelkésznők és presbiterasszonyok kihívásairól beszélgettünk.

Simon Virág

2019. január 21., 16:502019. január 21., 16:50

2019. január 22., 13:172019. január 22., 13:17

– A református egyházban a lelkészek nagy többsége férfi, a szebbik nem képviselőinek napjainkban is korlátozott számú helyet biztosítanak a teológián. Tapasztalata szerint hogyan fogadják a lelkésznőket a gyülekezetekben?

– A legelején teológiát végzett nők közül nem mindenki dolgozott lelkészként. Évtizedekig csak egy-két helyet biztosítottak a lány felvételizőknek. A ’90-es évek elején, a lelkészhiányt pótolandó, kétszer is nagy létszámú fiatalt vettek fel a teológiára, akkor került be egyszerre több női hallgató is. Évfolyamomon a hatvanból tizennégyen voltunk. Aztán újra visszacsökkentették kettőre.

Idézet
Nem titok, hogy azért van külön lányhely, mert ők komolyabban készülnek és sokkal nagyobb jegyekkel jutnak be a teológiára. Ha közös pályázás lenne, könnyen átbillenhetne az arány. Nem biztos, hogy jó lenne. Úgy gondolom, egy egészséges egyensúly vinné előbbre az egyház ügyét ebben a kérdésben is.

Nekem és az évfolyamtársnőimnek nagy segítséget jelentett, hogy a férfikollégák már a teológián nagyon kiálltak mellettünk. Szerették azt, hogy ott vagyunk velük, nagyon jól tudunk együtt tanulni. A mai napig tartjuk a kapcsolatot, életre szóló barátságok szövődtek.

A teológia befejezése után egy évet voltam segédlelkész Marosvásárhelyen, az alsóvárosi gyülekezetben. 1996-ban Cserealjára kerültem segédlelkészként. Egy évet kijártam Kebelére és Kebeleszentiványra, ahol nem volt lelkész. Ott úgy éreztem, szívesen elfogadták volna, hogy lelkésznőjük legyek. Másképp alakult, megválasztottak lelkipásztornak Cserealjára.

Idézet
Úgy érzem, akkor is, most is régiónként és gyülekezetenként változik az, hogy miként viszonyulnak a lelkésznőkhöz.

Székelyföldön még mindig nehezebben fogadják el a lelkésznőket, a visszajelzésekből tudom, hogy például Kolozsváron is ugyanez a helyzet. Lelkésznő kollégáim felkapták a fejüket, amikor arról értesültek, hogy tavaly Bukovinszky Csáky Tündét választották meg a marosvásárhelyi Vártemplom lelkészének. Mert addig én voltam az egyedüli megválasztott női lelkipásztor Vásárhelyen. Ezt a vásárhelyi nyitást Csiha Emese néninek tulajdonítják, aki az egykori püspök feleségeként ebben a városban volt lelkész. De tudomásom szerint ő is csak segédlelkész volt, mint ahogy most is nagyon sok lelkésznő csak segédlelkészként dolgozik lelkipásztor férje mellett. Persze ebben is vannak kivételek.

Amikor engem megválasztottak, a gyülekezetben már volt egy lelkész, és abban a jó helyzetben voltam, hogy olyan kollégám volt, aki elfogadott, befogadott és támogatott. S maga a gyülekezet is elfogadott. Az állandó lelkésszé választásomat előkészítő presbiteri gyűlésen természetesen voltak megjegyzések, nem mindenkinek volt egyértelmű a dolog.

Idézet
Például egy nagyon kedves idősebb presbiter azért aggódott, hogy családlátogatás során nőként este egyedül miként kopogok be egy családhoz. Ilyenszerű jámbor kérdések adódtak.

Ám úgy éreztem, ezek és a ki nem mondottak is mélyen abban gyökereztek, hogy nőként miként fogom megállni a helyem. Alapvetően nagyobb százalékban azt éreztem, hogy szeretik ittlétemet, és ez azóta is így van.

Lelkészségem elején, egy vendégszolgálatom alkalmával történt, hogy igehirdetés előtt valaki megkért, nehogy valami asszonybeszédet mondjak a szószéken, de teljes békességgel váltunk el az igehirdetés után.

Idézet
Nem találkoztam olyan helyzettel, amikor rosszindulatúan bántottak volna azért, mert lelkésznő vagyok.

Volt, amikor érzékeltem, hogy van valami a mélyben, amit nem mondanak ki, mert nem akarnak megbántani. És volt olyan is, hogy nyíltan leültem beszélgetni azzal a személlyel, akinek gondot jelentett, hogy nőként miként is tölthetem be ezt a hivatást.

Jó dolog életemben és munkámban az, hogy mindig férfikollégával együtt szolgáltam a gyülekezetben. Meg tudtuk osztani a feladatokat, ki tudtuk választani, hogy melyikünknek mi az erőssége, melyek azok a csoportok, amelyekhez közelebb állunk. Azt gondolom, és a tapasztalat is ezt mutatja, hogy mindegyik kolléganő meg tudja állni a helyét a gyülekezetben, ha egyedül szolgál is.

– Az Ön gyülekezetében és egyre több helyen választanak presbitereknek nőket is.

– Már nem tudom, hogy kinek az ötlete volt, de egyik év elején felmerült az a lehetőség, hogy a presbiterek közé nőket is válasszunk be. Támogattam az ötletet, de kértem, hogy olyan nőket szólítsunk meg, akik szépen dolgoznak, hűségesen odaállnak a közösség mellé. Csak azért, hogy legyen nő is a presbitériumban, nem láttam értelmét. Végiggondoltuk, hogy kik azok, akikre lehet számítani, akiket meg lehet szólítani. Rákérdeztünk egy-két személyre, és elvállalták.

Volt olyan presbiternő, aki elvállalta, majd egy idő után visszalépett. Továbbra is tagja a közösségnek, lehet rá számítani, de a tisztséget nem vállalta. Amíg csupán néhány női presbiter van egy-egy gyülekezetben és nem borul fel az egyensúly, nem hiszem, hogy lesznek gondok. Örülök, hogy Vásárhelyen van már főgondnoknő is a Szabadság úti gyülekezetben.

Idézet
Amikor az egyházban nőkről van szó, különösképpen vezetői tisztségben lévőkről, az az alapbeidegződés bukik elő az emberekből, hogy az asszonyok ne dirigáljanak. Valahogyan ezt kellene levetkőzni, hiszen nem arról van szó, hogy dirigálunk, hanem hogy együtt szolgáljunk.

Amíg ide nem jutunk el, addig mindig kérdés lesz, hogy nő vagy férfi legyen-e a lelkész, illetve a presbiter. A nők egyik erőssége a konfliktuskezelési készség, másik a szociális érzékenység. Utóbbit a diakóniai tevékenységekben kamatoztathatják.

Galéria

Berekméri Melinda: nem arról van szó, hogy dirigálunk, hanem hogy együtt szolgáljunk

Fotó: Haáz Vince

– Az egyházmegyei választásokon Maros megyében, de az egyházkerületben is elsőként választották meg vezetői tisztségbe Önt: főjegyző, azaz espereshelyettes. Nyitásként értékeli?

– Azelőtt is együtt dolgoztam az egyházmegyei vezetőséggel, mert aljegyző voltam. Tiszteltek a munkámban, hagytak is dolgozni, és szívesen segítettem. Nem volt kérdéses, hogy elvállalom a megbízást. Úgy gondoltam, ha ők is szívesen dolgoznának velem, akkor vállalnom kell. Persze egy egészséges félelem volt bennem, hiszen új munkakör, új feladatokkal, ugyanakkor más kihívás, amiben nőként is bizonyítani kell. A másik dolog, ami előmozdította a döntésemet, hogy férjem is mellettem volt – ez mindig nagy segítség számomra, sokszor átbillent a nehéz helyzeteken.

Idézet
Azzal a meggyőződéssel néztem szembe a választással, hogy ha Isten úgy akarja, akkor sikerülni fog, ha nem, akkor szolgálok tovább ott, ahol eddig is. Nem mindenáron, csak Isten akaratába belesimulva. Csak így érdemes, mert csak így lehet áldás rajta.

Úgy láttam, most ért meg a marosi egyházmegye arra, hogy nyisson ilyen téren, nő is kaphasson meg ilyen fontos tisztséget. A lelkészek hozzáállása többnyire pozitív volt, de akadtak kételkedők is. Volt olyan kolléga, aki nyíltan kimondta: azért nem támogatja a megválasztásomat, mert fenntartásai vannak a női lelkészséggel kapcsolatosan. Érdekes módon egyházkerületi szinten is ez az első ilyen tisztség. Örvendek, hogy kiálltak megválasztásom mellett a férfikollégák és az egyházmegye gyülekezetei. A választások után elmondtam nekik, hogy az is motivált, hogy ha lehet, nyissak egy kaput a női kollégáknak.

– Fontos, hogy a nők is szerepet vállaljanak az egyházban lelkészként vagy presbiterként?

– Fontos, hiszen sok téren más elképzelésük, más meglátásuk, más megoldásuk van, mint a férfiaknak, és ez így jó. A példák azt mutatják, hogy ahol a lelkésznők találtak egy olyan gyülekezetet, közösséget, amely elfogadta őket, vagy ahol össze tudták hangolni a szolgálatot, a teendőket egy férfikollégával, ott mindig jó dolgok történtek.

Idézet
Isten üzenete másképp rezdül meg egy nő lelkében, és másképp egy férfiéban. Ha van elég alázat ahhoz, hogy ezt engedjék kibontakozni és hatni, sok áldás forrása lehet.

Nem feledkezhetünk meg a gyülekezetek összetételéről sem, hiszen a templomba járók nagyobb százaléka nő. A nőszövetség pedig a gyülekezetek egyik oszlopa.

Azt gondolom, normális keretek között, optimális létszámban, megfelelő hozzáállással fontos és jó, hogy a nők szerepet töltsenek be az egyházban. Viszont hangsúlyozom, nagyon fontos, hogy az, akit megválasztanak lelkésznek vagy presbiternek, tegyen meg minden tőle telhetőt, és úgy szolgáljon mindenben, mint aki az Úrnak engedelmeskedik.

 

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba