Székelyudvarhelyen indult Gál István pályafutása, Magyarországon teljesedett ki
Fotó: Gál István archívuma
Több mint hatvanszoros magyar válogatott, kétszeres román és négyszeres magyar bajnok, illetve háromszoros kupagyőztes: a székelyudvarhelyi Gál István teremlabdarúgó 16 évesen volt először országos bajnok szülővárosában. Több mint tíz éve az MVFC Berettyóújfalu csapatának sportolója. Karrierjéről és mindennapjairól beszélgettünk.
2020. március 22., 18:502020. március 22., 18:50
2020. március 22., 18:512020. március 22., 18:51
A 33 éves Gál István a román–magyar határ melletti Berettyóújfaluban él mintegy tíz éve, a település többszörös bajnok futsalcsapatának oszlopos, egyik legrégebbi tagja. De még mielőtt ide és a magyar válogatottba került volna, egy székelyföldi kisváros csapatában megnyerte az először kiírt romániai teremlabdarúgó-bajnokságot.
2003 februárját írtuk, a néhány hónappal korábban verbuvált SK Székelyudvarhely Jakab Zoltán edző vezetésével hazai pályán nyerte meg a turnérendszerben megszervezett első országos futsalbajnokságot, a döntőben 2–1-es győzelmet aratott Marosvásárhely ellen. A keret legidősebb tagja az akkor 32 éves Kis Lajos, a legfiatalabb pedig a 16 éves Gál István volt, aki akkor már a felnőtt futballcsapat, a Budvár FC tagja is volt.
A spanyolok ellen a 2016-os Eb-n
Fotó: Gál István archívuma
„Hétévesen kezdtem focizni Búzás Ernő edzőnél, az ISK-ban, majd nyolcévesen a Budvár FC-hez kerültem, ott Tamás Zoltán (a Hargita Magyei Labdarúgó Egyesület mostani elnöke – szerk. megj.) volt az edzőm, ott jártam végig a korosztályokat. Utána Borbély Albert volt az edzőm, és még nem töltöttem be a tizenhatot, amikor a Budvár FC felnőtt keretébe is bekerültem. De abban az évben már elkezdtem futsalozni is Jakab Zoltán irányítása alatt” – emlékszik vissza István, aki 2004-ig, az együttes harmadosztályból való kieséséig játszott a Budvárban, ahol az emlíett Kis Lajos és Chiratcu Petre voltak az edzői.
Az első bajnoki cím után ugyanis, a 2003–2004-es idényben Gál mellett többek között Albert István, Szőcs Lóránt, Miklós Sándor a Budvárban és a SK futsalcsapatában is pályára léptek.
2005-ben Gál az SK-val megnyerte második bajnoki címét is, de a harmadik bajnoki cím idején (2008) már nem volt az akkor már Kozma Mihály által vezetett csapat tagja – kölcsönbe került a román futsalbajnokságban először indult csíkszeredai csapathoz, majd onnan 2008 januárjában távozott, és a magyarországi Berettyóújfalu játékosa lett. Egy év múlva, 2009 elején visszakerült Székelyudvarhelyre, egy évet idehaza játszott, majd a 2011–12-es idény kezdete óta Berettyóban futsalozik. Mégsem ő a legrégebbi játékos a csapatban.
Egy a három kupagyőzelemközül (2019)
Fotó: Gál István archívuma
„A csapatkapitány Trencsényi János a kezdetektől fogva tagja ennek a csapatnak, ő a legidősebb, lassan negyvenéves. Rajta kívül abból az időszakból már nincs olyan játékos, aki még aktív lenne, Tihanyi Csabi, a csapat egykori kapusa a tavalyi szezon végén hagyta abba, most ő a másodedző. Jelenleg ketten vagyunk régi motorosok az együttesben” – mondja István, aki összesen négy edzővel dolgozott Berettyóban.
Legelőször Szitkó Róbert volt az edző, majd végleges odaigazolásánál a szlovákiai Bacsó Richárddal dolgozott, a magyar válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya, Turzó József pedig 2011 és 2016 között volt a berettyói csapat vezetőedzője. 2017 óta az együttest a spanyol Sergio Mullor Cabrera irányítja – a csapat a bajnokság aktuális címvédője, és jelenleg is vezeti a felsőházi rájátszás táblázatát. A csapatban angol nyelven értekeznek, Istvánnak három brazil, egy spanyol és egy francia csapattársa is van.
Az MVFC Berettyóújfalu (vagy Mezei Vill) 2004-ben alakult, elnök-tulajdonosa Mezei József vállalkozó. Az együttes négyszeres magyar bajnok (2008, 2009, 2014 és 2019-ben), háromszoros kupagyőztes (2009, 2012, 2019), otthona a Pálfi István Rendezvénycsarnok. A mintegy 15 ezer lakosú kisváros a Berettyó folyó partján fekszik, Debrecentől negyven kilométerre, Hajdu-Bihar megyében.
Egy másik székelyudvarhelyi születésű teremlabdarúgó, Szécsi Barna is megfordult ebben az együttesben, amely családi hangulatáról is elhíresült –
„Igazából nem volt nehéz az alkalmazkodás, a beilleszkedés, én sem számítottam erre akkor. Mintha már nagyon rég tagja lettem volna ennek a csapatnak. Egy Udvarhelyhez képest is kisvárosról beszélünk, de első perctől kezdve jól éreztük itt magunkat a feleségemmel, ez nagyon könnyen ment” – emlékszik vissza Gál István a kezdetekre.
A magyar válogatottbanaz olaszok ellen(alsó sor, középen, 14-es mezben)
Fotó: Gál István archívuma
Alig egy évvel Berettyóújfaluba költözése és a magyar állampolgárság megszerzése után István a magyar teremlabdarúgó-válogatottba is bekerült. Egy Kuvait elleni barátságos mérkőzésen ölthette magára először a címeres mezt, bár arról azóta is folyik a vita, hogy az UEFA elismerte-e hivatalos meccsnek azt az összecsapást.
A későbbi győztes Spanyolországtól 5–2-re, Ukrajnától pedig 6–3-ra kaptak ki, utóbbi meccsen az említett Trencsényi is gólt szerzett.
Az Eb-t megelőző pótselejtező nagyon emlékezetes marad Gál István számára is: a romániai 2–2-es odavágó után Debrecenben, a hosszabbítás utolsó másodpercében szerzett Dróth-fejesgóllal a magyar csapat 4–3-ra legyőzte Romániát, és kijutott az Európa-bajnokságra. Az első meccsen 2–0-ra vezetett a romániai együttes, amikor Gál István szépített (Rábl János szép átadása után lőtt a hosszú sarokba), az egyenlítő gólt pedig szintén Dróth szerezte a magyaroknak.
– mondja István.
A válogatottnál 2013 és 2018 között Sito Rivera volt a szövetségi kapitány, akit Turzó József váltott két évvel ezelőtt – érkezésével másabb lett a szemlélet, a válogatott csapatot főleg a fiatalabb játékosokra alapozza, belőlük próbál építkezni. Gál István eddigi utolsó válogatottmérkőzését tavaly játszotta, Dánia ellen.
Hazai pályán – István az SK-ban is,az MVC-ben is a 11-es mezt hordja
Fotó: Gál István archívuma
Kisebb sérülései ugyan előfordultak, de nagyobb, hosszasabb rehabilitációt kívánó problémája nem volt Gál Istvánnak, így az eltelt években folyamatosan játszott a magyar bajnokságban. Abban a bajnokságban, amelyben a románhoz hasonlóan több külföldi sportoló is van, ők pedig emelik a találkozók színvonalát.
„Rohamosan fejlődik a magyar futsal, én úgy látom, hogy az utóbbi években előrelépett az európai ranglétrán is. Nyilván ez annak is köszönhető, hogy több csapat sok pénzt áldoz a sportágra, és külföldi játékosokkal, no meg kiváló magyar futsalosokkal erősítik a kereteiket. Másféle minőség, másféle játék került a futsalba – gondolok itt a válogatottra is, de egyre jobb a bajnokság is, amit díjaz a közönség. Magyarországon nekünk van az egyik legjobb szurkolótáborunk. Berettyóújfalu kisváros, talán ezért is jár ki nagyon sok ember a meccseinkre. De a Szombathelyi Haladásnál, a Veszprémnél, az Aramisnál is sok néző van, a tévében gyakran közvetítik a mérkőzéseket, ezért is lett népszerűbb a futsal” – véli István.
Fotó: Gál István archívuma
Gál István több mint öt éve edzéseket is tart az ifjabb korosztályoknak, jelenleg ő az MVC U15-ös csapatának edzője. Ezek a srácok heti két-három alkalommal járnak futsaledzésre, de a nagypályán játszó helyi csapat edzéseit is látogatják. István 33 évesen arra számít, hogy még néhány évig ezen a szinten tud futsalozni, illetve amíg játékával segíteni tudja klubját, a pályán marad.
– mondja István, majd hozzáteszi, hogy az edzősködés motiválja, az aktív játék befejezése után a gyerekek képzésével szeretne foglalkozni.
Ami eddigi karrierjét illeti, István azt vallja, hogy mindent megkapott a sportágtól, hiszen többszörös bajnok, és sokszor pályára léphetett Magyarország válogatottjában is. „Szerencsésnek mondhatom magam, mert egész fiatalon már országos bajnoki címeket szereztem az akkori SK-val, volt részem bajnoki és kupagyőzelmekben, és úgy gondolom, nem lehet panasz a pályafutásomra. Nyilvánvaló, hogy voltak olyan szezonok, amikor nem ment annyira, mint szerettem volna, vagy nem voltam annyira sikeres, mint amennyire akartam, de
– summázza István. Az udvarhelyi csapat a nevelőegyesületének számít, természetesen követi a meccseiket, illetve egykori csapattársaival is tartja a kapcsolatot.
Fotó: Gál István archívuma
Csapata jelenleg vezeti a felsőházi rájátszás táblázatát, a mostani helyzetben azonban nem lehet tudni, mikor és milyen körülmények között folytatódik a bajnoki idény, amelynek végén az első és a második helyezett csapat egy három győzelemig tartó döntőt játszik majd. A finálét követően Gál István természetesen szeretné trófeával zárni ezt az idényt is.
Katona Zoltán
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!