Hagyományainkat művelni kell, és megteremteni annak lehetőségét, hogy mindenkinek elérhetők legyenek
Fotó: Beliczay László
Tradícióink egyszerre kapcsolódnak a múlthoz és a legősibb gyökerekhez, a jelenben teljesednek ki, ugyanakkor a jövőbe mutatva a megmaradás zálogát jelentik. Őrizzük, ápoljuk, megéljük? Miért fontosak nekünk, miért fontosak egy adott közösségnek? Hogyan lehet továbbadni a lángot a következő generációknak, miként találkozhatnak a gyerekek, fiatalok népi hagyományainkkal? Miként öröklődik át, illetve hogyan lehet újjáéleszteni vagy legalább megmutatni egy-egy szeletét? Ismerjük-e a jelentést, vagy a formát visszük tovább, netán újraalkotjuk ezeket? Mit jelent az identitásunk szempontjából?
2020. augusztus 10., 14:492020. augusztus 10., 14:49
2020. augusztus 10., 14:502020. augusztus 10., 14:50
Amikor Székelyföldön a hagyományokról beszélünk, elsősorban a paraszti kultúrával hozzuk ezeket összefüggésbe. Holott minden hagyomány, aminek van valamelyes múltja, például a székelyföldi kisvárosok értékes polgári tradíciói – mutat rá P. Buzogány Árpád, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont művészeti tanácsadója.
„Mivel a székelyföldi kisvárosok lakossága zömében a környező falvakból származik, majdnem minden családnak van ilyen kötődése: amikor egy fiatal hazamegy a nagyszülőkhöz, rokonokhoz egy falusi környezetbe, akarva-akaratlanul találkozik a hagyományokkal.
– hangsúlyozza. A népi hagyományokat illetően árnyalt a helyzet, hiszen egy mai fiatal például szövést már jórészt nem lát, nem találkozik azokkal a munkaeszközökkel, amelyekkel nagyszüleink dolgoztak. Igaz, ha tudatosan keresi, biztosan megtalálja, nem bárhol, de találkozhat ezekkel az eszközökkel.
A régi életforma jelentősen megváltozott a szocialista időszakban, 1989-ig sok minden eltűnt az életünkből. Például a hagyományos gazdálkodás módja. Ahogyan mondjuk a kendert megtermelték, feldolgozták, a gyapjút megfonták és karácsonyra ruhát készítettek belőle a családnak, az addigi ünneplőruha pedig viselő lett. Erről rengeteg részlet él a köztudatban, aki pedig nem ismeri ezeket, minden bizonnyal nem is igényli az információt. „Nem mondanám, hogy nem találkozunk a hagyományokkal, inkább az a kérdés, hogy milyenekkel találkozunk.
– fogalmaz P. Buzogány Árpád.
Szerinte egy városi és egy falusi fiatal különböző irányból találkozik a tradíciókkal. Egy kisebb, elzártabb faluban élő közösségben látja például a házi munkafolyamatokat, egy régebbi vagy ritkább népi mesterségnek a bemutatását vagy oktatását. Valószínű, hogy régebben sem volt ismert széles körben, nem fogott neki mindenki vesszőkosarat fonni, hanem népi mesterek specializálódtak egy-egy ágazatra. A hagyományőrző csoport megnevezés sem ezen a vidéken alakult ki, hanem magyarországi civil szerveződések, tánccsoportok, dalkörök tagjai nevezték magukat hagyományőrzőknek. Az ő tevékenységük arra irányult, hogy egy olyan helyi hagyományt, amely kezdett eltűnni, fenntartsanak, továbbadjanak a következő nemzedéknek.
„Nagyon sokan megfogalmazták, hogy ha nem tudjuk, honnan jövünk, honnan tudnánk, hová megyünk. Lefordítva a mi térségünkre: volt egy erős közösség, és abban helye volt a helyi kultúrának, a helyi viselkedésnek, a helyi életmódnak ezek részei voltak. Abban voltak otthonosak az emberek, azt ismerték meg, abba nőttek bele, anélkül hogy ezt valaki tanította volna nekik” – magyarázza a Forrásközpont munkatársa.
Mind a kultúra, mind a hagyomány, mind az ünnepeink folyamatosan változnak – ezt már Kádár Kincső néprajzkutató, kézműves emeli ki, aki egy tudományos játszóházat is vezet. „Jó példa erre a székely szoknya változása. Valamikor – főleg Csíkban – hosszúak voltak a székely rokolyák, aztán elkezdtek rövidülni, másképp kezdték zsinórozni, vagy megjelentek rajta a gyöngyök. Ennek mentén mindenre változásában kell tekintetnünk, amikor a népi kultúráról vagy a hagyományokról beszélünk” – magyarázza a néprajzkutató.
Az, hogy az ünnepeinket a mai napig megtartjuk, és például felvesszük a viseletet, azt jelenti, hogy nekünk ez fontos, a viselőjének fontos. Kincső azt vallja: ma már nem mindenki ismeri népviseleteink csíkozásának, színeinek a jelentését, a kódrendszerét, nincs beleszőve viselőjének gazdasági helyzete, életkori sajátosságai, társadalmi hovatartozása,
Mindeközben a termelési mód is folyamatosan változik – hiába akarnánk ez ellen tiltakozni –, hiszen ez a technikai fejlődés elengedhetetlen következménye. Ma már nem szapulunk, hanem bedobjuk a ruhákat a mosógépbe. Viszont a tánc vagy a népdalkincs továbbadásához kellenek azok az emberek, akik ismerik ezeket és igényük van arra, hogy továbbadják – magyarázza mintegy reagálva a folyton változó hagyományokra P. Buzogány Árpád.
„Az egész néprajzot, táncot vagy népdalkincseinket is nagyon sokan konstansnak tekintik, mintha ötszáz évvel ezelőtt is ezeket a táncokat járták volna, ezeket az énekeket dalolták volna. De mindig volt arra igény, hogy valami új bejöjjön a közösségbe, fogékonyak voltak az emberek mind az új táncra, mind az új népdalra.”
Mind a kultúra, mind a hagyomány, mind az ünnepeink folyamatosan változnak. Nem bűn újragondolni a formákat
Fotó: Barabás Ákos
Kádár Kincső az általa vezetett gyerekfoglalkozásokon is törekszik arra, hogy a paraszti világ praktikus szemléletét megmutassa a gyerekeknek. És bár elsősorban tudományos játszóházat vezet, mint mondja, nem lehet kikerülni a népi vonalat.
„Ezt leginkább a praktikus gondolkodásra fogom, nem is a népire. Régen nem volt olyan, hogy csak úgy kidobtak valamit. Ott van az átányi példa a néprajzi szakirodalomban, amikor bemutatják a férfikapát. A vas drága és nehezen beszerezhető volt, így amikor a férfikapa elkopott, lett belőle női kapa. Amikor ez is elkopott, lett belőle tanulókapa, ezután hagymakapaként használták, és amikor az is elkopott, még kijött belőle egy bicska.
Például igyekszünk olyan lakásban élni, amely emberi léptékű, amelyet egyszerűen ki tudunk fűteni, fenn tudunk tartani, és nem halmozunk fel fölösleget, illetve szemetet. Ennek az új hulláma lehet valamilyen szempontból a zero waste (hulladékmentesség, szerk. megj.) gondolkodás. A szemetünkkel megpróbálunk úgy bánni, hogy ne terheljük a környezetet, vagy olyan tárgyakkal vesszük körül magunkat, amelyek nem egyszer használatosak” – hívja fel a figyelmet Kincső.
Hozzáteszi, a játszóházban is olyan játékokat készítenek, amelyek a szülők, nagyszülők gyerekkorát idézik fel – a gyermek csiszol, szegel, pótolja a fa hiányosságait, és ezáltal megtanul valamit. „Fontosnak tartom, hogy azt a praktikus tudást, amelyet útközben elfelejtettünk a felgyorsult társadalom, a kényelem miatt, egy kicsit visszabontsuk, és olyan rendezvényeink legyenek, hogy a végén fel tudjuk sorolni azt az ötféle szemetet, amit termeltünk, és mindez egy kicsi zacskóban elférjen. És ezt meg lehet valósítani gyerekekkel is, mert rendkívül fogékonyak erre.
Ha olyan a tálalás, hogy őket megszólítja, akkor vevők rá. Csak meg kell találni azt a hangot, amivel megszólítjuk a gyermekeket” – mesélt a munkájáról a néprajzkutató.
Kádár Kincső arra is kitért, hogy a kézművesek két nagy kategóriába sorolhatók. Az egyik csoportba azok tartoznak, akik a népi mesterségeket viszik tovább, tehát ők a hagyományos kézműves-tevékenységeket űzik. A másik csoport tagjait nevezhetjük dizájnereknek, akik munkájuk során időnként felhasználnak olyan népies elemeket, amelyeket átértelmezve, eredeti funkciójukból kiragadva új rendeltetéssel ruháznak fel, és így használják dekorációs elemként.
„Például találtam egy szép horgolt lepedőcsipkét, és úgy gondoltam, hogy ezeket a mintákat érdemes továbbvinni. Átértelmeztem egy mai használati tárgyba, és egy függőlámpát díszítettem csipkemintával.
– mondja az új és a régi ötvözéséről a szakember.
A kreatív kikapcsolódás mellett nevel is. Egy mai gyereknek, fiatalnak szerencsére számtalan lehetősége van találkozni a hagyományokkal
Fotó: Erdély Bálint Előd
Orendi Istvánnak, az Udvarhely Néptáncműhely vezetőjének azért fontos a hagyományok megélése, mert a „gyökerekig mennek le”, és meglátása szerint nagyon fontos tudnunk, hogy honnan táplálkozunk. „Ha népzenét hallgatok, úgy érzem, hogy a zsigereimben megmozgat, és éppen azért, mert valahonnan nagyon mélyről jön.”
„Akkor mások voltak az értékek, a kihívások, egyéb tényezők voltak az életünkben, nem volt internet, televíziós csatorna. Most ezek lehetővé teszik, hogy egy mai fiatal találkozzon a hagyományokkal, például a különböző közösségi oldalakon, ahová táncházasok, néptáncosok, népzenészek töltenek fel videókat, osztanak meg tartalmakat. Emellett rengeteg amatőr néptáncegyüttes működik, sok iskolának vannak ilyen jellegű kezdeményezései, és sok felnőtt csapat is működik Erdélyben” – magyarázza Orendi István.
A népzenén töprengve felidézte: a kilencvenes évek legelején, amikor elkezdett népzenét tanulni, mekkora kincs volt, ha valakinek volt egy kazettája és azt átmásolhatták. „Ma óriási adatbázisok állnak rendelkezésre, például a Hagyományok Házában, a zenetudományi intézetekben, de az egyéb csatornákon is rengeteg lehetőség van anyagokhoz hozzájutni, megnézni felvételről az adatközlőket.
De itt van még az a generáció, amelynek tagjai a személyes kapcsolatokat, tapasztalatokat, élményeket, az adatközlőktől ellesett tudást valamilyen formában tudják közvetíteni, továbbadni” – hangsúlyozza a néptáncműhely vezetője.
És hogy miként lehet továbbadni néptánc- és népdalkincsünket? Egyszerű: művelni kell, és megteremteni annak lehetőségét, hogy mindenkinek elérhető legyen – emeli ki Orendi István.
„Amikor annak idején Udvarhelyen beálltam ebbe a körbe, az volt a cél, hogy kialakítsunk egy közönséget, közösséget. Ne csak előadásokat tartsunk, hanem hetente legyen táncház, néptánctanítás gyerekeknek, felnőtteknek. Elkezdtük szervezni a hangszeroktatást, a jeles napokkal kapcsolatos foglalkozásokat, mesedélutánokat, kézműves-tevékenységeket, hogy a felkínált lehetőségek tárháza minél szélesebb legyen, mert annál több embert tudunk bevonzani” – meséli.
Orendi elmondása szerint ez jól működik, a számok is ezt igazolják – március közepe előtt hetente öt-hatszáz ember is eljárt ezekre a rendezvényekre. Több mint kétszázan voltak a gyerekeknek szóló táncoktatáson, táncházban százan-százötvenen, százhúszan népzenét tanulnak, a felnőtteknek szóló táncoktatáson hetven-nyolcvan ember vesz részt. „Ezt törte ketté egy csapásra a járványhelyzet, de amint lehetőség lesz rá, újrakezdjük, folytatjuk.”
Ezért sem tartottak táncházat a virtuális térben, hiszen épp az élmény veszne el. A népzeneoktatást viszont át tudták emelni, online tartották meg az órákat.
P. Buzogány Árpád eközben arról számol be, hogy – más típusú tevékenységekről lévén szó – az elmúlt hónapokban több rendezvényük is átkerült az online térbe, a szervezők így próbálták fenntartani a kapcsolatot közönségükkel, megtartani az évek során kialakult kapcsot a közösségek között. „A virtuális világot a helyén kellene kezelnünk: ne tiltakozzunk az ellen, hogy létezik, mert most már ez is része lett az életünknek.
Valami olyan történt, ami mesterségesen megbénította azt a kommunikációs rendszert, ami a közösségekben az emberek között létezett” – magyarázza a Forrásközpont munkatársa.
Így nem volt más választásuk: amit nem lehetett úgy megtenni, mint korábban, arra a virtuális térben kerestek megoldást. P. Buzogány Árpád elismeri: az idősebb nemzedék bizonyosan furcsállja, a fiatalok viszont könnyebben „veszik a lapot” ilyen szempontból, mert bennük nem olyan erős a kötődés valami olyan iránt, amit mondjuk egy hetvenéves személyesen megélt. „Húsvét másodnapján mondta egy nyugalmazott lelkész ismerősöm, hogy szerinte a kereszténység történetében ilyen húsvét még nem volt, hogy nem lehet menni a templomba. De ő is, én is és valószínűleg még sokan arra gondoltunk, hogy ha idén nem is, de jövőre ugyanúgy elmegyünk a templomba, az egyházi eseményekre.”
Rámutatott: kivételes helyzetben volt ez az esztendő ilyen szempontból, és a különleges helyzet speciális megoldásokat igényelt. A virtuális térben most sok mindent pótolni lehetett, de azért remélik, hogy jövő évben már nem ez lesz a helyzet. „És ha nem lesz ilyen, akkor nem a virtualitás fogja behelyettesíteni a sok száz éves egyházi hagyományt, amiben nemzedékek nőttek fel. Ne ítéljük el, nézzük azt, hogy ez hasznos volt, de ne ragaszkodjunk ahhoz, hogy mi magunk újítsunk meg olyan dolgokat, amire esetleg nincs is szükség” – hangsúlyozza a Forrásközpont munkatársa.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot augusztus 10-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!