Minőség hagyományos módszerekkel: a szigorúbb áruházláncot részesíti előnyben a marosludasi agrárvállalkozó

Varró István palántái között a maroskecei farmon •  Fotó: Makkay József

Varró István palántái között a maroskecei farmon

Fotó: Makkay József

Több áruház Maros megyei beszállítójaként a Maroskecében gazdálkodó Varró István agrárvállalkozó hagyományos módszerekkel állít elő minőségi zöldséget. Legszívesebben azért szállít a Lidl áruházláncnak paradicsomot, paprikát, káposztát és padlizsánt, mert a német cégóriás az egyetlen, amely Romániában is mindig ellenőrzi az átvett áru beltartalmi minőségét.

Makkay József

2020. január 25., 07:562020. január 25., 07:56

A marosludasi Varró István agrárvállalkozó 180 hektáros farmja a szó szoros értelmében zöldmezős beruházás egy nagy kiterjedésű szántóterület közepén, több kilométerre a színromán lakosságú Maroskece utolsó házaitól. A falu leaszfaltozott mellékutcája autóval is jól járható, kövezett határútba torkollik, amely kivezet a farmra. A járható út nagy fontossággal bír, hiszen a telephelyről tavasztól késő őszig folyamatosan szállítanak áruházláncoknak paradicsomot, paprikát, padlizsánt és káposztát. Varró István farmján szinte egész évben folyamatos a szüret, a kereslet függvényében.

Amit lehet, gépesítenek

A pikírozásra váró palánták fűtött fóliasátrában telepszünk le beszélgetni, mert egyedül itt van meleg. Mintegy hatvanezer palánta várja a szorgos kezeket, hogy egyenként különültessék. Ha a szántóföld nedvességtartalma megengedi, a megerősödött káposztapalántákat már március első vagy második hetében végleges helyükre ültetik géppel, a növényekre pedig azonnal fátyolfólia kerül, hogy az esetlegesen túl hideg időjárás ne tegyen kárt bennük. A vállalkozó hét elejére vár nyolc asszonyt, akik a palánták további útját egyengetik. A fóliasátrak alatt is nemsokára kezdődik a nagyüzem.

Február derekán háromezer négyzetméternyi fűtött fóliasátorba kerül előbb paprikapalánta, majd utána jön a többi is.

A közkedvelt szabadföldi padlizsán (vineta) első nyári szüreteit megelőzi a fóliasátrakban előállított korai hibridek termése. A téli időszakban állandó jelleggel dolgozó 14 munkás tavasztól késő őszig további 10–15 személlyel egészül ki, attól függően, hogy találnak-e elegendő munkáskezet. Mint mindenhol az országban, a maroskecei farmon is a munkaerőhiány a legnagyobb gond. A cég a környező falvakból szállítja saját járművein oda-vissza az alkalmazottakat, de a jónak mondható fizetés és tisztességes munkaszerződés ellenére is nehéz elegendő munkáskezet toborozni.

Hatvanezer palánta vár kiültetésre •  Fotó: Makkay József Galéria

Hatvanezer palánta vár kiültetésre

Fotó: Makkay József

Idézet
Amit lehetett, gépesítettük. A szántóföldi növénytermesztésben a mezőgépészek mindent elvégeznek traktorokkal, a zöldségtermesztésben azonban nem lehet teljes egészében lemondani a kézi munkáról”

– magyarázza a gazda, aki közben az új fóliasátrakat felállító csapatot irányítja, hogy idejében elkészüljenek a kora tavaszi hajrára.

A 180 hektárból mintegy 60 hektárnyi saját termőfölddel rendelkező farmon a zöldségtermesztésre 24 hektárnyi területet szántak, ami a mai munkaerőhiányos világban nagy területnek számít. Helyzetüket bonyolítja, hogy Varró fóliaházaiban hagyományos termőtalajon folyik a zöldségtermesztés, amit kétévente hektáronként 150 tonnányi istállótrágyával javítanak fel. Vendéglátóm szerint ez sokkal ízletesebb és egészségesebb zöldségeket eredményez, mint a manapság terjedő termőgyapoton nevelt paradicsom, paprika vagy uborka. Valamivel kisebb a hektárhozam, de jobb a termés minősége.

Fóliaházak a téli fagyban •  Fotó: Makkay József Galéria

Fóliaházak a téli fagyban

Fotó: Makkay József

Szövetkezeti hátszéllel könnyebb

A hazai zöldségek iránti keresletnek köszönhetően Varró Istvánnak nem okoz gondot az értékesítés. A kilencvenes évek elejétől mintegy két hektáron zöldséget termelő gazda új telephelyét 2015-ben építette ki a Marosludastól mintegy tíz kilométerre fekvő maroskecei farmon. Erre találtak megfelelő földterületet bővülő mezőgazdasági vállalkozásukhoz. A korábbi években a Maros megyében üzleteket fenntartó Darina cég vette át termékeiket, de szállítottak Kolozsvárra is. Újabban lehorgonyoztak a folyamatosan nagy mennyiséget igénylő Lidl, Kaufland és Profi üzletláncok mellett.

„A Kolozsvár szomszédságában lévő Dezmér Szamos nevű mezőgazdasági szövetkezetének lettem a tagja.

Idézet
Igaz, nekünk akkora a termelésünk, hogy önerőből is beszállítói lehetnénk bármelyik áruházláncnak, de rájöttem, szövetkezeti háttérrel könnyebb.

Ők felelnek a termékek értékesítéséért, mert nekem erre nincs időm. Folyamatosan itt kell lennem az alkalmazottak között, hogy haladjon a munka” – magyarázza a szövetkezeti tagság előnyét a marosludasi vállalkozó. Cserébe a szövetkezet minimális részt kér a termények árából. A tíz szövetkezeti tag közül Varróé a legnagyobb farm, így ő biztosítja a teljes árukészlet túlnyomó részét. De megéri a kisebb, egy-két hektáros területtel rendelkező gazdáknak is, hiszen valamennyien biztos piachoz jutnak.

Új fóliasátrak alapjai a zöldségfarmon •  Fotó: Makkay József Galéria

Új fóliasátrak alapjai a zöldségfarmon

Fotó: Makkay József

Bevizsgált zöldségek a Lidlben

Varró szerint mindhárom áruházlánc tisztességesen viszonyul beszállítóihoz. Időben fizetnek, és ha a termelő biztosítani tudja a szerződésben vállalt termésmennyiséget, zavartalan a kapcsolat. Igaz, Romániában igen különböznek az áruházláncok minőségi elvárásai. Ilyen szempontból messze a Lidl a legigényesebb.

Idézet
Ez az egyetlen romániai áruházlánc, amely mindig bevizsgáltatja a termelőktől vásárolt zöldséget és gyümölcsöt. Nemcsak alkalomszerűen, hanem folyamatosan.

Ezt saját költségükön vállalják erre szakosodott laboratóriumokban, és ha növényvédőszer-maradványt találnak, első körben figyelmeztetik a termelőt. Ha megismétlődik a kihágás, az illető céggel azonnal szerződést bontanak. Több ilyen eset volt már. Én ennek kimondottan örülök, mert szívügyem a tiszta zöldség termelése” – fogalmaz vendéglátóm, aki sajnálatosnak tartja, hogy a többi kisebb-nagyobb áruház alkalomszerűen vagy egyáltalán nem vizsgáltatja be a zöldségeket és gyümölcsöket.

Ezt a fajta ellenőrzést időnként a fogyasztóvédelem is elvégzi, de ezeknek a megyei hivataloknak nincs kapacitásuk a teljes romániai zöldség- és gyümölcspiac lefedésére. Varró meglátása szerint emiatt sok szennyezett termék kerül az üzletek polcaira. Azt mondja, azért szállít legszívesebben a Lidl radnóti logisztikai raktárába, mert tiszteli következetességüket, azaz a minőségi termékek iránti igényt. Amit sok termelő túlzottnak tart, valójában azonban könnyen teljesíthető, ha a gazda pontos nyilvántartást vezet a permetezésről, illetve szigorúan betartja azoknak a vegyszereknek a használati listáját, amelyek megengedettek a növénytermesztésben.

A fűtött fóliasátrakban februárban már zajlik a munka: a palánták nevelése •  Fotó: Makkay József Galéria

A fűtött fóliasátrakban februárban már zajlik a munka: a palánták nevelése

Fotó: Makkay József

Hiányoznak a sikeres hazai fajták

Így sem fenékig tejföl az erdélyi agrárvállalkozó élete. Varróék termőterületeik 85 százalékán szántóföldi haszonnövényeket termesztenek, elsősorban cukorrépát és kukoricát. A marosludasi cukorgyár teljes egészében felvásárolja a nyersanyagot, de a cukor világpiaci árának csökkenése sokat rontott a cukorrépa-termesztés jövedelmezőségén.

A mezőgazdasági termelés tehát több lábon állást feltételez,

így Varróék cége nagybani vetőmag- és növényvédőszer-kereskedelemmel is foglalkozik, illetve élelmiszerüzletet tartanak fenn Marosludason. Szinte minden zöldségvetőmagot külföldről szereznek be. A vállalkozó szerint az erdélyi, romániai fajtákkal nem mennének semmire, mivel a rendszerváltás óta felszámolódott vagy takaréklángon él az agrárkutatás, a régi fajták hozama és minősége pedig nem felel meg a piac elvárásainak.

A szántóföldi növénytermesztésnek elengedhetetlen tartozéka a nagy erőgép •  Fotó: Makkay József Galéria

A szántóföldi növénytermesztésnek elengedhetetlen tartozéka a nagy erőgép

Fotó: Makkay József

Varró Istvánnak mezőgazdasági végzettsége nincs, azonban több szaktanfolyamot is elvégzett, és számos szakkönyv segítségével autodidakta módon mélyült el a rendszerváltás után választott új szakmájában. Jól tájékozódik a nálunk is jó hozamú német vagy holland zöldségfajták között, de olyan spanyol környezetbarát zöldségtermesztési technológiát is meg akar honosítani farmján, amivel több növényvédő szer használatát tudná kiiktatni. Azt vallja, nagyüzemi körülmények között nem kell feltétlenül biotermesztésben gondolkodni, hanem a meglévő, hagyományos termesztési technológiák fejlesztésével és korszerűsítésével megfelelő terméshozamok mellett is megtermelhető az egészséges, jó minőségű élelmiszer.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot január 22-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba