Mindennapi kenyerünk ára: a termelőtől a végső fogyasztóig mindenki megszenvedi a kaotikus helyzetet

A szakértők szerint borítékolható, hogy jövőre minden tovább drágul. A kérdés az, hogy lesz-e pénzünk a drágább élelmiszerre. •  Fotó: Haáz Vince

A szakértők szerint borítékolható, hogy jövőre minden tovább drágul. A kérdés az, hogy lesz-e pénzünk a drágább élelmiszerre.

Fotó: Haáz Vince

Kiszámíthatatlan és kaotikus: leginkább ez jellemzi most a mezőgazdasági szektort. A változások előreláthatatlanok, a gazdaság, az infláció, az energiahordozók árának alakulása mind-mind rendkívül bizonytalan – ilyen körülmények között kénytelenek helytállni az agráriumban dolgozók. A befektetésekre fordított költségek egyre csak növekednek, miközben a gazdák nem emelhetik hasonló mértékben a terményeik árát, mert akkor egyszerűen nem lesz, aki megvásárolja azokat. Hogyan tudnak így talpon maradni az ágazatban dolgozók, számíthatnak-e külső segítségre, és mit jelent mindez a fogyasztók szempontjából?

Bíró Blanka

2022. november 07., 07:432022. november 07., 07:43

Nincsenek egyszerű helyzetben a mezőgazdasági ágazatban dolgozók: az agrárium az egyik olyan szektor, amelyet különös mértékben sújtanak a globális gazdasági és pénzügyi nehézségek, az adott körülmények között ráadásul nem is nagyon körvonalazódik rövid távon megoldás a problémáikra.

A szakértők arra számítanak, hogy sok gazda visszafogja a befektetéseket: a költségcsökkentés érdekében kevesebb műtrágyát, növényvédő szert juttat ki a földekre, bevállalva ezzel, hogy kisebb lesz a jövő esztendei hozama. A terménykiesést viszont a drágulás kompenzálja valamelyest.

Az sem kizárt, hogy valamennyire átrendeződik a terménystruktúra, azaz egyesek lemondanak a költséges kultúrákról.

Ehelyett kukoricát, repcét, napraforgót vetnek, amelyek kisebb ráfordítással is megteremnek. A szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy ebben az ágazatban is egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetni a költséghatékonyságra, hiszen már nemcsak egymással, hanem a holland vagy lengyel termelőkkel is fel kell venniük a versenyt a gazdáknak. Másként nem tudnak kilábalni a válságból, és nem tudnak „labdába rúgni” a piacon.

A kiadások nőttek, a bevétel alig

A mezőgazdaságban a befektetések költsége jóval nagyobb mértékben növekedett, mint a termények ára, így a gazdák bevétele folyamatosan csökken – hívta fel a figyelmet Nyárádi Imre István agrármérnök, a Sapientia EMTE adjunktusa.

Az inputanyagok drágulása valamelyest mérséklődött, de még mindig tart. A szakember példaként azt említette, hogy két hét alatt egy adott típusú műtrágyából az 50 kilogrammos kiszerelés 240 lejről 270 lejre drágult, de ez mégsem olyan mértékű ugrás, mint korábban, amikor 80 lejről emelkedett 240 lejre.

Kisebb léptékben ugyan, de így is, úgy is folytatódik a drágulás, és még nem tudjuk, hogy milyen áron tudják beszerezni a tavaszi mezőgazdasági idényben felhasználásra kerülő növényvédő szereket, valamint a vetőmagot.

Az már biztos, hogy a most betakarított termények ára valamivel magasabb, mint az elmúlt évben, de messzemenően nem olyan ütemű a növekedés, mint az inputanyagok esetében. Tavaly a napraforgó kilogrammját 2,30–2,50 lejért tudták eladni a termesztők, ennél a kultúránál pedig alig van áremelkedés, idén 2,55, legtöbb 2,70 lejért lehet értékesíteni.

A kukorica tavaly aratáskor 0,90 lej volt, most 1,35 lej. A drágulás mintegy 30 százalékos, de semmiképp nem a tavalyi ár többszöröse, mint a befektetések esetében – magyarázta Nyárádi Imre István.

A technológia látja kárát a költségcsökkentésnek

Azt lehetetlen megmondani, hogy milyen lesz a 2023-as esztendő, de az új mezőgazdasági évet mindenképpen el kell kezdeni. El kell ültetni a káposztát, el kell vetni az őszi búzát, de közben a veszteségeket sem görgethetik a végtelenségig maguk előtt a termelők, hiszen ha azok halmozódnak, a gazda elérhet egy olyan pontra, hogy csődbe megy a vállalkozása.

A szakember szerint nem nagyon van más lehetőség, mint bizakodni abban, hogy az árak valamilyen szinten igazodnak a realitáshoz, és a befektetések, technológia terén takarékoskodni, vállalva annak kockázatát, hogy csökken a hozam.

Nyárádi Imre István attól tart, lesznek olyanok, akik lemondanak a termelésről, emiatt csökken a mezőgazdaságban tevékenykedők száma,

viszont az egy termelőre eső terület nagysága növekedni fog.

„Aki benne van a táncban, nem tud egyik napról a másikra váltani, mert nincs alternatívája. Így sokak számára az marad a megoldás, hogy spórolnak a költségekkel. A termelőt nem az érdekli, hogy 5 vagy 10 tonna termése lesz egy hektáron, hanem az, hogy mennyi a jövedelme. Ha kevesebb a termés, de olyan áron tudja eladni, hogy a kisebb befektetést leszámítva ugyanakkora a nyeresége vagy legalább annyi, ami biztosítja a működését, akkor ezt az alternatívát választja” – részletezte a szakértő.

Aki évek óta mezőgazdasággal foglalkozik, van 500 hektár földje, 100 tehene, és 5 alkalmazottat foglalkoztat, most nem fog egyik napról a másikra átváltani például ingatlankereskedelemre. Az adott feltételek mellett is folytatni fogja a tevékenységet ebben az ágazatban.

Ugyanakkor félő, hogy ezt csak úgy tudja megtenni, ha valamilyen szinten csorbítja a technológiát: lemond a fejlesztésekről és mindent „lebutít” a küszöbértékig, hogy csökkentse a kiadásait.

Minden gazda számít egy adott szintű bevételre, ha ez a forgatókönyv bukik, akkor visszafogja a költségeit, sőt az is lehet, hogy nem is lesz lehetősége finanszírozni a nagyobb kiadásokat. Így ha eddig kijuttatott 500 egység műtrágyát a földjeire, akkor most kivisz 150 egységnyit. Ez pedig azt eredményezi, hogy már eleve kisebb terméshozamra kell számítani.

Kérdés, hogy a kevesebb termés milyen mértékben elégíti ki az igényeket. A piaci szabályozás úgy működik, hogy ha csökken a kínálat, de a kereslet nem változik, akkor automatikusan kellene emelkedjenek az árak. De erre nem feltétlenül lehet számítani, annyira kaotikusak a körülmények, hívta fel a figyelmet a Sapientia adjunktusa.

Azt is hozzátette, már az sem „szabályszerű”, ahogyan az energia drágul, hiszen a láncon lévő szereplők egy része jelenleg nagyobb profitot halmoz fel, mint „békeidőben”.

„Érthető lenne egy 8 kilowattórás ajánlat, ha tudjuk, hogy a folyamatot megszenvedi a termelő, a szállító, a kereskedő. De méltánytalan, ha a piaci szereplők egy része a mi zsebünk kárára több jövedelemre tesz szert. Ha baj van, azt mindenkinek meg kellene szenvednie, a kicsiknek és a nagyoknak egyaránt, de ha a drágulás zömében a kicsiknél csapódik le, a nagyoknál pedig jobban alakulnak a gazdasági mutatók, az nem méltányos” – hangsúlyozta Nyárádi Imre István.

A jelenlegi helyzetben kétséges sok állattenyésztő nyeresége, sőt az is, hogy egyáltalán folytatni tudják-e tevékenységüket •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A jelenlegi helyzetben kétséges sok állattenyésztő nyeresége, sőt az is, hogy egyáltalán folytatni tudják-e tevékenységüket

Fotó: Veres Nándor

Hiánycikk az országos stratégia

Az egyetemi oktató visszafogottan nyilatkozik a jövőt illetően. Nyárádi Imre István ismételten arra hívta fel a figyelmet, hogy Romániának országos agrárstratégiára lenne szüksége. De olyan terv, ami alapján legalább húsz év múlva radikálisan javulhatna a helyzet az ágazatban, nem körvonalazódik.

A szakember úgy látja, az elmúlt harminc év tapasztalatai alapján nem számíthatunk sok jóra.

Ebben az időszakban rengeteg miniszter váltogatta egymást a mezőgazdasági tárca élén, és egyiknek sem volt hosszú távú elképzelése.

Az agrárium egyébként azért is van különösen nehéz helyzetben, mert amit megtermel, az alapélelmiszerek mindenki számára elérhetők kell legyenek. Az, hogy egy virágcsokor 10 vagy 20 lejbe kerül, nem ennyire lényeges, hiszen az nem egy nélkülözhetetlen termék. De a mindennapi kenyérre mindenkinek szüksége van.

„A mezőgazdaság nem úgy működik, mint például az IT-szektor, ahol azt mondják: »egy szoftver holnaptól ennyibe kerül, akinek kell, megveszi, aki nem tudja megfizetni, lemond róla«. A gazdák hiába mondják, hogy egy adott termék ma 5 lej, és holnaptól 15 lej lesz” – szögezte le Nyárádi Imre István.

Ebben a kaotikus időszakban egyébként érdekes helyzetben vannak a biotermesztők.

Amikor magas az infláció és csökken az emberek vásárlóereje, első lépésben a minőségről mondanak le. Ebből a szempontból a biotermékek értékesítése jelenleg nehezebb. Viszont a befektetések szempontjából jobb helyzetben vannak, hiszen nincsenek – eddig sem voltak – kitéve a termésnövelő anyagok (műtrágya, növényvédő szerek) piacán tapasztalható változásoknak.

Egy másik tényező, amiről mindenképpen beszélni kell, hogy a székelyföldi gazdák többsége nincs felkészülve arra, hogy a terményt tárolja. Sokuk arra kényszerül, hogy betakarítás után, már a föld széléről eladja a termést, olyan áron, amennyiért megveszik tőle. Ilyen körülmények között a nyereség nagy részét azok fölözik le, akik a terméket a begyűjtés után három-négy hónappal tudják értékesíteni.

Másrészt Európa több részén nagy szárazság volt, Románia egyes területein szintén pusztított az aszály, gyenge volt a termés.

Mindez hiányt eredményez, és ha a kereslet nem csökken hasonló mértékben, az áremelkedés lenne a logikus következmény. Ebből a helyzetből viszont nem feltétlenül a gazdák profitálnak, hanem azok, akik felvásárolják a termést, raktároznak, majd később élnek a lehetőséggel, és drágábban adják tovább.

Átalakulhat a mezőgazdaság struktúrája

Az idei évet leginkább az állattenyésztők sínylették meg, ők tudják legnehezebben beépíteni költségeiket az áraikba, ezt már Könczei Csaba mezőgazdasági szakpolitikustól tudtuk meg. Az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselőjének meggyőződése, hogy bár hatványozottan megemelkedtek a gazdák költségei, nem maradnak megműveletlen területek.

Azt viszont nem tartja kizártnak, hogy átalakul a mezőgazdaság struktúrája.

Ez azt jelenti, hogy a gazdák egy része olyan területek, kultúrák felé fordul, ahol kevesebb befektetésre, kiadásra van szükség. Székelyföldön már most terjednek a gabonafélék, a repce, miközben a költségesebb kultúrák, mint a krumpli, visszaszorulnak. Létezik ugyan a hektáronkénti 200 eurós de minimis típusú támogatás az étkezési krumpli termesztésére, de ez nem akkora összeg, hogy hatékonyan ösztönözze a gazdákat.

Megtörténhet, hogy átalakul a mezőgazdaság struktúrája, és a gazdák egy része olyan növények termesztésébe kezd, amelyek kisebb befektetést igényelnek •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Megtörténhet, hogy átalakul a mezőgazdaság struktúrája, és a gazdák egy része olyan növények termesztésébe kezd, amelyek kisebb befektetést igényelnek

Fotó: Pinti Attila

„A hektáronkénti 200 eurós támogatás egy csepp a tengerben a befektetés nagyságához képest. A krumplitermesztés drága és kényes, nagyot lehet bukni vele, így lesznek, akik megfontolják, hogy a továbbiakban foglalkozzanak-e vele” – mutatott rá a szakpolitikus.

Könczei Csaba arra is kitért, hogy még mindig kérdéses, miként alakítja a gabonafélék árát az orosz–ukrán háború. Az Európai Unió azzal próbálta segíteni Ukrajnát, hogy rengeteg gabonát és napraforgót felvásárolt onnan, ami a hazai termelőknél bizonyos szintű árcsökkenést eredményezett.

Idézet
Nem tudjuk, hogy Ukrajnában milyen élelmiszer-biztonsággal termelnek, mégis szinte felügyelet, ellenőrzés nélkül nagy mennyiségű terméket lenyelt az Unió.

Ezzel többlet keletkezett. A hazai termelők arra számítottak, hogy 1,80–2 lejes áron tudják értékesíteni a búza kilogrammját, de az érték visszaesett 1,50–1,70 lejre” – magyarázta.

Mi lesz a végső fogyasztóval?

A növénytermesztők egyébként idén még annyira nem érezték meg a termésnövelő szerek nagymértékű drágulását, mert sokan jó gazda módjára már tavaly beszerezték a szükségleteiket, így a tavaszi áremelkedés nem hatott akkora mértékben. Az aszály miatt viszont csökkent a hozam, amit az állattenyésztők sínylenek meg leginkább, hiszen drágán jutnak hozzá a takarmányhoz.

A jelenlegi helyzetben kétséges sok állattenyésztő nyeresége, sőt az is, hogy egyáltalán tovább működhetnek-e. Könczei Csaba ugyanakkor rámutatott: jövőre a növénytermesztők esetében is elkerülhetetlenné válik, hogy az idei magas inputköltségeket beépítsék az áraikba.

Idézet
Kérdés, hogy nekünk, végső fogyasztóknak lesz-e pénzünk a drágább élelmiszerre. Mert jövőre borítékolható, hogy minden tovább drágul, hiszen nyereség nélkül nem dolgozik senki”

– fogalmazott a képviselő. Mezőgazdasági szempontból a termelési folyamat erre mutat, viszont még mindig megvan az a lehetőség, hogy az állam valamilyen szinten beavatkozik, meghoz olyan döntéseket, amelyek ezt a folyamatot valamennyire kiegyensúlyozzák vagy visszaszorítják. Még az is kérdés, hogy az energiakompenzációs rendszerek milyen hatást gyakorolnak a mezőgazdaságra.

„Nem látom rózsásnak a jövőt, de bárcsak ne lenne igazam, és minél hamarabb visszatérhetnénk a normális helyzetbe, amibe nagymértékben bekavart a háború” – hangsúlyozta Könczei Csaba.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Zsonglőrködnek az árakkal

A biofarmot működtető Zsigmond Péter közgazdász, vidékfejlesztő agrármérnök szintén úgy látja, hogy az agráriumban vállalkozók egy része az ágazaton belül vált irányt, sokan például az állattartásról átváltanak növénytermesztésre.

Idézet
A lufit nem lehet a végtelenségig fújni. Jelen pillanatban az történik, hogy az állattenyésztők önköltségi áron adják a termékeiket, de ez sokáig nem tartható”

– magyarázta. A közgazdász szomorúnak tartja például, hogy tőle a biotejet felvásárolják literenként 2,75 lejért, a szupermarketek polcain pedig 14 lejért árusítják. A különbség óriási, és egyértelmű, hogy nem a termelő, de még csak nem is a felvásárló-feldolgozó pumpálja az egekbe az árakat, hanem a viszonteladók dolgoznak óriási profittal.

Zsigmond Péter szerint a felvásárlói és a végső ár közötti jelentős különbség nem indokolt, főleg hogy a tejet közben még le is fölözik, és más termékeket is készítenek belőle.

„Zsonglőrködnek az árakkal” – vélekedik a vállalkozó. A kilátások ilyen körülmények között nem túl biztatók: a farmok egy része megszűnik, aki pedig kitart, annak egy idő után ugyan jobbra fordulhat a sora, de addig a veszteségeket tudnia kell finanszírozni, menedzselni.

Most sokan arra kényszerülnek, hogy az átlagos teljesítményű állatokat a vágóhídra küldjék, így próbálják túlélni ezt az időszakot. A meglévő takarmányt azoknak az állatoknak adják, amelyek valóban visszahozzák a befektetést. Eddig ha egy tehén átlagosan napi 18 litert tejelt, az még rendben volt, most már csak azt az állatot tartják meg, amelyik ugyanazzal a költséggel 25 literes hozamot ad.

A gazdák nem tudnak árat emelni

Zsigmond Péter arra is rámutatott, hogy a gazdák számára lehetetlen több pénzt kérni a nyers tejért, mert akkor rögtön beindul az import. „Nekünk nem a szomszéd bácsi a versenytársunk, hanem a holland vagy a lengyel gazda, aki hatalmas mennyiséget és jó minőséget állít elő költséghatékonyan” – magyarázta a szakember.

Szerinte a támogatási rendszerrel lehetne hatékonyabban operálni, hogy tényleg az kapjon finanszírozást, aki teljesítményt nyújt.

Úgy véli, nálunk azért is nagyok a költségek, mert nem gazdálkodunk elég hatékonyan, például egy-egy faluban több tucat termelő gazdálkodik egymástól függetlenül, holott közösen, egy géppel, egy ráfordítással meg lehetne művelni az egész területet.

„Nincs más út, fel kell zárkózni, konkrét számításokat kell végezni, odafigyelni a költségekre, használni a zöld energiát, profi gépekkel, robotokkal dolgozni, javítani a genetikai állományt. Ez a megoldás, hogy kilábaljunk a jelenlegi helyzetből és labdába tudjunk rúgni a piacon” – szögezte le Zsigmond Péter.

Úgy véli, pillanatnyi javulásra nincs remény, a szelekció elkerülhetetlen, és a folyamat visszafordíthatatlan:

aki egyszer eladja a teheneit, az nem fog neki még egyszer az állattenyésztésnek, hanem elmegy dolgozni egy multinacionális céghez.

A folyamat ugyanakkor az egész gazdasági helyzet függvénye, hiszen amikor dübörög a gazdaság, sokan figyelnek arra, hogy például olyan tejet vásároljanak, ami olyan farmról származik, ahol a tehén a hegyi legelőn kamillát és kakukkfüvet legelt. Viszont ha lassul a gazdaság teljesítménye, az lesz a legfontosabb szempont, hogy a termék olcsó legyen, a luxus iránti kereslet folyamatosan csökken.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő gazdasági kiadványában, a Piactérben látott napvilágot október 31-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba