Jolly Joker. A rozé borokkal nehéz tévedni, szinte minden ételhez passzolnak
Fotó: Pinti Attila
Bort választani egy többfogásos ünnepi menühöz nem egyszerű feladat, különösképpen ha mindenkinek külön-külön a kedvében szeretnénk járni, minden étel mellé a hozzá leginkább illő bort kínálni. Rengeteg kérdés felmerülhet: ételhez válasszuk a bort, vagy a borhoz az ételt? Válasszunk esetleg egy közös kedvencet, egy „Jolly Jokert”, ami minden ételhez passzol? Legyen a jól megszokott, vagy próbáljunk ki valami újat?
2021. december 26., 09:002021. december 26., 09:00
Egy kiváló étel-bor párosítás igazi gasztronómiai élmény lehet, mivel kölcsönösen emelik ki egymás „jó oldalát”. Az ünnepi vacsora jellemzően több különböző fogásból áll, más-más eljárással, eltérő alapanyagokból és fűszerezéssel készül. A legjobb választás, ha nem szőlőfajtát, hanem stílust választunk: könnyed vagy testesebb bort, frisset, élénket, gyümölcsöset vagy egy kicsit rafináltabbat.
A fehér húshoz fehérbor, vörös húshoz vörösbor szabályt már elavultnak tekintik a gasztronómiában jártas szakemberek, borszakértők és szakácsok egyaránt. Inkább az étel összetettségét, fűszerezését, elkészítési módját veszik alapul, amikor bort ajánlanak különböző fogásokhoz. Nehéz lenne minden szempontra kitérni, de íme pár jó tanács a választáshoz. Elsősorban hangoljuk össze az aromák intenzitását:
A fiatal fehér- és rozé borok esetében egy-két éves bort jelent (figyeljük az évjáratot). A savas ételek, saláták vagy savanyú levesek kedvelik a magas, elegáns savakat, ezek mellé szintén száraz fehérbort válasszunk kísérőnek. Grillezett vagy sült húsokhoz testesebb vörösbort válasszunk, például egy hordóban érlelt cabernet sauvignont, esetleg merlot vagy syrah-t.
Milyen bort fogyasszunk az ünnepi menü mellé? A legjobb, ha nem szőlőfajtát, hanem stílust választunk
Fotó: Pinti Attila
A csípős ételek érzékeny kategória, sokan borgyilkosnak tartják őket, és valóban, sok esetben elnyomja a bor aromáit az erős étel, kis maradék cukorral azonban szépen tudjuk egyensúlyozni a pikáns ételeket, egy félszáraz fehérbor enyhíti a csípősséget. Ha az ételünk nem fűszeres, kíméletesebb eljárással készült, például párolt disznó-, esetleg pulykahús, akkor könnyedebb, fiatal vörösbort párosítsunk hozzá: ilyen például a pinot noir vagy a kadarka.
Édességhez legalább olyan édes bort válasszunk, mint a desszertünk: édesebb fogásokhoz késői szüretelésű szamorodni, esetleg aszú jöhet, a friss gyümölcsökből, túróval, kevesebb cukorral készült desszertekhez pedig félszáraz gyöngyöző bort kínáljunk. Végül ejtsünk néhány szót a beígért, ételbarát „Jolly Jokerről”: a pezsgő és a rozé borokkal nehéz tévedni, szinte minden ételhez passzolnak. A könnyű testű, nem túlságosan csersavas/tanninos vörösborok, kevés kivétellel, szintén megállják a helyüket előételek és főételek mellett egyaránt. Minden szabályt nehéz betartani, a legfontosabbat azonban ne tévesszük szem elől: igyunk olyan bort, amit szeretünk, igyunk jó, erdélyi bort.
A borospohárnak a szárát fogjuk fogyasztás közben
Fotó: Pinti Attila
A fehérbort általában 8–12 Celsius-fokon kínáljuk, míg a vöröseket 16–18 fokon. A pezsgőt 6–8 fokra hűtsük le pár órával fogyasztás előtt. Ha kevesebb időnk van, jeges vízben fél óra alatt lehűl. A pezsgő, ha nem elég hideg, bontáskor és töltéskor túlhabzik, kifut. Hűtéskor gondoljunk arra is, hogy pohárba töltés után még melegszik az ital.
A boros pohárnak a szárát fogjuk fogyasztás közben, hogy ne melegítsük a bort a kezünkkel és ne maszatoljuk a poharat, így tovább gyönyörködhetünk a bor színében, illetve a gyöngyözésében, ha pezsgőről vagy gyöngyöző borról van szó.
Ha fehér vagy rozé bort keresünk, egyrészt válasszunk hűvösebb klímáról származó bort, ha pedig helyit szeretnénk, feltétlenül Erdélyre és annak is minél északibb csücskére essen a választásunk, a magyarországi régiók közül jöhet Somló, Etyek, Pannonhalma, Tokaj és Eger. Másrészt legyen fiatal a bor (2020, 2019-es évjárat), természetesen kivételek mindig vannak, például ha az adott fehérbort hordóban érlelték, vagy például rajnai riesling, aminek magas savtartalma miatt kimondottan szüksége van palackos érlelésre, ezek lehetnek idősebb példányok is.
Felbontás előtt hűtsük le a borokat
Fotó: Pinti Attila
Ha az aromásabb, parfümösebb borokat kedveljük, Sauvignon Blanc, Királyleányka/Fetească Regală, muskotály közül válasszunk; a félszáraz vagy édes bor kedvelőinek is kedvükre valók ezek a fajták, mert intenzív aromáik becsapósan édeskés ízhatást keltenek.
Ha vörösbort vásárolnánk, keressünk melegebb régiókat: amennyiben érett, testes vöröset szeretnénk, szóba jöhet a Bánság, Ménes vagy Szekszárd, Villány; az északibb, hűvösebb régiókból gyümölcsösebb, frissebb, elegánsabb, könnyedebb vörösekre számíthatunk (Szilágyság, Szatmár, Küküllő mente vagy Sopron, Etyek, Eger). A vörösek esetében keressünk kicsit „öregebb” palackot, legalább 3–4 évest, ha hordóban érlelt bort keresünk, és még korosabbat, ha egy kis izgalomra vágyunk. Beszélgetéshez, táncoláshoz válasszunk alacsonyabb alkoholtartalmú (13–13,5%), fiatalabb, könnyedebb testű vöröset, mint amilyen a kadarka vagy a feketeleányka. Kellemes borozást!
Negele Enikő
borszakértő
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!