Áruházi választék. Vásárlás előtt érdemes elolvasni a gyümölcslé összetételét
Fotó: Kisréti Zsombor
Tiszta gyümölcslevet és különböző adalékanyagokkal kevert üdítőket egyaránt vásárolhatunk a kereskedelemben, mindkét fajtából nagy a választék. Jó hír, hogy egyre több hazai cég is előállít friss gyümölcs- és zöldségleveket. A hazai felhozatalt vettük számba.
2022. április 18., 14:062022. április 18., 14:06
Egyre többen fogyasztunk gyümölcsleveket. Az egészséges táplálkozás jegyében jelentősen nőtt a frissen préselt és hőkezeléssel tartósított gyümölcslevek piaca. Igaz, a tiszta gyümölcsből készült italok az árlista csúcsán foglalnak helyet,
Az üzletek polcain ez utóbbi kategória a legelterjedtebb, azonban e széles élelmiszerszegmensben is a kevés tartósítószer hozzáadásával forgalmazott gyümölcs- és zöldséglevek iránt van nagyobb kereslet.
Ha egy üdítős dobozva rákerül a felirat, hogy mesterséges tartósítószert nem tartalmaz, piaci szempontból sokkal vonzóbb, mintha többszöri hőkezelés helyett különböző vegyszerekkel védenék az alkoholmentes ital eltarthatóságát.
Üzleteinkben teret hódított a több rétegű kartondobozba töltött gyümölcslé. A több literes kiszerelésű ital elsősorban almából készül, ez az egyik legkeresettebb gyümölcslevünk. Az almalékészítés fő szezonja október elején kezdődik, és az alapanyag feldolgozásig, rendszerint márciusig tart.
Dobozolt almalevekből főleg hazai terméket vásárolhatunk
Fotó: Kisréti Zsombor
Levet rendszerint olyan almából készítenek, amely kereskedelmi forgalomba kerülő friss gyümölcsnek vagy téli betárolásra alkalmas árucikknek nem alkalmas. Ami nem azt jelenti, hogy beteg, rothadó gyümölcsöt dolgoznak fel, ilyen almából ugyanis nem lehet, nem szabad levet készíteni.
Az alaposan átmosott gyümölcsből az örlőgép zuzatot készít, majd az alapanyag présbe kerül. A zuzás és a sajtolás rövid idő alatt történik, hogy a gyümölcs ne oxidálódjon.
A jó minőségű almából 85-90 százalék almalé nyerhető, amiből gyárilag sürítményt készítenek gyümölcsüdítők gyártásához, vagy centrifugába öntve a gyümölcslevet derítik és szűrik.
Ebből az alapanyagból származik a tiszta gyümölcslé, amit hőkezeléssel tartósítanak. A hosszabb eltarthatóság miatt aszkorbinsavat is szoktak adagolni hozzá, de a tartósítás hőkezeléssel is hatékony.
A legtöbb gyümölcsből kipréselt lé túl savanykás és savas ahhoz, hogy friss italként élvezhető legyen, a kereskedelmi forgalmazáshoz ezért kell korrigálni az édességtartalmát és a savasságát.
Erdélyben sok a gyümölcspréseléssel foglalkozó kisvállalkozó. Egy részük ősszel bérmunkában kipréseli a környékbeli gazdák gyümölcsét, mások befektettek modern gépparkba, amivel kereskedelmi célra állítanak elő gyümölcsleveket.
A szamosújvári gyümölcslevek a cégtulajdonos ajánlásával
Fotó: Kisréti Zsombor
A megerősödött cégek egy része áruházláncoknak is szállít gyümölcslevet. Üzleteinkben folyamatosan nő a választék helyben készült gyümölcslevekből, amelyeknek viszont nagy konkurenciája a Romániában működő multinacinális cégek – Parmalat, Coca Cola és mások – felhozatala.
Jó példa erre Szamosújváron a LaNăsal márkanév alatt előállított gyümölcslevek Miklósi András műhelyében, aki a Kolozs megyei Noszolyban és Szépkenyerűszentmártonban megtermelt gyümölcseit dolgozza fel kisüzemi keretek között.
Miklósi András szamosújvári kisüzemében. Naponta több mázsa almát dolgoz fel
Fotó: Kisréti Zsombor
Termékeinek egy része ellenőrzött biotermesztésű nyersanyagból készül, a többi hagyományos kisüzemi technológiával, de mindkettő iránt van érdeklődés. A homoktövisből, áfonyából, almából és más gyümölcsökből préselt levek kijutnak nyugat-európai országokba is,
A szamosújvári cégnél nagyobb kapacitású üzemet működtet a besztercei Pombis Rt., amelynek Alma márkanév alatt forgalmazott gyümölcsleve a romániai nagyáruházak polcain is megvásárolhatóak, akárcsak a Vrancea megyei Ana are termékei.
Egy következő lépcsőfokot jelentenek a Prahova megyei Maspex Kft. Tedi és Tymbark nevű termékei, ezek azonban nem tiszta gyümölcsből készült italok. A Tymbark-termékek 20-30 százaléknyi gyümölcsöt tartalmaznak, a Tedi 40 százalékot.
Ezek az üdítők nyílván árban is olcsóbbak, mint a 100% gyümölcstartalmú levek. De még így is jobb minőségűek, mint a Coca Cola gyümölcsleve, a 11 százalék narancsot tartalmazó Capy például.
Ez utóbbi multinacionális nagyvállalat terméke, a Santal Európa-szerte piacvezető. Hőkezeléssel tartósított tiszta gyümölcslevei nem csak drágábbak, hanem jóval értékesebbek is, mint az 50% gyümölcsöt tartalmazó osztrák nagyvállalat termékei.
Az üzletekből megvásárolható legismertebb gyümölcslevek
Fotó: Kisréti Zsombor
Pénztárcánk dönti el, milyen gyümölcslevet fogyasztunk, azonban a különböző cukros löttyöket érdemes kerülni. A gyümölcs helyett számtalan adalékanyagot tartalmazó készítmények tartós fogyasztása hosszabb távon káros az egészségre.
Legjobban talán akkor járunk el, ha az üzletekben megvásárolható kis gyümölcspréssel, gyümölcscentrifugával magunk állítjuk elő a család napi gyümölcslészükségletét. Akkor biztosan tudjuk, mit iszunk.
szóljon hozzá!