Levendula: nyáridéző szürke napokra – ünnepélyessé teszi asztalunkat az illat-, gyógy- és aromanövény

A levendula illóolajának egyetlen cseppje nyárillattal lengi be a zordon februárt. Kortynyi levendulaszörptől bársonyos zamatú lesz a reggeli kávénk. Csipetnyi elmorzsolt virágának illatélménye mellett be sem kell hunynunk a szemünket, hogy varázslatos kék pillangók libbenését lássuk a verőfényes levendulamező felett és meghalljuk a méhecskék szorgoskodását. A palacsintát, muffint is ünnepi étekké teszi egyetlen virágfürt.

Molnár Melinda

2019. február 27., 18:392019. február 27., 18:39

A levendula gyógyító, aromás, díszes növény – ínycsiklandó falatokat készíthetünk vele •  Fotó: Veres Nándor

A levendula gyógyító, aromás, díszes növény – ínycsiklandó falatokat készíthetünk vele

Fotó: Veres Nándor

A levendula illóolajának egyetlen cseppje nyárillattal lengi be a zordon februárt. Kortynyi levendulaszörptől bársonyos zamatú lesz a reggeli kávénk. Csipetnyi elmorzsolt virágának illatélménye mellett be sem kell hunynunk a szemünket, hogy varázslatos kék pillangók libbenését lássuk a verőfényes levendulamező felett és meghalljuk a méhecskék szorgoskodását. A palacsintát, muffint is ünnepi étekké teszi egyetlen virágfürt.

Molnár Melinda

2019. február 27., 18:392019. február 27., 18:39

Letelepedtünk a csekefalvi levendulatermesztő Moldován-Szeredai család reggelizőasztalához, desszertként brownie-t kóstoltunk, majd a kandalló melegénél levendulateát kortyolgattunk.

A francia konyha kincse

Szépanyáink jól ismerték és aromanövényként használták a levendulát.

Tudták, nyugtató hatása mellett emésztésjavító, fokozza az epeműködést, enyhíti a gyomor- és bélpanaszokat.

Napjainkban a kozmetikai és gyógytermékek mellett teret hódít konyhánkban, kamránkban is a pikáns és gyógyító fűszernövény.

Vendégváró, ünnepélyes, finom és illatos falatok •  Fotó: Veres Nándor

Vendégváró, ünnepélyes, finom és illatos falatok

Fotó: Veres Nándor

A francia gasztronómiában nem csupán édes süteményekhez, de húsragukhoz is használják, ugyanakkor a provance-i fűszerkeverék egyik karakteres alkotóeleme. A levendula a gyros egyik alapfűszere is, jól harmonizál a bárányhússal is. A levendulavirág semleges ízű gyömölcskészítmények aromásítója lehet: az almáé, a szilváé, a vörösáfonyáé és a baracké. A franciák szirupot, ecetet, limonádét, teát, hagymalekvár, fagylaltot de még lenmagos kenyeret is ízesítenek vele.

Ismert édesség a kandírozott levendula. Számbavehetetlen kekszreceptet találni, párosítható vörös áfonyával, lime-mal, meggyel, málnával. Aki megízlelte az aszalt áfonyás, levendulás joghurtot, addig kísérletezik otthon, amíg újra megleli azt az ízvilágot.

Kóstoljuk meg a levendulás kávét! •  Fotó: Veres Nándor

Kóstoljuk meg a levendulás kávét!

Fotó: Veres Nándor

Egyetlen alkalommal sikerült beszereznem egy kis üveg provance-i levendulamézet. Szinte pipettával adagoltam, hogy tovább tartson. Aztán ráleltem a levendulás méz otthon is elkészíthető receptjére.

Igaz, sokkal erősebb aromájú, mint a méhek által levendulamezőről gyűjtött, és kevésbé értékes, de könnyen elkészíthető, illatos, ízgazdag – süteményekbe, teaízesítőként és fagyiöntethez remekül használható. A levendula néhány évnyi konyhai hasznosítása megtanított arra is, hogy érdemes csínján bánni vele, mert íze, illata elnyomhatja az egyéb fűszereket. Aki jól tud bánni a cukormázzal, ételfestékkel, kipingálhatja a kekszeket, és pompás levendulás mézeskalácsot is festhet.

Látványában, ízében egyaránt kívánatos és laktató falat •  Fotó: Veres Nándor

Látványában, ízében egyaránt kívánatos és laktató falat

Fotó: Veres Nándor

A csekefalvi Lavanda montana Transylvania

A Moldován-Szeredai házaspár, a tanár Gergely és az unitárius lelkész Noémi orvosi, más néven valódi levendulát honosított meg Csekefalván, ami Lavanda montana Transylvania néven vált ismertté. Nem gyomirtózzák, nem vegyszerezik, és serkentő kezelést sem kapnak a tövek. Napsütésben, melegben metszőollóval vagy sarlóval aratják. A hegy lábánál, a domboldalon növekvő tömör lila mező virágzata kifogástalan minőségű élelmiszerek ízesítésére, aromásítására.

„Ünnepélyessé teszi asztalunkat” – mutatta be néhány fogással Noémi. Minimális hozzávalóból, egyszerű receptek alapján gyorsan elkészíthető reggeli-, desszert-, uzsonna- és vacsorafogásokat kínált ezúttal. Míg szerre feltálalta, láthattuk, eltér a megszokottól még a palacsinta is, ha egy szép tányéron vagy levendulás, kézzel hímzett terítőn, háziszőttesen pár szál növénnyel kerül a vendég elé.

Levendulakocsonyával ünnepi fogássá válik a hétköznapi palacsinta •  Fotó: Veres Nándor

Levendulakocsonyával ünnepi fogássá válik a hétköznapi palacsinta

Fotó: Veres Nándor

A lelkésznő reggelire pirítóst készített elő levendulás baracklekvárral, vajjal, hozzá levendulás limonádét, birskocsonyát kínált. A kávéba cukor helyett levendulaszörpöt adagolt.

Az óriáspalacsintát egy kiadós leves mellé ajánlja – eredeti francia recept alapján készült levendulakocsonyával csavarta fel. Estére a levendulatea mellé muffint sütött. Az alapvetően hétköznapi étkek különlegessége a levendula volt. Igazi ünnepet ültünk előbb a kertben, majd a kandalló és a párolgó tea melegénél. Családot, látogatót egyaránt le lehet nyűgözni a levendulás fogásokkal. Az alaprecepteket velünk is megosztotta Noémi lelkésznő. Az adagok mennyisége arányosan csökkenthető.

A fogásokat a tálalás és a levendula íze teszi különlegessé •  Fotó: Veres Nándor

A fogásokat a tálalás és a levendula íze teszi különlegessé

Fotó: Veres Nándor

Levendulaszörp

Hozzávalók: 4 kg cukor, 5 liter víz, 3 felkarikázott citrom, 20 dkg friss levendulavirág, 5 dkg citromsó.
Elkészítése: A hozzávalókból szirupot főzünk. Amikor kellő sűrűségű, elzárjuk a tüzet, hozzáadjuk a levendulavirágot és a citromsót. Letakarva huszonnégy órát állni hagyjuk. Másnap leszűrjük, üvegekbe töltjük. Az így készült levendulaszörpöt javasolt hűtőben tartani.

Télen a limonádé alapja a levendulaszörp •  Fotó: Veres Nándor

Télen a limonádé alapja a levendulaszörp

Fotó: Veres Nándor

Francia levendulakocsonya

Magyar nyelvterületen nem ismert ez a kocsonya – jelezte kóstoláskor Moldován-Szeredai Noémi. Francia receptet fordított le a barátnője, minden ősszel elkészíti. 500 ml vizet és ugyanennyi almalevet együtt felforralunk, lehabozzuk, majd beleteszünk 40 g levendulavirágot és egy kávéskanál citromsót. Lefedjük, és két óra múltán leszűrjük. 80 dkg zselésítő cukorral három percig főzzük, aztán hozzáadunk két evőkanál pektint, és két percig együtt főzzük. Üvegekbe rakjuk, tiszta konyharuhával letakarva hagyjuk kihűlni, hogy a kocsonya megbőrözzön. Végül lezárjuk.

Tetszetős és ínycsiklandó – gyermeknek, felnőttnek kedve telik benne •  Fotó: Veres Nándor

Tetszetős és ínycsiklandó – gyermeknek, felnőttnek kedve telik benne

Fotó: Veres Nándor

Levendulás, csokis muffin

Hozzávalók 12–16 darabhoz: két bögre liszt, egy bögre cukor, 2 tojás, 1 tasak sütőpor, 125 ml olaj, 240 ml tej, 10 ml levendulaszörp (ízlés szerint többet is tehetünk, de annak mennyiségét a tejadagból vesszük el); 2 kávéskanál kakaópór, egy marék apróra vágott dió, 10 dkg apróra vágott étcsoki.
Elkészítése: Külön-külön összekeverjük a száraz és a nedves hozzávalókat, majd az egészet összedolgozzuk. A végén hozzátesszük a diót és a csokit. Muffinformában megsütjük.

Palacsinta levendulakocsonyával

Hozzávalók: 250 g liszt, 1–2 tojás, egy tasak vaníliás cukor, csipetnyi só, fél liter tej, olaj a sütéshez, porcukor a tálaláshoz.
Elkészítése: Egy mély tálban összekeverjük a hozzávalókat, és annyi tejjel öntjük fel, hogy lágyabb galuskatésztát kapjunk. Ezt fakanállal jól kidolgozzuk, majd fokozatosan hozzáöntjük a tejet, amíg híg tésztát kapunk. A palacsintasütőt egy kanál olajjal felhevítjük, és tejmerőkanálnyi palacsintatésztát öntünk bele. Minél vékonyabb a palacsinta, annál finomabb. Mindkét oldalán megsütjük, majd megkenjük levendulazselével. Tálalás előtt megszórjuk porcukorral. Díszíthetjük zselécseppel vagy levendulamorzsolttal.

Bármelyik évszakban melengető élmény a levendulatea – üdít és elűzi a gondokat •  Fotó: Veres Nándor

Bármelyik évszakban melengető élmény a levendulatea – üdít és elűzi a gondokat

Fotó: Veres Nándor

Levendulás méz
Egynegyed rész szárított levendulavirág és háromnegyed rész akác- vagy vegyes virágméz. A mézet egy befőttesüvegben összekeverjük a levendulavirággal, majd lezárjuk a tetejét. 10–12 nap érlelés után leszűrjük.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei