Közel 3000 gyerek edz a rendszerben – Szondy Zoltán az FK és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia megvalósításairól

Közel 3000 gyerek edz a rendszerben – Szondy Zoltán az FK és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia megvalósításairól

Szondy Zoltánéknak a pandémiával is fel kellett venniük a harcot az ellenfelek mellett

Fotó: Haáz Vince

Eredmények szempontjából jó évet zárt az FK Csíkszereda és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia. Szondy Zoltánt, az FK elnökét a megvalósításokról, a tervekről és az általa vezetett klub stratégiájáról kérdeztük.

Dobos László

2020. december 16., 22:122020. december 16., 22:12

– Különleges évet zárunk, elég csak azt figyelembe venni, hogy világjárvány alatt kezdődött el a bajnokság. Hogyan értékelné az FK Csíkszereda szereplését a román másodosztályban, mennyire sikerült az eredmények, illetve a mutatott játék szempontjából teljesíteni azt, amit elterveztek?

– Valóban, a járványhelyzet rányomta bélyegét erre az évre, Romániában különösképpen a sportra. Több csatornán folyamatosan jeleztük, hogy főleg az utánpótlás szintjén tönkreteszi a labdarúgást a felelőtlen, fontoskodó szabályozás. Nem akarok részletekbe menni, egyetlen példát hozok fel:

Idézet
ugyanaz a Románia, ahol mai napig tilos és büntetendő U17-es szint alatt a gyerekeknek mérkőzéseket, tornákat tartani, szóval ugyanaz a Románia azért két választást lezavart, fölösleges ünnepségek százait engedélyezte, és még hosszan folytathatnánk.

Ami az FK Csíkszereda felnőtt csapatát illeti, jómagam valahol „középen” állok: a szezon elején, amikor a szurkolók, a klub vezetői közül is páran valósággal követelték az edzői stáb menesztését, egyedül mondtam, hogy türelem, nem fogjuk a nálunkfelé divatos edzőcsereberét játszani pár rosszabb mérkőzés után. Most, amikor egy jobb széria, egy hétmérkőzéses veretlenség után minden rózsaszín, azért rá kell mutatni arra, hogy voltak megmagyarázhatatlan lejtmenetek is a bajnokság során, s főleg a fizikai állóképesség nem igazán volt a csapat erőssége.

Az FK Csíkszereda esetében az elvárások is sokrétűbbek: a jelenlegi 7. hely jó, előre lehet lépni. De azt is meg kell nézni, hány utánpótláskorú játékosunk mutatkozott be a csapatban, hogyan, milyen szakmai megfontolásokból kerültek a keretbe olyan labdarúgók, akikről ordított, hogy semmi keresnivalójuk itt, és a sort folytathatnám. Nyilván a jelenlegi edzőpáros élvezi a bizalmunkat, de

Idézet
egyvalami biztos: az az évről évre jellemzőbb felállás, hogy a felnőttcsapat „állam az államban” az FK Csíkszeredán belül, látványosan elkülönülve a klub többi részétől és sok esetben a klub filozófiájától is, januártól meg fog szűnni.
Idézet
Galéria

Valentin Suciu, az FK vezetőedzője és Szondy Zoltán

Fotó: Gábos Albin

– Fontos szerepet tölt be a klubnál az utánpótlás-nevelés, az ificsapatok milyen eredményeket értek el. Azoknak a korosztályoknak, amelyeknél nem kezdődtek el a bajnokságok, milyen alternatívát tudtak nyújtani?

– Mivel Romániában csak két korosztályban lehetett bajnokságokat tartani, az eredmények közlése egyszerű: az országos U17-es elitbajnokságban félidőben második az FK Csíkszereda, U19-ben az első. A többi korosztálynak barátságos meccseket szerveztünk nem kis nehézségekkel, utólag bevallom, hogy „mély illegalitásban” saját gyerekbajnokságokat is rendeztünk alközpontjaink részvételével.

Idézet
Most, év végére készítettünk egy számadást: a járvány évében Csíkszeredától Krasznáig 2795 gyerekünk edz a rendszerben.

– Az FK Csíkszeredának eddig minden évben sikerült látványos beruházásokról beszámolnia. A világjárvány miatt mennyire sikerült az elmúlt esztendőben megvalósítani a terveket?

– A járvány valóban késleltette beruházásainkat, de rámutatnék egy érdekes, az Egészségügyi Világszervezetet talán érdeklő jelenségre: nem a munkásokat, vállalkozókat döntötte le a Covid,

Idézet
Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Székelyudvarhelyen, Maros megyében egyaránt a bürokratákat, papírnyalókat sújtotta a járvány, így a beruházásaink is a megfelelő dokumentációk hiányában késtek.

Azért engedek meg magamnak egy kis iróniát, mert az FK Csíkszeredát mindenhová hívták: gyere ide, építs egy pályát, mindent adunk, minden jó lesz. Aztán kiderült, hogy ez nincs, az nincs, jobb nem is folytatni. Nem akarok nevesíteni, megbántva valamely vezető hiúságát,

Idézet
a lényeg az, hogy Marosvásárhely mellett, illetőleg Gyergyószentmiklóson a tavasz első napjaiban pályákat fogunk avatni.
Idézet
Galéria

Fotó: Veres Nándor

– Teret hódít a női labdarúgás, ezen a téren is lépést tart az FK Csíkszereda. Milyen céljai vannak a klubnak a női focit illetően?

– Mindent akarunk. A női labdarúgásnak nagy jövője van, és főleg Csíkszeredában, ahol a női csapatsportok mindig is mostohagyerekek voltak, van hova előrelépni. Minél több kislányt szeretnénk látni a pályáinkon, és minél magasabb szinten kívánjuk versenyeztetni őket.

– Mennyire stabil pénzügyileg az FK Csíkszereda, illetve a Székelyföld Labdarúgó Akadémia?

– Vannak gondjaink, főleg a felnőtt csapat költségvetését illetően. Magyar partnereink segítenek, a helyi önkormányzati támogatás évről évre csökken.

Idézet
Utána kéne nézni, hogy a Csíkszereda nevet így, ebben a formában viszi-e valaki rajtunk kívül Romániában?

De ez a helyzet önmagában megér egy misét: regionális érdekeltségű akadémiaként nyitott szemmel járunk az országban, és tapasztalataink alapján egyértelmű, hogy a román vezetésű önkormányzatok sokkal inkább támogatják a sportot, főleg a futballt, mint a mi, még magyar kézben lévő önkormányzataink. És ez nagyon szomorú, mert tudni kellene, hogy a sport óriási közösségmegtartó, közösségfejlesztő erő. Ezt pedig kisebbségi vezetőknek kellene a legjobban látniuk.

Nem beszélek a levegőbe, hozok két példát, de hozhatnék akár százat is: a Szeben melletti, 3000 lakosú Schellenberg falu (románul Șelimbăr – szerk. megj.) 600 ezer eurót biztosít a harmadosztályban vitézkedő felnőtt futballcsapatának. Fel akarnak jutni, nyilván. A másodosztályban a Dunărea Călărași 1,5 millió eurót kapott a Călărași megyei tanácstól. Egy erdélyi falu és egy szutyukó dél-romániai megye.

Nos, az FK Csíkszereda összesen, minden csapatára 2020-ban kapott 556 780 lejt a csíkszeredai önkormányzattól, és hálásak is vagyunk minden lejért.

– Terveznek változásokat a felnőtt csapat keretében a téli szünetben? Mi a célkitűzése, hol végeznének a rangsorban?

– Egy-két játékosunkra érkezett ajánlat, illetve vannak tárgyalások. A célkitűzésünk ismert, a rájátszást jelentő első hatba kerülnénk.

Galéria

Fotó: Gábos Albin

– Nagy port kavart az elmúlt napokban a párizsi BL-mérkőzésen történt eset. Ön szerint mennyire van jelen a romániai labdarúgásban a rasszizmus, illetve történtek-e döntések az önök által a szakszövetség felé jegyzett magyarellenes megnyilvánulások miatt?

– Nos, nagy hiba lenne összekavarni egy ostoba, sehova sem vezető divathullám keltette hisztériát az erdélyi magyarság jogos és sajnos keveseket érdeklő sérelmeivel. Én még azt tanultam az iskolában, hogy a fekete fekete és Afrikában főleg négerek laknak. Az pedig, hogy az UEFA lábbal tiporja saját szabályait néhány, a futballból eurómilliókat kereső zsoldos miatt, kifejezetten riasztó, tehát jelen esetben a román játékvezetőkkel szimpatizálok – azt hiszem, ez életemben az első ilyen alkalom.

Ami pedig a magyarellenes megnyilvánulásokat illeti, ezek még megvannak, de újra hangsúlyozom: főleg ifjúsági, gyerekszinten. Más kérdés, hogy a felnőtt csapat a járvány miatt zárt kapus mérkőzéseket játszott...

Idézet
De legyünk korrektek: a helyzet jobb, mint ezelőtt tíz évvel, és a szövetség minden ilyen irányú jelzésünkre pozitívan reagált – ezért is nem csináltunk cirkuszt pár elszigetelt esetből.

– A jövő évi U21-es Európa-bajnokságon Magyarország és Románia ugyanabba a csoportba került. Van esély arra, hogy a székelyföldi akadémia által nevelt játékosok közül valaki pályára lépjen a kontinensbajnokságon?

– Nem valószínű, hiszen ott azok a játékosok fognak játszani, akik a selejtezők rajtjakor voltak U21-esek, ilyen korú saját nevelésünk még nincs. Az U19-es, romániai rendezésű Európa-bajnokság döntő tornáján viszont szerintem idén több csíkszeredai játékosunk is pályára fog lépni.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot december 15-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba