Kánaán versenyzőnek, sportbarátnak a hétvégi Hargita Gyöngye TESS Rali

Az Argeș Ralival kezdődött, Brassóban és Székelyudvarhelyen folytatódik az országos bajnokság •  Fotó: RallyPhoto Hunters

Az Argeș Ralival kezdődött, Brassóban és Székelyudvarhelyen folytatódik az országos bajnokság

Fotó: RallyPhoto Hunters

A Hargita Rali huszonnyolcadik kiírása következik. 2013 óta Ferencz Csaba a megye egyik legnagyobb sporteseményének főszervezője. A jelenlegi állapotok miatt a brassóival együtt egy új versennyé gyúrták össze – amiből összességében mindenki csak nyerni tud.

 

Zátyi Tibor

Józsa Csongor

2020. július 15., 17:572020. július 15., 17:57

„A körülmények hozták úgy, hogy a Hargita és a Brassó Rali eggyé olvadjon. Amúgy én azt gondolom, semmi sem történik véletlenül. A tények adottak, az idei bajnokságot lerövidítették, hat fordulót szervezhetünk meg, a brassói pedig kiesett.

Idézet
Jó barátságban vagyok a Cenk alatti rendezővel, nem tartottam fairnek, hogy egy olyan város, egy olyan zóna, egy olyan nagy hagyományokkal rendelkező rali, mint a brassói, kimaradjon az idei kiírásból. Rögtön felajánlottam a segítségem, próbáljuk meg, legyen Romániában egy olyan verseny, amelyet két megye rendez”

– fejtette ki Ferencz. Hozzátette, ez egy jó teszt arra, hogy amikor nemzetközi kiírást szervezhetnek, akkor rálátásuk lesz, miképp foghatják össze a régiót. „Nagyon népszerű mindkét rali, képzeljük el ezt összegyúrva olyanná, hogy mindenhol a kedvenc pályádon mehetsz végig. Amennyiben sportolói szemmel nézzük, akkor ez nem más, mint maga a Kánaán. Ez egy vissza nem térő alkalom a pilótáknak. A pályák szenzációsak, vonzzák mind a sportolókat, mind pedig a nézőket” – tette hozzá az egyik főszervező.

A szurkolók vonzása most egy kissé másképp tevődik fel, mindenkinek be kell tartania azokat a szabályokat, amelyeket a hatóságok írnak elő – ezt többször kihangsúlyozta a beszélgetés során. Ezért is kellett kihagyniuk a városi szuperspeciálisokat, hiszen nem szabad többezres tömeget egy helyre összegyűjteni.

Idézet
Szervezésileg minden ütemszerűen haladt. Nagy újdonság lesz, hogy a gyorsasági szakaszokat egy professzionális csapat segítségével élőben közvetítjük a közösségi oldalakon, a szövetség honlapján, még az is meglehet, hogy egy országos tévécsatornán is.

Ez óriási előrelépés, ilyen még nem volt Romániában. A jelenlegi állapotban kiemelném a hatóságok segítségét, pozitív hozzáállást kaptam mindenkitől. Ami a támogatókat illeti, persze hogy nehéz helyzetbe kerültünk, de ezeket áthidaltuk, a megmaradt szponzorokra ezúttal is építeni tudtunk, köszönet érte” – emelte ki Ferencz Csaba.

Még nem zárult a versenyzők nevezése, a jelenlegi létszámából érzékelhető, hogy továbbra is nagy az érdeklődés. A főszervező elárulta, hogy noha ez nem nemzetközi kiírás, de a rajtnál lesz bolgár versenyző is. Magyarországról hat csapat is jelentkezett, azonban a hétvégén bevezetett szigorítások miatt sajnos nem tudnak részt venni a Hargita Ralin.

Ahogy fogalmazott, mindenki ki van éhezve egy jó versenyre, mind a pilóták, mind pedig a nézők. Reméli, hogy mindenkit ki tudnak szolgálni egy remek ralival.

Stoica Béla: „ez egy baráti rali lesz”

Évek óta a román raliélet egyik meghatározó alakja Stoica Béla, a Brassói Tess Rali főszervezője. A szakszövetség azonban a koronavírus-járvány miatt lerövidítette a versenynaptárat, a kiválasztott helyszínek közül pedig kikerült Brassó. Ferencz Csaba, a Hargita Rali főszervezője viszont felajánlotta, hogy idén a két versenyt szervezzék meg közösen.

Idézet
Ez egy baráti rali lesz. Csak köszönni tudom Csabának, hogy befogadott. Eddig is együttműködtünk, egyik segítette a másikat, és fordítva.

Ez a szoros kapcsolat már több mint húsz éve működik, annak idején Dietrich Árpáddal kezdtem a közös munkát, majd jött Ferencz Csaba” – mondta Stoica Béla.

A brassói rali főszervezője kiemelte, hogy ha nem ápolna szoros kapcsolatot az udvarhelyi szervezőkkel, akkor sokkal nehezebben tudták volna tető alá hozni az összevont versenyt. „Tudjuk, hogy miképp oldjuk meg a feladatokat. Mert most egy olyan lakást terveztünk meg, amelynek két szobája között 100 km távolság van. Ha ez sikeres lesz, akkor a jövőben is meg tudjuk ismételni ezt az együttműködést” – tette hozzá.

Stoica hangsúlyozta, hogy a két város közti távolság nem nevezhető nagynak. „A 2000-es években épp a Hargita Ralin volt már példa arra, hogy az első napot Csíkszeredában, a másodikat Székelyudvarhelyen rendezték, és akkor is a szervizautók mentek egyik városból a másikba, majd vissza. A távolság nem nagy, könnyen meg lehet oldani. Ez leginkább a szerelőknek okozhat gondot. De ha egy helyen is van a szervizpark, és munka van az autóval, akkor dolgozni kell. Ha meg pakolni kell, akkor összecsomagolnak és mennek tovább. A verseny végén pedig megpihennek” – folytatta.

A nagy hagyományokkal rendelkező brassói verseny esetleges elmaradásával kapcsolatban Sotica elmondta, hogy a rali és a város hírnevének egyáltalán nem tett volna jót:

„Sajnos a szövetség ezeket a hagyományos dolgokat nem veszi figyelembe, más kritériumok szerint alakítják ki az éves versenynaptárt. A koronavírus-járvány miatt lerövidült a szezon, ám semmi ok nem volt arra, hogy a Brassói Ralit ne rendezhessük meg.”

A Hargita Gyöngye Tess Rali szervezői optimisták a hétvégi versennyel kapcsolatban. Reményeik szerint ha az idei bajnokság első futamán elérik az Argeș Ralira benevezők számát, akkor már elégedettek lehetnek. „Minden versenyzőnek érdemes beneveznie, hiszen most csak a legjobb brassói és udvarhelyi gyorsasági szakaszok kerültek be a programba. A szórakozás és egy kiélezett verseny garantált” – zárta a beszélgetést Stoica Béla.

Cikkünk eredeti változata a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot július 14-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei