Újratervezés. Korábban soha nem tapasztalt kétségeket és bizonytalanságokat hozott a színházak számára az elmúlt időszak
Fotó: Forrás: Tomcsa Sándor Színház
Tévészínházzal, online adaptációkkal debütálhatnak a székelyföldi színházak az új évadban, amennyiben a járványhelyzet miatt ismét bázárásra kényszerülnek a teátrumok. Több forgatókönyvet is kidolgoztak a 2020/2021-es színházi évad minél gördülékenyebbé tételére, annak tudatában, hogy a járvány bármikor átírhatja a terveket. Miután több hónapos kihagyást követően elkezdődhetett a munka a színházakban, rendhagyó színházi terekben, szabadtéri produkciókkal várták (vissza) a közönségüket. Kíváncsiak voltunk, hogyan készülnek a székelyföldi teátrumok arra, hogy a szigorú előírások betartása mellett is megélhető legyen az a rendkívüli közösségi élmény, amit a színház nyújt.
2020. október 06., 13:452020. október 06., 13:45
Az új színházi évad tervezése során gyakran kellett rögtön reagálni az újabb és újabb váratlan helyzetekre, de ilyen körülmények között is igyekeztek, hogy gazdag kínálatot tudjanak nyújtani a nézőknek – mutatott rá Bocsárdi László, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatója.
Amint a járványügyi rendelkezések engedték, szabadtéren tartottak felolvasószínházi előadásokat, szeptember közepén pedig – szintén szabadtéren – új bemutatóval jelentkeztek: a Szerb Antal VII. Olivér című regénye alapján készült előadást Zakariás Zalán rendezte. A nyár folyamán ugyanakkor Radu Afrim rendezésében létrehozták az Amikor telihold ragyog a turkáló felett című produkciót, ezt október 9-én már a nagyteremben színpadra épített nézőtér előtt mutatják be. Az előző évadban bemutatott előadások közül többet is műsorára tűzött a színház, mivel a vírushelyzet miatt kevés alkalommal tudták játszani azokat.
Nézők maszkban, lázmérés,kézfertőtlenítés. Egy éve mégszürreális színházi jelenet islehetett volna a mai valóság
Fotó: Forrás: Figura Stúdió Színház
Az igazgató úgy fogalmazott: normális évadot terveznek, már le is egyeztették a meghívott művészekkel az előadásokat, de sok függ a költségvetéstől, amelyet jövő évre kapnak. Novemberben újabb bemutatóra számíthat a közönség, majd szilveszterre egy zenés előadást hoz létre a társulat. Az évad második felében Életigen címmel egy ősbemutató szerepel a tervekben, amelyet Kiliti Krisztián rendez, majd a következő előadás rendezése kapcsán Hegymegi Mátéval folytatnak tárgyalásokat. Albu István rendezi Gorkij Éjjeli menedékhely című darabját, és – a tervek szerint – ifj. Vidnyánszky Attila is rendez majd Sepsiszentgyörgyön.
„Megpályáztunk olyan technikai felszereléseket, amelyek lehetővé teszik az előadások felvételét. És ha besötétedik fölöttünk a felhő, és ismét bezárnánk, akkor megpróbálunk online-szerű előadásokat közvetíteni. Nemcsak egyszerűen lefilmezünk egy előadást, hanem néhány nap alatt készítünk egy tévéfilm, tévészínház felé hajló produkciót, amely számunkra is újdonság lenne. De mindenképp közelebb van ahhoz, hogy élvezni lehessen, mint ha csak egyszerűen levetítünk egy előadást” – magyarázta a teátrum igazgatója.
A nyáron a szabadtéri produkcióké volt a főszerep. Az új évad Bterveiben az online térbe költözhet a színházi nézőtér
Fotó: Pinti Attila
A járványhelyzet miatt több turnéja is elmaradt a társulatnak, ugyanakkor fontos fesztiválokra sem tudtak elmenni, például a kisvárdaira és a gyulaira. Hivatalosak voltak a Pécsi Országos Színházi Találkozóra is, ott maga a fesztivál maradt el – ide a későbbiekben a meghívott előadás felvételét kell elküldeni, és ez alapján fogja a zsűri értékelni. „Rendkívül nehéz a helyzet az egész országban, egész Európában, ami a színházak működését illeti, de mindenhol megpróbálják életben tartani.
Igyekszünk, hogy amikor visszatérünk a normalitáshoz, közben ne legyen olyan szünet, ami alatt egészen elsorvadhat a teátrum. És nagyon fontos, hogy a nézőkben fenntartsuk az igényt, hogy a kultúra részesei legyenek” – hangsúlyozta Bocsárdi László.
Teljesen újszerű helyzettel találta szembe magát a csíkszeredai teátrum is, ahol az évadtervezés során az jelentette a legnagyobb nehézséget, hogy több forgatókönyvvel kellett készülniük, és a bizonytalanság sok mindent keresztülhúzhat – magyarázta Kányádi Szilárd, a Csíki Játékszín igazgatója. „Az eddigiekhez képest nem lehetett szokásos módon tervezni, mert mindig ott volt a kérdés, hogyan alakul a járványhelyzet. Most egyelőre azzal gazdálkodunk, amit hagynak. Az évadot tehát megterveztük, leegyeztettük a művészekkel, de mindenkinek jeleztük, a kommunikációba is bekerült, hogy: »amennyiben, ha…«”.
Fotó: Forrás: Figura Stúdió Színház
A járványhelyzetnek több fesztiválmeghívás és vendégszereplés is áldozatául esett, nem tudtak részt venni például a kisvárdai és a tatabányai fesztiválokon, illetve a budapesti József Attila és Thália színházak meghívásának sem tehettek eleget. Amint lehetett, a nyár folyamán a Mikó-vár szabadtéri színpadán tartottak színházi esteket, az időjárásra való tekintettel ezt a sorozatot szeptember 21-én, a magyar dráma napján fejezték be.
Kérdésünkre, hogy ha a járványhelyzet miatt ismét bezárni kényszerülnének a színházak, milyen alternatív megoldást lát az előadások játszására, Kányádi Szilárd úgy fogalmazott: a tervek között szerepel, hogy többkamerás felvételekkel, élőben fogják közvetíteni a produkciókat.
Az új évadra hét bemutatót tervez a csíkszeredai színház. Az elsőt, Kárpáti Péter Pájinkás János című darabját október elején tekinthették meg a nézők. A következő bemutató a Mikó-vár udvarán már játszott és az ottani térre adaptált III. Richárd című királydráma beltéri változata lesz. Ezekre az előadásokra lesznek érvényesek a tavalyi bérletek. A bizonytalan helyzet miatt a további produkciókra nem hirdetnek bérletházat, az előadásokat jegyekkel lehet majd látogatni.
Fotó: Barabás Zsolt/ Forrás: Tamási Áron Színház
„Nagyon érdekes, különleges helyzet van, és az a tapasztalat, hogy hiába tervezünk. Persze tervezni kell, de az utóbbi fél évben a legtöbb esetben az történt, hogy a lehető legtöbb opciót előkészítettük, és egész egyszerűen mintha értelmetlen lett volna, mert úgyis valami olyasmi történt – legyen az rendelkezés, törvény, időjárás –, amire hirtelen kellett reagálni és adaptálni magunkat” – ezt már Albu István, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház igazgatója fogalmazta meg. Ennek függvényében az évad is így alakult: van A, B, C, D tervük, de nem hirdettek évadot, és nagy bánatukra a gyermek- és ifjúsági bérletüket sem tudták meghirdetni. Az évadhirdetés elmaradására nem volt még példa a gyergyói teátrumban.
– magyarázta az igazgató.
Mindezek mellett vagy ellenére terveznek, már túl vannak három bemutatón: a S.Ö.R – Shakespeare Összes Rövidítve című előadást Barabás Árpád rendezésében, Gianina Cărbunariu STOP THE TEMPO! darabját, amelyet Faragó Zénó rendezett, valamint az Albu István rendezte Sirály című Csehov-darabot láthatta a közönség. „Improvizálni kell folyamatosan, de ez ad egy jó lélekjelenlétet. Nekünk olyan szempontból tett jót ez a leállás, hogy nagyon sok mindent meg tudtunk valósítani ez idő alatt, például felújításokat, amire máskor nem volt idő” – tudtuk meg.
A nyáron felállítottak két szabadtéri színpadot, ezeken felváltva láthattak előadásokat a nézők. Eddig ez jelentette az alternatív megoldást, hogy szabadtéren játszottak, ha pedig rá lesznek kényszerülve, online játsszák majd az előadásokat. „Ennek csak úgy látom értelmét, ha az profin meg van csinálva, szinte mintha egy filmet néznénk, nem csak egy előadás felvételének a vetítését. Bármilyen előadásnak elég nagy munkába és pénzbe kerül az online adaptálása” – hívta fel a figyelmet Albu István.
Fotó: Barabás Zsolt/ Forrás: Tamási Áron Színház
Akárcsak a szomszédos városok társulatai, a gyergyóiaknak is több fesztivál- és vendégszereplésről le kellett mondaniuk az elmúlt időszakban, ezek a szereplések pedig a továbbiakban is kérdésesek, mindez a járványhelyzet alakulásától függ. Az igazgató kifejtette, a tavaly elindított beszédtechnikai workshopsorozatot most online tudják megtartani, de voltak olyan tervezett előadásaik, amelyek megvalósítására magyarországi vendégművészek érkeztek volna, ám halasztaniuk kell, vagy éppen lemondani az együttműködést. Emiatt előadások tolódnak, egészen addig, amíg nem rendeződik a helyzet, de próbálnak alkalmazkodni.
Az igazgató szerint egyébként léteznek eléggé megkérdőjelezhető rendelkezések is, ő sem tud minden egyes szabállyal egyetérteni, mert vagy nem tartja indokoltnak, de ha esetleg jogosak is egyes megszorítások, kifogásolható azok módszertana. Még mindig nem egészen tiszta például a próbák esetében, hogy mikor játszhat a színész maszk nélkül, hiszen a munkaügyi orvosnak az ajánlása kell ehhez.
– mondta. Albu István emiatt kaotikusnak nevezte az előadóművészet helyzetét, amire még mindig nem találtak ki egy jól átgondolt és megfontolt szabályozást, amelyet mindenki tud adaptálni és követni úgy, hogy az ne menjen a produkciók minőségének a rovására, és amin mindenki el tud igazodni. „Mindannyian vagyunk annyira felelős színházi közösségek, hogy nem szeretnénk bajt okozni, mindenki sokkal jobban odafigyel a fertőtlenítésre, a járványügyi szabályok betartására, de vannak egyedi, speciális helyzetek, ezekre gyakran nem lehet ugyanazt a szabályozást ráhúzni. Reméljük, hogy ez még változni fog” – hangsúlyozta.
Fotó: Barabás Zsolt/ Forrás: Tamási Áron Színház
Gazdag programtervvel – nyolc bemutatóval, műsoron tartott előadásokkal, vendégjátékokkal, nevelési programmal – várja nézőit az új évadban a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. „Márciustól júniusig sok bizonytalanság volt, de elhatároztuk, hogy június végére mindenképpen úgy tervezzük az új évadot, mintha mi sem történt volna. Legyen egy biztos pont, amiből el lehet indulni.
– hangsúlyozta Nagy Pál igazgató. A székelyudvarhelyi társulat már a vészhelyzet alatt dolgozott: májusban és júniusban létrehoztak két produkciót, egy gyerek- és egy stúdióelőadást, és szabadtéren játszottak korábban bemutatott produkciókat.
Fotó: Barabás Zsolt/ Forrás: Tamási Áron Színház
Ami az új évadot illeti: a Tóth Árpád rendezte A zöld macska című évadnyitó kocsmaszínházi előadást már több helyszínen is láthatta a közönség. Ugyancsak a járványhelyzetnek tudható be, hogy idén elmarad a kortárs drámafesztivál és a magyarországi szigorítások miatt az egyik osztálytermi előadása is a színháznak. „Ha visszatér a márciusihoz hasonló helyzet, nem nagyon látok alternatív megoldásokat.
Tavasszal is ez volt, amikor előadásokat vetítettünk, nem is akartuk a végletekig kipréselni” – magyarázta Nagy Pál. Az igazgató ugyanakkor nem hiszi, hogy a tavaszi történések megismétlődnek. Az udvarhelyi színház társulata mindenesetre nem túl optimista, de azt sem gondolják, hogy az évadról teljesen le kellene mondaniuk. Vannak ugyanis olyan előadásaik, amelyeket kevesebb néző előtt tudnak játszani, és variálják, hogy gyerek-, felnőtt- vagy éppen kocsmaszínházi előadásokhoz nyúljanak.
A tervek szerint október közepén a magyarországi Lendvai Zoltán érkezik rendezni a társulathoz. Itt a szereposztásnál történt már változás, mert az egyik vendégművész visszamondta az együttműködést, de házon belül megoldják a szereposztást. „Mi teljesen normális évadra készültünk. Március közepén jött a krach, ezért elmaradt néhány felnőtt- és gyerekbérletes előadásunk. A gyerekbérletben a három előadásból kettő maradt el, ezért idén nem is fogunk gyerekbérletet hirdetni, hanem arra koncentrálunk, hogy bepótoljuk azt, amit már tavaly kifizettek és nem sikerült megtartani az előadásokat, mert nem tudott sem a gyergyói színház, sem a Csíki Játékszín jönni. A diákoknál úgy néz ki, hogy sikerül pótolnunk, kevés előadás marad el. A felnőtteknél ami elmaradt, azt a bérletet úgy hirdetjük meg, hogy annyival olcsóbb lesz a bérlet, visszaszámoljuk belőle azt, amivel tartozunk. Mindenképp kitaláljuk a megoldást, hogy kompenzáljuk a nézőinket” – fogalmazott Nagy Pál.
Fotó: Barabás Zsolt/ Forrás: Tamási Áron Színház
Tervekkel és munkával vágott neki az évadnak a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata is.
– tudtuk meg Gáspárik Attila igazgatótól. Olt Tamás Abszint című és Méhes György Dupla kanyar című produkcióját már láthatták a nézők, most Boris Vian Piros fű című darabján dolgoznak, amely meglehetősen előrehaladott állapotban van, de mivel a rendező Magyarországról érkezik, kissé kérdéses a befejezés. „Félkész állapotban, mirelitként kész van az előadás” – fogalmazott Gáspárik.
A továbbiakban Radu Afrimot várják, hogy elkezdjenek egy új produkciót. Volt még egy zárt kapus bemutatójuk, Henrik Ibsen Nórája, amit Keresztes Attila rendezett. „Nemhogy kevesebb bemutatónk született, hanem több is, mint normális körülmények között” – hívta fel a figyelmet az igazgató.
Vendégszerepléseket sem mondtak le, ha úgy érezték, hogy a társulat biztonságban, a járványügyi előírásokat betartva el tud utazni. Voltak a váradi és a kisvárdai fesztiválon, van egy aradi meghívásuk és egy szabadkai is. A szebeni színházi fesztiválon online formában vettek részt, és sajnálatukra a nemrég érkezett New York-i fesztiválmeghívásnak is csak így tudnak eleget tenni.
Ha netán a járványhelyzet úgy alakul, hogy az előadásaikkal is csak online térben tudják elérni a nézőket, akkor élőben közvetített produkciókban gondolkodnak. „Ez azt jelentené, hogy hetente, kéthetente egyszer játszanánk, kisebb jegyár ellenében. Mert amit eddig csináltunk, az ingyenes volt. Szeretnénk tökéletesíteni az online vetítést.”
Fotó: Barabás Zsolt/ Forrás: Tamási Áron Színház
„A legfontosabb most egy vezető számára, hogy a hitet, a bizalmat és az önbecsülést a színészekben és a színházat kiszolgáló személyzetben megtartsa. Mert annál rosszabb nincs, mint amilyen az a néhány hét volt, amikor ott hezitáltunk és a munkatársaim azt érezték, hogy rájuk semmi szükség, hogy rájuk senki nem gondol, senki nem kíváncsi az ő munkájukra.
Azért volt fontos, hogy még többet dolgozzunk, hogy ezt ne érezzék az emberek, hanem azt érezzék, hogy ők igenis nagyon fontosak. Számomra ma a csoportos identitástudatnak szinte a kizárólagos egyetlen formája a színház. Könyvet közösen nem olvasunk, képzőművészeti kiállításra csoportosan nem megyünk. Az, amikor együtt gondolkodunk és együtt vagyunk, az a színház. A színháznak hihetetlen fontos szerepe volt és van ma is, és nagyon-nagyon komolyan kellene venni” – összegzett Gáspárik Attila.
Fotó: Pinti Attila
A színházlátogatás szabályai
A beltéri színházi előadások megtartásának szabályait a Hivatalos Közlönyben szeptember 1-jén megjelent 2020/3142/1495-ös rendelet tartalmazza. A vírus terjedésének megakadályozása érdekében a színházat látogató közönségnek bizonyos előírásokat be kell tartania. A színházakba nem áll módjukban beengedni azokat, akiknek a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 Celsius-fokot, illetve akiknél a betegség egyéb tünetei (köhögés, tüsszentés, orrfolyás) észlelhetők. A bejáratnál kötelező a kézfertőtlenítés, valamint a szájmaszk helyes viselése a beengedéstől kezdődően az előadás teljes időtartamán át, a helyszín elhagyásáig. Ugyanígy kötelező a jelenlévők közötti 1,5 méteres távolság betartása. A nézőtéren is másfél méter kihagyással helyezik el a székeket, illetve két néző között egy széknek üresen kell maradnia. Legtöbb háromtagú csoportok, illetve családtagok ülhetnek egymás mellett. A nézőknek külön útvonal van kijelölve, ahol bemehetnek, illetve amelyen elhagyhatják a nézőteret.
Fotó: Pinti Attila
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot október 5-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!