Megosztottság, kimerültség és járványkezelési hiányosságok a negyedik hullámverésben

Megosztottság, kimerültség és járványkezelési hiányosságok a negyedik hullámverésben

Az egészségügyben dolgozók számára a járvány elején a rengeteg ismeretlen tényező volt ijesztő, mostanra viszont a krónikus fáradtság okozza a legnagyobb gondot

Fotó: Beliczay László

Páros lábbal rúgta ránk az ajtót a koronavírus-járvány negyedik hulláma, amelyben korábban nem tapasztalt mértékben növekszik a súlyos betegek száma. A páciensek mellett ugyanakkor maga a társadalom is alapos konzultációra szorulna, hiszen mostanra szinte példátlan módon eluralkodott az emberek körében a megosztottság, a bizalmatlanság, az amiatt érzett düh, hogy egyelőre senki nem látja, mikor lesz, lehet vége ennek az állapotnak. Eközben az egészségügyi személyzet egyre kimerültebb, holott a munka neheze talán csak ezután vár rájuk. Szakembereket kérdeztünk arról, hogy vajon ezúttal felkészültebbek vagyunk-e az újabb hullámra, és hogyan lehetne megálljt parancsolni ennek a helyzetnek.

Simon Virág

2021. október 04., 20:252021. október 04., 20:25

2021. október 05., 08:472021. október 05., 08:47

2020 tavaszán a szakemberek is csak találgatták, hogy mi fán terem a koronavírus. Sok nyugati államhoz képest ráadásul Romániában egy régóta sokat bírált, számos szempontból javításra szoruló egészségügyi rendszerrel találta szembe magát a járvány. Vajon a negyedik hullámban immár jócskán benne járva kijelenthetjük, hogy ezúttal a kórházak, az egészségügyi személyzet felkészült a hatékonyabb ellátásra?

Vass Levente egészségügyi államtitkár úgy látja, a koronavírus-járvány száz éve nem látott kihívás elé állította nemcsak az egészségügyi rendszert, de az egész társadalmat.

Megmutatta, hogy milyen hiányosságokkal küzd a rendszer, és hol kellene fejleszteni. Az államtitkár rámutatott, ma már megfelelő kezelések, eszközök állnak a kórházak, szakorvosok rendelkezésére, amivel kezelni tudják a koronavírusos betegeket, a kórházakban ugyanakkor elegendő védőfelszerelés és gyógyszer is van.

A krónikus betegekről is gondoskodnak

Az eddigi tapasztalatok alapján most, a negyedik hullámban nem arra törekednek, hogy teljes kórházakat koronavírusos betegek fogadására alakítsanak át. Ehelyett arra kérték a menedzsereket, hogy a betegellátást úgy szervezzék meg, hogy az intézményekben a krónikus betegségben szenvedők is kapjanak helyet és ellátást.

„Életévek vesztek el amiatt, hogy a nem koronavírusos betegek nem jutottak megfelelő ellátáshoz, megfelelő időben szakorvoshoz. Éppen ezért most arra kértük a szakorvosokat, hogy figyeljenek oda sokkal jobban a krónikus betegekre, fogadják őket a járóbeteg-rendelőkben, állítsanak fel sürgősségi sorrendet, és mindenkit vizsgáljanak, kezeljenek, műtsenek és gyógyítsanak. Azt várjuk el minden orvostól, függetlenül attól, hogy milyen osztályon dolgozik, hogy az infektológus és intenzív terápiás kollégáival vállvetve vegye ki részét a gyógyításból, biztosítson folyamatos ellátást a nem koronavírusos betegeknek” – hangsúlyozta Vass Levente.

Az egészségügyi államtitkár kifejtette, az intenzív terápiás ágyakat is az igényeknek megfelelően sorolják be aszerint, hogy koronavírusos vagy más betegségben szenvedőknek tartják fenn, attól függően, hogy épp mire van nagyobb szükség.

Kérdésünkre, hogy a szaktárca mit tud tenni azon orvosok és asszisztensek érdekében, akik az elmúlt másfél évben folyamatosan helytálltak, és akkor is teljes odaadással dolgoztak, amikor rengeteg beteg szorult kórházi kezelésre, Vass Levente úgy fogalmazott, anyagilag próbálják motiválni a koronavírusos betegeket kezelő szakembereket. Bíznak benne, hogy ezek a szakemberek most, a negyedik hullámban is kitartanak.

Előrelépés a digitalizációban

Ennél pesszimistábban nyilatkozott Lorenzovici László egészségügyi közgazdász, aki szerint az elmúlt másfél évben történtek ugyan előrelépések, de alapvetően rengeteg rendszerszintű változásra lett volna lehetőség, ami elmaradt. Pozitívumként azt említette, hogy megvalósult, illetve jól működik a közös digitális platform, amit a népegészségügyi igazgatóságok (DSP) és a háziorvosok használnak.

A járvány elején a megyei igazgatóságok lehetőségeik és vezetőik rátermettsége függvényében tudták a meglévő számítógépes rendszerüket fejleszteni és használni, ez azt jelenti, hogy 40 népegészségügyi intézménynek külön-külön kellett biztosítania az információáramlást. Ezt sikerült mára egységesíeni. A digitális eszközök megvannak, és használják is őket, így a magán- és az állami laboratóriumokban készült tesztek eredményeiről azonnal értesülnek a népegészségügyi szakemberek és a háziorvosok is.

„Háborút vívunk, mindenkit be kellett volna vetni”

A szakember szerint ugyanakkor már a járvány előtt aktuális volt, de az elmúlt másfél évben még sürgetőbbé vált, hogy változtatni kell a megkövesedett szabályokon, előírásokon, és lehetővé kell tenni, hogy a különböző osztályokon dolgozó orvosok és asszisztensek besegítsenek máshol, ahol szükség van rájuk. Jelenleg ugyanis ha valakit a balneo-fizioterápiás osztályra vettek fel, azt nem lehet más osztályra áthelyezni akkor sem, ha az ő osztályán éppen nem zajlik kezelés.

Lorenzocivi úgy látja: az egészségügyi minisztériumnak egy rendelettel lehetővé kellett volna tennie, hogy a különböző szakorvosok besegítsenek az intenzív terápián, hiszen rezidens korukban voltak ezen az osztályon is, és mindannyian általános orvosok is.

Úgyszintén az egészségügyi asszisztenseket is át lehetett volna helyezni egyik osztályról a másikra. A szakember azt is hasznosnak tartotta volna, ha az elmúlt másfél évben gyorstalpaló tanfolyamokat szerveztek volna, hogy minél többen tudjanak besegíteni azokon az osztályokon, ahol szakemberhiány van. A közgazdász hiányolja, hogy az egészségügyi minisztérium egyáltalán nem foglalkozott ezekkel a problémákkal.

„Romániában nincs orvoshiány, csak a szakminisztérium rosszul kezelte a helyzetet. A háborúban az ápoló is műt, s a koronavírus-járvány ellen igazi háborút vívunk, így mindenkit be kellett volna vetni, aki egészségügyben dolgozik” – fogalmazott Lorenzovici. Hozzátette: ha osztályozni kellene az egészségügyi minisztérium hozzáállását és munkáját az elmúlt másfél éves járványidőszakban, akkor 5–6-os jegyet lehetne adni. „Ennél jóval többet kellett volna tenni, rendszerszintű változásokat eszközölni” – összegzett az egészségügyi közgazdász.

Galéria

Az egészségügyi közgazdászszerint a statisztikákban is jóllátható, hogy a járvány kezdeteóta a krónikus betegek nemkaptak elegendő figyelmet

Fotó: Veres Nándor

Gyógyítás helyett kezelés

Lorenzocivi arra is kitért, hogy a koronavírus-fertőzést továbbra sem tudják gyógyítani, hiszen a kórházakban a vírusfertőzés okozta tüneteket kezelik. „Az intenzív terápiára kerülő betegek nagyon nagy százaléka nem éli túl. Ez azt is jelenti, hogy nem a lélegeztetőgépek száma befolyásolja a túlélést. Túl van értékelve az intenzív terápia hatása. Erről azonban nagyon keveset vagy egyáltalán nem beszélnek, pedig az adatok azt mutatják, hogy a lélegeztetőgépre került betegek túlélései esélye nagyon alacsony” – mutatott rá.

Vannak egyébként olyan kórházak, ahol növelték az oxigénellátási kapacitásukat, úgynevezett szubintenzívvé alakítottak kórtermeket, hogy időben segíteni tudjanak a betegeknek, de ezek a fejlesztések egyéni kezdeményezések révén valósultak meg, nem rendszerszintűek.

A szakértő szerint a fertőzés terjedésének megakadályozására és a védőoltás fontosságának tudatosítására kellene sokkal nagyobb hangsúlyt fektetni.

Nem figyelnek a szakértőkre és a számokra?

Az egészségügyi szakember szerint azt sem szabad a szőnyeg alá seperni, hogy a kizárólag vagy nagyrészt koronavírusos betegekkel foglalkozó egészségügyi rendszerben nagymértékben elhanyagolták a krónikus betegeket.

Elmondta, jól látszik a statisztikákban is, hogy ez több ember halálához járult hozzá, mint maga a koronavírus. Lorenzovici úgy véli, az egészségügyi minisztérium és az egészségbiztosítási pénztár is hozzájárult ehhez a hosszú távon, pár év múlva is negatív hatásokkal jelentkező helyzethez azzal, hogy megszüntette a kórházakban a teljesítményarányos finanszírozást.

Míg korábban a kórházak a beteglétszám alapján kaptak támogatást, ezt teljes mértékben megszüntették.

A közgazdász szerint ez azt eredményezte, hogy a nem koronavírusos betegekkel foglalkozó orvosok az elmúlt másfél évben nem végezték a munkájukat, olyan intézményekről is tud, ahol a legnagyobb járvány idején be sem mentek.

„A szakminisztérium és az egészségbiztosítási pénztár áthidaló megoldásként azt kellett volna tegye, hogy legyen egy állandó fix támogatás, de maradjon meg a teljesítményarányos finanszírozás is. Ez motiválta volna a kórházmenedzsereket, de az orvosokat is, hogy dolgozzanak. Akkor nem maradtak volna el az életmenő onkológiai műtétek, figyelemmel követték volna a krónikus betegek állapotát, odafigyeltek volna rájuk, kevesebb lenne az agyvérzés, stroke” – sorolta.

Kérdésünkre, hogy ha a problémát statisztikák és számadatok is alátámasztják, miért nem történt ebben az ügyben előrelépés, Lorenzocivi úgy fogalmazott:

sajnálatos módon az egészségügyi minisztérium nem hajlandó független elemzőket meghallgatni, a meglévő információkat értelmezni, holott a betegek jogaiért harcoló szervezetek is már rég jelzik, hogy nagy gondok vannak.

Pedig a számok pontosan mutatják, hogy nyáron is, amikor nagyon alacsony volt a koronavírus-fertőzöttség és a kórházak java része visszakapta eredeti rendeltetését, a 2019-es beavatkozások, kezelések, műtétek csupán 10–20, ritkán 50 százalékát végezték el.

Krónikus kimerültség és kiégés

A járványtanászok és az intenzív terápiákon dolgozó szakemberek nagy része eközben felmérhetetlen módon kimerült, sokan emiatt megbetegedtek, illetve krónikus fáradtság uralkodott el rajtuk. Míg a járvány első és második hullámában az egészségügyi személyzet, illetve főként a koronavírusos betegeket ápolók számára elsősorban a rengeteg ismeretlen tényező volt ijesztő, mostanra a krónikus fáradtság okozza a legnagyobb gondot – tudtuk meg Jánosi Edith-től, a Maros Megyei Klinikai Kórház orvosigazgatójától.

A szakember rámutatott: a nemrég berobbant negyedik hullám főként abban tér el az előző hullámoktól, hogy egyszerre sok, súlyos állapotban lévő beteget kell kezelni a kórházakban.

Korábban fokozatosan nőtt a betegek száma, és nem volt ilyen sok a súlyos állapotban lévő beutalt. „Különösen a fertőzőosztályon dolgozó orvosok vannak nagyon kimerülve. Ők folyamatosan készenlétben voltak, akkor pihentek csak, amikor ők is elkapták a kórt és pihenniük kellett. A krónikus fáradtságot nem lehet egy-két hét pihenőszabadság alatt kipihenni. Van olyan kollégánk, aki az elmúlt másfél év alatt teljesen megőszült, más azt mondja, semmi másra nem vágyik, csak hogy egyedül legyen egy elhagyott szigeten. Nap mint nap helytállnak, de ők is emberek, kiégtek, elfáradtak” – magyarázta az igazgató.

Szerinte az is nehézséget jelent, hogy a lakosság egy része bizalmatlan az orvosokkal szemben, nem kér tőlük időben segítséget, és akkor kerül kórházba, amikor az állapota már nagyon súlyos, ilyen esetben pedig nem biztos, hogy tudnak segíteni rajta, ez rendkívül megterhelő. Ezeket a körülményeket az anyagi motiváció sem tudja föltétlenül ellensúlyozni.

Galéria

Még a szakemberek szerint islehetetlen megjósolni, hogy mikorlesz vége a járványnak. Az viszontbiztos, hogy a nyájimmunitásháttérbe szorítaná a vírust

Fotó: Beliczay László

Sokan már a jó tanácsot sem fogadják el

A bizalmatlanság ugyanakkor nemcsak a kórházban dolgozó orvosok felé irányul, hanem a háziorvosokkal szemben is megnyilvánul. Pap Mártha háziorvos arról számolt be, hogy soha nem látott megosztottság és bizalmatlanság tapasztalható a páciensek körében, a páciensek részéről. Az orvosokhoz hasonlóan a járvány első felében a civilekben is inkább az ismeretlentől való félelem volt a legerősebb érzés, hiszen nem tudták, hogy mivel állnak szemben és miként védekezhetnek. 

Most azonban az emberek egy része már nem hajlandó elfogadni a szakvéleményüket, a diagnózist, a jó tanácsot sem.

„Azt mondják nekünk, hogy biztos lefizettek, azért beszélünk a koronavírusról és népszerűsítjük az oltást. Volt olyan betegem, hogy miközben a közegészségügyi igazgatóságtól sms-t kaptam, hogy pozitív lett a koronavírustesztje, ő a rendelő előtt várt engem, hogy vizsgáljam meg és adjak kezelést, mert nem érzi jól magát. Hiába volt gyenge és beteg, nem akarta, hogy kórházba vigyék. Senkinek nem hitt, és senkiben nem bízott, csak azokban az összeesküvés-elméletekben, amelyeket az interneten olvasott vagy a szomszédjától hallott” – panaszolta a háziorvos.

Pap Mártha sajnálatosnak tartja, hogy a megosztottság, a szakadék a járványt elfogadók és az azt tagadók között soha nem látott méreteket öltött. „Bár nekünk az a feladatunk, hogy diagnózist állítsunk fel, kezeljünk és közérthető módon információkat adjunk át, ez egyre nehezebb” – fogalmazott.

Ugyanakkor míg a közösség egyik fele bizalmatlan az orvosokkal, egészségügyi alkalmazottakkal szemben, azért sokan vannak olyanok is, akik meghallgatják a tudományos magyarázatokat, és lehetőségeikhez mérten védik magukat a fertőzéstől. A két tábor közötti ellentét viszont hosszú távon is rendkívül ártalmas lesz a szakember szerint.

Mikor lesz vége?

Ilyen körülmények között a tízpontos kérdés, amire mindenki szeretné tudni a választ, hogy mikor lesz már végre vége ennek az egésznek, mikor térhetünk vissza a normális életünkhöz, egyáltalán vége lesz-e valaha. Fejér Szilárd kémikus-kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője leszögezte: lehetetlen ilyen jellegű jóslatokba bocsátkozni, ezért nem is teszi.

Az viszont biztos, hogy a nyájimmunitás nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a vírus háttérbe szoruljon, „beszelídüljön” a többi koronavírus mellé.

Ehhez arra van szükség, hogy egy-egy ország, térség lakosságának 85–90 százaléka be legyen oltva, illetve túllegyen a betegségen. „Hetente, sőt néha naponta új dolgokat tudunk meg a vírusról. Lehetnek újabb mutációi is, ilyen körülmények között biztosat nem lehet mondani. Újabb hullámok is biztosan lesznek, csak nem tudjuk, hogy milyen intenzitásúak. Hangsúlyozzuk a védőoltás fontosságát, a harmadik oltás beadatásának fontosságát, hogy minél több embernek legyen immunitása, jelentősen csökkenjen a súlyos megbetegedések kialakulása” – összegzett Fejér Szilárd.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot október 4-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba