Kis Endre
„Szenvedős, kínlódós, melós ez a dolog, ráadásul oly régóta vagyok benne, hogy nem is én csinálom a művészetet, inkább a művészet csinál engem. Ha megszűnne az alkotás, én is megszűnnék, elválaszthatatlan tőlem” – vallja Kis Endre, akinek a művészetéhez a délvidéki lét, a háború, a szarkazmus adta az alapot, amelyre a pécsi, profi festészeti nyelvezet épült, hogy ennek a kettősségnek a keverékét művelhesse Székelyföldön.
2022. szeptember 04., 19:222022. szeptember 04., 19:22
2022. szeptember 04., 21:312022. szeptember 04., 21:31
– Szabadkán születtél, majd tanulmányaid pécsi befejezése után a Székelyudvarhely melletti Patakfalván telepedtél le. Nem mindennapi életút… De talán kezdjük azzal, hogyan kerültél Pécsre.
– Érettségi után Budapestre költöztem, ahol felkészülhettem az egyetemi felvételire. A magyar fővárosban töltött rövid periódus fontos vízválasztó volt az életemben, amit furcsa kettőség jellemzett. Egyrészt elég fiatalon szakadtam el a családomtól, amire érzelmileg talán még nem is voltam teljesen felkészülve, másrészt rendkívül felszabadítólag hatott rám a háborútól terhelt Szerbia elhagyása. Ezek után felvettek a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karára, ahol később festő szakon le is diplomáztam.
Lopott hősök AA, 2016, olaj, vászon, 50x50 cm
– Hogyan jött be a képbe Székelyföld?
– Itt ismerkedtem meg Annával, a későbbi feleségemmel, aki történetesen székelyudvarhelyi születésű. A családalapítás után még jó pár évig éltünk boldogan Pécsett, de mégis úgy tűnt, a szíve hazahúzza, úgyhogy nem volt mit tenni, hazaköltöztünk, jelenleg is Patakfalván élünk.
Bűnbeesés, 2017, olaj, vászon, 120x140 cm
– Ennek ellenére a művészettörténészek egyértelműen a pécsi iskola festői közé sorolnak. Mennyire könnyű a végekről rákapcsolódni a Kárpát-medencei vagy a világban zajló képzőművészeti folyamatokra?
– Életem Jugoszláviában töltött első húsz éve nagy hatással volt művészi énem formálódására. Azt a narratív, ironikus nyelvezetet, ami a művészetemet jellemzi, úgy érzem, otthonról örököltem, azonban Pécs volt az a kultúrközeg, ahol szakképzett képzőművésszé értem.
Négy évszak (Tél), 2018, olaj, vászon, 70x50 cm
Egyébként manapság a munkám során már nem jelent akadályt sem a kapcsolattartás, sem a szállítmányozás, de hozzá kell tenni, hogy bármennyire is fejlett és széleskörűen elterjedt a telekommunikáció, a személyes találkozások és folyamatos jelenlét továbbra is pótolhatatlan. Ezért bizonyos szempontból nézve a periférián való lét hátrányt jelent. Persze, a stresszmentes, egészséges, kiegyensúlyozott életmód ezért busásan kárpótol.
Négy évszak (Ősz), 2018, olaj, vászon, 70x50 cm
– Azt látom, az itthoni pályatársakkal is hamar közös hullámhosszra kerültél, elég csak a nemrég befejeződött székelyudvarhelyi Pulzus alkotótáborra gondolni, ahol te számos pécsi és helyi alkotó között mindkét csoportot egyszerre képviselhetted. Mit lehet erről a rendezvényről tudni?
– Az ÉRTÉKelünk elnevezésű projekt lényege, hogy összekösse a különböző művészeti ágak kortárs képviselőit, ezáltal is kiemelje az udvarhelyi és környékbeli kulturális élet sokszínűségét, mindemellett újszerű, izgalmas formákat keresve közvetítse az értékeket a közönség felé. Az idei Pulzus Művésztelepen létrejött alkotásokból inspirálódva születnek meg az irodalmi művek, melyek a kiállítás terében színházi keretbe helyeződnek, a színészek előadásában életre kelnek, így a határok elmosódásával egy időben születik egy kiállítás, egy előadás, egy irodalmi est.
Négy elem (Tűz), 2018, olaj, vászon, 120x140 cm
Az ötletgazda Albert Orsolya (illetve az ő Piros.Produkció – Piros Pont Produkció – kulturális rendezvényszervező irodája) szerint, mivel a környéken rengeteg elismert alkotó él, izgalmas dolgok születhetnek, ha a művészek is közösségben összeülnek és együtt gondolkodnak. A projekt másik érdekessége, hogy a Székelyudvahelyi Közösségi Alapítvány Odaadó Est nevű adománygyűjtő rendezvényén sikerült erre a projektre támogatást gyűjteni, így valóban egy közösségi ügyről van szó.
Műanyag önarckép (Kék), 2019, olaj, vászon, 120x90 cm
– Erőteljesen reflektálsz jelenünk társadalmi problémáira, a környezetet érő vagy épp civilizációnkra ható negatív jellemzőkre. Szereted a legnagyobb fába is belevágni a fejszédet, ráadásul számos esetben a festmény sem csupán festmény, illetve az, de olyan mintha… Szereted ötvözni is a különböző technikákat. Milyen témák, technikák a legkedvesebbek számodra, mit árulnál el munkamódszereidről, hogyan telik egy átlagos napod a műteremben?
– Mindig is szerettem kortárs jelenségekkel foglalkozni, és a festészeti hagyományok ápolását is nagyon fontosnak tartom.
Jóban-Rosszban, 2020, olaj vászon, 100x70 cm
Számos esetben szerepelnek a képeimen a digitális világból kiemelt feliratok, ikonok, glitchcsek, de a végeredmény mindig olaj, vászon technikával készül el. A pécsi évek alatt mindvégig másokkal osztoztam a műtermen, ezért megtapasztalhattam, milyen érzés közösségben dolgozni, és nagyon sok szép emlékem van ebből a korszakból. Ám az elvonultságban való alkotás sem jelent kisebb élvezetet.
Xeniál I., 2020, olaj, vászon, 50x50 cm
– Mi tölt fel, mivel kapcsolódsz ki? Hogyan jut egy képzőművésznek ideje a családja mellett még a kertre és a kecskékre is?
– Nagy kiváltságnak érzem, hogy egész évben aktívan tudok alkotni. Ez mellett az egyéb kötelezettségek mennyisége és milyensége évszaktól függően változik. Egy olyan apró családi gazdaságot alakítottunk ki, ahol tavasszal az ellések miatt a kecskéken van nagyobb hangsúly, illetve ez a veteményezés, metszés ideje. Nyáron az öntözést, gyomlálást, ősszel pedig a betakarítást és a nagy befőzéseket végezzük el. A téli időszak ilyen szempontból véve viszonylag nyugodt, ilyenkor többet festek.
Play, 2020, olaj, vászon, 100x70 cm
Prométheusz, 2021, olaj, vászon, 70x100 cm
– Milyen alkotásokon, terveken dolgozol, készülsz-e még idén közönség elé állni újabb művekkel?
– Nemrég fejeztem be egy háborús képet, amin elég sokat dolgoztam, és – úgy tűnik – maradok is a témánál még egy ideig. Az év végére pedig egy Londonban megrendezendő egyéni tárlat következik, amire nagy erőkkel készülök.
Kis Endre 1980-ban született a vajdasági Szabadkán. 2006-ban a Pécsi Tudományegyetemen diplomázott festészet szakon. Európa, Amerika és a Kárpát-medence számos pontján találkozhatott már a közönség a műveivel. Festészetében, plasztikai törekvéseiben folyamatosan jelen vannak az elmúlás, a változás, a negatív civilizációs hatások, környezetvédelem, bibliai történetek, társadalmi problémák, illetve ezekre próbálja felhívni a figyelmet, újraalkotni az egyensúlyából súlyosan kibillentett világunkat. A Derkovits-ösztöndíj, Kogart-díj, Magyar Állami Ösztöndíj, Hargitai Szalon, Aradi Biennálé díjak kitüntetettje, jelenleg a Székelyudvarhely melletti Patakfalván él és alkot.
Bálint Tamás
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!