Egy ételnek története van: Szász Kincső gasztronómiai tudásának gyarapításán is dolgozik

A fallabda mellett a gasztronómiában is jeleskedik a csíkszeredai Szász Kincső •  Fotó: Pinti Attila

A fallabda mellett a gasztronómiában is jeleskedik a csíkszeredai Szász Kincső

Fotó: Pinti Attila

Hároméves gasztronómiai egyetemet végzett el nemrég a nagy-britanniai Manchesterben, jelenleg pedig Franciaországban egy olyan mesteri képzést végez, amelyet a világ legjobb séfjeinek is elismerés birtokolni. Készül a két éven belül esedékes világbajnokságra junior séfként Románia képviseletében, és az ország leghíresebb séfje, Ciprian Nicolescu készíti fel. A fallabda világa mellett a csíkszeredai Szász Kincső a gasztronómiában is szemmel láthatóan a csúcsra tör.

-- Külsős szerző --

2021. december 19., 13:222021. december 19., 13:22

2021. december 19., 13:402021. december 19., 13:40

A 21 éves Szász Kincső neve leginkább a sportoldalak fallabda (squash) sportágának hasábjain szokott megjelenni. Sokan nem is tudják, hogy a Csíkszereda főterén felállított műjégpálya melletti büfében ő sürög-forog, és készíti el az ínyenc falatokat a karácsonyt megelőző időszakban. Magáneseményeken már megmutatta gasztronómiai tudását itthon, 3–4 fogással készült más-más tematikákban: mexikói, francia konyha vagy éppen steak-est. A nagyközönség számára azonban ez az első nagyobb szabású projektje.

„A jelenlegi, franciaországi képzés arról szól, hogy a legősibb francia recepteket elsajátítsuk. Ha ezeket megtanulod és tökéletesen el tudsz készíteni mindent, akkor a mestere vagy a séfszakmának” – világosított fel.

Csakis háztáji termesztésű, illetve helyi termelők alapanyagaival dolgozik a büfében, de többet szeretett volna nyújtani egy átlagos büfékocsinál.

„Egy étterem vagy büfé esetében nagyon fontos, hogy abból dolgozzunk, ami negyven kilométeres körzetben megtalálható. A Michelin-csillag odaítélése is ezen alapszik” – mesélte, helyreigazítva azt az általánosan téves megállapítást, hogy bár hatalmas szakmai elismerés a séf számára, de nem ő, hanem az étterem kapja a csillagot. Számára a sport és a gasztronómia tökéletesen összeférnek, hiszen így egészségesen tud táplálkozni úgy, hogy magának készíti el az ételeket.

Szász Kincső szerint a székely konyha változatos, és megvannak az erősségei •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Szász Kincső szerint a székely konyha változatos, és megvannak az erősségei

Fotó: Pinti Attila

Székelyföld és a világ

Meglátása szerint lenne igény a minőségi gasztronómiai élményekre a térségben is, amelyet leginkább az igények alakítanak. Székelyföld viszonylatában az éttermek hozzáállásával kapcsolatban úgy látja, a tendencia szerint az jellemző, hogy sok alapanyagot olcsón szerezzünk be, majd jó drágán adjuk el a kész terméket.

Idézet
„Véleményem szerint ez nem csak a nyereségről és magáról a kiszolgálásról kellene szóljon. Egy ételnek története van, ami gasztronómiai élményt kell nyújtson például egy kis bor társaságában. De tény, hogy vannak finoman elkészített ételek is egy-egy helyen”

– avatott be tapasztalataiba, miközben aktuális ajánlatát, egy adag sütőtökkrémlevest díszítgetett. Szerinte a székely konyha változatos és megvannak az erősségei. „Például a töltött paprika – amit akár bárányhússal is el lehetne készíteni –, a töltött káposzta, a kürtős kalács is különleges ízvilágúak, a házi kenyerek, a kolbászok és a sajtfélék világa szintén fantasztikus. Levesek terén a tyúkhúsleves vagy a káposztaléleves is az erősségünk” – méltatta a változatosságot a fiatal lány, aki bevallotta, világviszonylatban az ő esetében az ázsiai konyha viszi a prímet.

Arra is választ adott, hogy miért: „Indonéziában, Bali szigetén is elvégeztem két képzést az indonéz konyhára egy híres ausztrál séf segítségével. Ott nagyon sok zöldséget, rizset és halat használnak, számunkra érdekesebbnél érdekesebb kombinációkban. Például banánlevélbe töltenek egy kevés marhahúst, desszertként pedig a kókuszreszeléket barnacukorral összegyúrják és abból lesz egy süti ugyancsak banánlevélbe töltve” – elevenítette fel emlékeit. A járványhelyzet elején a világ második legjobb éttermébe, a koppenhágai Geraniumba ment volna dolgozni hét hónapig, de a koronavírus áthúzta terveit.

Megfordult még a világ 15. legjobb éttermének konyhájában is Moszkvában, de megjegyzi, amikor nem éppen egy világkupaversenyen van vagy gasztronómiai tudását gyarapítja külföldön, szívesen elfogadja édesanyja főztjét is.

A csíkszeredai büfékocsiban olyan fogásokat kínálnak, amelyek közel állnak a helyi igényekhez •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A csíkszeredai büfékocsiban olyan fogásokat kínálnak, amelyek közel állnak a helyi igényekhez

Fotó: Pinti Attila

Büfés kínálat

Csíkszereda központjában az általa csak Jégbüféként nevezett kiszolgáló kocsiban olyan ételeket részesít előnyben, amelyeket az átlagember is meg tud fizetni és szívesen elfogyasztja. „Volt már sütőtökkrémleves kenyér- és kolbászmorzsákkal, illetve borsó mikrozöldekkel, továbbá kézművessajt-válogatás pezsgővel, de sajttal és kolbásszal töltött burgonyát is kínáltunk már. A továbbiakban többek között gombakrémleves savanyított gombával és kenyérmorzsákkal, almás rétes és muffinkülönlegességek vannak tervben” – sorolta a kínálatot Kincső, akinek nem titkolt, hosszú távú terve egy saját étterem működtetése.

A gasztronómián belül a fine diningot részesíti előnyben, amely a megszokottnál kisebb adagokból felépített, 6–8 fogásból álló menüsor, amelyben kifogástalan alapanyagokból elkészített, különlegesen ízletes ételek szerepelnek gyönyörű tálalásban.

Különleges vendég

„Magyarországon nincs ennyi jó dolog, mint itt. Ezt a meghívottam, Akács István séf is nagyra tartotta. Ő pár napig itt is tartózkodott Csíkszeredában, és segített nekem a büfé elindításában” – tette hozzá a lány, megemlítve, hogy a séffel a budapesti, két Michelin-csillagos Onyx étteremben ismerkedett össze, ahol hét hónapig dolgozott.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

 Mivel beszélgetésünkkor már hazautazott, csak telefonon értük el Akács Istvánt, aki a baráti viszonynak köszönhetően fogadta el Kincső meghívását, hiszen még sosem járt a térségben.

Idézet
 „Az erdélyi emberek büszkék lehetnek saját termékeikre, amelyeket színesen mutatnak be. Kóstoltunk zsírban sütött krumplit káposztalével és hagymával, az nagyon finom volt. Összpontosítanak az ottaniak arra, hogy kezeletlen, saját termesztésű alapanyagokat használjanak, ami hatalmas dolog”

 – méltatta a székely konyhát Akács István, aki a világ legjobbjának tartott étteremben, a koppenhágai Nomában három hónapos gyakorlati munkán is részt vett. Ízlett neki a miccs és a töltött káposzta is, Csatószegen pedig krumplis, kovászos házi kenyér sütésén vehetett részt. Ötnapos itt-tartózkodása alapján azt a következtetést vonta le, hogy a székelyek tiszta ízekkel dolgoznak, és nem bonyolítják túl az ételeiket. „A dán éttermek évekkel ezelőtt kezdték el a helyi alapanyagok intenzívebb használatát, amire Erdélyben már több helyen is odafigyelnek. Másfelől a tartósítás eljárásának fontossága a mai vendéglátásban egy nagyon számottevő tényező. És ez Erdélyben szintén nagyon jól működik” – emelte ki a séf. 

 Korpos Attila

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot december 15-én.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei