Égő lármafák fénye költözött képeinkbe – Beszélgetés Hlavathy Károly fotóművésszel

„Képpé formálva, amit a fényképezőgép megörökített, mondom el mindazt, amit éreztem és láttam. Fotós létem egyfajta számadás négy évtized »látvajáró« vándorlásaim időszakáról – vallja Hlavathy Károly a fotográfusi pályájáról.

2020. január 13., 18:182020. január 13., 18:18

Hlavathy Károly •  Fotó: Facebook/Hlavathy Károly

Hlavathy Károly

Fotó: Facebook/Hlavathy Károly

„Képpé formálva, amit a fényképezőgép megörökített, mondom el mindazt, amit éreztem és láttam. Fotós létem egyfajta számadás négy évtized »látvajáró« vándorlásaim időszakáról – vallja Hlavathy Károly a fotográfusi pályájáról.

2020. január 13., 18:182020. január 13., 18:18

– Honnan indult ez a vándorlás?

– Gyermekkoromban festőművész szerettem volna lenni, példaképem Laci bácsi volt, a falusi mozigépész. Hegyvidéki tájakat, házikót, kis patakot, rajta apró hidat, legelésző őzikéket és egyéb giccsfestészeti alkotásokat festett az újonnan épült házak tornácainak falára. Édesapám mellett viszont (aki tanító bácsi, és jól rajzolt) idővel megértettem, hogy nekünk miért nincs őzike a falon, valamint csillámüveges vakolat a homlokzaton.

A középiskolában aztán felfedeztem a műszaki rajzot. Egy ideig kacérkodtam a műépítészet gondolatával, de belátva, hogy rajztehetségem oda nem elég, az építőmérnöki kar mellett döntöttem. 16 éves koromban kaptam az első fényképezőgépemet. Fotóztam, érdeklődtem, tanultam, és

Idézet
idővel rájöttem, hogy a gép lehet „az ecset”.

Értelmet kapott a fotográfia, mely később szenvedéllyé, életformává alakult.

Vasárnap (a Sziget kiállítás anyagából) •  Fotó: Hlavathy Károly

Vasárnap (a Sziget kiállítás anyagából)

Fotó: Hlavathy Károly

– Feltűnően szerteágazó az érdeklődési területe, szociofotók, aktok, portrék, tájképek, az épített örökség visszaadása jelzik útját. Hol talál rá a témára?

– Visszautalnék a vándorlásaimra, azok alakítottak. A Szatmár megyei Szaniszló 1955-1970 között többségében svábok lakta település közel a magyar határhoz. Tanító család gyermekeként tanultam a helyi iskolában, jártam tavaszi akácerdőben, égető forróságban búzatáblákon, sárga homokdűnékre ültetett szőlősben, dinnyeföldeken.

Idézet
Az ezt követő nagykárolyi gimnáziumi éveket meghatározta a világszerte lázadó fiatalok béketüntetése a szeretet és szabadság jegyében. Kettészakadt a világ.

A határ mentén teljes volt a kulturális emigráció. Magyarországi rádióból hallgattunk zenét, magyar televízióban néztük a másokról szóló híreket, kisútlevéllel Debrecenbe jártunk „csencselni”, és Pestre szöktünk koncertre, moziba, múzeumba. Majd a katonaévek következtek Désen, a román népi hadsereg az erőfitogtatás intézménye, a kaszárnya a kiszolgáltatottság, a félelem, a diszkrimináció, az ok nélküli megtorlások színhelye.

1975-80 között a műszaki egyetemi évek következtek, ekkor Kolozsvár az erdélyi magyar diákság szellemi mentsvára volt. A diáknegyed fergeteges élete magával ragadott, belesodort az érzelmek örvényeibe, a nagyváros forgatagából a nyugati szigethegység kies tájain át a diák fotóklubba. A pihenés vagy kikapcsolódás nyugalmát és a nyári nagykirándulások szabadságát keresztezték a szocialista nevelőmunka táborai, a hősies diákélet önrendelkező, önellátó, önkritikus, öndicsérő és önbutító kötelező momentumai.

Idézet
A fotóklub alkotóműhely volt, ahol a felgyűlt „kimondhatatlan” a kifejezés útjait kereste.

Végül a Székelyföld 1980-tól a hagyományőrző, nemzeti identitásukat vállaló, szülőföldjükhöz ragaszkodó szabad emberek földje. Négy év alatt kivitelezett ötéves terveket teljesítettünk, és közben esztelenül bontottunk és romboltunk: házat, templomot, iskolát és várat. A pusztítás és pusztulás fenyegetettsége, a félelem, az öttagúra gyarapodott családom, mindennapjainak bizonytalansága ráncolt és keményített éveken át. A vers, a dal, a könyv volt a fegyvere az ellenszegülőnek, és mi megtanultunk olvasni a sorok között, égő lármafák fénye költözött akkori képeinkbe.

Felszín •  Fotó: Hlavathy Károly

Felszín

Fotó: Hlavathy Károly

Látvajárás

– Mi inspirálja?

– A tanulás, az alkotócsoportok (fotóklubok) ösztönző ereje, az építőmérnöki munkával járó rengeteg terepezés vezetett a tudatos „látvajárás” elsajátításához. Meglátni, kiválasztani, dönteni és exponálni.

Idézet
Kezdetben a megörökítés, a mentés és megmentés gondolata kísért.

Jártam templomok, kúriák, iskolák, malmok, parasztházak, sírkövek között, és néztem szét a tájba templom tornyából, vár faláról, patak partjáról. Félénken pillantottam be résre nyitott kapun, kivilágított ablakon, nyitott templomajtón udvarba, házba. Zavartan köszöntöttem a velem szembejövő falusi embert vagy szólítottam meg a padon ülő nénit. Évszázadok történetét őrző falakat, beléjük szövődő emberi sorsokat, útját kereső vándort, halottaink zaklatott, háborgó lelkét, és fájó fájdalmat láttam.

Városon lakom, és a falut választottam fotózásaim helyszínéül. Mert akkor szeretek igazán fényképezni, ha otthon és jól érzem magam. Otthon, ahol az emberek köszönnek egymásnak az utcán. Otthon, ahol idős emberek arcán régi ismerősök és barátok vonásait vélem felfedezni. Otthon, ahol egy baktató lovasszekér néhai poros utcák emlékét idézi fel, és jelentéktelennek tűnő apró dolgok tűnnek elő. Otthon, a faluban, ahol nincsenek gazdátlan kutyák!

A templom (a Ködkísérők sorozatból) •  Fotó: Hlavathy Károly

A templom (a Ködkísérők sorozatból)

Fotó: Hlavathy Károly

Szemfedő ablakok leomlott falak előtt

– Mennyire valós még ez az idilli falukép?

– A székelység ittlétének, múltjának és jelenének élő bizonyítéka a falu, azáltal, amit hagyatékként magában hordoz. Sorsának, fennmaradásának vagy pusztulásának kérdése újra időszerűvé vált. Olyan pusztulás fenyegeti, amire talán nem is gondoltunk volna akkor, amikor a hatalom buldózerekkel támadt a falvainkra.

Idézet
Most mi folytatjuk a munkát: lebontjuk a nagytata házát, „átépítjük” a legszebb kúriát, „felújítjuk” a régi iskolát, a középkori templomunk falát.

Háromszék épített örökségét 247, jegyzékbe foglalt épület képezi. 2003 júliusában az inventárium újabb kiegészítésre szorult, több esetben a „lebontották”, „átépítették” vagy „összedőlt” jelzőkkel kell illetni egy-egy objektumot. Annak, amit építünk, jogos tulajdonosai vagyunk. Amit eleink építettek és ránk hagytak, felelős megőrzői, gazdái lettünk. Óvjuk, gondozzuk, ami reánk van bízva, mert szigorú számadással tartozunk a minket követőknek arról, amit „őrségünk” ideje alatt cselekedtünk.

Idézet
Különös jelentősége van az ablakoknak.

Utcára néznek a házak és látnak minket. Ha egy sötét szobába egy keskeny résen át fény szűrődik be, a szembéli falra vetíti a kinti világ valós, de fordított képét (camera obscura). Így képezi a falra az ablak az előtte történő, múló valóságot. Ezért a ház belseje kettős létet él. Egyet, a valóst, a benne lévőkét, álló, múló mivoltukban, és egy másikat, a falra vetített, fordított képét a kintinek. A záródó ablakok szimbolizálják, az ijesztő látvány elől úgy menekül az ember, hogy eltakarja a szemét. Háza belső létét, otthona meghittségét úgy akarja óvni, hogy zsalugáterrel takarja el az ablakot. Szemfedő, halott az ablak, ha a mögötte álló fal leomlott.

IGEN •  Fotó: Hlavathy Károly

IGEN

Fotó: Hlavathy Károly

Stúdió és akt

Külön műfaj, talán az egyik legnehezebb. Nem véletlenül kötelező „tantárgy” a művészi okulásban. Az aktfotó nem tárgyi megközelítésben válik gondolattá a fotós elméjében.

Idézet
Számomra az alany nem modell, hanem munkatárs, a stúdió sem stúdió, hanem műhely, és csak a közös munkánkból készülhet igazán jó portré vagy aktfotó.

Az akt nem a leplétől megfosztott ruhátlan test, nem a megszeppent arc zavart tekintete, nem a feszengő görcsös póz, nem a jóérzés határait sértő, bájakkal kecsegtető magamutogatás, nem az öltözék alól kifürkészett meztelenség, nem az intimitásában turkáló, szenzáció-hajhász fotós munkája. Az aktfotó felfedezés, a szem elől rejtett világgal való találkozás, tisztelettel való megközelítése az anyagnak, testnek és léleknek.

Spirál •  Fotó: Hlavathy Károly

Spirál

Fotó: Hlavathy Károly

– Miképp maradhat meg a fotózás ma művészetnek, hogy ha a technika már mindenki számára elérhető? Hogyan juttatható el a közönséghez a fotóművészet ekkora zajban?

– A fotográfia új évszázadát éljük. Manapság nincs olyan pillanata egy napnak, hogy valahol ne csattanjon egy zárszerkezet, ne rögzítsen egy képet egy fényérzékeny felület. Elszaporodtak és hozzáférhetővé váltak a képrögzítő eszközök, tömegjelenség lett a fotózás. Jó hír, hogy a fényképező emberek között mind több az olyan, akiben fokozódik az igényesebb fotográfia iránti érdeklődés. Emiatt válnak szükségszerűvé a fotós közösségek, fotóklubok, alkotócsoportok.

Idézet
A klub számunkra fórum, lehetőség arra, hogy alkotásainkon keresztül magunkra találjunk a fotóművészetben.

Törekvésünk a tartalmi fotográfia irányába terelni a tudásunkat.

Zuhanás (a Zuhanás sorozatból) •  Fotó: Hlavathy Károly

Zuhanás (a Zuhanás sorozatból)

Fotó: Hlavathy Károly

– A Mohos fotóklubnak nem csupán elnöke, alapítója is volt évtizedekkel ezelőtt…

– A Mohos S egy sepsiszentgyörgyi és környékbeli fotósokból álló nyitott alkotóműhely. A tagságért semmilyen feltételnek vagy próbatételnek nem kell eleget tenni.

Idézet
Egy élő, közvetlen emberi kapcsolatokra épülő közösség vagyunk. Aki nálunk jól érzi magát, társakra talál a fotográfiában.

Nem oktatunk, nem képzünk profi fotósokat. Közösen tanulunk, és segítünk egymásnak a tartalmi-képi alkotás irányába terelni fotós tudásunkat. Negyvennél is több nyilvántartott tagunk van, legalább a fele aktív. 32 éves a klub, kiállításokkal jelentkezünk minden évben, a képeket szerzőnkénti csoportosításban állítjuk ki, nem zsűrizünk.

Fénycsapda •  Fotó: Hlavathy Károly

Fénycsapda

Fotó: Hlavathy Károly

Minden év augusztusában (Toró Attila szervezésében) van Szentgyörgyön egy nagy szabadtéri kiállítás a városközponti Erzsébet parkban, a Magyar Fotográfia Világnapja tiszteletére. Több fotóklub több száz fotója lóg a fák között kifeszített spárgákon, ezernyi néző sétál a képsorok között. Az idén Szentgyörgy adott helyet a Székelyföldi Fotóklubok Szemléjének is a Visor fotófesztivál keretein belül, amelyen 19 kiállított képpel vettünk részt.

Nem vagyok versenyfotós, a klubot sem ebbe az irányba terelem. Az egyéni látásmódok kialakulását, a sokszínűséget pártolom és segítem. Többre nem futja, mert a tervezőmérnöki feladataim kellőképpen igénybe vesznek. Három évtized alatt már belefehéredtem, de nagyon szeretem a klubtársaimat, a baráti hangulatot, közös rendezvényeinket, hétvégi családos kirándulásainkat.

Hazafelé (a Sziget kiállítás anyagából) •  Fotó: Hlavathy Károly

Hazafelé (a Sziget kiállítás anyagából)

Fotó: Hlavathy Károly

Hlavathy Károly 1955-ben született a Szatmár megyei Szaniszló községben, Sepsiszentgyörgyön él és alkot. Építőmérnökként végzett, fotóművészeti pályáját számos egyéni kiállítás fényjelzi, a háromszéki fotósélet meghatározó személyisége, a helyi Mohos fotóklub elnöke. A Romániai Fotóművészek Szövetsége, a Magyar Fotóművészek Világszövetsége, a sepsiszentgyörgyi Gyulai Ferenc fotóművészeti egyesület, az EPHAP (nemzetközi alkotócsoport) tagja.

Bálint Tamás

Interjúnk eredetileg a Krónika és a Székelyhon napilap Előretolt Helyőrség című, 16 oldalas irodalmi-kulturális mellékletének legfrissebb számában látott napvilágot január 13-án.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba