Fotó: Gecse Noémi
Hatalmas feladat vár a harmadosztályos FK Csíkszeredára a labdarúgó-Román Kupa negyeddöntőjében: csütörtökön este nyolc órakor a címvédő CS U Craiova együttesét fogadja. A Székelyhon napilap mellékleteként megjelenő Erdélyi Sport különszáma nagy teret szentelt a találkozónak. Szondy Zoltán klubelnök a szervezési nehézségekről mesélt.
2019. február 27., 08:102019. február 27., 08:10
– Milyen feladatokkal szembesült az FK Csíkszereda a Craiova elleni kupameccs előtt?
– Nem vagyunk mi rossz viszonyban a román szakszövetséggel, de ez a Román Kupa számunkra olyan kihívásokkal járt, amelyekkel nem kellene szembesülnünk. Az ország labdarúgóéletének második legfontosabb rendezvénye ez, amelyen bárki részt vehet.
A másodosztályos vagy harmadosztályos klubok nem nagyon tudnak megfelelni ennek az elvárásnak. Az éjszakai világítás kérdése az egyik, ezt a Dinamo elleni nyolcaddöntő alkalmával már tárgyaltuk. Nekünk folyton éjszakai világítást kell bérelnünk, mert a tévétársaságok nem hajlandók tudomásul venni, hogy a klubok döntő többségének nincs kivilágítva a pályája, mivel nincs erre szüksége, hiszen például a harmadosztályos mérkőzéseket nem is szabad este játszani. Ez pedig óriási költségekkel jár.
– Mi volt a másik probléma?
– A másik probléma az időpont és az időjárás. A szövetségnek még a sorsolás előtt jeleztük, hogy irreális február 28-ára mérkőzést tenni. Ennek semmi köze nincs a globális felmelegedéshez vagy a globális lehűléshez.
Mi ezt jeleztük, kértük, hogy halasszák el a mérkőzésünket legalább két héttel, vagy ha ebben az irreális időpontban kell játszanunk, akkor a déli órákban legyen megtartva a meccs. Visszautasítottak, a tévékkel kötött szerződésekre hivatkozva.
Visszautasítottak, és két hete felhívták a figyelmünket, hogy mivel Craiovánál sok válogatott futballista játszik, tegyünk meg mindent, hogy a gyepszőnyeg jó állapotban legyen. Ez megint egy baromság, mert február 28-án nincs ahogy jó állapotban legyen a gyepszőnyeg. Persze meg lehetne oldani, vannak technikai megoldások, mint például a melegített gyepszőnyeg. De ezek szintén értelmetlenek, hiszen a harmadosztályban havazás esetén elhalasztják a fordulót.
Nekünk az egyik ok, amiért nem sikerült a tavalyi tavaszi idény, az az volt, hogy hazajöttünk az edzőtáborból, rákészültünk a bajnokságra, aztán a havazás miatt három héttel elhalasztották a bajnoki rajtot. Tehát akárcsak az esti világítás, ez a pályafűtés is hiába lenne meg nekünk, mivel mi nem számíthatunk arra, hogy minden évben bejutunk a Román Kupa legfelsőbb szakaszaiba. Az embereink dolgoznak, megpróbálják megoldani, eltakarítottuk a jeget, beszereztünk egy fóliát, letakartuk a gyepszőnyeget. De az időjárás – hangsúlyozom, február van – nem segít.
– Voltak változások a keretben. Erősödött a csapat?
– A Dinamo elleni mérkőzés kezdő tizenegyéből öt játékos nem tud pályára lépni. Nem lesz itt Fabio, aki családi okokra hivatkozva elment, nem játszhat Magyari és Eder, akik piros lapot kaptak a Dinamo elleni nyolcaddöntőn, és nem lesz Jebari, illetve Györgyi, akik sérüléssel bajlódnak. Érkezett egy ügyes hátvéd Magyarországról, jött az újvidéki partnerklubunktól, Topolyától egy szerb középhátvéd, és szintén Magyarországról egy középpályás (Nemes Milán, Slobodan Lalic és Nikola Pantovic – szerk. megj.).
A Craiova ellen majd kiderül, hogy mennyit érnek.
Attól függetlenül, hogy vannak-e hiányzóink vagy sem. A CS U Craiova a román bajnokság egyik legjobb csapata.
– Mivel volna elégedett a klubelnök a kupameccs után?
– Azzal volnék elégedett, ha a mérkőzés botrány nélkül érne véget, és ha a kilátogató nézők elégedetten mennének haza. Minden kupameccsünk előtt elmondtam, ezúttal is kihangsúlyozom, hogy
Örvendünk, hogy a kupában idáig jutottunk, boldogak és büszkék vagyunk erre, de számunkra a bajnokság az elsődleges.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!