Bezzeg a mi időnkben? „A mai fiatalokról”, túl a sztereotípiákon

Bezzeg a mi időnkben? „A mai fiatalokról”, túl a sztereotípiákon

Nem igaz, hogy érdektelenek minden iránt. A titok nyitja abban rejlik, hogy megfelelő módon szólítsuk meg a fiatalokat

Fotó: Haáz Vince

Egész nap a telefonjukat bámulják, nincsenek terveik, jövőképük, nem akarnak dolgozni, nem érdekli őket semmi: rá lehet húzni ezeket a kijelentéseket egy egész generációra? Lehet-e egyáltalán közeledni a mai fiatalokhoz? És ha igen, hogyan? Az ifjú generáció tagjaival foglalkozó szakemberekkel arra kerestünk válaszokat, hogyan viszonyuljunk ahhoz a – felnőttek által – sokat hangoztatott kijelentéshez, miszerint a mai fiatalokat nem érdekli semmi.

Péter Beáta

2020. március 28., 15:012020. március 28., 15:01

A generációk közötti különbségek megléte természetes bármilyen társadalomban, és vannak olyan sajátosságok, amelyek mindig is jellemzők voltak az ifjúságra. Ugyanakkor

van néhány olyan jellemvonás, amely társadalmi, gazdasági, fejlődési és technikai szempontból is újnak számít, és ezeket a mostani fiatal generáció tagjainál látjuk legerősebben megnyilvánulni

– magyarázza Gergely Orsolya szociológus, a Sapientia EMTE csíkszeredai Társadalomtudományi Tanszékének egyetemi adjunktusa, aki egyetemi oktatóként többnyire 19–25 évesekkel kerül napi kapcsolatba.

Az oktató sokkal inkább a pozitívumokat látja a diákokban. „Biztos, hogy vannak negatívumok is, amelyeket ilyen-olyan helyzetekben tapasztalnak a felnőttek a fiatalokkal kapcsolatban, de mindig óvatosnak kell lenni, hogy ne egy egész generációra húzzuk rá azt, amit egy-két személynél tapasztalunk. Nagy különbség van abban is, hogy az adott fiatal hol él, milyen ingerek érik, mert nehéz összehasonlítani egy bukaresti vagy kolozsvári nagyvárosi tizenévest egy kisvárosi, falusi térségben élővel. Ilyen szempontból is lehetnek másféle tapasztalataik az embereknek, attól függően, hogy épp kire látnak rá” – hívta fel a figyelmet Gergely Orsolya.

Milyenek a mai fiatalok?

A kutatások eredményei arra mutatnak rá, hogy a mai fiatalokat alapvetően kevésbé érdekli a politika, viszont ha megfelelő módon szólítják meg őket, akkor ez a téma is foglalkoztatja őket. Ugyanakkor ami igazán felkelti az érdeklődésüket, az például az önkéntesség, sokan tevékenykednek civil szervezeteknél, szeretik kipróbálni magukat különböző területeken. Erős kalandvágy él bennük, de ez végső soron minden fiatal generációra jellemző.

Idézet
Ne felejtsük el, hogy őket a mostani felnőttek nevelték, és éppen az aktuális társadalom részéről kapják azt az üzenetet, hogy »amíg fiatal vagy, addig kell sok mindent megcsinálni«. És még csodálkozunk, hogy ők mindent gyorsan akarnak”

– hangsúlyozta a szakember.

A szociológus arra is kitért, hogy a fiatalokat különösen foglalkoztatja a párválasztás – mint ahogy ez régen is volt. Az idősebbek talán azon csodálkoznak, hogy manapság interneten ismerkednek a fiatalok – egy ideje valóban megváltoztak a párkeresési, pártalálási mechanizmusok, gyakorlatok. „Ez most az aktuális platform, kommunikációs csatorna. Eközben a kisebb, lokális társadalmak is sokat színesedtek, mozaikszerűvé alakultak. Régebben egy településen mindenki ismert mindenkit, most jóval elszigeteltebben élnek az emberek, nem mindannyian egy közös helyre járnak, ezek az új platformok pedig kissé megkönnyítették az ismerkedést. Valószínű, hogy kicsit nehezebb is számukra a párkeresés, mert erre nincs mintájuk – ők az előfutárok, akik megmutatják, hogy így lehet ismerkedni” – magyarázta Gergely Orsolya.

„Ne várjuk el, hogy odaálljanak és tapsoljanak”

A fiatalok érdeklődési köréhez egyre inkább hozzátartozik a nonprofit szféra is, illetve ők már könnyebben érzékenyíthetők a társadalmi problémák és egyenlőtlenségek iránt. „Érdeklik őket a más kultúrák – ebben is van egyfajta kalandvágy.” Erőteljesen jelen van az elfoglaltságaik között a sport és az egészségtudatosság is. Gergely Orsolya úgy látja, a fiatalok könnyen tudnak azonosulni élettörténetekkel, emberi sorsokkal, ha megfelelő módon szólítják meg őket.

Idézet
A szolgalelkűség nem jellemző rájuk. De nem is azt akarjuk, hogy itt egy szolgalelkű társadalom legyen. Akkor ne várjuk el azt, hogy csak azért, mert a hatvan- és ötvenévesek így tartanák helyesnek, a tizenévesek is szépen odaálljanak és tapsoljanak, amikor kell”

– magyarázta az egyetemi oktató.

Gergely Orsolya úgy látja, ahhoz, hogy érdekeltté, érzékennyé tegyük ennek a generációnak a tagjait, úgy kell megfogalmazni az üzeneteket, hogy azt érezzék, ők nem csupán díszletnek vannak ott, hanem fontosak a vezetőknek, a politikusoknak, lényeges, hogy például fiatalok is legyenek egy adott rendezvényen.

„Az elvárásokat kell egy kicsit alakítanunk, hogy ez a magától értetődő, alázatos cselekvés ne legyen elvárás. Senkitől sem helyes ezt elvárni. Gondolkodó, értelmes, érdeklődő embereket szeretnénk, akiknek van cél a fejükben, és azért dolgoznak. Én nagyon sok ilyen fiatalt látok, akit megszólítottak, és tevékennyé, aktívvá vált. Nem helyes elvárni, hogy feltétlenül ugyanúgy csináljanak mindent, ahogy a szülők, nagyszülők elvárják. Gondoljuk el: mi mindig úgy viselkedtünk, ahogy a szülők elképzelték? És az is jusson eszünkbe, mekkora teher volt az, amikor nem tudtunk megfelelni” – hívta fel a figyelmet.

Az egyetemi oktató hangsúlyozta, a mai fiatalok is nagyon sokfélék, nem lehet egyértelmű állításokat megfogalmazni velük kapcsolatban.

Idézet
A nyitottság és a bizalom a kulcs.

Nem lehet egy generációt berakni egy fiókba, hogy ők ilyenek és kész. Főként mivel ők nagymértékben a felnőtt társadalom lenyomatai, mi neveltük, mi tanítottuk.”

Galéria

A sokat kritizált digitális világot a mostani felnőttek teremtették meg a mai fiatalok számára

Fotó: Pixabay.com

Mik lesznek, ha nagyok lesznek?

A fiatalabb, középiskolás generáció tagjairól valamivel árnyaltabb képet kapunk Zsigmond Zsuzsannától, a múlt év végén Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában megtartott Karrier Napok szervezőjétől. A Centrum Studiórum Egyesület és a Székelyföldi Diákigazolvány projekt működtetői által szervezett rendezvénysorozaton a diákok közvetlen kapcsolatba kerülnek a szakmájukban sikeresen elhelyezkedett szakemberekkel. A két megyeszékhelyen összesen 714, 11. és 12. osztályos diák vett részt a különböző területekről érkezett szakemberek előadásain és a beszélgetéseken. A fiatalok a jövőképükkel kapcsolatos, továbbtanulási szándékaikra vonatkozó kérdőíveket is kitöltöttek, ezeket nemrég értékelték ki.

„Nem tudom, mennyire vették komolyan, esetenként az volt az érzésem, hogy magasról tettek rá. Volt olyan, aki beírta a politológiát, az építészetet és a csillagászatot, három teljesen eltérő szakirányt. Olyan is van, aki fejleszteni szeretné magát, de nem tudja, milyen irányba, de a fontos az, hogy pénzt hozzon. A kérdőívek alapján sokaknál az derült ki, hogy a tizenkettedik osztály első félévének végén tudja, hogy tovább szeretne tanulni, de azt nem, hogy milyen irányba indulna” – mutatott rá Zsigmond Zsuzsanna.

A kérdőívet kitöltő diákok 45,8 százaléka határozottan tudja, hogy orvos, jogász, bölcsész vagy gyógypedagógus akar lenni, és több mint 50 százalékuk egyelőre tapogatózik, tudja, hogy fejleszteni szeretné magát, de azt nem, hogy hol.

Idézet
Például azt tudja, hogy Kolozsvárra szeretne menni, mert ott csuda jó a diákélet, de nem tudja, hogy milyen egyetemen, milyen szakon szeretne tanulni”

– magyarázta Zsigmond Zsuzsanna. Körülbelül 16 százalékuk tanulna tovább itthon – Csíkban, Szentgyörgyön –, és kicsivel több mint harminc százalékuk akar külföldön tanulni, a többiek Marosvásárhelyt, Kolozsvárt részesítik előnyben. Ha például a grafika szakról van szó, akkor Nagyváradot választják, ha az orvosi vagy a színművészeti kerül szóba, akkor Marosvásárhelyt. A külföldi továbbtanuláson gondolkodók közül Csíkszeredában három, Sepsiszentgyörgyön egy diák nevezte meg pontosan az egyetemet és a szakot.

„Az az érzésem, hogy nem jutunk el ezekkel a rendezvényekkel azokhoz a diákokhoz, akik pontosan tudják, mit akarnak. A csíkszeredai Karrier Napok után picit erősebben éreztem azt, hogy a keresőknek lehetőséget adtunk, válaszokat kaptak. Igaz, a három nap alatt olyan előadásokat is meghallgattak, amelyek nem igazán érdekelték őket, de ez is segít a döntésben, hogy esetleg azt a szakot ne válassza. Visszajelzések érkeztek arra vonatkozóan is, hogy a szakemberek olyan alapinformációkkal látták el őket, amelyekkel határozottabban mennek neki a jövőnek” – osztotta meg a rendezvényszervező.

Érdekességként megemlítette: míg tavaly legtöbben azt hangsúlyozták, hogy magyar nyelven szeretnének továbbtanulni, ezúttal a magyar mellett megjelölték az angolt és a románt is.

„Többen is jelezték, hogy a belügyben dolgoznának: rendőrség, tűzoltóság, katonaság. De azt is hozzátették: azért választanák ezt, mert tudják, hogy korán nyugdíjba mennek, nem kis juttatással. Én nagyon remélem, hogy ez csak egy része a diákoknak, akiket mi elértünk. Mert ha megnézzük, sok fiatal tevékenykedik különböző egyesületekben, sok fiatal vállalkozó van, nem igaz, hogy a fiatalokat nem érdekli semmi” – fogalmazott Zsigmond Zsuzsanna. Most egyébként azt fontolgatják, hogy a 11–12. osztályosok helyett a 9–10. osztályosokat szólítanák meg hasonló rendezvényekkel, hogy a diákok már ifjabb korban láthassák a lehetőségeket, hallhassák szakemberek véleményét.

„Na és a felnőttek?”

„Miért, a felnőtteket mi érdekli? Az anyagiakon és a gagyi tévéműsoraikon kívül?” – kérdezett vissza Asztalos Lehel szociálpedagógus, pszichológus, amikor a témáról érdeklődtünk. A székelyudvarhelyi szakember úgy véli, határozottan téves feltételezés, hogy a mai fiatalokat nem érdekli semmi. „Én szakközépiskolában dolgozom, nem elit válogatott, de van néptánccsoportunk, ahová 25–30 gyerek jár, van kórusunk, vannak diákjaink, akik az Üvegfigurák színjátszókörbe járnak, van kosárlabdacsapatunk, kézilabdacsapatunk, női és férfi focicsapatunk. Mindez minimum száz diákot vonz be.

Idézet
Sok minden érdekli őket. Esetleg nem az érdekli, amit mi elvárnánk felnőttként”

– szögezte le Asztalos Lehel. A pedagógus azt is elmondta, néha az az érzése, hogy az iskolában, a tananyaggal, a tantárgyakkal szemben van egyfajta érdektelenség a diákokban, és ez talán nem véletlen. „Egyrészt olyasmit akarunk megtanítani, aminek nagy részét soha nem fogják használni, és az nem elég egy tizenéves fiatalnak motivációként, hogy »tanulj, fiam, mert ez kell az érettségire«.” Szerinte ugyanakkor

az információátadás legunalmasabb, legbanálisabb módja az iskolában történik.

„Bemegyek tanárként, állok a katedránál, mondok, mondok, mondok, és elvárom, hogy figyeljenek és érdekelje őket valami olyan, amiről ők is tudják, hogy annak az információhalmaznak a nyolcvan százalékát soha nem fogják használni.”

Rámutatott, az adott információt a diákok máshol, másként keresik meg, számukra közérthetőbb, hozzáférhetőbb, elfogadhatóbb módon. Asztalos Lehel úgy véli, a titok nyitja abban rejlik, hogy megfelelő módon szólítsuk meg a fiatalokat, és a felnőttek próbáljanak közelíteni hozzájuk, mert a gyerekek, a fiatalok nyitottak a világra, ugyanúgy, mint minden ifjú generáció.

„Eleve ha az életkori adottságokat, a tizenéves kor sajátosságait nézem – az érdeklődés, a nyitottság, az új megismerésére való törekvés –, butaság kijelenteni, hogy a fiatalokat nem érdekli semmi. Nagyon is kíváncsiak, csak más jellegű dolgok érdeklik őket, mint a felnőtteket.

Idézet
Ők már tapasztalják azt, hogy nem feltétlenül az a fajta tárgyi tudás szükséges az érvényesüléshez, mint ami esetleg 40–50 évvel ezelőtt, nem feltétlenül az iskolai végzettségen múlik a sikeresség, és itt nem az anyagiakra gondolok, hanem arra, hogy jól érezze magát a bőrében felnőttként.

Visszagondolva a mi diákkorunkra, közöttünk is csak néhányan voltak, akiket sok minden érdekelt egy generáción belül. Úgy, ahogy a felnőtt társadalomban is egy szűk réteg az, amely nagyon érdeklődő, nyitott, befogadó a másra, aki kíváncsi, aki kultúremberként jön-megy a hétköznapokban” – fejtette ki a székelyudvarhelyi pedagógus.

Galéria

Az önkéntesség nagyon sok fiatalt érdekel. Szeretik kipróbálni magukat különböző területeken

Fotó: Barabás Ákos

Nincs új a nap alatt?

Ferencz-Salamon Alpár, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója is azon a véleményen van, hogy a klasszikus pedagógiai eszközökkel ma már szinte lehetetlen megragadni a fiatalok érdeklődését, és ilyen helyzetben talán nem is elképzelhető konfliktusmentes diák-tanár – vagy tanár-szülő – kapcsolat. „Minden bizonnyal az ilyen vagy hasonló helyzetekre az első reakció a felnőtt részéről, hogy »a mai fiatalokat nem érdekli semmi«” – mutatott rá. A pedagógus ugyanakkor úgy véli, ilyesmi nem először és nem is utoljára fordul elő, hiszen minden generációnál, illetve generációváltásnál felvetődő probléma ez, minden generáció a nála fiatalabbat úgy értékeli, hogy őket nem érdekli semmi.

„Azt mondják egyes kutatók, hogy felnőtté válásunk útján – némelyek már fiatalként, akár a húszas éveik végén, mások kicsivel később – elveszítjük fejlődő gondolkodásmódunkat, vagyis azt a képességünket, hogy a világ és a körülöttünk lévők változásaira, így a fiatalabb generációk számunkra különleges vagy érthetetlen szokásaira nyitottak, alkalmazkodóbbak legyünk” – fejtette ki. Ennek nyomán

észrevétlenül merev gondolkodásúvá válunk.

„Pedagógusként ezt magamon is tapasztalom, sőt nagyon sokat foglalkozom azzal, hogy a folyamatot lassítsam vagy ellensúlyozzam. Nagyon sok és intenzív erőfeszítésre, odafigyelésre, önértékelési képességre van szükségem, hogy ezt valamilyen szinten visszafordítsam. A mi szakmánkban ez óriási kihívás, hisz valahol a mi feladatunk mindezt megcáfolni, ez ellen aktív és kreatív módon tenni” – fogalmazott Ferencz-Salamon Alpár.

Felfedezni újra a gyermeket

Azt ő sem tagadja, hogy a ma iskolába járó gyermekek és fiatalok figyelmét lekötni, ingerküszöbét elérni és huzamosabb ideig a tanóra és a tanulás érdekébe csatornázni nagyon nehéz. „Hogy hol van a megoldás? Az előbb említettek teljes ellentétében. A pedagógus-felnőtt azon tudatos igyekezetében, hogy valamilyen szinten, a tőle telhető legalaposabb módon fejlődő gondolkodásmódú egyén maradjon, aki nyitott az újdonság felé, aki újra felfedezi a benne rejlő fiatalt, gyermeket, a játékos kedvet, a jó ízlésű humort, a szórakoztató együtt töltött idő fantasztikus élményforrását, s mindezekben a közös tanulási-tanítási út kalandokban és tapasztalatokban gazdag lehetőségét” – javasolja a csíkszeredai pedagógus.

Az általa említett felnőtt „számos korszerű tematikájú képzésre jár, kezdeményező, önmagát kész képezni nemcsak formális, de informális vagy nonformális környezetben is, hisz kialakult véleménye fejlődő gondolkodású, miszerint a fiatalokat minden érdekli, amennyiben a lencsét, amin keresztül ez látható, nem mi, pedagógusok adjuk, hanem ők maguk, a tanítványaink.” Ferencz-Salamon Alpárnak meggyőződése, hogy a digitális világot leszámítva – „amelyet mi teremtettünk számukra, és amelyet okosan felhasználva visszajuthatunk hozzájuk” – a mai fiatalság valójában semmi alapvetőben nem különbözik az idősebb generációktól, talán abban, hogy sokkal több inger éri, mint másokat. „Feladatunk, hogy ehhez mi, felnőttek felnőjünk, és velük együttműködve tanuljunk” – vallja.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő nyolcoldalas közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot március 23-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba