Árva Bethlen Kata lelki örökösei

A magas dombon álló bonyhai református templom •  Fotó: Haáz Vince

A magas dombon álló bonyhai református templom

Fotó: Haáz Vince

Egyre gyakoribb, különösen a szórványosodó településeken, hogy a templomok falain belülre szorul a magyar kultúra, az anyanyelv ápolása, és a lelkészek veszik át a „kultúrigazgató” szerepét is. Kicsit így van ez Bonyhán is, ahol a lelkész házaspár szervezi meg a magyar kultúra napi rendvényeket, és ők örökítik a településen született, a református hit védelméről és a magyar kultúra támogatásáról híressé vált Árva Bethlen Kata emlékét is.

 

Simon Virág

2020. március 21., 11:252020. március 21., 11:25

 A Maros megyei Bonyha a református közösségeken belül az elmúlt pár évben a kastélyban megrendezett nyílt családi nap által vált ismertebbé. Az Erdélyi Református Nőszövetség használatába adott, felújításra váró épületben és a hozzá tartozó tágas udvaron rendezik meg ugyanis immár hét éve a családi napot, amelyre Erdély sok településéről érkeznek asszonyok, családok.

Küszöbön álló szórványosodás

Fehérvári Bálint református lelkésszel beszélgetve megtudjuk, hogy a 440 lelkes református közösség szórványosodása már a küszöbön áll. A lelkész példaként említi, hogy

ha a polgármester hivatalba vagy a rendőrségre megy, csak románul szólalhat meg. De amikor egy évig a vallástanárt helyettesítve bejárt az iskolába oktatni, megtörtént, hogy a román tanárok megszólították, hogy magyar társaival beszéljen románul, hogy ők is értsék.

„Bonyhának már 1783-ban volt joga vásárokat tartani, volt olyan év, hogy három napig tartott a nagyvásár. Ilyenkor nagyon sok ember megfordult itt, volt, aki itt is ragadt, és a kultúrák, szokások keveredése rányomta bélyegét a településre, annak lakóira. A fiataloknak szervezett nyári táborokban szembesültünk először azzal, hogy a bonyhai fiatalok magyarságtudata milyen gyenge, nincs erős identitásérzetük.”

Több régi terítő van az egyház tulajdonában, némelyikük a szájhagyomány szerint Árva Bethlen Katától származik •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Több régi terítő van az egyház tulajdonában, némelyikük a szájhagyomány szerint Árva Bethlen Katától származik

Fotó: Haáz Vince

„Egy nép akkor válik szegénnyé, ha...”

Amikor Fehérvári Bálint és családja Bonyhára került, a helyi közösségben, a helyi tanárok kezdeményezésére szokás volt megünnepelni március 15-ét. Az évek során ezek mellett más, közösségépítéssel kapcsolatos rendezvényeket is szervezett a lelkész és felesége, Erzsébet. Amikor még működött a helyi furulyacsoport, akkor a téli időszakban nekik biztosítottak fellépést, de volt adventikoszorú-készítés és közös gyertyagyújtás is, valamint minden évben igyekeztek megünnepelni a magyar kultúra napját.

„Gyermekeket és fiatalokat bevonva egy-egy író vagy költő életét, munkásságát mutatjuk be, de volt olyan év, hogy Mátyás királyról beszéltünk. Idén Fekete Istvánra emlékeztünk, akit a középkorúak a Vuk története kapcsán ismernek, de a gyermekek és fiatalok nem hallottak róla. Holott Jókai mellett minden idők legolvasottabb magyar írója.”

A lelkész Ignazio Buttitta szicíliai költő versét idézve próbál rávilágítani, hogy miért tartották fontosnak a magyar nyelv ápolását, a magyar írók, költők műveinek népszerűsítését. A költő ezt írja: Verj bilincsbe egy népet, vedd el ruhájukat, tömd be szájukat, még mindig szabad marad. Vedd el munkájukat, az otthonukat, az asztalt, amiről esznek, az ágyat amelyben alszanak, még mindig gazdagok. Egy nép akkor válik szegénnyé és rabbá, amikor az ősei nyelvétől fosztják meg: ekkor mindörökre elvész.

„Fontos számunkra az anyanyelv megőrzése, a hit, a kultúra, a közösség, s minden rendezvényünkkel azt szeretnénk, hogy a közösségépítés mellett a magyar nyelvet és kultúrát is őrizzük.

Idézet
Azok a fiatalok, akik továbbtanulnak, Kolozsvárra, Marosvásárhelyre mennek középiskolába, fogékonyak a magyarságtudat erősítésére, a kultúra ápolására, de akik itthon maradnak, azok már kevésbé.

Lehet, hogy egy-egy író, költő műveinek ismertetése során, mint például azzal, hogy most Fekete Istvánról beszéltünk, felkeltjük az érdeklődését a munkássága iránt és elolvas valamit tőle, de nem biztos.”

A nőszövetségi zászló egyik oldala kék, hiszen a templomban ez az egyik alapszín •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A nőszövetségi zászló egyik oldala kék, hiszen a templomban ez az egyik alapszín

Fotó: Haáz Vince

Közösségben

Az évek során Bálint és Erzsébet megpróbálta külön, önálló eseményként megszervezni a magyar kultúra napját, de azt tapasztalták, hogy gyenge volt az érdeklődés iránta, így az egyházi alkalmakkal összekapcsolva szervezik meg. „Így a nap fénypontja egy-egy ilyen alkalom, szívesen maradnak a gyülekezeti tagok, végighallgatják a kis műsort, a verseket, felolvasott szövegeket. De hasonlóképpen a templom, gyülekezeti ház falain belül tatjuk a könyvbemutatót, az aranylakodalmasok köszöntését, a rég konfirmáltak találkozóját, és minden olyan eseményt, amellyel egy kicsit meg lehet mozgatni a helyi közösséget. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy Bonyhán az egyházi élet és a civil élet teljesen összefonódik.”

Persze ez nem mindig volt így, hiszen az évek során működött Bonyhán néptánccsoport, és voltak, olyan tanítók, tanárok, akik különböző kulturális műsorokat állítottak össze. De közel tíz éve mindez a lelkész házaspárra maradt. Fehérvári Bálint elmondja, hogy a napokban egy idős bácsi jött hozzá, hogy elmesélje bántatát: valamikor nagyon ügyes kórus, dalárda működött Bonyhán, tagjai büszkén énekeltek itthon, és eleget tettek a meghívásoknak is. Erről azonban hivatalos feljegyzés vajmi kevés maradt.

Az idős bácsi azt szeretné, ha valaki most megírná, amíg még van aki elmesélje, hogy milyen volt akkoriban a bonyhai kulturális élet, milyen neves énekkara volt a településnek.

„Ezzel a kéréssel is hozzánk jött az idős bácsi, aki az édesapjától hallottakat szeretné elmesélni, esetleg kiadásban is megjelentetni” –  mondja a lelkész, szemléltetve, hogy mennyire összefonódott az egyházi és a civil élet.

Fehérvári Bálint lelkész szívesen mesél szolgálatáról •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fehérvári Bálint lelkész szívesen mesél szolgálatáról

Fotó: Haáz Vince

Árva Bethlen Kata emléke

A közösség és a református gyülekezet életéhez kötődik a bonyhai kastély és az itt született Árva Bethlen Kata élete is. Bár Bethlen Kata rövid ideig volt Bonyhán, és emlékirataiból kiderül, hogy nem voltak túlságosan szép emlékei erről az időszakról, azért a bonyhaiak számára fontos az emlékének ápolása.

A szájhagyomány szerint a református egyház tulajdonában olyan terítők is vannak, amelyeket Bethlen Kata vagy az általa alapított varrókörbe járt lányok készítettek.

A helyi nőszövetség 2008-ban vette fel Árva Bethlen Kata nevét, zászlót készítettek, és márványtáblát is állíttattak születésének 250. évfordulójára. De tartott itt Tonk Sándor is előadást Árva Bethlen Katáról, és magyar szakos tanároknak is volt itt találkozójuk, amikor Balogh Erzsébet akkori magyartanár beszélt a nagyasszonyról. Ezenkívül helyi szinten a lelkész többször bemutatta a közösségnek Árva Bethlen Kata életét, hagyatékát, munkáját.

De november 28-án, Katalin-napon Árva Bethlen Kata nevéhez kapcsolódó kvízt is rendezett a lelkész házaspár. „Az egyik kérdés az volt, hogy hol neveztek el könyvtárat Árva Bethlen Katáról, és három lehetséges válasz volt megadva: Marosvásárhely, Székelyudvarhely vagy a közeli Dicsőszentmárton.

Idézet
Senki nem találta el, hogy a közeli Dicsőszentmártonban van egy kizárólag magyar könyveket tartalmazó könyvtár, amely a Bonyháról származó református nagyasszony nevét viseli.”

A bonyhai közösség aktívan bekapcsolódik a nyaranta megtartott családi napba, amelyet az Erdélyi Református Nőszövetség és az általa létrehozott Árva Bethlen Kata Alapítvány szervez. A családi napon az igehirdetés, éneklés, imádkozás mellett fontos szerepet kap a bonyhai kastély felújításának népszerűsítése és a református nagyasszony életének bemutatása is. Volt olyan év, amikor Árva Bethlen Kata füveskertjéről, imádságoskönyvéről, családfájáról ismerhettek meg érdekes tudnivalókat a részvevők. 

Szórólapok, kiadványok, események jelzik, hogy Bonyhán fontosnak tartják a magyar kultúra népszerűsítését •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Szórólapok, kiadványok, események jelzik, hogy Bonyhán fontosnak tartják a magyar kultúra népszerűsítését

Fotó: Haáz Vince

Árva Bethlen Kata sokat áldozott diákok taníttatására, könyvek kiadatására, kollégiumi könyvtárak létrehozására, a szegények felkarolására. Bár kevésbé látványosan, de ezen hagyatékát folytatja most a nagyasszony szülőfalujában Fehérvári Bálint és felesége, Erzsébet, akik mindent megtesznek azért, hogy a szórványosodó közösségben a gyermekek és fiatalok fontosnak tartsák magyar anyanyelvüket, megerősödjön magyar identitástudatuk, és minél több magyar költő és író neve ismerősen csengjen számukra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba