Egyetlen dolog biztos: sem a közönség, sem a rendezvényszervezők nem akarnak még egy nyarat kihagyni
Fotó: Pinti Attila
Nemcsak a potenciális látogatók, hanem a rendezvény- és fesztiválszervezők is türelmetlenül várják már, hogy ismét lehetségessé váljon a nagyobb, több ezer résztvevőt vonzó események lebonyolítása. Mindenki vágyik már a találkozásra, a közösségi élményekre: hogy a Tusványoson lángosozzon, két napfelkeltét lásson a Double Rise-on, rég nem látott barátokkal találkozzon a Kolozsvári Magyar Napokon vagy a Vásárhelyi Forgatagon.
2021. május 23., 20:122021. május 23., 20:12
Noha biztosat még mindig nem tudunk arról, hogyan alakul az idei nyár a tömegrendezvények szempontjából, az erdélyi magyar közösség számára fontos éves események szervezői folyamatosan terveznek, egyeztetnek és bizakodnak. Velük beszélgettünk arról, mire számítanak idén nyáron és milyen terveket dédelgetnek.
– ezzel a félig vicces, félig komoly kijelentéssel reagált Gazdag Balázs, a torockói Double Rise fesztivál főszervezője arra a kérdésünkre, hogy miként készülnek a rendezvény idei kiadására. A Double Rise, amelyet 2016 óta rendeznek meg a Székelykő lábánál, ahol kétszer kel fel a nap, tavaly ünnepelte volna 5. születésnapját – csakhogy a márciusban az ajtót páros lábbal ránk rúgó koronavírus-járvány és a terjedése megfékezésére hozott intézkedések miatt az 5. kiadás elmaradt. Az összművészeti fesztivál egyébként gyorsan belopta magát az emberek szívébe: volt, aki a színházi előadásokért, más a népművészeti programokért, megint mások pedig a színes koncertekért látogatták és várják a festői környezetben helyet kapó rendezvénysorozatot.
Gazdag Balázstól megtudtuk: idén ismét nagy reményekkel és várakozással szervezik a fesztivált, amelyet augusztus 12–14-re hirdettek meg. „Mi nagyon szeretnénk fesztivált tartani. Azért is, mert tavaly lett volna a Double Rise 5. születésnapja, és ezt el kellett halasztanunk. Az elmúlt napok nyilatkozatai kicsit optimistábbá tettek bennünket, mert elhangzott, hogy lehet majd rendezvényeket tartani.
– magyarázta a főszervező. A több ezer résztvevőt megmozgató rendezvények körüli számos kérdőjel ellenére ők már jó ideje készülnek, Gazdag Balázs elmondása szerint hetek, hónapok óta zajlik az infrastruktúra előkészítése, az egyeztetés a zenekarokkal. A hagyományosan június végén, július elején sorra kerülő Double Rise-ot azért is tolták el most augusztusra, mert bíznak benne, hogy addig egyrészt tisztázódnak a szervezési részletek, másrészt a lakosság átoltottsági aránya is magasabb lesz.
Ami az egyéves kihagyást illeti, Gazdag Balázs szerint ez egyszerre volt áldás és átok. „A tavalyi év nagyon pesszimista volt, de egyúttal egy olyan év is, amikor lehetőség volt újragondolni az egész brandet, koncepciót, kicsit kívülről szemlélni, hogy mit is jelent a Double Rise az erdélyi közönségnek, melyek azok a pontok, ahol erősítenünk kell, és mit kell elhagynunk.
Két évet viszont nem biztos, hogy át tudnánk így vészelni, ezért mindenki számára nagyon fontos, hogy idén meg tudjuk tartani a rendezvényt” – hangsúlyozta. A főszervező úgy véli, a piac hamar magára fog találni, rendeződni fog az egyéves kihagyás után, de nem tartanak attól, hogy ez hátrányosan érinti őket. A Double Rise-nak ugyanis saját közönsége van, akik nemcsak a fesztiválhangulat kedvéért váltanak jegyet, hanem konkrétan ezen a fesztiválon akarnak részt venni.
Ami régen természetes volt, az ma számottevő akadályt jelenthet. A tavalyi kihagyás után idén komoly kompromisszumok árán is megszerveznék a tömegrendezvények egy részét
Fotó: Tamás Attila
A Double Rise főszervezője azt is elmondta: az előző két kiadás során kiköltöztették a rendezvényt a település szélére, hogy ne zavarják a helybélieket, de a visszajelzések alapján sokan hiányolták az „igazi Double Rise-hangulatot”, aminek éppen az volt a lényege, hogy a fesztiválozók a falusi udvarokban éltek, mulattak, a helyiek közvetlen szomszédságában laktak. Ezt a hangulatot pedig nemcsak a „napfelkelők” hiányolják, hanem maguk a torockóiak is nosztalgikusan emlékeznek vissza az első két évre, amikor nagy élet volt a faluban. Holott amikor a Double Rise a falu központjában kapott helyet, a helybéliek nem igazán rajongtak a felfordulásért – jegyezte meg mosolyogva Gazdag Balázs.
A szervezők idén sok olyan programmal készülnek, amelyek a faluban kapnak helyet, így csak a kemping és a nagyszínpad, az éjszakai buli marad a falun kívül a már megszokott fesztiválhelyszínen. Bár az idei programról egyelőre nem akart részleteket megosztani Gazdag Balázs, azt elmondta, hogy idén hangsúlyos lesz az erdélyi zenekarok jelenléte, de Magyarországról is érkeznek majd együttesek – az arány körülbelül 70–30 százalék lesz. Előszerződések már vannak a zenekarokkal, de amíg nem tudnak biztosat, addig nem szeretne neveket elárulni.
A Double Rise főszervezője jó megoldásnak tartja, hogy a tömegrendezvényeken való részvételt negatív teszteredményhez vagy az oltás felvételéhez kössék, hiszen így elkerülhető, hogy egy-egy fesztiválon fertőzési góc alakuljon ki. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogy a szakhatóságok minél előbb dolgozzák ki a konkrét intézkedéscsomagot, hogy a szervezők időben tudjanak felkészülni, alkalmazkodni. Abban reménykednek, hogy legkésőbb június elején már lesznek konkrét elvárások, feltételek, és el tudják kezdeni a népszerűsítési kampányt.
A Vásárhelyi Forgatagot – amely az erdélyi magyarság kulturális seregszemléje kíván lenni – szervező Marosvásárhelyért Egyesület képviselői
Szente Katalin, az egyesület munkatársa úgy látja, a vírus nem fog eltűnni, így azt kell kitalálni, hogyan lehet biztonságos körülmények között tömegrendezvényeket tartani, hiszen az a cél, hogy elkerüljék azokat a helyzeteket, amelyeket a járvány csúcspontján tapasztaltunk.
A Vásárhelyi Forgatagot szintén kénytelenek voltak tavaly elhalasztani, így a nyolcadik kiadást idén tartják meg – és bíznak benne, hogy a terveket sikerül is végrehajtani, és ismét egy olyan rendezvényt tudnak szervezni, amely összekapcsolja a vásárhelyieket, hazacsalogatja az elszármazottakat és közösséget épít.
„Mindenki dolgozik, tervez. A fesztiválszervezők készülnek, és alkalmazkodnak az új helyzethez. Ahogy az iskolák alkalmazkodtak az online oktatáshoz, úgy nekünk is ezt kell tennünk. Vannak elképzelések, volt egy főpróba is: a Marosvásárhelyen megrendezett húsvéti vásár. Ott találkoztunk élesben azzal, hogy a dolgok az utolsó percben is változhatnak, ezzel pedig az embereknek, a résztvevőknek is tisztában kell lenniük. Mi eleve három forgatókönyvvel készülünk: a zöld, a sárga és a piros forgatókönyv mellé más-más programok vannak rendelve” – magyarázta Szente Katalin.
Amikor még minden más volt: maszk, távolságtartás és egyéb járványügyi szabályok nélküli világ. A fesztiválok idén még nem lesznek olyanok, mint régen
Fotó: Tamás Attila
Az egyesület képviselője úgy véli, ebben az évben mind a szervezők, mind a vásárhelyiek részéről elengedhetetlen a rugalmasság. Az idei Forgatag keretében a jól bevált és megszokott programot igyekeznek követni, hogy színes legyen a paletta, minél többen érezzék jól magukat a rendezvényen. A potenciális előadókkal már zajlanak az megbeszélések, de a jelenlegi körülmények között nehéz a magyarországi előadókkal egyeztetni, hiszen folyamatosan változnak, változhatnak a két ország közötti megállapodások a be- és kiutazással kapcsolatban.
Minderre azonban nem akadályként tekintenek a Vásárhelyi Forgatag szervezői, hanem elfogadják, hogy a kialakult új világunk így néz ki, ehhez pedig alkalmazkodni kell. „A tavalyi év mindenről szólt, csak a kultúráról, a kulturális programokról nem. Holott ez lelki eledel, és nélkülözhetetlen.
Próbálunk minél közelebbit nyújtani, ami volt régebben, amit szerettek és megszoktak az emberek” – hangsúlyozta Szente Katalin.
Az már most biztos, hogy az online regisztráció fontos eleme lesz a rendezvénynek. Arra is lesz lehetőség, hogy szabadon látogassanak ki az emberek a vásárra, de ami a koncerteket, a tömegrendezvényeket illeti, azok esetében szükség lesz valamilyen formájú regisztrációra. Ezzel a biztonságot kívánják garantálni.
Az erdélyi és Kárpát-medencei magyar kulturális élet seregszemléjeként ismert Kolozsvári Magyar Napok azon kevés rendezvények közé tartozik, amelyek 2020-ban nem maradtak el. Igaz, a résztvevők visszafogottan és a megszokott 9–10 helyett mindössze 3 napig ünnepelhettek. Gergely Balázs főszervező megkeresésünkre arról beszélt, hogy egyelőre majdnem a tavalyihoz hasonló a bizonytalanság, de mind a szervezőcsapat, mind a közönség bízik abban, hogy idén nagyobb lesz az ünnep, mint 2020-ban.
„Tavaly takaréklángon, egy háromnapos rendezvény formájában, betartva az egészségügyi és más feltételeket, megtartottuk a Kolozsvári Magyar Napokat.
– részletezte Gergely Balázs. Ennek megfelelően elsősorban a tavalyihoz hasonló programpontokban gondolkodnak: tárlatokkal, komolyzenei koncertekkel készülnek. „Úgy gondoljuk, hogy a vállalt minimumot idén is teljesíteni tudjuk. Ami ezen kívül összejön, az ajándék lesz, nekünk is szervezőkként és a közönségnek is” – fogalmazott a főszervező.
Fotó: Tamás Attila
Gergely Balázs szerint míg a nagy fesztiválok, koncertek esetében meg lehet határozni részvételi feltételként az oltási igazolást, a Kolozsvári Magyar Napok célközönsége a családok és a gyermekek, ezért igazságtalanság lenne ilyen feltételeket szabni. Remélik, hogy minden negatív megkülönböztetés nélkül megoldást találnak a gyermekek helyzetére a törvényhozók, és hamarosan olyan jogszabályok születnek, amelyek megengedik, hogy az oltásban nem részesülhető gyermekek is eljuthassanak a rendezvényekre.
„Tél végén igazságtalannak tartottam volna, hogy oltási igazoláshoz kössenek bármit, hiszen akkor nem mindenkinek volt elérhető a vakcina. Mára világos, hogy olyan helyzetben vagyunk, hogy aki oltást akar, az, ha nem is aznap, de két napon belül megkaphatja.
– szögezte le Gergely Balázs. Hozzátette, az a tény, hogy tavaly példás módon sikerült megrendezniük a – tizenegyedik – Kolozsvári Magyar Napokat, erősítette a felépített brandet, hiszen a seregszemle a nehéz időkben, a bizonytalanságban sem maradt el, és biztos pont volt a kolozsváriak – de nem csak – életében. „Bízom benne, hogy eljön az az idő, ha nem is idén, de jövőre, amikor nem visszafogottan, hanem újra teljes pompájában meg lehet majd rendezni a napokat” – fogalmazta meg sokak vágyát a Kolozsvári Magyar Napok főszervezője.
Az idei tervekkel kapcsolatban Sándor Krisztinát, a Tusványos főszervezőjét is megkerestük, aki azt nyilatkozta: egyelőre nem született végleges döntés arról, hogy mi lesz a rendezvény 2021-es kiadásának sorsa, de ígérete szerint napokon belül bejelentést fognak tenni erre vonatkozóan. A Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábort – ismert nevén a Tusványost – tavaly 31. alkalommal tartották volna meg, a rendezvény azonban elmaradt.
A Maros megyei Gernyeszegen lévő Teleki-kastély udvarán otthonra talált Awake fesztiválnak is elmaradt a tavalyi kiadása, a szervezők pedig már tavaly áprilisban arról beszéltek, hogy annál nagyobb lelkesedéssel készülnek a 2021-es kiadásra. A butikfesztiválként meghatározott, alternatív programokat kínáló rendezvénysorozat főszervezője, Laura Coroianu idén januárban jelentette be, hogy
Laura Coroianu szerint az éppen érvényes egészségügyi intézkedéseket és esetleges korlátozásokat betartva fogják megszervezni a koncerteket, amelyekre átlagosan 1000–3000 embert várnak. A tavalyra megváltott jegyek is érvényesek lesznek ezekre a koncertekre, amelyeknek egyelőre az időpontjuk sem nyilvános. „Vándorolni fogunk városról városra, megőrizve a művészetek, az újítás és a jó zene iránti elkötelezettségünket, és meglepetésekkel szolgálva a közönségünknek. Azt tapasztaltuk, hogy az Awake-re érkezők mindig felelősségteljesen viselkedtek, bízunk benne, hogy idén is így lesz” – fogalmazott a főszervező.
Mindeközben nálunk is tervezik már úgynevezett tesztkoncertek megszervezését, amit többek között Barcelonában és Liverpoolban is tartottak az elmúlt hetekben. Ezek célja, hogy szakemberek viszonylag szabályozott körülmények között felmérhessék, milyen hatással van a közösségekre a tömegrendezvényeken való részvétel, és mennyire befolyásolja ez a vírus terjedését.
Az ilyen – beltéri – rendezvényekre több száz résztvevőt beengednek, azonban mindegyikük be kell legyen oltva, a részvétel másik feltétele pedig a negatív koronavírusteszt. Május 15-én Kolozsváron is sor került egy ilyen rendezvényre: a román operában 800 személy részvételével zajlott komolyzenei koncert. A résztvevőket 14 napon keresztül megfigyelik, hogy kiderüljön, megfertőződtek-e a vírussal. Hasonló rendezvényeket az ország más nagyvárosaiban is terveznek.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot május 17-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!