A nyers pityókát belereszeljük a nagy lyukú reszelővel az enyhén sózott főzővízbe
Fotó: András Tamás
Ha két alapélelmiszert kellene kiemelnünk, ami fenntartott, megtartott vidékünkön is pár száz éve, a dobogó első fokain minden bizonnyal a krumpli és a törökbúza osztozna. A málélisztből készült kásás ételhez hasonlót magyar nyelvterületen korábban hajdinából készítették. Gasztronómiai palettánkon a krumpli a kukoricánál később nyerte el megbecsült helyét. Ám azt, hogy frigyre lép a pityóka és a kukoricadara, ritkán hallani. Nos, Kápolnásfaluban meg-megtörténik manapság is. Pityókás puliszkát kóstoltunk, és megtanultuk az elkészítését is.
2019. november 27., 13:022019. november 27., 13:02
2019. november 27., 13:032019. november 27., 13:03
Nagyanyáink konyhájának feltérképezése során főztünk már puliszkalisztet tejben, készítettünk bálmost forralt tejszínben, lazítottuk a pépes puliszkaállagot túróval, zsendicével. Paníroztunk sós málét pirított kenyérmorzsában. Hosszan sorolhatnánk a készítési módokat, amelyekkel eleink változatosabbá tették az aranyló étket.
A Homoród–Küküllő LEADER Egyesület jóvoltából egy különlegességgel folytatjuk gasztrotörténeti örökségünket bemutató sorozatunkat.
amelyet a Melinda vendégház kínálatában fedeztek fel előbb az egyesület munkatársai, majd a lövétei Tájház udvarán tartott őszi rendezvényükön a vendégház kínálatából kóstoltunk meg.
A félig megpuhult pityókához keverjük a kukoricadarát, majd együtt főzzük készre
Fotó: András Tamás
Az adatközlő, Szász József elmondása szerint fiatalként gyakran készített pityókás puliszkát. Juhászatban dolgozott, és az esztenán mindennapi eledel napjainkban is a puliszka. Kápolnásfaluban régebben minden háznál gyakori étel volt, ma már kevésbé főzik.
A helyi népi táplálkozásban őshonos ételféleség megtalálta helyét az étlapon is.
A receptet Lázár László egyesületi elnöknek és a kiadvány szövegezőjének, Török Imrének köszönjük. Próbálják ki, és tapasztalják meg,
Azok is bátran fogyaszthatják, akiknek a puliszkaételek általában gyomorégést okoznak. Gluténérzékenység esetén is megengedett táplálék. Eme puliszkavariáció beilleszthető a diétás étrendbe is.
Bárány- vagy más tokányfélével tálaljuk
Fotó: András Tamás
Pityókás puliszka
Hozzávalók: három közepes pityóka (krumpli), 20 dkg kukoricadara (puliszkaliszt), ízlés szerint só.
Elkészítése: Körülbelül 1,2 liter vízbe belereszeljük (nagy lyukú reszelővel) a megmosott, meghámozott pityókát, és elkezdjük főzni. Amikor félig megfőtt, hozzáadjuk a kukoricadarát, egyenletesen elkeverjük, és tovább főzzük. Ha egészen megfőtt a pityóka, tovább sűrítjük kukoricadarával, és addig főzzük, amíg az állaga megfelelő keménységű lesz. Olyan, hogy lehessen kiborítani az üstből. Cérnával szeleteljük.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot november 27-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!