A hoki és a zene bűvkörében: Janovits Endre jégkorongozóként és edzőként is a csúcsra jutott

A hoki és a zene bűvkörében: Janovits Endre jégkorongozóként és edzőként is a csúcsra jutott

Janovits Endre. A hoki mellett emberségre, becsületre nevelte tanítványait

Fotó: Dobos László

Játékosként részt vett az 1964-es innsbrucki téli olimpián, edzőként pedig számos tehetséges jégkorongozót nevelt ki. Megkerestük a csíkszeredai Janovits Endre tanár-edzőt, aki többek között hokizott Ion Țiriac-kal, focizott Dan Spătaruval, és egész életében szívesen hallgatott klasszikus zenét, gyakran zongorázott.

Dobos László

2021. március 20., 09:032021. március 20., 09:03

2021. március 20., 09:052021. március 20., 09:05

Bár tapossa a 79. életévét, az 1942-ben született Janovits Endre nem mutatja korát, gyakran lehet látni Csíkszereda utcáin kerékpározni, a világjárvány megjelenéséig pedig besegített barátjának, Györgypál Tamás edzőnek a fiatal hokisok felkészítésében.

– Melyek az első korcsolyás, hokis élményei? Milyen élet volt az 1950-es években Csíkszeredában?

– Hatéves voltam, jól emlékszem 1948 karácsonyára, amikor szüleim megleptek egy pár korcsolyával. Régi módi, csavaros korcsolya volt, de annyira boldog voltam, hogy felcsavaroztam a bakancsomra, és örömömben a karácsonyfa körül a szőnyegen forogtam. Nem volt akkor szakszerű foglalkozás a gyerekkel, mi viszont folyton sportoltunk.

Idézet
A csíkszeredai katolikus templom mögötti részen minden ősszel kiöntött a patak, kemény telek voltak, befagyott, megvolt a jég, lehetett rajta hokizni. A szerencsésebbeknek volt korcsolyájuk, mások pedig csak bakancsban, házilag készített ütőkkel kergették a korongot.

Az se volt igazi korong, az elején gömbölyű fából vágtunk kis korong alakú lapocskákat, azokat befestettük feketére, vagy szurokkal kentük be. Sosem felejtem el azt, amikor életemben először valódi korongot láthattam, vehettem a kezembe. Az 1950-es évek elején Csíkszeredában, a templom mögötti jégen edzett a Steaua elődje, a CCA. Véletlenül egy korongot belőttek a pálya melletti csűr alá, én azt valahogy onnan kipiszkáltam, kibányásztam, másnap azzal hokiztunk, de sajnos, ha jól emlékszem, Zervesz később kilőtte a patakba… Nagyon boldogok voltunk, amikor egy igazi koronggal játszhattunk. Ilyen hokizó gyermekbandák voltak a város több részén, a Kossuth utcaiak, a ligatiak, a taplocaiak, a zsögödiek, illetve a fenti részen lakók (mostani Tudor lakótelep), amelyet Bunker-tízesnek neveztünk. Ez utóbbiban játszottak a Szabó ikrek, Gyuszi és Géza, akik híres játékosok lettek, két olimpiára is kijutottak. Meccseket rendeztünk egymás ellen.

Idézet
De nemcsak a templom mögött, hanem a járdákon, az utcán is hokiztunk a mínusz 30 fokos hidegekben, hiszen akkor alig volt forgalom.

A legnagyobb probléma azokban az években a korcsolya beszerzése volt, azok voltak a legboldogabb gyerekek, akik korcsolyára tettek szert. Nem számított, hogy három számmal nagyobb – húztunk két, három pár zoknit, hogy kitömjük. Zajlott a hokiélet Csíkban, a felnőtt csapatok pedig a tehetségesebb gyerekeket összetoborozták, minket, a Kossuth utcaiakat is, a 9. osztályos Ötvös Józsefet, Iszlay Józsefet és Antal Jakabot. Mi négyen bekerültünk a Haladás csapatába, ahol előbb csak hordtuk a botokat, segítettünk. Ebben a csapatban már játszottak fiatalok, a Kozán testvérek, Bíró Antal és Varga Dezső.

Galéria

Fotó: Janovits Endre magánarchívuma

A Haladás edzőpályája a mai Márton Áron Gimnázium mögött, az úgynevezett Bács Károly-féle telken volt. Kovács Zsigmond volt az edzőnk. Többször voltunk edzőtáborban, a gimnázium bentlakásába elszállásolva, egy szobában laktunk, emeletes ágyakban, a Városiban étkeztünk.

Idézet
Humoros eset, hogy Zsiga bácsi egyik nap késő estig a Városiban borozgatott, majd amikor hazaért, éjjel 12-kor megszólalt a síp: Harci díszbe! Edzés! A

jeget mi, a fiatalok készítettük elő a nagyok felügyelete mellett, a pálya négy sarkába négy gyertyát tettünk, és zajlott az edzés. Első osztálytól az érettségiig a gimnáziumba jártam, de érdekes, hogy az edzők és az idősebb játékosok folyton ellenőrizték, hogy megy nekünk a tanulás, reggelente pedig felpakoltak dzsemmel tízóraira, mert a csapatot a lekvárgyár támogatta.

– Melyik csapatokban hokizott? Jut eszébe még valamilyen más érdekes eset?

– Itthon a Haladás és a gimnázium csapata, illetve a Lendület (Avântul) színeiben játszottam. Nagy élmény volt például az, amikor mi, kamaszok először beutaztunk a felnőtt csapat tagjaiként Bukarestbe.

Idézet
Nem voltak akkor még zsákok, amiben a hokis felszerelést hordozták, emiatt elég színesek voltak a csomagjaink, hátizsákok, fabőröndök stb., és mi így megjelentünk Bukarest egyik legelegánsabb szállójában, az Ambasador Hotelben.

Kohn Tibor volt a csapat menedzsere, ő mindent rendezett. Életünkben először láttunk liftet, amikor csak tehettük, lifteztünk. De ugyanabban a szállodában laktak a Budapesti Operettszínház tagjai, akik többek között Kálmán Imre Csárdáskirálynőjét mutatták be Bukarestben, hiszen akkor is népes magyar közösség élt a román fővárosban. Egész nap lestük őket, láthattuk élőben például Németh Marika primadonnát!

Galéria

Elegánsan a prágai repülőtéren, a válogatott tagjaként 1962-ben

Fotó: Janovits Endre magánarchívuma

– Érettségi után következett a testnevelési főiskola, az egyetem.

– Első próbálkozásra bejutottam a bukaresti egyetemre, ahol a Știința csapatában játszottam, edzőnk pedig a híres Mihai Flamaropol volt. Páran az egyetem csapatából, többek között Ferencz János, Ștefan Ionescu, Ion Țiriac és én bekerültünk a felnőtt válogatottba.

Idézet
Óriási előnyt jelentett, hogy 1960 és 1964 között a válogatott tagja voltam, 12 hónapból 11-et hokizhattunk, vittek külföldi turnékra. Ez abban az időszakban történt, amikor Romániából külföldre utazni csak álom volt.

Úgy emlékszem, hogy azokban az években Romániából a férfi kézilabdacsapat (amely később világbajnokságot nyert) és a hokicsapat utazott legtöbbet külföldre. Mi nem kaptunk fizetést, mert egyetemisták voltunk, de biztosítva volt a szállás és az étkezés, a tanulásnál viszont nem volt pardon, a vizsgákra tudni kellett, így párszor őszre kellett halasztani vizsgákat.

Galéria

A Csíkszeredai Lendület (Avântul) tagjaként. Jobbról a harmadik Janovits Endre

Fotó: Janovits Endre magánarchívuma

– Említette Ion Țiriacot, a későbbi világhírű teniszezőt és sikeres üzletembert. Legenda, hogy ő beszélt magyarul?

– Csoporttársam volt az egyetemen, csapattársam volt az 1964-es innsbrucki olimpián.

Idézet
Tudott magyarul, beszélt is, és abban az időben nagyon rendes volt, de később, úgy tűnik, a pénz egy kicsit elvakította. Évekkel később találkoztunk Brassóban, lekezeltünk, de mintha átnézett volna rajtam…

Erős volt, kemény volt, és ezt érvényesítette a jégen. Nem tartotta a volt egyetemi csoporttársaival a kapcsolatot, se velünk, se a bukarestiekkel.

– A jégkorong mellett gyeplabdázott, de leigazolt labdarúgó is volt egy rövid ideig.

– Csíkszeredának egy rövid ideig, az 1950-es években volt gyeplabdacsapata, abban én is játszottam. A futball pedig úgy jött be a képbe, hogy az egyetem után elvittek négy hónapra katonának Olténiába, Mehedinți megyébe, Vânju Mare nevű településre. Katonatársam volt egy temesvári fiú, aki már tagja volt a település labdarúgócsapatának – amely a mai 3. Ligának megfelelő szinten szerepelt –, ő hívott futballozni.

Idézet
Érdekesség, hogy végig csoporttársam volt a testnevelési főiskolán (IEFS) Dan Spătaru, a későbbi híres könnyűzene-énekes, akit szintén abba az alakulatba hívtak be katonának, így együtt futballozunk.

Emlékszem, teherautókkal utaztunk az idegenbeli mérkőzésekre.

Galéria

A bukaresti műjégpályán 1959-ben, 17 éves ígéretként

Fotó: Janovits Endre magánarchívuma

– Jégkorongozói pályafutása csúcsát az 1964-es téli olimpia jelentette. Hogyan emlékezik a közel 60 évvel ezelőtti eseményre?

– Az olimpia előtt, 1962-ben esélyünk lett volna kiutazni Amerikába, Colorado Springs és Denver volt a házigazdája az elit világbajnokságnak, de a Szovjetunió miatt végül nem utazhattunk el. A Szovjetunió nyomására bojkott alakult ki, a keleti tömb, a szocialista országok válogatottjai nem utaztak el. Erről kevés szó esik, inkább az 1980-as évek orosz–amerikai hidegháborúja miatt csonkára sikeredett moszkvai, illetve Los Angeles-i nyári játékok maradtak meg az emlékezetben.

Idézet
Emlékszem, kezemben volt a piros színű útlevelem, amelyikben benne volt már az amerikai vízum.

Végül nem vettünk részt az 1962-es coloradói vébén, 1963-ban pedig selejtezőre kényszerült Románia. Stockholmban volt a '63-as torna, ahol Norvégiától egy góllal kaptunk ki, ezen múlott, hogy nem jutottunk fel az elitbe. Érdekesség, hogy a svédországi vébé zárásaként a román nagykövetségen egy fogadást tartottak, ahol én szolgáltattam a zenét, volt egy zongora, és ezen játszottam… Az olimpiát megelőzően évente edzőmeccseket játszottunk a csehszlovák élvonalbeli csapatokkal, amelyeket sokszor megszorongattunk.

Idézet
Minden sportoló vágya, hogy kijusson az olimpiára, ezért életem egyik felejthetetlen élménye a téli ötkarikás játékok. A romániai csapat többsége erdélyi, székelyföldi volt, és „csak” 7–4 -re kaptunk ki az Egyesült Államok válogatottjától. Lehet elemezni, hol állt akkor a romániai hoki, és hol van most.
Idézet
Galéria

Innsbruckban, az olimpiai formaruhában

Fotó: Janovits Endre magánarchívuma

– Hol kezdődött a tanári, edzői pályafutása?

– A munkakönyvemben a katonaság után szerepel a Katonai Akadémia, két hónapig a Steauánál voltam alkalmazva, de aztán megérkezett a kihelyezés, Székelyudvarhelyen volt az első katedrám. A Székelytámadt várban működő szakközépiskolában voltam testnevelő tanár. Ott tanítottam, és pár hónap alatt alakítottam két gyermekhokicsapatot, ezeknek tagjai voltak többek között a László testvérek, akik kitűnően futballoztak. Egy év után hazajöttem Csíkszeredába, a Megyei Sporttanácsnál voltam szaktanácsadó, közben játszottam a város csapatában. A sporttanácsot Ferencz János elnök vezette, akivel szobatárs voltam az egyetemi évek alatt a bukaresti Grozăvești diákszállóban.

Négy évet itthon jégkorongoztam, majd tanárként dolgoztam, a somlyói speciális iskolában, az Építészeti Iskolaközpontban, majd az Iskolás Sportklubnál lettem edző, ahol voltam igazgató és aligazgató is. Edzettem a Lyceum csapatát, Szabó Gyuszival, Daradics Andrással és az akkori városgazdálkodási vállalat (IGO) támogatásával pedig megalakítottuk a Haladás jégkorongcsapatot, amelynek edzője is voltam az elején. A Haladás az első ligában szerepelt, Csíkszereda második csapata volt.

Galéria

Janovits Endre. A Bukaresti Știința 60 évvel ezelőtt számos játékost adott a válogatottnak

Fotó: Janovits Endre magánarchívuma

– Számos jégkorongozót nevelt ki…

– Kiváló tanári gárda működött a csíkszeredai sportiskolánál, a kitűnő szakemberek hokisok százait nevelték ki.

Idézet
Én is több generációt kivittem az óvodás kortól az érettségiig, akikkel kevés kivétellel mindig bajnokok voltunk.

Nehéz minden játékos nevét megemlíteni, mert mind a szívemhez nőttek. A teljesség igénye nélkül, többek között tanítványom volt Keresztes Ottó – aki a német első ligában is megállta a helyét –, Lukács Gerő, aki Székesfehérváron is játszott, Szatmári Zsolt, Györgyicze Levente, aki németországi játékosi pályafutása után nemzetközileg elismert játékvezető lett, majd Elekes Levente, Kósa Endre, Hozó Levente, Adorján József, a Sportklub mai csapatából pedig Bíró Tamás és Fodor Csanád volt a tanítványom.

Több kapust is elindítottam útján, többek között Mezey Zsoltnak és Nagy Attilának, a Székelyföldi Jégkorong Akadémia menedzserének voltam az edzője. A kezem alatt megfordult játékosok közül az egyik legtehetségesebb hokis Elekes Levente volt, technikailag és játékintelligencia szempontjából is kiváló volt. Többen a tanítványaim közül az edzői pályát választották, Kovács László és Elekes Levente Brassó ificsapatait készítik fel, Hozó Levente pedig a Sportklub edzője.

Galéria

Fotó: Dobos László

– Érdekes a családneve, amelyet írtak Janovicsnak és Janovitsnak is, illetve az, hogy egész életét végigkísérte a zene.

– Családunk ősei még az Osztrák–Magyar Monarchia idején települtek le Kézdivásárhelyre, onnan jöttek át Csíkszeredába, ahol a régi, a kommunizmus idején lebontott Kossuth utcában laktunk. Magyar katolikus család vagyunk. Voltam többször edző a romániai utánpótlás-válogatottaknál,

Idézet
eljutottam őseim földjére, Montenegróba is, mert dédnagyapám onnan származik.

Érdekesség, hogy Montenegróban az emberek szinte kivétel nélkül magasak, 180 cm felettiek, a génekből ez például a fiamnál ütött ki. Családi hagyomány a zene, rendszeresen zongorázok és hallgatok klasszikus zenét. Az 1964-es olimpián az innsbrucki olimpiai faluban is volt zongora, ott is zongoráztam a kollégáknak. A zene bátyámnál, Janovits Sándornál volt jobban érezhető, aki amellett, hogy elvégezte az orvosi egyetemet, sízett, síugrással is foglalkozott, egész életében zongorázott és kiválóan orgonált.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot március 16-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba