Tavasszal, nyár elején kezdődhet a csucsai Boncza-kastély felújítása
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
Újabb pályázatot nyert el a Kolozs megyei önkormányzat a csucsai Boncza-kastély felújítására, az erről szóló határozattervezetet szerdai rendes ülésén fogadta el a képviselő-testület. Vákár István alelnök arról tájékoztatta a Krónikát, hogy tavasszal, nyár elején elkezdődhetnek a munkálatok Ady Endre és szerelme, Csinszka egykori otthonánál. Két európai uniós pályázat révén, 79 millió lej értékben biztosítva lesz a Goga- és Ady-múzeumnak otthont adó csucsai Boncza-kastély felújítása.
2025. január 29., 18:042025. január 29., 18:04
A válaszúti Bánffy-kastély felújítására benyújtott – egyetlen és végül nem elengedő pénzösszegű – pályázat példáján okulva a csucsai Boncza-kastély restaurálását már két európai uniós pályázat révén biztosítja az önkormányzat – mondta a Krónika megkeresésére Vákár István. A Kolozs Megyei Tanács alelnöke kifejtette, a nemrég elnyert uniós pályázati projekt összköltségvetése 29 millió lej, amelyből a Kolozs Megyei Tanács hozzájárulása 7,2 millió lej.
hiszen a beruházás költségeit közel 88 millió lejre becsültük áfával együtt. A csucsai épületegyüttesnek is visszaadjuk a régi pompáját és szerves részét képezi majd a megye kulturális életének”– fogalmazott Vákár István.
Rámutatott, a megyei önkormányzat tavaly már elnyert egy 37 millió lej értékű finanszírozást a 2021–2027 Északnyugati Regionális Operatív Programon keresztül, így a projekt révén modern múzeumot és számos kulturális rendezvénynek otthont adó központot hoznak létre, korszerűsítve a kilenc épületből álló birtokot: Boncza-kastély, Fehér ház, Ady Endre-ház, kolostor, fatemplom, Octavian Goga-mauzóleum, sziklán álló ház, két melléképület és kastélypark.
A restaurációs munkálatokat a főépületen és az Ady Endre-házon kezdik
Fotó: Primariaciucea.ro
A Kolozs Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke lapunknak elárulta, a tavaly elnyert pályázat nagyon előrehaladott szakaszban van, így
Ahogy korábban mondta, a műemlékegyüttes felújításának fő célja a kastély épített örökségi értékének megmentése, valamint hogy az Ady Endre emlékét őrző kulturális útvonal térképén hangsúlyos helyet kapjon a csucsai Boncza-kastély, ahol 1915–1917 között időszakosan lakott Ady Endre és felesége, Boncza Berta.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Mint ismeretes, a Nagyvárad és Kolozsvár között félúton található Csucsán álló Boncza-kastélyban napjainkban az Octavian Goga román költőnek és egykori kormányfőnek emléket állító múzeum működik; Trianon után ő vásárolta meg a birtokot Ady özvegyétől, Boncza Bertától (Csinszkától). Goga halála után az özvegy Goga-múzeumot és Ady-kiállítást rendezett be az épületekben. Veturia Goga 1966-ban a román államnak adományozta a birtokot.
de 2005-ben a Goga család oldalági örökösei pert indítottak az adománylevél érvénytelenítését kérve. A 15 évig tartó pereskedésnek a legfelsőbb bíróság ítélete vetett véget 2020-ban, amikor is a megyei tanácsnak ítélték oda a tulajdonjogot.
A Boncza-kastély egyik melléképületében nyílt Ady-emlékkiállítást 2014-ben a csucsai múzeum és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum közötti együttműködés révén, a magyar kormány támogatásával újították fel. Az állandó tárlat Ady Endre és Csinszka kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be, és Ady Csucsán írt verseinek kéziratai is láthatók.
Csucsa Bánffyhunyadtól 20 kilométerre északnyugatra, a Sebes-Körös jobb partján fekszik. A községet 1300-an lakják, a legutóbbi népszámláláson csupán hárman vallották magukat magyarnak.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!