Tavasszal, nyár elején kezdődhet a csucsai Boncza-kastély felújítása
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
Újabb pályázatot nyert el a Kolozs megyei önkormányzat a csucsai Boncza-kastély felújítására, az erről szóló határozattervezetet szerdai rendes ülésén fogadta el a képviselő-testület. Vákár István alelnök arról tájékoztatta a Krónikát, hogy tavasszal, nyár elején elkezdődhetnek a munkálatok Ady Endre és szerelme, Csinszka egykori otthonánál. Két európai uniós pályázat révén, 79 millió lej értékben biztosítva lesz a Goga- és Ady-múzeumnak otthont adó csucsai Boncza-kastély felújítása.
2025. január 29., 18:042025. január 29., 18:04
A válaszúti Bánffy-kastély felújítására benyújtott – egyetlen és végül nem elengedő pénzösszegű – pályázat példáján okulva a csucsai Boncza-kastély restaurálását már két európai uniós pályázat révén biztosítja az önkormányzat – mondta a Krónika megkeresésére Vákár István. A Kolozs Megyei Tanács alelnöke kifejtette, a nemrég elnyert uniós pályázati projekt összköltségvetése 29 millió lej, amelyből a Kolozs Megyei Tanács hozzájárulása 7,2 millió lej.
hiszen a beruházás költségeit közel 88 millió lejre becsültük áfával együtt. A csucsai épületegyüttesnek is visszaadjuk a régi pompáját és szerves részét képezi majd a megye kulturális életének”– fogalmazott Vákár István.
Rámutatott, a megyei önkormányzat tavaly már elnyert egy 37 millió lej értékű finanszírozást a 2021–2027 Északnyugati Regionális Operatív Programon keresztül, így a projekt révén modern múzeumot és számos kulturális rendezvénynek otthont adó központot hoznak létre, korszerűsítve a kilenc épületből álló birtokot: Boncza-kastély, Fehér ház, Ady Endre-ház, kolostor, fatemplom, Octavian Goga-mauzóleum, sziklán álló ház, két melléképület és kastélypark.
A restaurációs munkálatokat a főépületen és az Ady Endre-házon kezdik
Fotó: Primariaciucea.ro
A Kolozs Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke lapunknak elárulta, a tavaly elnyert pályázat nagyon előrehaladott szakaszban van, így
Ahogy korábban mondta, a műemlékegyüttes felújításának fő célja a kastély épített örökségi értékének megmentése, valamint hogy az Ady Endre emlékét őrző kulturális útvonal térképén hangsúlyos helyet kapjon a csucsai Boncza-kastély, ahol 1915–1917 között időszakosan lakott Ady Endre és felesége, Boncza Berta.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Mint ismeretes, a Nagyvárad és Kolozsvár között félúton található Csucsán álló Boncza-kastélyban napjainkban az Octavian Goga román költőnek és egykori kormányfőnek emléket állító múzeum működik; Trianon után ő vásárolta meg a birtokot Ady özvegyétől, Boncza Bertától (Csinszkától). Goga halála után az özvegy Goga-múzeumot és Ady-kiállítást rendezett be az épületekben. Veturia Goga 1966-ban a román államnak adományozta a birtokot.
de 2005-ben a Goga család oldalági örökösei pert indítottak az adománylevél érvénytelenítését kérve. A 15 évig tartó pereskedésnek a legfelsőbb bíróság ítélete vetett véget 2020-ban, amikor is a megyei tanácsnak ítélték oda a tulajdonjogot.
A Boncza-kastély egyik melléképületében nyílt Ady-emlékkiállítást 2014-ben a csucsai múzeum és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum közötti együttműködés révén, a magyar kormány támogatásával újították fel. Az állandó tárlat Ady Endre és Csinszka kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be, és Ady Csucsán írt verseinek kéziratai is láthatók.
Csucsa Bánffyhunyadtól 20 kilométerre északnyugatra, a Sebes-Körös jobb partján fekszik. A községet 1300-an lakják, a legutóbbi népszámláláson csupán hárman vallották magukat magyarnak.
Rovarok és más gerinctelenek tetemeinek százai hevernek a parajdi bányaszerencsétlenség utáni magas sótartalom által érintett patakszakaszokon. Gyakorlatilag a teljes makroszkópikus vízi gerinctelen fauna elpusztult az erőteljesen érintett vízfolyásokban.
A román–magyar határon átnyúló együttműködéseket támogató európai uniós programból 2,5 millió eurós finanszírozást nyert az Arad megyei Borosjenő és a Békés vármegyei Tarhos önkormányzatainak közös pályázata.
Megszervezték a Kistérségek napját az európai uniós helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozott Kolozs megyei helyi akciócsoportok a kalotaszegi Magyarfenesen.
Egy nő meghalt péntek délben, miután Petrilla város egyik utcáján felgyújtotta magát; azonosítása még folyamatban van – tájékoztatott a Hunyad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Huszonegy évvel a hírhedt amerikai Bechtel vállalat első kapavágásai után úgy tűnik, a jelenlegi útépítők megtörik az átkot, és jövőre elkészülhetnek az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Berettyószéplak–Bisztraterebes–Bihar közötti szakaszai.
A közel 90 százalékos átmenési aránnyal a Kolozs megyei érettségizők teljesítettek a legjobban a 2025-ös nyári vizsgaidőszakban az oktatási minisztérium frissen végzettek eredményeit összesítő adatok szerint tágabb értelemben vett erdélyi összevetésben.
A parajdi bányakatasztrófa miatt ellehetetlenült helyi idegenforgalmi vállalkozások június végétől igényelhetik a fennmaradásukat segítő de minimis – azaz csekély összegű – támogatást – jelentette be pénteken a gazdasági minisztérium.
A belügyminisztérium alárendeltségében működő légi főfelügyelőség Facebook-oldalán csütörtök este közzétett tájékoztatás szerint a medvetámadás Papolc térségében történt, a sérültet a rohammentő-szolgálat (SMURD) helikopterével szállítottak kórházba.
Idén a moldvai csángó származású Iancu Laura író, költő, néprajzkutató kapta a Lőrincz Csaba-díjat, amelyet csütörtökön adtak át Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Két új falképet találtak a vajdahunyadi vár restaurálása során, az ábrázolások az egykor fontos tárgyalások helyszínéül szolgáló Országház-teremben bukkantak elő a vakolat alól.
szóljon hozzá!