„Lemészárolják” a kisgazdaságokat? Hevesen bírálják a háztáji disznótartást szabályozó tervezetet

„Lemészárolják” a kisgazdaságokat? Hevesen bírálják a háztáji disznótartást szabályozó tervezetet

Fotó: Makkay József

Viták kereszttüzébe került a kisgazdaságok disznótartását szabályozó miniszteri rendelettervezet, amelyet több gazdaérdekvédelmi szervezet elfogadhatatlannak tart. A javaslat megjelenését az RMDSZ-frakció tagjai is elutasítják, ugyanakkor több sertéshizlaló nagyüzem képviselője támogatja, mert úgy vélik, az ellenőrizetlen kisgazdaságok okolhatók a romániai sertéspestis terjedéséért. Sokan gazda- és vidékellenesnek tekintik a készülő rendelkezést.

Makkay József

2021. február 22., 08:402021. február 22., 08:40

A mezőgazdaságban rég nem született olyan szabályozás, amely annyira megosztaná a gazdákat, az agrárvállalkozókat és a mezőgazdasági szakembereket, mint Adrian Oros mezőgazdasági miniszter megjelenés előtt álló rendelettervezete, amely szerint legfeljebb öt sertést tarthatnának a háztáji gazdaságokban. Az elképzelés nem új keletű: már több mint egy éve szó van arról, hogy adminisztratív és jogi eszközökkel szorítaná vissza a kormány a Romániában terjedő afrikai sertéspestist.

Az állatorvosi szakma régóta követeli a szaktárcától, hogy a betegség terjedésének megakadályozására az eddiginél határozottabb szigorításokat vezessen be.

A lapcsoportunknak nyilatkozó Kincses Sándor, a Maros Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője szerint a háztáji állattartással óriási gondok vannak, mert sokan a legalapvetőbb állategészségügyi előírásokat sem tartják be. Az állatoknak nincs fülszáma, ellenőrizetlenül cserélnek gazdát, illetve kerülnek feldolgozásra.

A szakember szerint a helyzetért a lakosság is felelős, mert megvásárolják az ellenőrizetlen forrásból származó húst, illetve az abból készült termékeket.

Mindezt olyan körülmények között, hogyha egy gazdának elpusztul a disznója sertéspestis miatt, a település közössége majdhogynem kiközösíti. Kincses Sándor elmondta, szükség van a háztáji sertéstartást szabályozó törvényre, de nagy kérdés, hogy mi kerül bele az alkalmazási normákba, azaz mi történik akkor, ha egy gazdaságban ötnél több sertést találnak ellenőrzéskor. A szakember az állatkupecek által folytatott kereskedelem felszámolását sürgeti: mint fogalmaz, a jelenlegi 300 lejes büntetés sem a gazdák, sem a viszonteladók számára nem elég elrettentő.

Galéria

Fotó: Beliczay László

A nagyüzemek a kisgazdákat hibáztatják

A szilágysági Tövishát térségében Románia 2007-es EU-s csatlakozása óta több disznóhizlaló farm épült uniós pályázatokból. December végén egy szilágycsehi gazda portáján mutatták ki az afrikai sertéspestist, és azóta 45 napra lezárták a környék összes háztáji és nagyüzemi állattelepét. Szepes Loránd, a szilágymenyői disznófarm tulajdonosa a Krónikának elmondta: a környéken tízezer túlhízott sertés vár másfél hónapja értékesítésre, miután a Szi­lágy megyei állategészségügyi igazgatóság megtiltotta az állatok szállítását a szilágycsehi gócpont körüli tíz kilométeres körzetben.

Idézet
Minket már korábban padlóra küldött a koronavírus-járvány miatti felvásárlási árcsökkenés, a legújabb korlátozás pedig megadta a kegyelemdöfést. Tavaly nyáron kaptunk ugyan egy kárrendezési összeget, de azóta még nagyobb a ráfizetés”

– panaszolja az agrárvállalkozó. Mint mondja, ha a Szilágycseh környéki falvak a napokban felszabadulnak a sertéspestis-karantén alól, jó esetben négy lej körüli áron tudják értékesíteni élősúly-kilogrammonként a vágóállatokat, miközben az önköltségi ár 5,50 lej körül van. „Már most akkora a ráfizetés, hogy minden eddigi tartalékunkat felemésztettük” – mondja Szepes, aki azt is kifogásolja, hogy az újabb korlátozások miatt eddig semmiféle kártérítésről nem hallott.

Szepes Loránd szerint egyértelmű a kisgazdaságok felelőssége a sertéspestis terjedésében. Semmiféle állat­egészségügyi szabályt nem tartanak be, és egy-egy gócpont kialakulásával hatalmas károkat okoznak a környék nagyüzemi termelőinek, amelyek adózó vállalkozások.

Idézet
Tévhit, hogy a rendelet az állattartást korlátozná. Arról van szó, hogy aki nagyobb létszámú sertésállományt akar hizlalni, az megfelelő körülmények között tegye, és tartsa be az állategészségügyi előírásokat.

Nem járható út, hogy sok gazda nem adózik az államnak, miközben több tíz sertést nevel és forgalmaz. Ez elvtelen konkurencia a farmokkal szemben, akiktől az állategészségügyi hatóság mindenféle előírást megkövetel, és nem kevés adót fizetnek az államkasszában” – fogalmaz a vállalkozó, aki a környékbeli sertésfarmok érdekeit képviselő egyesület vezetője.

Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Ne számolják fel a kisgazdaságokat!

Más véleményen van a szomszédos Désházán disznótartással foglalkozó Máté András gazdálkodó, aki az új minisztériumi elképzelésben eddigi munkájának a végét látja. „Désházán a porták 90 százalékában tartanak disznót, mintegy 10–15 gazda többet is, évi 10–15 hízót. Ezek a gazdák most lehúzhatják a rolót, pedig ők azok a kistermelők, akik földművelésből és állattartásból élnek meg, jórészt „főállásban”.

Idézet
A megtermelt gabonát feletettük a hízókkal. Igaz, hogy karácsony előtt kaptunk egy nagyobb összeget az állatok értékesítéséből, de ha kiszámolom, hogy egy vágóállatot másfél évig tartunk, akkor alig van jövedelem az értékesítéséből”

– magyarázza szilágysági gazda. Máté szerint egy kistermelő nem tud állatfarmot létesíteni, mert túl nagy befektetés, és 10–20–30 disznóval eleve nem éri meg. Úgy véli, akik eddig némi jövedelem céljából tartottak disznót, az új jogszabály megjelenését követően abbahagyják, mert nem fognak farmot alapítani.

Hasonlóan látja a helyzetet Fazakas Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) Maros megyei elnöke is, aki szerint a hazai kisgazdaságok számára a lehető legrosszabb szabályozás született. Az agrárvállalkozó szerint ebben a tervezetben egyértelműen benne van a sertéshizlaló farmok lobbitevékenysége is, hogy kiiktassák a konkurenciát.

Idézet
A tervezet legnagyobb baja, hogy nem tartalmaz átmenetet az öt hízót tartó kisgazdaság és a nagyállatfarmok között.

Meg kell nézni a törvényes előírásokban, hogy milyen feltételekkel indíthat valaki sertéstelepet. Gazdáink túlnyomó többsége nem tudja ezeket a feltételeket teljesíteni, így az marad hátra, hogy felszámolja a gazdaságát. A rendeletnek burkoltan éppen ez a célja” – vélekedik az érdekvédelmi szervezet vezetője. Fazakas szerint azt nem vitatja senki, hogy kisgazdaságokban is szükség van szigorúbb állategészségügyi szabályok betartására, de ennek az elvárásnak meg lehetne találni a módját, hogy az elfogadható legyen a gazdák számára is.

A tervezetet azért tartja kivitelezhetetlennek, mert nagyon sok kérdést vet fel. Tarthat-e a gazda malacozó kocát? Mit tesz akkor, ha az anyaállat 7-8 malacot ellik? Hogyan értékesíti, ésatöbbi? „Ez a minisztériumi elképzelés gazda- és vidékellenes, másrészt azt eredményezheti, hogy eltűnnek a jó minőségű háztáji mezőgazdasági termékek a piacról. Mi olyan agrárstratégia kidolgozását szorgalmazzuk, amellyel fel lehet zárkóztatni a kisgazdaságokat. Mindenki tudja, hogy a kisgazdaságoknak sok a gondja-baja, de ezt csak közösen, az érdekvédelmi szervezetek és a minisztérium képviselőivel kialakított párbeszéd révén lehet orvosolni” – fogalmazott a Krónikának Fazakas Miklós.

Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az RMDSZ átdolgozná a tervezetet

„A képviselőház mezőgazdasági szakbizottságában kiverte a biztosítékot Adrian Oros mezőgazdasági miniszter tervezete a háztáji disznótartás átalakításáról. Kérésében a bizottság magyarázatot vár a minisztériumtól, ugyanakkor hozzálátott egy jogszabálytervezet kidolgozásához, amely a miniszteri határozatot átalakítva reális megoldást talál a kisgazdaságok problémáira” – fogalmazott a Krónikának Könczei Csaba háromszéki RMDSZ-es parlamenti képviselő.

A politikus szerint a jelenleg létező jogszabályokkal is orvosolni lehetne a kisgazdaságok állattelepeinek állategészségügyi és adózással kapcsolatos problémáit. Ha viszont erre külön szabályozás születik, akkor az a gazda és az állami hatóság számára is elfogadható kell hogy legyen. Könczei szerint jó pár olyan jogszabály van életben, amely az őstermelői igazolvánnyal és a legegyszerűbb vállalkozói formákkal rendelkező kistermelők vagy családi vállalkozások tevékenységét is szabályozza.

Idézet
Nem igaz, hogy az állattenyésztő gazda nem fizet adót. Jelenleg is különböző adósávok léteznek a kisgazdaságokban tartott állatok létszámának függvényében.

A gazdának eladási füzetet kell vezetnie, kapcsolatot kell tartania az állatorvossal. Itt arról van szó, hogy be kellene tartatni a már létező törvényeket, és akkor minden olajozottan működne” – fejtette ki a háromszéki RMDSZ-es politikus. Könczei Csaba szerint az RMDSZ-frakcióban egyértelmű álláspont született arról, hogy a mezőgazdasági miniszter rendelettervezete elfogadhatatlan. A következő napokban egyeztetésekre kerül sor a szaktárca képviselője és a törvényhozás mezőgazdasági szakbizottsága között, így várhatóan átdolgozott formában jelenik meg a kisgazdaságok disznótartásáról szóló rendelet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia
2024. április 05., péntek

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa

Huszonöt év rácsok mögött töltött idő után kiszabadult a börtönből pénteken Románia rendszerváltás utáni történetének legrettegettebb sorozatgyilkosa – írja honlapján a Digi 24.

Kiszabadult a rendszerváltás utáni Románia legrettegettebb sorozatgyilkosa
2024. április 05., péntek

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben

Márton Áron püspök tiszteletének szentelt emlékkiállítás nyílik Kolozsváron az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben április 11-én.

Márton Áron-emlékkiállítás nyílik Kolozsváron a Szentegyház utcai egyházművészeti kiállítótérben
2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében