A háziorvosok panaszkodnak: a törvényhozók nem a lényeges problémákat akarják megoldani
Fotó: Haáz Vince
Fontos egészségügyi tervezetek vesztegelnek a parlamentben, ugyanakkor a folyton akadozó informatikai rendszert kellene végre pontra tenni – mondta el megkeresésünkre a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke. Akit annak kapcsán kérdeztünk, hogy az államfő kihirdette a törvényt, amelynek értelmében visszaszorítanák a fiktív elszámolásokat az egészségügyben.
2019. október 08., 08:412019. október 08., 08:41
2019. október 08., 08:492019. október 08., 08:49
Kihirdette Klaus Johannis államfő azt a törvényt, amely alapján a biztosítottak kérhetik, hogy tájékoztassák őket arról: egy év alatt milyen ingyenes és támogatott szolgáltatásokat számoltak el a nevükre. A törvény akkor lép érvénybe, amint megjelenik a Hivatalos Közlönyben.
A kezdeményezők azzal érvelnek, ezzel eredményesen vissza lehet szorítani a fiktív elszámolásokat, ám az érintettek szerint ilyenre már egy ideje nincs is példa. Viszont arra van, hogy a szolgáltatásokat nem tudják érvényesíteni, mert folyamatosan akadozik az informatikai rendszer, és akkor utólag az egészségbiztosító pénztár visszaveszi a pénzt. Seres Lucia, a Kovászna megyei háziorvosok szövetségének elnöke lapunknak elmondta,
A napokban kihirdetett jogszabály a 2006/95-ös egészségügyi reformra vonatkozó törvényt módosítja, és arra kötelezi az egészségbiztosító pénztár megyei kirendeltségeit, hogy kérésre készítsenek egyéves jelentést, hogy milyen szolgáltatásokat, gyógyszereket, orvosi kellékeket számoltak el a biztosított nevére. A kérés benyújtása után legtöbb 45 nappal el kell készíteni a kimutatást, és annak tartalmaznia kell a különböző szolgáltatásokat, azok ellenértékét, valamint azt is, hogy mikor és hol végezték el. Ezek az adatok online is elérhetőek lesznek. A módosítás előtt a törvényben annyi állt, hogy minden biztosított évente egy alkalommal kikérhette, milyen szolgáltatásokra jogosult, viszont arra vonatkozóan nem kaphatott tájékoztatást, hogy milyen szolgáltatásokat számoltak el a nevére.
melyek szerintük gyakran előfordulnak a rendszerben, és minden ilyen „bűnös cselekedet”, hiszen csökkenti a valós esetekre szánt összegeket.
Már évek óta nem derült fény fiktív elszámolásokra, mondta el lapunknak Dragoş Tatu, a Kovászna Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke. Hozzátette,
Másrészt még mindig előfordul, hogy az elszámolt szolgáltatásokat végül nem ismerik el, és a pénzt visszafizettetik, de ennek minden esetben „technikai okai” vannak, az orvos, a gyógyszertár, a kórház nem tudja időben, vagy formai tévedések miatt érvényesíteni a szolgáltatásokat. Az informatikai rendszer folyamatos leállásai miatt, és mivel az adatokat nem frissíti időben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, a szolgáltatások egy részét nem sikerül érvényesíteni, vagy téves információk miatt kérik vissza a pénzt, inkább ezeket a helyzeteket kellene megoldani, szögezte le lapunknak Seres Lucia. Rámutatott, a múlt héten csütörtök–pénteken
így az offline beírt vizsgálatokat, kezeléseket, küldőpapírokat, recepteket 72 órán belül érvényesíteni kellene. A rendszer hétfőn is akadozott, így valószínű, hogy már nem tudják időben betáplálni a múlt heti szolgáltatásokat. „Az orvosnak nem fizetik ki a munkáját, de az is megtörténhet, hogy az utólagos ellenőrzés során az ingyenes-ártámogatott receptek értékét is ráterhelik” – részletezte az orvos. Arra is mondott példát, hogy az adatokat nem frissítik időben, az idén végzett diákok szeptember 30-ig szerepelnek a rendszerben biztosítottként, ám a státusukat október elején még nem frissítette az országos pénztár, majd az ellenőrzés során utólag nem számolják el a nevükre a szolgáltatásokat. „Számtalanszor jeleztük a gondokat, ám eddig semmit nem oldottak meg. Ez a törvénymódosítás nem javít az ellátás minőségén, sokkal fontosabb törvények – például az oltástörvény – vesztegel a parlamentben. Nem értjük, milyen logika alapján dolgoznak a törvényhozók” – mondta Seres Lucia.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
Több mint 2 100 személyt igazoltattak és 1 549 gépjárművezetőt ellenőriztek alkohol- vagy drogfogyasztás szempontjából az elmúlt hétvégén a Bihar megyei rendőrök.
Viharkárok miatt hónapokig lezárva volt, most azonban ismét teljes hosszában bejárható a Meleg-Szamos forrásvidékének körútja (Circuitul Someșului Cald), az Erdélyi-szigethegység egyik leglátványosabb hegyi útvonala.
Megalakult a kincses városban a FREE HPV CITY koalíció a Kolozsvári Ifjúsági Federeció (FTC) kezdeményezésére, melyhez a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (Kifor) is csatlakozott.
Nem fejeződnek be Parajdon a sürgős munkálatok a július 1-jei határidőig – közölte vasárnap a Facebook-oldalán a gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!